روانشناسیروانشناسی ازدواج

زندگی مشترک پایدار

راهکار‌هایی که برای پایداری زندگی مشترک ارائه می‌شوند، هیچ گاه نمی‌تواند در زندگی همه عملی و مفید باشد. این راهکار‌ها در هر خانواده با توجه به ویژگی‌های شخصیتی افراد و فرهنگ خانواده متفاوت است. یک زندگی مشترک پایدار و موفق به چند عامل اساسی احتیاج دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

هیچ زوجی شبیه زوج دیگر نیست. اما با وجود انواع روحیه، طرز تفکر، خیال و خواسته‌هایی که افراد در یک زندگی مشترک از هم دارند و با یکدیگر متفاوت است، وجوه اشتراکی نیز وجود دارد که آن‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

هوش عاطفی بالا در همین لحظات به کمک شما خواهد آمد. EQ بالا به شما در شناخت نقاط قوتتان کمک می‌کند. اگر می‌خواهید دیگر نشانه‌های هوش عاطفی بالا را بشناسید با ما در مقاله زیر از مجله امرسان، همراه باشید:

هوش عاطفی چیست؟

زوج‌های جوانی که تازه زندگی مشترکشان را شروع می‌کنند، تصور می‌کنند علاقه و صمیمیت میان آن‌ها بدون هیچ تلاشی تا ابد پایدار خواهد بود، اما زوج‌های مسن‌تر به خوبی می‌دانند همیشه بالا و پایین‌های زندگی باب میل آن‌ها نیست. آن‌ها می‌دانند که هر دو باید برای داشتن یک زندگی مشترک پایدار تلاش و از خود گذشتگی به خرج دهند.

در این مقاله قصد داریم به چند راهکار که به پایداری زندگی مشترک شما کمک خواهد کرد، اشاره کنیم:

صداقت

صداقت را بعنوان اولین راز پایداری زندگی مشترک می‌آوریم. رازی که همه می‌دانند اما گاهی به دلایلی از آن غافل می‌شوند. همه انسان‌ها بطور کلی،  برای صداقت ارزش زیادی قائل هستند و صداقت یا عدم صداقت طرف مقابل بر نوع رفتار آن‌ها بسیار تاثیرگذار است. اگر شما دروغ بگویید، اعتماد همسر خود را، که یکی از دارایی‌های ارزشمند زندگی مشترک است، ازدست خواهید داد.

اعتماد

به هم اعتماد کنید. بعد از صداقت،  اعتماد زیربنای یک زندگی مشترک است و بدون آن زندگی کردن ممکن نیست. این‌که مدام با همسرتان لجبازی کنید و به او، رفتار‌ها، سخنان و تصمیماتش اعتماد نداشته باشید، شما را از هم دور می‌کند. گفتن دائمی عواقب رفتارهای شریک زندگیتان و حرف زدن از مواجهه تند شما با اتفاقاتی که احتمال می‌دهید او مسبب آن‌ها شود، ممکن است حس لجبازی را هم در همسرتان بیدار کند.

به همسرتان اعتماد کنید، او به عنوان شریک زندگی شما، کاری نمی‌کند که به ضرر شما، زندگی و رابطه‌تان تمام شود. پایداری زندگی مشترک، هدفی است که هر دوی شما بدنبال آن هستید. پس حداقل می‌توان با قاطعیت گفت که او به عمد چنین کاری انجام نمی‌دهد. تا زمانی‌که تهدید‌های شما باشد، همسرتان نمی‌تواند مسائل را مدیریت کند. شما چه خانم باشید چه آقا، با اعتماد خود باید این مهارت را در همسرتان ایجاد و تقویت کنید.

تمرین‌های یوگا به آرام شدن ذهن و آزاد کردن تنش‌های فیزیکی کمک می‌کند. برای آشنایی با تمرین‌هایی که به شما در رهایی از استرس کمک می‌کنند در لینک زیر با ما همراه باشید:

حرکات یوگا برای درمان استرس

نتیجه یک زندگی مشترک بدون اعتماد طرفین به یکدیگر اضطراب، نگرانی، بدبینی و نابسامانی است. اگر پایه اعتماد و اطمینان در خانواده‌ای سست باشد زندگی نیز پایداری خود را از دست خواهد داد. در جهت حفظ سلامت و پایداری زندگی مشترک، از رفتار و حرکاتی که ممکن است باعث سلب اعتماد در خانواده شود، دوری کنید.

گوش کردن

در زندگی مشترک، زوجین باید به حرف‌های هم گوش کنند. بسیاری از اوقات اختلافات آن‌ها به دلیل مهارت ناکافی برای برقراری یک گفت و گوی دوطرفه، صادقانه و بدون پیش داوری است. خیلی از مواقع، هر دو نفر یک منظور مشترک دارند و مشکل پیش آمده تنها ناشی از سو تفاهمات ایجاد شده است، اما حرف نزدن یا گوش نکردن به صحبت‌های طرف مقابل، به این مشکلات دامن می‌زند. بهتر است اجازه بدهیم شریک زندگیمان نظرات، اهداف و نقد هایش را به موضوعی خاص بگوید. اگر متفاوت با نظرات ما بود، می‌توان درباره تفاوت‌ها بحث و گفت و گو کرد. این تعاملات به بهبود روابط شما و همسرتان نیز کمک خواهد کرد.

اگر در زندگی شما ناراحتی یا مشکلی پیش آمد، لازم نیست ناراحتی خود را مخفی کنید. در برخی از لحظات، گریه کردن و تخلیه هیجانی برای شما لازم و مفید است. گریه کردن چه فایده‌ای دارد؟ در مقاله زیر بخوانید:

مشکلات سلامتی که با گریه حل می‌شود

شما باید درباره اختلاف‌هایتان با هم صحبت کنید. توصیه ما به شما، این است که خواسته‌ها و حرف‌هایتان را شفاف به یکدیگر بگویید. همسرتان باید متوجه شود که از او چه می‌خواهید و چرا چنین می‌خواهید، تا بتواند به شما و زندگی مشترکی که با هم آغاز کرده‌اید کمک کند.

صبر و حوصله

صبر حوصله  در اختلاف‌ها باعث می‌شود تصمیمات عاقلانه‌تری بگیرید و کمترین آسیب را به زندگی مشترکتان وارد کنید.
صبر حوصله در اختلاف‌ها باعث می‌شود تصمیمات عاقلانه‌تری بگیرید و کمترین آسیب را به زندگی مشترکتان وارد کنید.

مشکلات، همانطور که خودتان می‌دانید و ما بارها و بارها در این مقاله، به آن اشاره کرده‌ایم، بخش جدایی ناپذیر زندگی مشترک شما و همسرتان هستند. کسانی که در قبال مسائل خانوادگی و اختلافات بین خود و همسرشان حوصله به خرج نمی‌دهند و‌ به کوچکترین موضوعات مورد اختلاف، عکس‌العمل شدید نشان می‌دهند، پایداری زندگی مشترک را تهدید می‌کنند. صبر کردن و حوصله به خرج دادن در اختلاف‌ها باعث می‌شود تصمیمات عاقلانه‌تری بگیرید و کمترین آسیب را به خود و زندگی مشترکتان وارد کنید.

پذیرش

مهم است که شما بتوانید افراد را همان گونه که هستند بپذیرید. در یک زندگی مشترک نیز شما نمی‌توانید دائما در حال انتقاد کردن از همسرتان و تغییر او باشید. نه می‌توانید و نه این رفتار درست و پسندیده است. همسرتان را همان‌طور که هست، بپذیرید. شما در حالی زندگی مشترک‌تان را شروع کرده‌اید که شخصیت هر دو نفرتان در خانواده اصلی و در کودکی و نوجوانی، شکل گرفته است. تلاش برای تغییر همسرتان و استفاده از تنبیه در این راه، عاقبت خوشی برای هیچ کدام از شما ندارد. شما تنها می‌توانید خودتان را تغییر دهید. پس همسرتان را بپذیرید و به دنبال پاسخ این سوال باشید که چطور می‌توانید با همین ویژگی‌های همسرتان، رابطه بهتری داشته باشید.

احترام و حمایت در تصمیم‌گیری

بهتر است زوجین به تصمیمات هم احترام بگذارند.
بهتر است زوجین به تصمیمات هم احترام بگذارند.

بهتر است زوجین به تصمیمات هم احترام بگذارند. درست است که امکان دارد گاهی رفتار‌ها و تصمیم‌های همسرتان آن چیزی نباشد که شما می‌پسندید، اما این یک مسئله طبیعی است. اختلاف عقیده و نظر در هر زندگی مشترکی وجود دارد. شما باید ضمن احترام به نظرات همسرتان تلاش کنید به توافق برسید تا رضایت هردوی شما در این زندگی مشترک حاصل شود.

به جای سرزنش کردن یکدیگر در مواقع سخت، از هم حمایت کنید. به ندرت دیده می‌شود افراد با سرزنش کردن یا مورد سرزنش قرار گرفتن بتوانند به مطلوب خود برسند. سعی کنید در هر شرایطی، مخصوصا شرایط سخت کنار همسرتان باشید، از او حمایت کنید و با هم در جهت درست گام بردارید.

از خود گذشتگی

گذشت و از خود گذشتگی، از ملزومات یک زندگی مشترک پایدار است. زوجین باید در مقابل هم گذشت داشته باشند. مواقعی که همسر شما به هر دلیلی از مواضع خود پایین نمی‌اید، شما می‌توانید این کار را برای او بکنید. مطمئن باشید در یک زندگی مشترک سالم، این رفتار شما نادیده گرفته نمی‌شود. زن و شوهری که در موارد اختلاف، از خود گذشتگی به خرج می‌دهند و خطاهای یکدیگر را تحمل می‌کنند، در مسیر زندگی مشترک با شادی و موفقیت پیش خواهند رفت.

اگر روابط زوجین صمیمانه و سالم باشد، هیچ کدام از آن‌ها انتظار ندارد در ازای از خود گذشتگی، چیزی دریافت كند. این مساله نشانه عشق و صمیمیت زیاد بین آن‌ها است. فقط زوج‌های ناموفق در فکر جبران خوبی‌های خود هستند.‌ مطمئن باشید که اگر رابطه شما و همسرتان بر اساس عشق و اصول عقانی درست بنا شده بباشد، از خود گذشتگی شما در برخی موارد، هرگز او را بد عادت نخواهد کرد و لطمه‌ای بر روح شما و به روح زندگی مشترکتان وارد نخواهد کرد.

مشوق هم باشید

در یک زندگی‌مشترک سازنده، همسران در زندگی مشترکی که با هم ساخته‌اند، روز به روز بیشتر و بهتر رشد می‌کنند. شما باید بهترین مشوق همسرتان باشید. او با تشویق‌های شما می‌تواند هر روز بالنده‌تر باشد. در زندگی مشترکی که انسان‌ها بیشتری تاثیر را روی هم دارند، بالندگی هر کدام از شما، به معنی بالندگی و موفقیت دیگریست.

در آخر اگر فکر می‌کنید با رعایت همه این نکات، باز هم مشکلات جدی در زندگی دارید، پیش از تصمیم‌های جدی باید به یک متخصص و مشاور خانواده خوب مراجعه کنید. همچنین اگر بچه دارید، باید قبل از هر تصمیم جدی شرایط او را نیز درنظر بگیرید. درمورد فرزندان طلاق و مشکلاتشان می‌توانید از مقاله زیر اطلاعاتی کسب کنید:

فرزندان طلاق و مشکلاتشان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا