تغذیه و سلامترژیم غذایی

چگونه لاغر بمانیم

« چگونه لاغر بمانیم؟ » این سوالیست که با نزدیک شدن به عید و افزایش تعاد میهمانی ها و کاهش فعالیت های روزانه برای بسیاری از مردم ایجاد می شود. مشاهدات نشان داده است، افزایش وزن بعد از تعطیلات نوروز پدیده ای رایج است که اکثرا از آن گریزانند. ما در این مقاله قصد داریم جواب این سوال را که چگونه لاغر بمانیم به شما بدهیم.

رژیم گرفتن برای مدت مشخصی همانطور که تجربیات شما هم گویاست، چندان سخت و غیر ممکن نیست اما مهم است که پس از تمام شدن دوره رژیم، وزنی که کم کرده اید دوباره به حالت اول برنگردد یا اضافه نشود.

راز اصلی کاهش وزن

راز اصلی کاهش وزن بسیار ساده است و حتما شما هم پیش از این آن را می دانستید؛ راز اصلی کاهش وزن اینست که نسبت به میزانی که در روز کالری می‌سوزانید، کالری کمتری مصرف کنیدبطور مثال برای کاهش نیم کیلوگرمی وزن باید هر روز (به مدت ۱ هفته) حدود ۵۰۰ کالری بیش از آنچه مصرف می‌کنید، بسوزانید. اما حتما به این موضوع هم توجه کنید که رژیم غذایی هرگز نباید باعث ضعف و بی حالی شما شود. متخصصین تغذیه بر این باورند که رژیم‌ های لاغری هرگز نباید باعث ذره‌ای گرسنگی در شما شوند. چرا که اکثر رژیم‌ های غذایی سختی که باعث گرسنگی شما می شوند در انتها با نتیجه عکس همراه هستند زیرا ممکن است یک روز تحملتان تمام ‌شود و بیشتر از قبل بخورید و وزن اضافه کنید.

اینکه چگونه لاغر بمانیم به عوامل زیادی بستگی دارد که می توان به اختصار آن ها را در سه مرحله بیان کرد که اگر آن ها را به درستی انجام دهید، به نتیجه دلخواه خود که همان لاغری و چربی سوزی یا ثابت ماندن وزن است می رسید.

۱ – به صورت قابل توجه اشتها را کاهش دهید.

۲ – بدون اینکه گرسنه شوید، خود را لاغر کنید.

۳ – سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش دهید.

پیشنهاد می شود: بهترین غذاهای کم کالری که باعث کاهش وزن می‌شود

وعده های غذایی

انتخاب درست وعده های غذایی، مقدار غذا و به‌خصوص نوع غذا باید با توجه به کالری آن ها باشد. در رژیم غذایی توجه متخصصین تغذیه بر اینست که کالری دریافتی از وعده های غذایی در روز کمتر از نیاز بدن باشد و در عین حال باعث احساس گرسنگی نشود. بنابراین وعده های غذایی و میان وعده ها باید در بردارنده خوراکی‌ هایی باشند که حجم قابل توجهی دارند و معده را پر می‌کنند اما میزان کالری دریافتی شما را بالا نمی برند. این رژیم غذایی به فرد اجازه می دهد ۳ وعده اصلی و ۳ میان وعده از خوراکی‌های مختلف داشته باشد و در عین حال لاغر شود.

نکاتی برای کنترل وزن

توصیه هایی که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم، می توانند به شما در حفط تناسب اندام خود پس از دوران رژیم کمک کنند.

ورزش

ورزش
ورزش و فعالیت های بدنی از موارد بسیار مهمیست که به شما در لاغر ماندن کم خواهد کرد

ورزش و فعالیت های بدنی از موارد بسیار مهمیست که به شما در لاغر ماندن کم خواهد کرد. مطالعات نشان می دهد ورزش کردن در کنار رژیم غذایی، کمک شایانی در عدم بازگشت وزن خواهد کرد و کسانی که علاوه بر رعایت رژیم غذایی، ورزش نیز می کنند، با احتمال کمتری وزنشان به حالت قبل بر می گردد. پس سعی کنید انجام فعالیت های بدنی را همیشه، حتی پس از اتمام رژیم غذایی نیز در برنامه روزانه خود بگنجانید.

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که آیا نوشیدن قهوه قبل از غذا مفید است یا نه، مطالعه مقاله زیر می تواند اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما بگذارد:

نوشیدن قهوه قبل از ورزش خوب است یا بد؟

توجه داشته باشید که در کنار ورزش، توجه به رژیم غذایی نیز مهم است. برخی از عادات تغذیه ای می توانند ورزش شما را بی تاثیر کنند که این موضوع اصلا دلپسند نیست. برای مثال اگر شما ۵۰ گرم چیپس بخورید، حدود ۴۰۰ کیلوکالری انرژی دریافت می کنید اما یک پیاده‌روی ۱ کیلومتری، فقط حدود ۱۱۰ کیلوکالری در بدن شما می‌سوزاند. بنابراین با مقایسه ورزش و خوراکی پرکالری متوجه می شویم که خوراکی پرکالری همیشه موثرتر از ورزش در چاقی یا لاغری ما عمل می کند ضمن اینکه این خوراکی ‌ها به دلیل ماهیتشان باعث گرسنگی مجدد می‌شوند و شما را برای یک مدت طولانی سیر نگه نمی دارند.

رژیم متناوب

گول تبلیغاتی که می گویند شما می توانید در یک هفته چندین کیلو وزن کم کنید را نخورید. این نوع رژیم ها اکثرا باعث کاهش آب بدن شما می شوند، نتایج دلخواه شما را به همراه ندارند و با بازگشت سریع وزن همراه هستند. هر چه کاهش وزن در مدت زمان کوتاه تری انجام شود، سرعت بازگشت آن نیز بیشتر و بازه آن کوتاه ترست. برای تجربه یک کاهش وزن مناسب برنامه ریزی کنید تا در یک هفته حداکثر یک کیلوگرم وزن کم کنید.

مصرف میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات
میوه و سبزیجات، مواد غذایی کم کالری

بدن و معده خود را به سیر شدن با خوراکی های کم کالری مانند میوه و سبزیجات عادت دهید. مواد غذایی کم کالری با اینکه موجب سیری شما می شوند اما انرژی چندانی ندارند. خوراک‌های اصلی رژیم غذایی باید بیشتر از دانه‌ های کامل، میوه ‌ها، سبزیجات و صیفیجات تشکیل شوند. برای مثال بهتر است از نان ‌هایی که از آرد کامل تهیه شده اند، استفاده کنید. نان هایی مثل سنگک، بربری و تافتون چرا که آرد کامل فیبر و سبوس بیشتری دارد. این فیبر و سبوس حجم بیشتری از معده را اشغال می کنند و احساس سیری سریع تری در شما ایجاد می کنند.

میوه ها و سبزیجات بهترین گروه از این مواد غذایی هستند، زیرا علاوه بر تأثیر مثبت در کاهش وزن، تاثیرات مثبتی بر سلامتی شما نیز دارند.

شما می توانید دستور پخت یک سالاد سبزیجات سالم و خوشمزه را در وبسایت مجله امرسان پیدا کنید:

طرز تهیه سالاد سبزیجات گریل شده

گرسنگی نکشید

گرسنگی کشیدن یا حذف وعده های غذایی درر یک روز، کار بیهوده و بی نتیجه ایست. این کار باعث محدودیت شدید کالری می شود که در این صورت اندام ها، برای تأمین نیاز خود و جلوگیری از گرسنگی، بخش زیادی از کالری دریافتی را ذخیره می کنند که این کار نه تنها به کاهش وزن و کنترل وزن شما کمک نخواهد کرد، بلکه حتی ممکن است باعث چاقی شما نیز شود.

روز های آزاد را فراموش نکنید

روز های آزاد را فراموش نکنید
روز های آزاد را فراموش نکنید

طولانی شدن رژیم غذایی باعث محرومیت شما از خوردن بسیاری از مواد غذایی می شود. این محرومیت ممکن است باعث اشتیاق و علاقه و اشتهای سیری ناپذیر شما برای خوردن تنقلات شود که این موضوع در نهایت تمام تلاش های شما را برای لاغری و کاهش وزن از بین خواهد برد. پس هر از چند گاهی روز های آزاد را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا در آن روز ها خوراکی های لذیذ و خوشمزه مثل شکلات و دسر میل کنید.

توصیه ما به شما برای روز های آزادتان دسر اسپانیاییی خوشمزه فلان قهوه است که دستور پخت آن را می توانید در لینک زیر پیدا کنید:

طرز تهیه دسر اسپانیایی فلان قهوه

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا