گردشگری

گلاب و گلاب گیری در کاشان

گلاب گیری کاشان از محبوب ترین جشنواره های ایران و جهان می باشد. در بین تمام شهرهای ایران با این تعداد زیادی جاذبه گردشگری، کاشان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای جهانگردی ایران شناخته می شود و هر روز میزبان گردشگران زیادی است. در این مقاله، در مورد مشهورترین آداب شهر کاشان، یعنی گلاب گیری صحبت می کنیم.

کاشان شهر رز

این شهر در کویر مرکزی ایران واقع شده است. همچنین آب و هوای گرم و کویری دارد. تاریخ گل سرخ در کاشان به سالهای گذشته بر می گردد. یکی از شگفتی های ایران، رشد زیباترین و عطرهای گل در استان کویری کاشان است.

به ویژه در فصل بهار و تابستان، این شهر به یکی از مهمترین مقصدها برای توریست ها تبدیل شده است. سفرهای زیادی به کاشان برای بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهر انجام می شود. همچنین شرکت در مراسمی مانند جشنواره گلاب و آیین دیرینه و دیدنی کاشان است.

می توانید برای مطالعه بیشتر به  قوانین بین‌المللی جالب وخنده دار سری بزنید

شهرت گل محمدی کاشان

گلاب گیری کاشان در دوره های تاریخی در کاشان وجود داشته است و برای اثبات این ادعا می توان به تعطیلات گلاب، یکی از مراسم های فرهنگ باستان ایران در کاشان اشاره کرد.

در سن 52 و 54 سالگی، هنگامی که متخصصان بلغاری روی گل رز تحقیق کردند، نتیجه گرفت که گل رز محمدی قمصر کاشان، در مقایسه با نمونه های مشابه، از کیفیت و برتری بهتری برخوردار است.

بیشتر شرکت های ادکلن اروپایی برای تهیه عطر از اسانس گلهای قمصر استفاده می کنند. همین امر باعث شده است تا عطر و گلاب قمصر برای مدت طولانی محصولی از نام باقی بماند. در شهرت قمصر کافی است که خانه خدا، کعبه هر روز با اسانس خالص محمدی این شهر شسته شود.

تاریخچه جشنواره گل سرخ کاشان

این جشنواره در ماه اردیبهشت با حضور 80 کشور جهان برگزار می شود.

برای اطلاع از تاریخچه جشنواره گلاب گیری کاشان می توانید در مورد کاوش های تپه سیکلک که به شکل گل با 7 گلبرگ تهیه شده است، مطالعه کنید. این روایت نشانگر این واقعیت است که ساکنان این منطقه هزاره قبل از میلاد با گل و گیاهان آشنا هستند.

با توجه به شواهد کتابهای تاریخ، افرادی که به فکر ابداع وسیله ای برای تقطیر مایعات و مصرف روغن های اساسی بودند، ایرانی بودند.

جشنواره گلاب

جشنواره گلاب گیری
جشنواره گلاب گیری

کاشان به عنوان یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایران در بهار به ویژه ماه مه (اردیبهشت) در نظر گرفته می شود، با توجه به اینکه جشنواره گل سرخ در کاشان است، این جشنواره زیبا و رنگارنگ از 15 اردیبهشت آغاز می شود و تا 25 اردیبهشت ادامه دارد.

 علاوه بر جشنواره گل سرخ در کاشان، می توانید در مراسم مجسمه سازی مجسمه سازی امامزاده “سلطان علی محمد” در کاشان در اردیبهشت شرکت کنید.

قمصر:

قمصر در 30 کیلومتری جنوب کاشان واقع شده است و اگرچه نام گلاب (گلاب) بیشتر با قمصر گره خورده است. اما در شهرهای دیگر کاشان مانند نیاسر و غیره نیز در این زمینه حرفه ای هستند.

نیاسر:

نیاسر که به باغ باستانی ایران معروف است، در 30 کیلومتری غرب کاشان واقع شده است، علاوه بر آبشار دیدنی نیاسر، چهاردهمین ساختمان در تپه های غربی نیاسر و آتشکده از جمله اماکن عبادی آن است. جایی که برای کاشان منحصر به فرد است.

در اردیبهشت، گلهای محمدی ایرانی از خانواده رز، سرانجام رشد می کند. رسیده و آماده چیدن می شود تا برای استخراج اسانس گلاب از گلاب استفاده کنند. اگر در ماه خرداد (ژوئن) به کاشان بروید، فقط جوانه هایی که در شاخه های اردیبهشت بودند وجود داشت.

جشنواره گلاب در کاشان به صورت گروهی و صبح زود برگزار می شود. در این رویداد، برگزار کنندگان این مراسم، در اوایل صبح، گل می گیرند و سپس مراسم اصلی آغاز می شود.

این آیین فرصتی به شما می دهد تا فرایند استخراج روغن ضروری گل رز دیماسک را یاد بگیرید و بهترین گلاب های تازه و سایر روغن های گل را که در کنار آنها تولید می شود تهیه کنید. در بیشتر خانه های روستایی قمصر، باغ گل های محمدی، گلدان های مخصوص آبگریزی حتی در ابعاد کوچک قابل یافت است.

برای مطالعه بیشتر، رمانتیک ترین شهرهای توریستی اروپا را به شما پیشنهاد می کنیم.

مراسم آیینی سنتی در جشنواره گلاب

این مراسم طبق گذشته و طبق آداب و رسوم خاص برگزار می شد و وقتی گل ها را از باغ جمع می کردند با کمک الاغ ها و با آواز خواندن آهنگ ها و سازهای سنتی به کارگاه تقطیر حمل می کردند.

البته در برخی از مناطق کاشان مطابق قوانین قبلی گل های نیاسر با شتر جمع آوری شده و روغن اصلی آن را طبق آداب و رسوم 140 سال پیش دریافت می کنند.

مراحل جشنواره گلاب در کاشان

مراحل گلاب گیری
مراحل گلاب گیری

وقتی به کارگاه های کاشت کاشان رسیدید، به دلیل گرمی که ممکن است در آنجا احساس کنید، آنها با آبمیوه های خنک از شما پذیرایی می کنند، بنابراین می توانید روند گلدهی را با آرامش تماشا کنید.

ابتدا، دیگ های مخصوص را روی اجاق قرار می دهند. بسته به ظرفیت گلدان، گل های تازه تقریباً 3 برابر بیشتر از گل های موجود در آن با آب مخلوط می شوند. با قرار دادن درپوش روی گلدان، دهانه های ممکن را نیز می پوشانند تا بخار در قابلمه باقی بماند. با روشن کردن شعله های اجاق گاز یا در برخی موارد سوزاندن هیزم گلاب گیری عملا آغاز می شود. اتمام این فرآیند 4 ساعت طول می کشد.

پیش از مراسم

البته قبل از شروع مراسم معمولاً گلدان و گل را در کنار رودخانه ها می گذارند و دعا و نماز می خوانند. هنگامی که محتویات دیگ جوشانده شد، بخار آن از لوله ها درون یک گودال مسی بزرگ که در آب سرد است ریخته می شود. وقتی این بخارات سرد می شوند، گلاب تولید می شود.

ظرف ها بسته به ظرفیت آنها حدود 30 تا 40 کیلوگرم گلاب را در اختیار شما قرار می دهد. برای طعم گل نیز باید یک لایه خیلی نازک روغن روی گلاب با یک سرنگ جدا شود. اگر می خواهید گلاب بسیار ویژه ای(دو آتشه) داشته باشید، پس باید گلاب را در دیگ ها مجدداً بجوشانید.

اگر به مطالب گردشگری علاقه مندید، با زیباترین باغ های دنیا آشنا شوید را از دست ندهید.

گردشگرانی از سراسر ایران و جهان در زمان جشنواره گلاب در کاشان به این شهر می آیند تا شاهد این روند زیبا در نیاسر باشند. همچنین در این جشنواره از تولید کننده های نمونه ای که گلاب با کیفیت بالا تولید می کنند قدردانی می شود و همچنین می توانید گلاب را به عنوان سوغات این شهر خریداری کنید.

گزارشگران و مسئولان نیز در این مراسم و همچنین نمونه های منطقه حضور دارند. میزبان نیز با شربت های تازه تهیه شده از گلاب از شما استقبال می کنند.

همچنین می توانید خوش آب و هواترین کشورهای دنیا را مطالعه بفرمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا