تغذیه و سلامت

از ویتامین D (دی) چه می دانید؟

ویتامین D (دی) یا کلسیفرول یکی دیگر از ویتامین های محلول در چربی است. وجود ویتامین D (دی) برای رشد و نمو و ترمیم استخوان ها و دندان ها در بدن ضروری است. کمبود این ویتامین در کودکان می تواند بیماری راشیتیسم (Rickets) را ایجاد کند لذا این ویتامین را ویتامین ضد راشیتیسم نیز می گویند. بیماری نرمی استخوان یا استئومالاسی (Osteomalacia) نیز در اثر کمبود ویتامین D (دی) در بزرگسالان ایجاد می شود.

تا سال ۱۹۰۰ میلادی ۷۵٪ کودکان کشورهای صنعتی که در ساختمان های بلند و غیر آفتابگیر سکونت داشتند، به درجات مختلفی از بیماری راشیتیسم مبتلا بوده اند که به آن بیماری فقر و تاریکی نیز می گفتند زیرا اشعه ماوراء بنفش (UV) که در نور خورشید موجود می باشد، در تولید ویتامین D (دی) در بدن نقش دارد و در نتیجه می تواند جذب کلسیم و تشکیل استخوان ها را در بدن تحت تأثیر قرار دهد.

در اوایل قرن نوزدهم پزشکان هلندی روغن کبد ماهی را برای درمان راشیتیسم به کار برده و سپس پزشکان سایر کشورها نیز به این امر مبادرت نمودند.

ویتامین A را ضد بیماری های عفونی می دانند. در روزهایی که با یک بیماری عفونی حاد یعنی ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنیم، مطالعه این مقاله اطلاعات بسیار مفیدی در اختیار شما قرار می دهد.

از ویتامین A (آ) چه می دانید؟

نقش ویتامین D (دی) در بدن

این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ ها کمک می‌ کند و همچنین از طریق ترجمه ژن‌ های هسته سلول به رشد سلول کمک می‌کند.

در واقع علت اینکه ویتامین D از پیدایش راشیتیسم جلوگیری می کند، این است که این ویتامین باعث افزایش جذب کلسیم از روده ها شده و به طور کلی باعث می شود که به مقدار کافی کلسیم در مایعات بدن باقی بماند و غلظت کلسیم و فسفر سرم خون را به میزان طبیعی تنظیم می کند و در سطح نرمال نگه می دارد.

از طرفی ویتامین D (دی) برای درمان لوپوس ولگاریس (سل جلدی) که یک بیماری پوستی است نیز مفید بوده و بر میزان ترشح عصاره معده ای نیز می افزاید. در کمبود ویتامین D به جای تشکیل بافت استخوانی محکم، مقدار زیادی بافت های اسفنجی استخوانی ایجاد می شود که استحکام کافی را ندارند و به سهولت خم می شوند و تغییر شکل های شدیدی بروز می یابند. معمولا ایجاد راشیتیسم در زمانی است که استخوان ها در حال رشد هستند و در محل اتصال دنده ها به استخوان های جناغ سینه برآمدگی پدیدار می شود. کودکان مبتلا به این بیماری معمولا عصبی و ناآرام هستند.

بیماری نرمی استخوان یا استئومالاسی (Osteomalacia) نیز در اثر کمبود ویتامین D در بزرگسالان ایجاد می شود. «استئومالاسی» نیز مشابه بیماری راشیتیسم کودکان است که در سنین بالا و وقتی صفحه رشد استخوان ها بسته می‌ شود، رخ می دهد. استئومالاسی برخلاف راشیتیسم بر روی صفحه رشد استخوان و رشد طولی استخوان های دراز اثری ندارد.

همچنین مصرف ویتامین دی در سلامت مغز و جلوگیری از آلزایمر نیز مؤثر است.

تفاوت کلسیم با ویتامین D

برخی به اشتباه کلسیم و ویتامین D را یکی می دانند در حالی که این دو ماده مغذی مختلف، اما مهم برای بدن هستند که هر کدام وظایف مختلفی به عهده دارند. کلسیم عنصری است که نقش ۹۹ درصدی در استخوان‌سازی بدن بخصوص در دوران کودکی، نوجوانی و بلوغ را بر عهده دارد. ویتامین D نیز به عنوان یکی از ویتامین‌ های محلول در چربی، در جذب کلسیم از طریق روده‌ ها نقش مهمی ایفا می‌ کند. کمبود این ویتامین باعث می‌ شود کلسیم نتواند در بدن به عمل برسد. در نتیجه جذب کلسیم کاهش و بدن با اختلالات متعددی مواجه می‌ شود. به همین دلیل این دو ماده مغذی به هم وابسته هستند و مصرف همزمان آنها ضروری است.

رژیم آیورودا یک الگوی تغذیه است که قدمتی هزاران ساله دارد. رژیم آیورودا مبتنی بر اصول دارویی آیورودا است و بر تعادل انواع مختلف انرژی در بدن شما متمرکز می باشد. گفته می شود که باعث بهبود سلامتی می شود. در این باره بیشتر بدانید.

رژیم آیورودا

منابع ویتامین D (دی)

میزان ویتامین D (دی) در غذاها ناچیز می باشد و معمولا چربی های حیوانی منابع این ویتامین می باشند. منابع حیوانی مانند کره، روغن کبد ماهی، زرده تخم مرغ، خامه، جگر، ماهی ساردین حاوی مقادیر زیادی از این نوع ویتامین هستند و منابع خوبی برای تأمین این ویتامین به حساب می آیند. غلات و برخی سبزیجات و میوه‌جات نیز در تأمین این ویتامین نقش دارند.

ویتامین C (ث) یا اسید آسکوربیک از جمله ویتامین های موردنیاز بدن انسانهاست که در تقویت سیستم دفاعی بدن نقش موثری ایفا می کند. در مقاله زیر هر آنچه که باید در مورد ویتامین C (ث) بدانید را برایتان جمع آوری کردیم.

از ویتامین C (ث) چه می دانید؟

منابع غذایی ویتامین D (دی)
منابع غذایی ویتامین D (دی)

نور آفتاب؛ بهترین منبع ویتامین D

بهترین منبع ویتامین D نور آفتاب است. تابش پرتو فرابنفش به پوست انسان باعث می‌شود که ماده‌ای به نام دهیدروکلسترول با طی مراحلی در بدن و در کلیه به ویتامین دی تبدیل شود. موادی به نام پرو ویتامین (Provitamin) در گیاهان و یا در ترشحات غدد چربی زیر پوست وجود دارند که در اثر تابش اشعه ماوراء بنفش تبدیل به ویتامین D (دی) می شوند، به همین علت در کشورهایی که نور آفتاب فراوان باشد به شرط آنکه به مقدار کافی به بدن برسد، درصد مبتلایان به بیماری راشیتیسم بسیار کم است.

باید دانست که میزان اشعه ماوراء بنفش نور آفتاب بر حسب وضعیت جغرافیایی، گرمسیری و سردسیری و فصول و مناطق تفاوت دارد. عواملی از قبیل ابر و مه و گرد و غبار و دود از مقدار اشعه ماوراء بنفش به مقدار زیادی می کاهد. اشعه ماوراء بنفش از شیشه های معمولی خیلی کم عبور می کند و بنابراین کسانی که از پشت پنجره خود را در معرض اشعه آفتاب قرار می دهند، فقط از گرمای آن استفاده می کنند و این کار کمک چندانی به تولید ویتامین D در پوست آنها نمی کند.

جالب است بدانید که مقدار رنگدانه های پوست در مقدار جذب اشعه ماوراء بنفش نیز دخالت دارد؛ هر چقدر پوست تیره تر باشد، ویتامین D (دی) ساخته شده کمتر خواهد بود.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که به دلایل شخصی یا به توصیه پزشک گیاه خواری را برگزیده اید، برای دریافت پروتئین مورد نیاز بدن خود، به منابع پروتئین گیاهی نیاز دارید. منابع پروتئین گیاهی به شما کمک می کنند تا بعد از حذف گوشت، با کاهش پروتئین بدن مواجه نشوید. ما در مقاله زیر به معرفی منابع پروتئین گیاهی پرداخته ایم.

منابع پروتئین گیاهی

نیازمندی های بدن انسان به ویتامین D 

چون این ویتامین هم از طریق غذاها و هم با تابش اشعه آفتاب برای رفع نیازمندی های بدن تأمین می گردد، لذا تأمین مقدار لازم آن خیلی مشکل است ولی این طور به نظر می رسد که بعد از دوران بلوغ همان میزان کم ویتامین که در غذاها یافت می شود و آنچه که به وسیله اشعه خورشید زیر پوست ساخته می شود، برای رفع احتیاج بدن کافی می باشد ولی در دوران رشد کودکان و در دوران حاملگی و شیر دهی مادران مقادیر اضافی لازم است که باید تجویز گردد.

به طور کلی ۴۰۰ واحد بین المللی (هر واحد بین المللی اندازه گیری مقدار ویتامین D برابر با ۰.۰۲۵ میکروگرم یعنی ۰.۰۰۰۰۲۵ گرم! می باشد.) در روز را برای تمام سنین می توان مناسب و کافی دانست یعنی روزانه شما تنها به ۰.۰۱ گرم ویتامین D نیاز دارید؛ البته در موارد ابتلا به بیماری راشیتیسم یا استئومالاسی مقادیر خیلی بیشتری باید تجویز گردد.

مصرف روزانه ۱۰۰ واحد بین المللی یا ۲.۵ میکروگرم (۰.۰۰۲۵ گرم) ویتامین D در نوزادان می تواند باعث جذب صحیح کلسیم و نرخ رشد رضایت بخش شود و از علائم راشیتیسم در نوزادان جلوگیری کند؛ هر چند برای جذب بهتر کلسیم بین ۴۰۰-۳۰۰ واحد برای شیرخواران تا شش ماهگی کافی است.

بچه های نارس که نرخ رشد سریع‌تری دارند و در ضمن کمتر هم در مقابل نور آفتاب قرار می گیرند، معمولا خیلی بیشتر احتمال دارد که به بیماری راشیتیسم مبتلا شوند؛ بنابراین در مقدار روزانه ویتامین D (دی) آنها باید دقت بیشتری کرد. اگر به کودکان در زمان قبل از دوران دبستان ویتامین D به اندازه کافی تجویز گردد، در خرابی و پوسیدگی دندان های آنها کاهش فوق العاده ای دیده می شود.

برخی از سبزیجات مثل کاهو نیز از منابع ویتامین D هستند.
برخی از سبزیجات مثل کاهو نیز از منابع ویتامین D هستند.

مصرف بیش از اندازه ویتامین D

چون ویتامین D (دی) غیر قابل حل در آب است، زیادی آن تماماً در بدن ذخیره می شود. بنابراین در صورتی که مقادیر زیادی از این ویتامین به مدت طولانی به بدن وارد شود، ممکن است مسمومیت ایجاد کند که علائم آن عبارتند از بی اشتهایی، تهوع، رنگ پریدگی، و تشنگی زیاد و تکرر ادرار.

البته مسمومیت با ویتامین D به ندرت رخ داده و اغلب در کسانی مشاهده می‌ شود که مقادیر بیش از حد این ویتامین را از طریق مکمل دریافت می‌ کنند.

این روز‌ها با اینکه زمان کافی برای استراحت داریم و وعده‌های غذایی را کامل میل می‌کنیم، باز هم در طول روز احساس خستگی و کسالت به سراغ ما می‌آید. طبیعتا این احساس، برای هیچکس مطلوب نیست. در مقاله زیر مواد غذایی و خوراکی‌هایی را که به شما انرژی می‌دهد،‌ معرفی می‌کنیم.

رفع خستگی با این خوراکی‌هامشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا