روانشناسیروانشناسی ازدواجسبک زندگیمهارت های زندگیموفقیت

راهکار های رهایی از یکنواخت شدن زندگی مشترک

همیشه از اطرافیان و بزرگ تر ها شنیده ایم که شور و حال اول ازدواج دوامی ندارد. آن ها به ما گفته اند که یکنواخت شدن زندگی مشترک بعد از مدتی غیر قابل اجتناب است. هیچ کس این شرایط را دوست ندارد. احتمالا برای شما سوال پیش می آید که آیا ممکن است از این یکنواختی جلوگیری کرد؟ برای یافتن پاسخ خود با ما همراه باشید.

در ابتدای ازدواج و زندگی مشترک، اتفاقات جدید هرگز به شما زمان تجربه کردن یکنواختی را نمی دهند. اما پس از مدتی، ممکن است فشار زندگی، فروکش کردن آن شوق و ذوق اولیه یا خیلی مسائل دیگر زندگی شما را به سمتت یکنواختی ببرد. شما باید تا حد امکان با آن مقابله کنید.

خیلی از کار هایی که در طول روز می‌کنیم یا نمی کنیم، باعث یکنواخت شدن زندگی مشترک و دوری از همسرمان می‌شود. این دوری و یکنواختی، زندگی شما را خسته‌کننده می کند. اما هیچ کس دوست ندارد یک زندگی خسته کننده را برای همه عمر خود ادامه دهد. پس چه کنیم؟

چه ویژگی های اخلاقی به پایدار ماندن زندگی مشترک شما کمک خواهد کرد؟ صداقت، اعتماد، صبر و حوصله و … در مقاله زیر به تفصیل به این سوال پاسخ داده ایم.

زندگی مشترک پایدار

دلایل یکنواخت شدن زندگی مشترک

دلایلدور شدن زوجین از هم اکثرا ساده و پیش پا افتاده است. مشکلاتی که با صرف انرژی کم و تلاش در تغییر عادات مضر برای رابطه حل می شوند. حل شدن این مشکلات، شور و نشاط را به زندگی مشترک شما بازمی گرداند.

اوایل ازدواج شما از همه مشکلات چشم پوشی می‌کنید. در این زمان حتی از ناراحتی های کوچکی که آزارتان می دهد نیز به سادگی می گذرید. اما پس از مدتی، شرایط دیگر اصلا اینطوری نیست! در ادامه زندگی مشترک حتی زمان هایی پیش می آید که شما همه مشکلات را بیش از حد واقعی بزرگ و دردناک جلوه می دهید. اما چرا؟

یکنواخت شدن زندگی مشترک به معنی کاهش شور رابطه و افزایش خستگی طرفین برای بهبود بخشیدن به آن است. اما نگران نباشید. اگر این یکنواخت شدن خواسته شما نیست، با صرف وقت و انرژی بیشتر و دنبال کردن راهکار های رهایی از یکنواخت شدن زندگی مشترک که در ادامه می آوریم، می‌توانید جان دوباره به رابطه و زندگی مشترک خود ببخشید.

راهکارهای جلوگیری از یکنواخت شدن

طبق مشاهدات و بررسی های انجام شده، دلایل زیر بزرگ ترین عوامل سرد شدن زوجین نسبت به یکدیگر و زندگی مشترکشان بوده است. پس چه بهتر که با مطالعه دقیق، به خوبی با آن ها اشنا شده و از آن ها جلوگیری کنیم:

در دنیای فیلم ها زندگی می کنید

زندگی مشترک، هیچ شباهتی به فیلم ها ندارد
زندگی مشترک، هیچ شباهتی به فیلم ها ندارد

شاید اول از همه باید به شما بگوییم زندگی مشترک، هیچ شباهتی به فیلم ها ندارد. حتی تا به حال شنیده اید که می گویند: «هیچ وقت باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکن».

زندگی که شما در فیلم ها می بینید تنها دو ساعت از یک زندگی الکی است که برای سرگرم شدن شما ساخته شده است. شاید بهتر باشد برای الگو گرفتن به ازدواج ها موفق اطرافیانت نگاه کنی و از آن ها کمک بخواهی. انتظارات غلط برآمده از مشاهده فیلم های رمانتیک یا کمدی رمانتیک شما را به نقطه خوبی نمی رساند.

از هم سوال نمی کنید

در مورد مسائل جدید که پیش می آید، با همسرتان گفت و گو کنید و نظر او را بپرسید.
در مورد مسائل جدید که پیش می آید، با همسرتان گفت و گو کنید و نظر او را بپرسید.

در ابتدای رابطه، یا در زمان آشنایی پیش از ازدواج، دائما با هم صحبت می کنید تا زیر و بم شخصی طرف مقابل دستتان بیاید. این کار به شور و حال رابطه شما کمک می کند و به زندگی مشترکتان گرما می بخشد.

اما اکثر زوجین، بعد از گذشت چند سال فکر می کنند دیگر به خوبی هم را می شناسند. پس دیگر با هم به مکالمه و پرسش و پاسخ در این زمینه مشغول نمی شوند. اما این کار اشتباه است. در مورد مسائل جدید که پیش می آید، با همسرتان گفت و گو کنید و نظر او را بپرسید. این کار به شما کمک می کند شناخت خود از او را به روز رسانی کنید و رابطه نزدیک تری با هم داشته باشید.

وظایف خود را از هم جدا کرده اید

ممکن است شما و همسرتان وطایف و کارهای منزل را با هم تقسیم کرده باشید. مثلا آشپزی کردن وظیفه شما است، ظرف شستن وظیفه او. یا مثلا خرید لوازم منزل را او انجام می دهد و خرید وسایل بچه ها با شما است.

باید به شما بگوییم که این کار عواقب خوبی در پی نخواهد داشت. انجام مشترک بعضی کار ها، مثلا آشپزی، ظرف شستن یا خرید کردن با هم، فرصت بیشتری برای معاشرت و نزدیک شدن شما به هم می دهدکه نباید از اثر آن غافل ماند.

در میان این لحظات مشترک، ممکن است اتفاقات جالب، خنده دار یا حتی عاشقانه بیوفتد. پس زندگی مشترک خود را تقسیم به دو زندگی جدا از هم نکنید.

پنکیک یکی از آن صبحانه های خوشمزه و عاشقانه است که می توانید برای شروع یک روز خوب، با هم آماده کنید. طرز تهیه پنکیک های پفکی را از طریق لینک زیر دنبال کنید

طرز تهیه پنکیک

رابطه شما تغییر کرده، انتظارات نه

 انتظارات باید متناسب با نوع رابطه باشد.
انتظارات باید متناسب با نوع رابطه باشد.

اگر تغییر و یکنواختی در رابطه خود را پذیرفته اید و برای تغییر آن تلاش نمی کنید، انتظارات خود را نیز تغییر دهید. این امری طبیعی است که انتظارات باید متناسب با نوع رابطه باشد. در آغاز هر رابطه‌ای انتظاراتی میان طرفین وجود دارد که با زیادتر شدن فشار زندگی و گذر زمان عملی شدن آن ها ممکن نیست.

پس با انتظارات سخت و غیر ممکن زندگی را برای خود و همسرتان سخت نکنید.

یکدیگر را غافلگیر نمی کنید

شیرین ترین خاطرات شما در دوران ازدواج یا قبل از آن، به غافلگیری هایی است که تجربه کرده اید. سورپرایز کردن شریک زندگیتان، هم برای او و هم برای شما خاطرات خوبی بدنبال دارد. پس از غافلگیر کردن هم با مناسبت یا بی مناسبت، غافل نشوید.

هدیه های کوچک و بی مناسبت، به تقویت پیوند عاطفی میان شما دو نفرکمک شایانی می‌کند. توجه کردن به جزئیات زندگی روزمره همسرتان یا برگزاری جشن های کوچک و دونفره یکنواختی زندگی مشترک را از ببین خواهد برد. مطمئن باشید!

تغییر دکوراسیون منزل می تواند یک سورپرایز کوچک و دلپذیر باشد، یا حتی یک عمل مشترک و سرگرم کننده. مطالعه مقاله زیر به شما ایده های خوبی برای بازسازی فضاهای دونفره منزل مشترکتان می دهد.

چند راهکار دکوراسیون فضا­های کوچک

از جزئیات اتفاقات صحبت نمی کنید

اگر همسرتان از شما می خواهد از روز خود برای او بگوید، به گفتن چند جمله کوتاه بسنده نکنید.
اگر همسرتان از شما می خواهد از روز خود برای او بگوید، به گفتن چند جمله کوتاه بسنده نکنید.

اگر همسرتان از شما می خواهد از روز خود برای او بگوید، به گفتن چند جمله کوتاه بسنده نکنید. به اشتراک گذشتن جزئیات اتفاقاتی که در طول روز تجربه کرده اید، به او فرصت می دهد تا موضوعی را برای ادامه بحث انتخاب کند. این اتفاقات می تواند در کارهای منزل، ارتباط شما با فامیل و اقوام یا مسائل کاریتان باشد.

با این فکر که جزئیات و ماجراهای روز شما برای او بی اهمیت هستند، رابطه خود را به سوی سرد شدن و یکنواختی نبرید. اگر شما و ماجراهای مربوط به شما برای او مهم نبود، اصلا با شما ازدواج نمی کرد.

تشکر کردن را فراموش کرده اید

در ابتدای زندگی مشترک، احترام زیادی میان شما دو نفر جای است. اما ممکن است پس از مدتی، به دلیل افزایش مشغله های فکری یا عادت کردن به برخی از رفتار ها فراموش کنید بابت آن ها تشکر کنید. این کار روحیه طرف مقابل را تضعیف می کند. او فکر می کند شما دیگر مثل روز اول او را نمی بینید و دوست ندارید. پس نسبت به شما و رابطه میانتان سرد می شود که اصلا اتفاق دلپذیری نیست.

هرگز فراموش نکنید که حسادت می تواند چه بلاهایی سر زندگی مشترک شما بیاورد. اگر هر یک از شما درگیر حسادت هستید باید آن را به کمک دیگری مداوا کنید. مقاله زیر اطلاعات بیشتر و کامل تری در این خصوص، در اختیار شما قرار می دهد:

حسادت ناسالم در زندگی مشترک

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا