بهداشت زنانتغذیه و سلامتزیبایی پوستمد و زیبایی

رفع مو های زائد (بهترین روش‌ها – بدترین روش‌ها)

پاکی و تمیزی از اصولی است که  همه  ما دنباله رو آن هستیم. علاوه بر این همه دوست دارند بدنی زیبا داشته باشند. یکی از اقداماتی که افراد برای رعایت بهداشت فردی و زیبایی بدنبال آن هستند، رفع مو های زائد بدن است. در این مقاله انواع شیوه های رفع مو های زائد، معایب و مزایای نسبی آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

همه به دنبال روشی آسان و سریع برای از بین بردن مو های زائد بدنشان هستند. برخی از این روش‌ها با درد همراه هستند، برخی دیگر هم ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. سوالی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کند این است: بهترین روش رفع مو های زائد بدن چیست؟

از بین بردن مو های زائد بستگی به نوع مو و محل رویش آن روش های متفاوتی دارد اما گاهی رفع این مو های زائد با درد همراه است. مثلا کشاله ران پوست حساس و نازکی دارد که به همین دلیل رفع مو های زائد آن محدوده با درد همراه است. زدودن این مو های زائد از دغدغه های اصلی افراد است چرا که با توجه به حساسیت پوست در این محدوده ها، استفاده از وکس و یا تیغ ساده نیست.

در مقاله زیر ۱۰ راه خانگی برای مراقبت از سلامت مو را به شما معرفی کرده ایم.

۱۰ راه خانگی برای حفاظت از سلامت مو

روش های رفع مو های زائد

این که منحصرا بدنبال یک روش برای زدودن مو های زائدتان باشید، بهترین راه حل نیست. ممکن است روشی مناسب رفع مو های زائد صورت باشد اما در مورد مو های بدن صدق نکند. یا حتی ممکن است مو های هر ناحیه از بدن به روش های یکسان، عکس العمل های متفاوت نشان دهند. پس باید همه روش ها را بررسی کنید و بهترین آن ها را برگزینید.

شیو کردن

شیو کردن ساده ترین و ارزان ترین روش رفع مو های زائد است
شیو کردن ساده ترین و ارزان ترین روش رفع مو های زائد است

می توان گفت شیو کردن ساده ترین و ارزان ترین روش رفع مو های زائد است. البته این روش ساده و ارزان آنچنان هم بی خطر و مناسب نیست. شیو کردن مو های بدن باعث تحریک پوست، خارش و جوش های پوستی می شود. در این روش احتمال بریدن پوست و حتی خون آمدن آن نیز وجود دارد.

با این همه فقط ساقه‌ی مو تراشیده می شود و شما باید هر چند روز یکبار آن را تکرار کنید. تیغ ساقه مو را با زاویه قطع می کند و به همین دلیل احتمال دارد که مو به سمت داخل رشد کند، مخصوصا اگر مو های شما مجعد یا فردار هستند. بهتر است پیش از شیو کردن دوش بگیرید تا بدن مرطوب و فولیکول های مو نرم باشند. به این کار روش می توانید از رویش مو به سمت داخل جلوگیری کنید. اگر مو به سمت داخل رشد کند و زیرپوست بماند مسبب التهاب و عفونت خواهد شد.

پس تا به اینجا متوجه شدیم عوارض ناشی از شیو کردن عبارتند از زخم، پاره شدن احتمالی مویرگ‌ها و احتمال خون ریزی و احتمال تیره‌تر شدن پوست. شیو کردن چه مزیت هایی دارد؟ باید به شما بگوییم که شیو کردن تنها یک مزیت دارد. کشیدن تیغ روی پوست می تواند باعث برداشته شدن سلول های مرده‌ شود و پوست را نرم‌تر کند. اما لزوما این لایه برداری هم به نفع شما نیست.

کرم موبر

استفاده از کرم موبر از روش های موقتی رفع مو های زائد صورت و بدن است.
استفاده از کرم موبر از روش های موقتی رفع مو های زائد صورت و بدن است.

استفاده از کرم موبر از روش های موقتی زدودن مو های زائد صورت و بدن است. این کرم ها تنها می توانند مو ها را در سطح پوست از بین ببرند. خبر خوب درمورد کرم موبر این است که احتمال رویش مو به سمت داخل پوست بسیار کم است. اما مشکل کرم‌ موبر چیست؟

مشکل کرم موبر این است که اگر کرم به دلایلی بیشتر از زمانی که باید و در دستور العمل نوشته شده روی پوست بماند، ممکن است پوست‌تان را بسوزاند. دلیل آن قلیایی بودن این محصولات شیمیایی است. دلیل اصلی این که گاهی افراد کرم موبر را برای مدت طولانی تری مصرف می کنند این است که مو های زائد کاملا زدوده نشده اند. برای همین است که افراد کرم را برای مدت طولانی تری روی پوست خود نگه می دارند.

این کار ممکن است باعث رفع مو های زائد آن محدوده شود اما پوست را می سوزاند. برای انتخاب بهترین روش رفع مو های زائد باید اول از همه پوستتان را بشناسید. اگر پوست حساسی دارید شاید بهتر است از کرم موبر استفاده نکنید. اگر هم با وجود پوست حساس کرم موبر را انتخاب می کنید، کرم را در زمان دستورالعمل و به خوبی و کامل از روی پوست پاک کنید.

الکترولیز

الکترولیز یک روش کاملا موثر برای رفع مو های زائد است.
الکترولیز یک روش کاملا موثر برای رفع مو های زائد است.

الکترولیز این روزها دیگر طرفداری ندارد. با پیشرفت تکنولوژی لیزر مو های زائد جای الکترولیز را گرفته اما اگر شما هنوز بدنبال این شیوه‌ از رفع مو های زائد هستید باید خطرات الکترولیز را بدانید. از جمله اسکار، عفونت و تیرگی پوست.

اما الکترولیز با لیزر متفاوت با است. الکترولیز یک روش کاملا موثر برای رفع مو های زائد است. در الکترولیز، سوزن ریزی وارد فولیکول مو می شود و با اتصال جریان برق خیلی خفیفی، ریشه‌ی مو را می سوزاند.

وکس

وکس کردن یا همان موم انداختن باعث تضعیف رشد مو های زائد می شود
وکس کردن یا همان موم انداختن باعث تضعیف رشد مو های زائد می شود

وکس یا همان موم انداختن با هربار لایه‌ای از پوست را از بین می برد. به همین دلیل اگر پوست حساسی دارید یا نواحی با پوست حساس را موم می اندازید باید در شیوه وکس کردن توجه کنید. متخصصین می گویند بهتر است خانم هایی که بیماری های پوستی مثل رزاسه یا سایر بیماری های التهابی پوست از جمله پسوریازیس و اگزما، دارند، وکس کردن را انتخاب نکنند. زیرا با اینکه وکس کردن یا همان موم انداختن باعث تضعیف رشد مو های زائد می شود اما با گذشت سه تا شش ماه روند رشد مو سریع تر می شود. در نتیجه فواصل زمانی بین وکس ها کمتر و کمتر می شود. این موضوع علاوه بر اینکه به پوست شما آسیب وارد می کند می تواند به مرور زمان هم سبب تیرگی پوست شما شود.

اگر قصد رفع مو های زائد صورتتان را دارید به نکات زیر توجه کنید: ممکن است وکس کردن مو های زائد بدن مشکلی برای شما ایجاد نکند اما این روش برای پوست صورت اصلا مناسب نیست. چرا که پوست صورت و مخصوصا پوست اطراف چشم نازک و حساس است. در اطراف چشم‌ها غدد چربی وجود ندارد. پس باید برای رفع مو های زائد این قسمت‌ها از روش های ملایم و بی‌خطرتری استفاده کرد.

شوگرینگ

شوگرینگ که بعضی به آن موم خانگی نیز می گویند، در رفع مو های زائد مشابه وکس عمل می کند.
شوگرینگ که بعضی به آن موم خانگی نیز می گویند، در رفع مو های زائد مشابه وکس عمل می کند.

شوگرینگ که بعضی به آن موم خانگی نیز می گویند، در رفع مو های زائد مشابه وکس عمل می کند. همانطور که از اسم این روش معلوم است، با خمیر یا ژلی که حاوی شکر است، انجام می شود. ژل یا خمیر شوگرینگ مثل وکس روی پوست قرار می گیرد. با شوگرینگ می توانید موها را از فولیکول بکنید. به همین دلیل هم رشد مجدد مو های زائد بیشتر به تعویق می افتد. همین مزیت شوگرینگ را بین افراد محبوب کرده است.

شوگرینگ از راهکارهای طبیعی برای زدودن مو های زائد بدن است. خبر خوب این است که شما در خانه و به تنهایی هم می توانید این کار را انجام دهید. تنها بدی این روش این است که کمی از وکس کردن دردناک‌تر است. دلیل آن هم همان کندن مو از فولیکول است. اما در این روش چون پوست زیاد تحریک نمی شود، عوارض جانبی کمتری به سراغ شما خواهد آمد.

لیزر

لیزر را با قاطعیت می توان بهترین و موثرترین شیوه‌ی رفع مو های زائد دانست.
لیزر را با قاطعیت می توان بهترین و موثرترین شیوه‌ی رفع مو های زائد دانست.

روش هایی که بالاتر گفتیم قدیمی تر بودند. با پیشرفت تکنولوژی اما روز به روز روش های بهتری برای رفع مو های زائد یافت می شود. امروزه لیزر را با قاطعیت می توان بهترین و موثرترین شیوه‌ی رفع مو های زائد دانست. درست است که لیزرهای قدیمی تر به پوست های تیره آسیب می زدند و روی مو های روشن و بور تاثیر زیادی نداشتند، اما لیزرهای مدرنی که امروزه تولید می شوند روی هر پوست و مویی به خوبی عمل می کنند و نتیجه می دهند.

اگر تا به حال لیزر کرده باشید، می بینید که مو تا چند روز روی بدن شما و در پوستتان باقی می ماند. اما بعد از چهار تا هشت روز می ریزد.

بسته به لیزری که استفاده می کنید، حتی شاید جوانسازی پوست نیز تا حدودی اتفاق بیفتد. زیرا در این حالت کلاژن تشکیل می شود. بنابراین می توان گفت رفع مو های زائد با لیزر بهترین روش است. چرا که در این شیوه هم مو های زائد زدوده می شوند و هم احتمالا چین و چروک های ریز پوستی رفته رفته کمرنگ تر خواهند شد.

اگر بدنبال راهکارهای جوانسازی پوست هستید، تزریق ژل یکی از آن ها است. اطلاعات لازم در خصوص این موضوع را می‌توانید از طریق لینک زیر بدست آورید.

درباره تزریق ژل بیشتر بدانید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا