روانشناسی ازدواجمهارت های زندگی

زندگی مشترک خود را نجات دهید

زندگی مشترک شما بخش زیادی از تعاملات روزانه شما را تشکیل می دهد. هر مشکلی در آن باعث سخت تر شدن زندگی برای شما می شود. پس نجات زندگی مشترک از مشکلات از وظایف مهم شما و همسرتان است. در ادامه چند نکته که به بهبود شرایط زندگی شما کمک می کند و ممکن است فراموش کرده باشید را یادآوری خواهیم کرد.

یکنواخت شدن زندگی مشترک و سکون هیجانات پس از مدتی به سراغ زوج های زیادی می آید. این اتفاق ممکن است احساس کسلی را در شما تقویت کند. احساسی که هیچ کس طرفدار آن نیست. پس آشنا بودن با راهکارهایی که می توانند زندگی شما را مثل روز اول شاداب کنند، می تواند مفید باشد.

اگر روزمرگی زندگی مشترک شما را تحت تاثیر قرار داده است و دیگر در کنار هم خوشحال نیستید، به اندازه کافی انگیزه برای فعالیت های فوق برنامه ندارید و غم و اندوه زیادی را در خلوت خود تجربه می کنید، باید تغییرات مفیدی در زندگی مشترک خود ایجاد کنید.

شما باید فعالیت های قدیمی را از سر بگیرید. یا فعالیت های جدیدی که به حال خوب هر دو شما کمک می کند را شروع کنید. دور کردن احساس کسلی، یکنواختی و بی انگیزگی از وظایف اصلی شما در یک زندگی مشترک موفق است.

پیش تر در یکی از مقالات مجله اینترنتی امرسان، به معرفی راهکارهای رهایی از یکنواخت شدن زندگی مشترک پرداخته ایم. برای مطاله این مقاله از طریق لینک زیر وارد شوید:

راهکار های رهایی از یکنواخت شدن زندگی مشترک

در ادامه به چند نکته و فعالیت که شاید یادآوری آن ها مفید باشد، اشاره خواهیم کرد:

روزمرگی زندگی مشترک شما را فراگرفته است

برنامه های روتین روزانه شامل سرکار رفتن، غذا پختن، جمع و جور کردن خانه یا رسیدگی به کودکان همه برنامه شما را پر کرده است. زندگی که همه اتفاقات آن از پیش معین شده است، هیچ هیجانی ندارد. پیگیری یک ریتم یکسان شما را خسته خواهد کرد. برای بازیافتن هیجان و حال خوب، برای تجربیات جدید برنامه ریزی کنید.

سفرهای یک روزه، شام خوردن در یک رستوران قدیمی، بازی کردن، فیلم های مشترک دیدن، سر زدن به آلبوم های قدیمی عکس، کمک به یکدیگر در کارهای خانه، پیاده روی در نیمه شب و … نمونه از برنامه هایی است که می تواند از روزمرگی زندگی مشترک شما، بکاهد.

زبان عاطفی یکدیگر را نمی‌شناسید

آشنایی زوجین با زبان عاطفی هم بسیار مهم است.
آشنایی زوجین با زبان عاطفی هم بسیار مهم است.

آشنایی زوجین با زبان عاطفی هم بسیار مهم است. این زبان عاطفی شما است که تعیین می کند دوست دارید یک جمله عاشقانه بشنوید یا یک شاخه گل هدیه بگیرید. پس آشنایی با زبان عاطفی طرف مقابلتان باید از اولین نکاتی باشد که در مورد او کشف می کنید. اما اگر به هر دلیلی این زبان تغییر کرده یا شما در فهم آن کاهلی ورزیده اید، الآن موقعیت مناسبی برا جبران آن است.

فهم این زبان عاطفی وو ابراز محبت های درست و دلپسند، زندگی مشترک شما را نجات خواهد داد. محبت کردن و محبت دیدن هر دو آثار بزرگی با روحیه شما دارد. پس برای خوشحال کردن شریک زندگی و بازگرداندن طراوت به زندگی مشترک خود باید با زبان عاطفی هم آشنا شوید.

از معجزه اهداف مشترک غافل نشوید

در زندگی شخصی یا مشترک، همیشه هدف گذاری و دنبال کردن آن اهداف، به شما انگیزه و شور بیشتری می دهد. با همسرتان در مورد اهداف مشترک صحبت کنید. اهداف مشترکی تعیین کنید. اهدافی که برای رسیدن به آن ها باید همراه و پا به پای هم تلاش کنید. حرکت به سمت یک هدف و خواسته مشترک خوشحالی و رضایت زیادی برای شما و زندگی مشترک شما به ارمغان می آورد.

مطمئن باشید حتی اگر رسیدن به آن هدف سخت باشد و شکست بخورید، باز هم پشیمان نخواهید شد. هنگام حرکت به سمت هدف و برخورد با سختی ها به یاد می آورید که چقدر حضور یک همراه مهم و انرژی بخش است. وقتی به کمک نیاز دارید او هست و از شما حمایت می کند. این حرکت مشترک به شما یادآوری می کند که چقدر در کنار هم خوشحال و قوی هستید.

بهانه ها، همیشه از موانع جدی رسیدن به اهداف بوده اند. تسلیم بهانه ها نشوید. با دنبال کردن اهداف والا و مشترک، زندگی مشترک خود را حفظ کنید.

تسلیم بهانه ها نشوید

تکنولوژی را به با هم بودن ترجیح می دهید

میزان استفاده خود از وسایل تکنولوژی را مدیریت کنید.
میزان استفاده خود از وسایل تکنولوژی را مدیریت کنید.

مردان و زنان زیادی ترجیح می دهند بعد از یک روز کاری، به جای حرف زدن با هم تلفن همراه خود را چک کنند، بازی های ویدیویی کنند یا تلویزیون ببینند. هیچ یک از این کار ها بد نیستند اما افراط در انجام آن ها شما را از همسرتان دور خواهد کرد. میزان استفاده خود از این دست وسایل را مدیریت کنید.

زندگی مشترک شما همانند گیاهی است که نیاز به توجه و مراقبت دارد. با بی توجهی به آن ممکن است یک روز به سراغش بروید و شاهد زرد شدن یا حتی مردنش باشید.

زمان کمی برای خود صرف می کنید

اگر قرار باشد دائما در کنار هم باشید، لزوما اتفاقات خوبی نخواهد افتاد. هر دو شما مانند هر انسان دیگری نیاز دارید زمان هایی را برای خودتان، در تنهایی یا همراه با دوستان و اقوام بگذرانید. این زمان های دور از هم باعث می شود حرف های بیشتری برای هم داشته باشید و از کنار هم بودن دائمی خسته نشوید.

شما پیش از همسر بودن، وظایفی در قبال خودتان داشته اید که قرار نیست آن ها را فراموش کنید. حال خوب شما، باعث حال خوب زندگی مشترک شما خواهد بود. پس این فرصت را به خود و همسرتان بدهید.

زندگی مشترک نباید مانع شما برای رسیدن به اهداف و علایق شخصیتان باشد. در یک زندگی مشترک موفق نه تنها شما و همسرتان به هم اجازه قدم برداشتن در علایق شخصی خود را می دهید، بلکه از هم حمایت خواهید کرد. احترام و حمایت از اصول یک زندگی مشترک پایدار است. مقاله زیر شما را با سایر اصول آن آشنا خواهد کرد:

زندگی مشترک پایدار

شما مادر و پدر خوبی هستید اما همسر خوبی نه

شما مادر و پدر خوبی هستید اما همسر خوبی نه
شما مادر و پدر خوبی هستید اما همسر خوبی نه

خیلی از زوج ها، پس از بچه دار شدن و پذیرش مسئولیت های پدرانه و مادرانه خود، فراموش می کنند که وظایفی هم در برابر همسر خود داشته اند. آن ها شاید حتی پدر و مادر خیلی خوبی باشند اما زندگی مشترک خود را فراموش کرده اند. آن ها همه انرژی و توجه خود را نثار بچه ها می کنند.

این کار درست نیست. کودکان نیاز دارند در فضایی سرشار از محبت و عاطفه بزرگ شوند تا این مسائل را یاد بگیرند. آن ها با دیدن روابط نزدیک والدینشان، برداشت صحیح،‌درست و خوبی از یک زندگی مشترک خواهند داشت. به همین دلیل هم چنین کودکانی اکثرا در آینده و در تشکیل زندگی مشترک کم تر به مشکل برخواهند خورد.

انتظارات عجیبی نداشته باشید

همه راهکارهای بالا برای دور شدن از روزمرگی، کسلی و یکنواختی زندگی مشترک بود. اما آیا این اتفاق به معنی یک فاجعه است؟

نه. این اتفاق در هر زندگی مشترکی پس از مدتی پیش خواهد آمد. با گذر زمان فشار زندگی و مسئولیت های آن بیشتر می شود. هر دو شما که حال وظایفی در قبال هم دارید نیز به دنبال کاهش این فشار و گذران بهتر زندگی هستید. پس الکی ذهن خود و شریک زندگیتان را با فکر و خیال های الکی و وسواس گونه درگیر نکنید.

دور شدن از یک زندگی عاشقانه و بی دغدغه اتفاقی طبیعی است که همه زوج ها تجربه می کنند. پس شما باید به دور از هر ناراحتی یا وسواسی، به دنبال بهبود رابطه و زندگی مشترک خود باشید و انتظارات بیجا و غیر واقعی خود از زندگی مشترک را دور بریزید. به یاد بسپارید زندگی شما قرار نیست مثل فیلم های کمدی رمانتیک پیش برود.

هوش عاطفی بالا به شما در پذیرفتن شرایط موجود و مدیریت آن کمک می کند. هوش عاطفی چیست و چگونه می شود آن را ارزیابی کرد؟ در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

هوش عاطفی چیست؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا