گردشگری

کاخ سعدآباد تهران

در این مقاله در مورد کاخ سعدآباد از زیباترین مجموعه های تاریخی و گردشگری صحبت می کنیم. در لیست مجموعه آثار باستانی و جذاب شهر تهران نام مجموعه سعد آباد، در صدر این فهرست قرار دارد. مجموعه سعدآباد باغ زیبایی در دامنه البرز است. زیبایی های این مجموعه در هر فصل به شیوه خود افراد را جذب می کند.

موقعیت جغرافیایی کاخ سعد آباد

مجموعه سعدآباد در شمالی ترین نقطه تهران، در دامنه کوه های البرز قرار دارد. در گذشته شمال تهران در واقع دهکده ای با هوای بسیار معتدل و تازه و دور از شهر تهران بود. این کاخ توسط پادشاهان قاجار در این روستا بنا شد. در تابستان ها، که هوای شهر گرم می شد، فرصتی برای سفر پادشاهان و لذت بردن از هوای متعادل و فضای زیبای آنجا بود. پس از فروپاشی سلسله قاجار در زمان پهلوی اول، مجموعه سعدآباد تفریگاه شاه و در زمان پهلوی دوم، خانواده سلطنتی کاملاً به این کاخ نقل مکان کردند.

در حال حاضر مجموعه سعدآباد از 18 کاخ تشکیل شده است. هر یک در گذشته کاخ اختصاصی یکی از اعضای خانواده سلطنتی بوده است. قدیمی ترین کاخ این مجموعه احمد شاهی است. مجموعه سعدآباد 180 هکتار وسعت دارد و یک مجموعه کامل شامل خیابان های اطراف است که توسط مزارع وسیع، جنگل ها، رودخانه ها، گلخانه ها و گیاهان باغ احاطه شده اند.

در این قسمت مطالعه ارزش های اصلی شخصیتی را به شما پیشنهاد می کنیم.

مناظر منحصر به فرد سعدآباد

مجموعه سعدآباد فضای زیبا و منحصر به فرد است. گشت و گذار در این فضا به طور کلی حدود 4 ساعت زمان می برد. اولین جاذبه مجتمع سعدآباد فضای سبز آن است. سراسر محوطه این مجموعه با درختان بلند و زیبا احاطه شده است و صدای پرندگان از هر گوشه شنیده می شود. رودخانه جعفرآباد از قصر عبور می کند و یخچال های ییلاقی در امتداد این رود ساخته می شوند. وجود رودخانه ها و آب و هوای کوهستانی باعث ایجاد پوشش گیاهی متنوع در این مجموعه شده است. در این باغ 7500 درخت با ارزش با پلاک های مخصوص و نمونه ای از گونه های گیاهی با شناسنامه وجود دارند. این باغ همچنین دارای چندین گونه جانوری است.

در این مجموعه موزه های مختلفی وجود دارد. بازدید از هر کدام از این موزه های خالی از لطف نیست. در ابتدای بازدید از مجموعه نقشه و راهنما در خصوص دیدنی ها مجموعه به افراد داده می شود. در ادامه درباره موزه های این مجموعه صحبت می کنیم.

موزه اسود (گالری هنر)

در قسمت جنوبی مجتمع سعدآباد، کاخی وجود دارد که به دلیل سنگ های سیاه بکار رفته در آن، به عنوان موزه اسود معروف است. این کاخ قبل از انقلاب به عنوان وزارتخانه دربار مورد استفاده قرار می گرفت. پس از انقلاب به موزه هنر تبدیل شد.

در موزه اسود، مجموعه سعدآباد، آثار هنرمندان معاصر ایران به نمایش گذاشته شده است. طبقه اول خانه آثار هنرمندان اروپایی از قرن نوزدهم و بیستم و در طبقه دوم نقاشی های نقاشان ایرانی از سلسله زندیه، افشاریه و قاجار است.

در بین آثار اروپایی، مجموعه ای از نقاشی های بسیار چشمگیر مانند خواب سالوادور دالی وجود دارد.

اگر مایل به مطالعه هستید، ذهن و احساس دیگران را از روی حرکات غیرکلامی بخوانیم را به شما پیشنهاد می کنیم.

موزه عکس های سلطنتی

مجتمع سعدآباد در طول عمر طولانی خود، شاهد وقایع مهم تاریخ معاصر کشور بوده است. بسیاری از آنها با استفاده از عکس، فیلم و اسناد در این کاخ نگهداری می شود. این اسناد و شواهد در موزه اسناد سلطنتی به نمایش عمومی در آمده است.

موزه ملت و موزه هنر ملل

موزه ملت با مساحتی در حدود 5000 متر مربع بزرگترین کاخ در مجموعه سعدآباد است. این کاخ به سبب دیوارهای سفید آن کاخ سفید نیز نامیده می شود. در این کاخ، که محل اصلی زندگی محمدرضا پهلوی و همسرش بود، چندین تالار و سالن تشریفاتی وجود دارد که مبلمان بسیار نفیسی در آن قرار داده شده است.

موزه هنرهای ملل در گذشته موزه اختصاصی فرح دیبا در کاخ ملت بود. نقاشی ها و آثار حجمی هنرمندان ایرانی و خارجی در این موزه در مجموعه سعدآباد به نمایش عموم گذاشته شده است.

اگر به موضوعات روانشناسی علاقه مندید، مطالعه شخصیت شناسی بر اساس ویژگی‌های ظاهری صورت خالی از لطف نیست.

کاخ سبز

کاخ سبز
کاخ سبز

معروف ترین ساختمان مجتمع سعدآباد کاخ سبز است که به دلیل ظاهر سبز مرمر آن مشهور است. گفته می شود سنگ های مرمر به کار رفته در دیوار کاخ از معادن زنجان و اطراف شمیرانات است.

کاخ سبز دارای دو طبقه است. این مکان در زمانی ساخته شده که رضا شاه فرمانده سپاه بود. او بعدها از این کاخ به عنوان محل زندگی و دفتر خود استفاده می کرد.

معروف ترین مکان اتاق غذاخوری است که فرش هفتاد متری آن بسیار زیبا و گران قیمت و نفیس است و بقیه دکوراسیون آن متعلق به قرن هجدهم فرانسه است.

موزه آشپزخانه سلطنتی

بازدید از این موزه برای افراد علاقمند به آشپزی و آشپزخانه جالب است.

این موزه در واقع آشپزخانه مجموعه سعدآباد بود که وظیفه تهیه غذای سلطنتی و میهمانان آنها را بر عهده داشت. این آشپزخانه با تمام تجهیزات خود به موزه تبدیل شده است.

کاخ فرح پهلوی (موزه نگارستان)

نه تنها اشیاء داخل این کاخ بلکه ساختمان آن نیز بسیار زیبا است. این کاخ در مجتمع سعدآباد محل اقامت تابستانی فرح و دفتر وی بوده و در حال حاضر برای نمایش آثار هنری مورد استفاده قرار می گیرد.

کاخ شمس پهلوی (موزه مردم شناسی)

این کاخ در مجتمع سعدآباد با الهام از عناصر ساسانی و به سبک قصرهای آلمانی ساخته شده است و در گذشته محل اقامت شمس پهلوی بوده است. این کاخ موزه مردم شناسی نیز می باشد.

موزه مجموعه مردم شناسی شیوه زندگی مردم ایران را به نمایش می گذارد و بارزترین ویژگی های آن لباس های فرح دیبا ملکه سابق ایران است.

موزه فرشچیان

موزه فرشچیان نیز بخشی از مجموعه سعدآباد است که آثار خلق شده توسط این استاد برجسته نقاشی سنتی ایرانی را به نمایش گذاشته است.

همچنین می توانید  چطور نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنیم را مطلاعه کنید.

موزه حسین بهزاد

موزه حسین بهزاد در مجموعه سعدآباد در کاخی قرار دارد که قبلاً کاخ ولیعهد نامیده می شد. در سال 1371 هجری خورشیدی، فرزند استاد حسین بهزاد برجسته ترین هنرمند ایران، 290 قطعه از آثار خود را در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار داد.

این سازمان کاخ ولیعهد را به عنوان موزه استاد حسین بهزاد انتخاب کرد و این موزه را در 100 سالگی سعدآباد افتتاح کرد.

سایر قسمت های مجموعه سعدآباد

سایر قسمت های مجموعه سعدآباد
سایر قسمت های مجموعه سعدآباد

موزه ظروف سلطنتی، سلاح های دربار، لباس های سلطنتی، کاخ موزه سبز که بسیار زیبا و بیاد ماندنی است. کتاب میر عماد، اتومبیل های سلطنتی و نگارستان از دیگر دیدنی های مجموعه سعدآباد است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا