دکوراسیون

کتابخانه جزئی از دکوراسیون

در این مقاله به کتابخانه به عنوان جزئی از دکوراسیون نگاه می کنیم. شاید برای شما هم دغدغه باشد که چطور کتاب ها را بچینید تا هم منزل زیباتر شود و هم فضایی را ترتیب دهیم که باعث حس اشتیاق در افراد برای مطالعه کردن باشد.

خواندن یک کتاب خوب می تواند لذتی برابر و یا بیشتر از چند ساعت مدیتیشن را در ما ایجاد کند. طرفدار مطالعه هر ژانر از کتاب که باشید. از خواندن رمان و داستان های ایرانی و خارجی تا کتاب های فلسفه، روانشناسی، آی تی و… حتما یک مجموعه کتاب و یا شاید کتابخانه کوچک دارید. کتاب هایی که برخی از آنها را چند بار خوانده اید. برخی از آنها هم دست نخورده در کتابخانه مانده اند.

کتابخانه چند منظوره

کتابخانه چند منظوره
کتابخانه چند منظوره

برخی افراد کتابخانه های دو منظوره دارند. یعنی علاوه بر اینکه کتاب ها را مطالعه می کنند از آنها برای جنبه تزئینی هم استفاده می کنند. برخی حتی سعی می کنند در قفسه هایی که مشرف به پذیرایی هستند از کتاب هایی با رنگ های متناسب با دکوراسیون و مبلمان استفاده کنند.

در این قسمت شما را به مطالعه برای پیدا کردن شغل مورد علاقه خود این کتاب‌ها را بخوانید دعوت می کنیم.

دکوراسیون کتاب ها

دکوراسیون کتاب ها
دکوراسیون کتاب ها

برای دسترسی بهتر به کتاب هایی که می خوانید، آن ها را با اصول و قاعده بچینید. چیدمان کتاب ها علاوه بر دسترسی راحت، در ظاهر، زیبایی و دکوراسیون پذیرایی یا اتاق موثر است. در چیدمان کتاب ها دقت کنید که برخی کتاب ها ممکن است چند وقت یک بار مورد مطالعه قرار بگیرد. بنابراین سعی کنید با توجه به دسترسی آسان در کتابخانه قرار دهید.

بهتر است یک معیار برای چیدمان کتاب ها و دسته بندی آنها داشته باشید. برای مثال از نویسندگان مشترک و یا ژانر کتاب برای دسته بندی استفاده کنید. اگرکتاب ها را به صورت عمودی می چینید. آن ها را با ترتیب از بزرگ به کوچک به صورتی که کتاب‌های بلندتر سمت راست باشند و کوتاه تر ها سمت چپ بچینید.

اگر کتاب ها را به صورت افقی می چینید. کتاب های بزرگتر را در زیر و کوچکتر ها را در رو قرار دهید و پشت کتاب را جوری قرار دهید که روی آن ها را به راحتی ببینید و بتوانید کتاب مورد نظرتان را پیدا کنید.

 بطور اصولی باید سقف کتابخانه تا سقف منزل شما 40 سانتی متر فاصله داشته باشد.

در کتابخانه های بزرگ و شلوغ بهتر است، یک چهارپایه تاشو در کنار کتابخانه داشته باشید تا بتوانید به کتاب های طبقه بالا دسترسی داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر به  معرفی کتاب های خودآموزی که ارزش خواندن دارند مراجعه کنید.

فضای جلوی پنجره

این خیلی خوب است که می توانید از قسمت های داخلی و یا تاقچه جلوی پنجره ها به عنوان تاقچه و یا کتابخانه استفاده کنید. کنار کتاب ها ها قاب عکس، گلدان های کوچک و یا مجسمه های مورد علاقه تان را قرار دهید.

بسیاری از افراد از شلوغی های زندگی شهری به کتابخانه خانگی شان پناه می برند. آنها می خواهند تا با مطالعه کتابی مورد علاقه شان آرامش پیدا کنند. علاوه بر اینکه با خواندن کلمات داستان ها و اشعار مختلف چیزهای جدید یاد می گیرید. می تواند ذهن شما را از پرداختن به مسائل بیهوده و آزاردهنده باز دارد و به همین ترتیب باعث آرامش شما شوند.

اگر به مطالعه علاقه دارید، تابستان امسال را با این کتاب ها بگذرانید را به شما پیشنهاد می کنیم.

دسته بندی کتاب ها در کتابخانه

دسته بندی کتاب ها در کتابخانه
دسته بندی کتاب ها در کتابخانه

افراد اهل مطالعه همیشه در محیط زندگی و کار خود کتابخانه‌ ای از کتاب های مورد علاقه خود دارند. باید بپذیریم که حتی اگر بهترین کتاب ها در کتابخانه داشته باشید، اما بدون هیچ دسته بندی و اصولی چیدمان شده باشند. برای پیدا کردن کتاب خاصی که به دنبال آن هستید، وقت زیادی از شما هدر می رود و ممکن است حتی از مطالعه صرف نظر کنید.

برای چیدمان و دسترسی بهتر سعی کنید طوری باشد که بدانید کتاب های دسته خاص در کدام طبقه و کدام قسمت قرار دارند. برای مثال کتاب های شعر را در یک طبقه جای دهید. قفسه های بعدی را برای کتاب های علمی و موضوع های مرتبط اختصاص دهید. به همین صورت با توجه به موضوع های مختلف دسته بندی کتاب ها را به صورت مرتب انجام دهید.

رعایت اصل تعادل در چیدمان

اگر کتابخانه  شما در قسمت نشیمن منزل است سعی کنید این نکات را با دقت بیشتری رعایت کنید. در صورتی که تعداد کتاب های شما کم است سعی کنید آنها را در حالت خیلی مناسب و به صورت متقارن در دو طرفه کتابخانه بچینید.

اگر چیدمان نا متقارن را می پسندید پس تعداد کتاب ها را برای طبقه ها متفاوت تعیین کنید. یعنی اگر طبقه اول 10 کتاب قراردادید همان سمت از طبقه بالا تعدادی غیر از 10 کتاب قرار دهید.

توجه به رنگ کتاب ها هم می تواند باعث تناسب و رعایت زیبایی کتاب ها در چیدمان باشد و ظاهر دلنشین تری برای کتابخانه شما داشته باشد.

 چیدمان افقی کتاب ها در کتابخانه

یکی از روش هایی چیدمان کتاب‌ این است که به صورت افقی روی هم چیده شوند. این روش خیلی توصیه نمی شود. اگر شما علاقه دارید کتاب ها را با این روش چیدمان استفاده کنید بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا کتابخانه دلچسب تری داشته باشید.

 این روش هرگز برای محیط اداری و رسمی مناسب نیست. می توانید برای کتابخانه خانگی از این روش استفاده کنید. بهتر است ابتدا ابعاد و بعد رنگ کتاب ها را برای چیدمان منظم تر و چشم نواز تر در نظر داشته باشید. به اینصورت ظاهر زیباتری برای کتابخانه خود ایجاد می کنید.

بهتر است بدانید کتاب های آشپزی جایشان در کتابخانه نیست. این کتاب ها را بهتر است، روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید و روی آنها را هم بپوشانید تا آسیب نبینند. نکته دیگر این است که کتاب هایی که نفیس هستند و عتیقه هستند را در بین سایر کتاب ها قرار ندهید. زیرا نیازمند نگهداری دقیق تر هستند و از نظر ظاهری با کتاب های دیگر همخوانی ظاهری ندارند.

چیدمان عمودی کتاب ها در کتابخانه

بهترین روش که برای چیدن کتاب ها این است که آنها را به صورت عمودی از بزرگ به کوچک قرار دهید. می توانید کتاب های بلندتر و در سمت راست و کتاب های کوچک تر در سمت چپ بگذارید. باید بدانید  بطور اصولی باید سقف کتابخانه تا سقف منزل شما 40 سانتی متر فاصله داشته باشد. به این ترتیب کتاب های روی کتابخانه آسیب نمی بینند.

آرامش کتابخانه

کتاب ها حس بسیار مثبت و آرامش در فضا ایجاد می کنند. پس چه بهتر که برای کامل کردن این حس خوب و مثبت در کنار کتاب ها از تزئیناتی که به شما آرامش می دهند استفاده کنید. برای مثال می توانید از قاب عکس خانوادگی، گلدان های فانتزی و گیاهان آپارتمانی و یا حتی دکوری های کوچک استفاده کنید.

همچنین می توانید به  فلسفه موفقیت سری بزنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا