گیاهان و حیوانات

گیاهان خانگی، فراتر از زیبایی

گیاهان خانگی، فوایدی بسیار فراتر از زیبایی دارند. گیاهان خانگی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی هستند. انتخاب و استفاده از آنها با گذشت زمان و به ویژه با شهرنشینی تغییر کرده است. در این مقاله به گیاهان خانگی و فوایدی غیر از زیبایی آنها می پردازیم.

جایگاه گیاهان خانگی در این روزها

مردم دیگر عادت ندارند که چند گل بنفشه آفریقایی را در لب پنجره ها قرار دهند تا رنگ و زیبایی را به فضاهای کوچک اضافه کنند. امروزه، افراد کمتر به گیاهان خانگی نگه می دارند. مانند گیاهان مینیاتوری و کاکتوس ها یا آنهایی که گل و میوه هایی مانند توت فرنگی می دهند.

افراد جوان که مستقل زندگی می کنند غالباً امکانات و یا زمان لازم برای پرورش حیوانات خانگی را ندارند. بنابراین آنها جانشینی مانند آنها برای تجربه احساس مسئولیت پیدا می کنند. یکی از بهترین گزینه ها برای تجربه مسئولیت پذیری در نگهداری، گیاهان خانگی هستند.

در مورد مطالعه بیشتر گیاهان خانگی که نیاز به نور ندارند پیشنهاد می شود.

نگهداری از گیاهان خانگی

نگهداری از گیاهان خانگی
نگهداری از گیاهان خانگی

مردم بر گیاهان خانگی خود اسم می گذارند. با آنها صحبت می کنند. آنها همچنین برای گیاهان خود موسیقی می نوازند، تا بهتر رشد کنند. مشخص نیست که آیا این نوع رفتار از نظر علمی اثبات شده است اما مطمئناً ضرری ندارد.

گیاهان خانگی به مراقبت احتیاج دارند، اما نیازی به پیاده روی های اولیه صبحگاهی یا دویدن در زمین برای بازی های فوتبال ندارند. آنها همچنین ارزان قیمت و آرام بخش هستند. وجود گیاهان احساس زندگی و تازگی را به فضای زندگی ما می آورند.

کاربرد برخی گیاهان خانگی

کاربرد برخی گیاهان خانگی
کاربرد برخی گیاهان خانگی

سلیقه ها در طول زمان تغییر می کند. افراد گیاهان مختلف را برای پرورش انتخاب می کنند. آنها تمایل به نگهداری گیاهان کوچکتر پیدا کرده اند. گیاهان قابل حمل و کوچک مانند ارکیده ها و کاکتوس ها را  برای تزیین میزها و ورودی ها استفاده می کنند.

یکی از روش های جدید نگهداری گیاهان، گلخانه های چند منظوره است. به عنوان مثال نگهداری از گیاهان دارویی که می توانند به طور مستقیم از گلدان به بشقاب غذا بروند و یا به یک دمنوش خوش عطر و خوش طعم تبدیل شوند.

بعضی از گیاهان خانگی، می توانند هوای محیط اطراف را تصفیه کنند. آنها در حالی که دی اکسید کربن جذب می کنند و اکسیژن تولید می کنند گرده، باکتری ها را از بین می برند این گیاهان تمیز کننده هوا شامل گیاهان عنکبوتی، فیکوس، سرخس بوستون، گیاهان مار، آلوئه ورا، پیچک انگلیسی و فیلودندرون هستند.

گیاهان خانگی، همچنین می توانند درمانی باشند. فواید آرامش روانی دمنوش های گیاهی بر همگان واضح است. ما با طبیعت در ارتباط هستیم. خواه متوجه آن شویم یا نه، گیاهان بخشی از زندگی ما هستند. آنها به ما چیزی برای پرورش دادن می دهند.

گیاهان خانگی، بادوام هستند. این موضوع اما رشد آنها را از گیاهان زینتی یا سبزیجات آسان تر نمی کند. انتخاب مهم است. به محیط طبیعی که برای گیاهان و رشد آن ها مناسب است و در آن شکوفا می شوند، دقت کنید. گیاهان در خانه شما نیازهای ویژه ای دارند که باید آنها را پیدا کنید.

نور، عامل غیر قابل چشم پوشی و بسیار مهمی برای رشد گیاهان خانگی است. برگ ها اولین علائمی هستند که به شما می گویند که در آبدهی افراط یا تفریط کرده اید.

گیاهان خانگی برای مبتدیان

هوای دلپذیر بهار ممکن است تمایل به رشد گیاهان خانگی را حتی در افرادی که معمولاً اهل نگهداری از گیاهان نیستند، برانگیزد. اگر شما یکی از آنها هستید اما تجربه نگهداری از گیاهان خانگی را ندارید، به قلب خود توجه کنید. گیاهان خانگی نیز وجود دارند که حتی شما می توانید آنها را پرورش دهید.

اگر می خواهید یک گلخانه خوب داشته باشید، باید از ظاهربینی(انتظار گلدهی همیشگی داشتن) چشم پوشی کنید. گلدهی بیش از حد از انرژی گیاه استفاده می کند. گلدهی از شرایط خوب (یا حداقل منطقی خوب) رشد، از جمله نور فراوان حاصل می شود. به دنبال رنگ در برگ ها نباشید. زیرا گیاهانی که دارای برگ های رنگارنگ هستند فقط وقتی نور کافی وجود دارد م توانند با رنگ سبز کمتر کار بیشتری انجام دهند.

همچنین، با رشد گیاهان و بزرگتر شدن شاخه های آنان، باید آن ها را بین چند گلدان تقسیم کنید و تغییر مکان دهید یا به گلدان های بزرگتر منتقل کنید.

برای اطالاعات بیشتر مطالعه  با این گیاهان به استقبال بهار بروید پیشنهاد می شود.

سو استفاده از طاقت گیاهان خانگی

سو استفاده از طاقت گیاهان خانگی
سو استفاده از طاقت گیاهان خانگی

ممکن است از اینکه برخی گیاهان در شرایط سخت نوری دوام می آورند، سو استفاده شود و در مکانی کم نور نگهداری شوند. بسیاری از مردم فراموش می کنند که به آنها آب بدهند، یا برخی مراقبت های دیگر را انجام دهند.

علاوه بر کاکتوس ها گیاهانی وجود دارند، که با نور کم، آبیاری کم و کمی مراقبت، می توانند سبز، تازه، سالم و زیبا به نظر برسند.

در این زمینه همچنین گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا به پیشنهاد فنگ شویی را می توانید مطالعه کنید.

مثال هایی از گیاهان مقاوم

به عنوان مثال یک گلدان محکم و گیاه عنکبوتی بگیرید. هر دو از گیاهان بسیار مقاوم هستند. گیاه عنکبوتی می تواند گلدان خود را به سرعت پر کرده و “جوانه های” جدیدی را در سرتاسر گلدان رشد دهند، اما به شرطی که مراقبت های لازم در مورد آن ها انجام شود.

تمام گیاهان عنکبوتی سبز با داشتن کلروفیل بیشتر، نور کمتری را تحمل می کنند.

گل شمعدانی
گل شمعدانی

گل شمعدانی همچنین از گیاهان بسیار مقاوم است و رشد خوبی دارد. آنها تحت این شرایط گل نخواهند داد. بسیاری از آنها گلبرگ های سرخ دارند و بسته به نوع آن، گلبرگ های آنها عطرهایی مانند شکلات، گل رز یا لیمو دارند. اگر در مورد اینکه یک شمعدانی نیاز به آب دارد شک دارید، به آن آب ندهید.

سایپروس نیز گیاه خانگی است که ظاهر خاص و برازنده آن است. این یک گیاه آبی است که با پاپیروس ارتباط نزدیکی دارد، بنابراین نمی تواند خشکی را تحمل کند. اما آب دادن به سایبر بسیار ساده است. کافی است گلدان را در یک بشقاب عمیق قرار دهید و همیشه آن را پراز آب کنید.

می توانید همچنین بهترین گیاهان خانگی از دیدگاه فنگ شویی را مطالعه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا