دکوراسیونگیاهان و حیوانات

گیاهان خانگی که نیاز به نور ندارند

خیلی از خانه ها ممکن است در طول روز، نور زیادی از خورشید نگیرند. اغلب این افراد از اینکه نمی توانند در خانه از گیاهان و گلدان ها استفاده کنند،‌ نارحت هستند. اما این مشکل مدت ها است که حل شده. گیاهان خانگی بسیاری هستند که به نور مستقیم و شدید خورشید نیاز ندارند. در ادامه به معرفی این گیاهان خانگی خواهیم پرداخت.

همه افراد به دلیلی علاقمند به نگهداری از گیاهان خانگی و گلدان در اطراف خود هستند. این گیاهان به محیط زندگی شما شادابی و طراوت می بخشد. علاوه بر آن در بهبود هوای تنفسی شما نیز آثار مثبتی دارند که باید به آن ها توجه داشت. اما اگر خانه شما نور کمی دارد، یا شما خیلی هم در نگهداری از گیاهان ماهر نیستید، بهتر است کار خود را با نگهداری از گیاهان خانگی کم زحمت شروع کنید. گیاهان خانگی که به نور و مراقبت کم تری نیاز دارند.

این دسته از گیاهان خانگی، علاوه بر خانه، مناسب استفاده در در فروشگاه‌ها، مطب پزشکان، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، راه پله، ادارات و … هستند.

برگ انجیری

برگ انجیری از گیاهان سایه دوست است
برگ انجیری از گیاهان سایه دوست است

برگ انجیری از گیاهان سایه دوست است. اسم انگلیسی برگ انجیری Swiss cheese plant یا پنیر سوئیسی است. دلیل آن هم سوراخ هایی است که روی برگ های آن وجود دارد. شکل خاص و زیبای برگ های این گیاه خانگی، یکی از اصلی ترین دلایل محبوبیتش در سراسر جهان است.

از آن جا که نور مستقیم باعث سوختن برگ های این گیاه خانگی می شود،‌ برگ انجیری نور مستقیم و شدید را دوست ندارد. نور مناسب برای نگهداری از برگ انجیری نور متوسط رو به کم است. توجه کنید که این گیاه خانگی محبوب به دلیل رشد زیاد نیاز به فضای باز و بزرگی در اتاق دارد.

هنگام نگهداری از گیاهان باید توجه کافی به آن ها داشت. از شرایط رشدی آن ها اطلاعاتی در مورد نیازهای آن ها کسب کرد. مثلا اگر ارتفاع ساقه در گلدان برگ انجیری شما بلند شد، اما ساقه ها نازک ماندند، یا فاصله بین برگ‌ها خیلی زیاد شد، یعنی نور کمی دریافت می کند که برایش کافی نیست. باید این گیاه خانگی را به محل پرنورتری از خانه ببرید.

بامبو

نگهداری از گیاه بالغ بامبو در مکان های کم نور نیز ممکن است
نگهداری از گیاه بالغ بامبو در مکان های کم نور نیز ممکن است

بامبو را می شود برای مدتی طولانی در آب نگه داشت. همین که بامبو در مدت طولانی رشد خوبی در آب دارد آن را در دسته گیاهان خانگی پرطرفدار قرار می دهد. بامبو را می توان در خاک هم پرورش داد اما کمتر کسی این کار را می کند. درست است که بامبو رشد سریع و خوبی در مکان های پرنور دارد. اما نگهداری از گیاه بالغ بامبو در مکان های کم نور نیز ممکن است. نکته دیگر در خصوص نور مورد نیاز بامبو این است که نور مستقیم و شدید باعث آفتاب سوختگی آن خواهد شد.

اگر نور خانه شما از سمت معینی می آید، سعی کنید گلدان بامبو خود را هر چند روز یکبار بچرخانید. این کار باعث می شود جهات مختلف گیاه، به یک اندازه نور محیط را دریافت کنند.

دراسنا بلالی و کامپکت

حتی نور مصنوعی در اتاق بدون پنجره هم برایش کافی است
حتی نور مصنوعی در اتاق بدون پنجره هم برایش کافی است

برگ های دراسنا نوار‌های زرد موزی در خود دارد که حالتی ابلق به آن می دهد. این گیاه خانگی برای حفظ رنگ ابلق خود باید زیر نور متوسط باشد. تابش مستقیم آفتاب برای دراسنا بلالی خوب نیست.

دراسنا کامپکت هم مشکلی با نور کم ندارد و نور زیاد ممکن است آن را خراب کند. نور شدید می تواند باعث سوختن نوک برگ های دراسنا کامپکت شود. پس این گروه از گیاهان خانگی را از تابش مستقیم آفتاب دور کنید.

درمورد نگهداری از این گونه گیاهان خانگی جالب است بدانید که حتی نور مصنوعی در اتاق بدون پنجره هم برایش کافی است. نکته مهم که باید آن را به یاد بسپارید این است که دراسناها به کیفیت آبیاری بسیار حساس هستند. برای آبیاری گاین گروه از گیاهان خانگی حتما از آب جوش سرد شده استفاده کنید.

زاموفیلیا

نگهداری از زاموفیلیا اصلا سخت نیست
نگهداری از زاموفیلیا اصلا سخت نیست

نگهداری از زاموفیلیا اصلا سخت نیست. زیبایی این گیاه خانگی به برگ های سبز تیره و براق آن ها است. نوع قرار گرفتن این برگ ها روی ساقه زاموفیلیا منحصر به فرد و بسیار زیبا است. این گل که اصلیت آفریقایی دارد، نور غیر مستقیم را به نور مستقیم ترجیح می‌دهد. نور مستقیم برگ‌های زاوفیلیا را خیلی سریع زرد می کند.

به طور کلی نور زیاد مضراتی همچون تغییر حالت برگ های زاموفیلیا دارد. آب مورد نیاز این گیاه خانگی ارتباط مستقیمی با میزان نور دریافتی زاموفیلیا دارد. نور بیشتر باید همراه با آبیاری بیشتر باشد. تعداد آبیاری آن با توجه به شرایط محیط نگهداری از زاموفیلیا باید در حدود یک بار در دو هفته باشد.

رشد آرام زاموفیلیا باعث می شود که این گیاه خانگی محبوب تا مدت زیادی ظاهر آراسته خود را حفظ کند. رشد آهسته این گیاه شما را از تعویض گلدان بی نیاز می کند. همین ویژگی زاموفیلیا را تبدیل به یکی از پرطرفدارترین گیاهان خانگی کرده است.

زاموفیلیا در لیست گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا به پیشنهاد فنگ شویی قرار دارد. سایر گیاهان این لیست کدامند؟

گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا به پیشنهاد فنگ شویی

سانسوریا

سانسوریا را می توان به راحتی در خانه و محل کار نگه داشت
سانسوریا را می توان به راحتی در خانه و محل کار نگه داشت

سانسوریا را می توان به راحتی در خانه و محل کار نگه داشت. این یک گیاه خانگی بسیار مقاوم است که چون در هر موقعیت کم نوری، زنده می ماند هرگز لازم نیست نگران آن باشید. سانسوریا نیاز به آب زیادی ندارد. آب زیدی به این گیاه خانگی آسیب وارد می کند.

سانسوریا در ارتفاع ها، اندازه ها و با شکل و رنگ  برگ های مختلف در بازار موجود است. پس می توانید با دست باز به خرید این گلدان برای خانه یا محل کار بپردازید. مهم ترین نکته ای که برای نگهداری از سانسوریا باید بدانید، این است که این گیاه خانگی نسبت به سرما بسیار حساس است. پس فکر این که گلذان سانسوریا را در حیاط، تراس یا بالکن بگذارید را از سرتان بیرون کنید.

اگر حیاط خلوت یا بالکن نورگیری دارید، شاید باید از آن برای کاشت و پرورش توت فرنگی استفاده کنید. اطلاعات بیشتر در مورد کاشت این گیاه را می توانید از طریق مقاله زیر بدست آورید:

پرورش سریع و آسان توت فرنگی

برگ عبایی

به برگ عبایی گیاه آهنی یا فولادی هم می گویند
به برگ عبایی گیاه آهنی یا فولادی هم می گویند

به برگ عبایی گیاه آهنی یا فولادی هم می گویند. دلیل آن نیز این است که این گیاه خانگی با برگ‌های سبز تیره مقاومت بالایی دارد. شما می توانید با خیال راحت آن را در اتاق خواب، گوشه های سایه دار و نسبتا تاریک تر خانه، زیر پله یا در راهرو‌ها بگذارید. در بازار انواع دیگری از برگ عبایی به نام پاکوتاه و برگ رنگی هم موجود است.

اگر قرار است از گلدان برگ عبایی بعنوان گیاه خانگی خود نگهداری کنید، توجه به چند نکته الزامی است. آبیاری زیاد اصلی ترین دشمن گیاه خانگی است. علاوه بر این آبی که املاح زیادی دارد به گلدان برگ عبایی شما آسیب خواهد زد. بهتر است این گیاه خانگی خود را با آب جوشیده سرد شده آبیاری کنید. از ان جا که برگ عبایی به کمبود آهن هم حساس است، هرگز از رسیدگی به تغذیه آن غافل نشوید.

اگر اهل سفر هستید و همیشه نگران گل های خانه اید، سانسوریا، برگ عبایی، و زاموفیلیا سه گل جان سختی هستند که باید در گیاهان خانگی شما قرار داشته باشند.

گندمی

این گیاه خانگی خیلی راحت در گلدان قابل نگهداری است
این گیاه خانگی خیلی راحت در گلدان قابل نگهداری است

گندمی را احتمالا بارها و بارها در محیط های سربسته یا کم نور مختلف دیده اید. این گیاه خانگی خیلی راحت در گلدان قابل نگهداری است. نیازی به نور زیاد و مستقیم خورشید ندارد. چررا که نور زیاد برگ های لطیف و حساس آن را می سوزاند.

از نکات مثبت گندمی این است که می توانید گیاهچه های کوچک آن را تکثیر کنید. آن ها را در خاک بکارید و به سایرین یک هدیه متفاوت و جذاب بدهید.

گندمی یکی از گیاهانی است که بیشترین نقش را در مبارزه با سموم هوا دارد. برای آشنایی بیشتر با گیاهانی که نگهداری آن ها برای سلامتی خوب است، مطالعه مقاله زیر در مجله اینترنتی امرسان می‌تواند مفید باشد.

15 گیاه آپارتمانی که برای سلامتی مفیدند

نخل کنتیا

نگران ماندگاری این گیاه خانگی نباشید
نگران ماندگاری این گیاه خانگی نباشید

ممکن است نخل کنتیا نسبت به سایر گیاهانی که بالاتر نام بردیم کمی گران تر باشد. این گیاه خانگی رشد خیلی کندی دارد. ممکن است هر سال تنها یک برگ به برگ های این نخل اضافه شود. اما نگران ماندگاری این گیاه خانگی نباشید. نخل کنتیا ماندگاری خیلی بالایی دارد و مقاوم است.

این گلدان هم مانند تمام گیاهان خانگی که بالاگفتیم، نیازی به نور مستقیم خورشید ندارد. حتی اگر نخل کنتیا را زیر نور مصنوعی مثل نور لامپ مهتابی بگذارید، رشد بهتری خواهد داشت. مانند برخی دیگر از گیاهان لیست گیاهان خانگی که به نور نیاز ندارند، نخل کنتیا هم به آبیاری زیاد و کیفیت آب بسیار حساس است. برای آبیاری‌ آن حتما از آب جوش سرد شده استفاده کنید. از دلایل اصلی که باعث خشکی نوک برگ های این گیاه خانگی می شود، می توان به آبیاری با آب لوله‌کشی اشاره کرد.

پرورش گل و گیاه می تواند یکی از مشاغل خانگی با درآمد خوب باشد. هوای آلوده و کم شدن فضاهای سبز شهری، نیاز به نگهداری و خرید گیاهان خانگی را تقویت کرده است. برای آشنایی بیشتر با این شغل و سایر مشاغل دورکاری مقاله زیر را مطالعه کنید.

مشاغل دور کاری

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا