روانشناسی ازدواج

این سوال‌ها را پیش از ازدواج بپرسید

تصمیم‌گیری برای شروع یک زندگی مشترک، کار آسانی نیست. طرفین باید در مدت محدودی به شناخت کامل از هم برسند. حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که پیش از ازدواج باید چه سوال‌هایی بپرسیم تا بعد از ازدواج به مشکل نخوریم؟ در ادامه سوالاتی را که حتما باید پیش از ازدواج از طرف مقابل بپرسید، آورده‌ایم.

احتمالا پیش از خواستگاری، طرفین تا حدودی یکدیگر را می‌شناسند. اما ازدواج و شروع یک زندگی مشترک دو نفره شوخی بردار نیست. شما باید پیش از ازدواج به شناخت خوب و نسبتا کاملی از هم برسید. این شناخت ممکن نیست مگر با معاشرت‌های مرتب، پرسیدن سوالات مهم، آگاه شدن از عقاید و فرهنگ طرف مقابل و …

اینکه پیش از ازدواج چه سوالاتی بپرسید و برای پرسیدن آن سوالات کی و چگونه اقدام کنید، مهم است. سوالات مهمی وجود دارد که حتما باید پیش از ازدواج پاسخ داده شوند. طبیعتا شناخت شما از یکدیگر پیش از ازدواج کامل و بی‌نقص نخواهد بود اما باید تا حد ممکن، سوالات مهم را پرسیده باشید.

در ادامه بخشی از سوالاتی که  باید پیش از ازدواج پرسیده شوند را آورده‌ایم:

رازهای یک زندگی مشترک پایدار را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید : زندگی مشترک پایدار

درمورد دوستان صمیمی او سوال بپرسید

بی‌شک شما هم باور دارید که دوستان صمیمی آدم، آینه خوبی از روحیات، اخلاقیات، گذشته، اهداف، علایق و … افراد هستند. پیش از ازدواج در مورد دوستان صمیمی او سوال کنید. از او بخواهید آن ها را برای شما توصیف کند. از او در مورد مدت زمان دوستی‌شان سوال کنید. این به شما اطلاعاتی در مورد میزان وفاداری و تعهد او می‌دهد.

اگر ممکن بود پیش از ازدواج با او به جمع دوستانش بروید و نوع رفتارش با دوستان صمیمیش را از نزدیک بررسی کنید. کمتر کسی می‌تواند جلوی دوستان صمیمی خود نقش بازی کند. این شاید یکی از بهترین فرصت‌ها برای ارزیابی رفتار او در جمع‌های صمیمی و خودمانی باشد.

در مورد اعضای خانواده صحبت کنید

در مورد اعضای خانواده صحبت کنید
در مورد اعضای خانواده صحبت کنید

میزان ارزش گذاری افراد برای خانواده مهم است. پیش از ازدواج نظر هم را در مورد خانواده بپرسید. از طرف مقابل بپرسید با کدام یک از اعضای خانواده صمیمی‌تر است و چرا؟ شما با این سوال می‌فهمید که گوش شنوای حرف‌های او کیست؟ چه کسی بیشترین نفوذ را روی او دارد؟ چه کسی از رازهای او با خبر است و ….

حتما در مورد بچه دار شدن صحبت کنید

خیلی‌ها ممکن است هنگام حرف زدن در مورد بچه دار شدن خجالت بکشند. آن‌ها پیش خود فکر می‌کنند زمان زیادی فرصت دارند که به بچه دار شدن یا نشدن فکر کنند. اما توجه کنید که بچه دار شدن ممکن است یکی از صدها هدف طرف مقابلتان از ازدواج باشد. پیش از ازدواج از نظرات یکدیگر در مورد بچه مطلع شوید.

ممکن است یکی از شما دو نفر، علاقه‌ای به بچه دار شدن نداشته باشد در صورتی که طرف مقابل دیوانه بچه است. کوتاه آمدن طرفین در این موضوع تقریبا غیرممکن است اما حتی اگر یکی از طرفین پا روی خواسته خود بگذارد، احتمال آسیب‌های روحی در او بالا است. پس هرگز این سوال را به شوخی و خنده نگذرانید.

از طرف مقابل بپرسید که اگر شما نابارور باشید، چه می‌کند؟ ناباروری اتفاقی است که هر زن یا مردی ممکن است به دلایل ارثی یا اکتسابی درگیر آن شود. حتی ممکن است این اتفاق بعد از ازدواج و به دلیل حادثه یا بیماری پیش بیاید. از او بپرسید که در مواجهه با این مشکل چگونه برخورد خواهد کرد.

در مورد میزان وابستگی او به خانواده‌‌اش سوال کنید.

مهم است که در آینده قرار است نزدیک و زیر سایه والدین هم زندگی کنید یا نه. درست است که خانواده‌های شما به دنبال صلاح زندگیتان هستند، اما گذراندن یک زندگی مشترک با درنظر گرفتن نظرات مختلف سخت است. پیش از ازدواج درمورد این موضوع صحبت کنید. نظر او را در مورد استقلال یا وابستگی به خانواده‌ها پس از ازدواج بپرسید.

از او بپرسید قرار است در خانه‌ای نزدیک به خانه والدین او زندگی کنید یا می‌توانید خانه مستقلی داشته باشید که مدیریت آن را دوتا به دست بگیرید. این مسئله‌ای نیست که حرف زدن و تصمیم‌گیری در مورد آن را بشود به بعد از ازدواج موکول کرد.

پنج سال آینده خود را چگونه می‌بینی؟

پیش از ازدواج با هم در مورد خواسته‌ها و اهدافتان حرف بزنید. مطمئن شوید تناقضی در میان آن‌ها نیست.
پیش از ازدواج با هم در مورد خواسته‌ها و اهدافتان حرف بزنید. مطمئن شوید تناقضی در میان آن‌ها نیست.

هر دو شما جز ازدواج، اهداف دیگری هم برای زندگی آینده خود دارید. پیش از ازدواج با هم در مورد خواسته‌ها و اهدافتان حرف بزنید. مطمئن شوید تناقضی در میان آن‌ها نیست. قرار نیست پیشبینی دقیقی از آینده به هم ارائه دهید،‌اما بگویید که قصد دارید به چه چیزهایی برسید و چه کارهایی کنید.

جواب های شما نشان دهنده اولیت‌هایی است که در زندگی دارید.

به جز این، جواب این سوال به شما اطلاعاتی در مورد ویژگی‌های اخلاقی او هم می‌دهد. متوجه می‌شوید که او چقدر بلند پرواز است. زیاده خواه است یا به کم قانع می‌شود؟ امیدوار است یا ناامیدانه به مسیر آینده نگاه می‌کند؟ تلاشگر است یا تنها با اتکا به اطرافیان رشد کرده و …

اوقات فراغت خود را چگونه پر می‌کند؟

از او بپرسید دوست دارد در روزها و ساعت‌های بیکاری و استراحت خود به چه کاری مشغول شود؟ سرگرمی مورد علاقه او چیست؟ این از آن سوالاتی است که باید جواب آن را پیش از ازدواج بدانید. این که فکر کنید پس از ازدواج از آن مطلع خواهم شد طرز فکر درستی نیست.

شاید علایق و سرگرمی‌های شما با هم هیچ همخوانی نداشته باشد. در زندگی مشترک، سرگرمی‌های مشترک نیاز است. پیش از ازدواج با سرگرمی‌های هم آشنا شوید و نظر طرف مقابل را در مورد علایق و سرگرمی های خود جویا شوید. البته اصلا لازم نیست که همه سرگرمی‌های مورد علاقه شما یکسان باشد. اما تضاد صد در صدی در اولویت‌های شما احتمالا مشکل آفرین خواهد بود.

علاوه بر این علایق و سرگرمی‌های هر کسی می‌تواند اطلاعات مفیدی از روحیات او به شما بدهد. همان چیزی که پیش از ازدواج باید به خوبی از آن مطلع شوید.

ممکن است یکی از شما دو نفر درونگرا و دیگری برونگرا باشد. این موضوع تاثیر زیادی بر علایق شما دارد. مقاله زیر اطلاعات و راهکارهایی برای حل مشکلات ناشی از این موضوع در اختیار شما می‌گذارد:

نکاتی پیرامون ازدواج درونگرا و برونگرا

اهل سفرهستی؟

از قدیم گفته‌اند افراد را باید در سفر شناخت. نوع روحیه افراد در سفر خیلی مهم است. اگر شما اهل سفر باشید باید بدانید آیا او همراه خوبی در این مسیر است یا نه. سفر قرار است شما را از دغدغه‌های زندگی روزمره دور کند پس این سوال از سوال‌های مهم پیش از ازدواج است. از او بپرسید اهل سفر هست یا نه؟ چه شهر و کشورهایی را برای سفر انتخاب می‌کند؟ در چه فصل‌هایی دوست دارد به سفر برود؟ برای سفر از ماشین شخصی استفاده می‌کند یا اتوبوس،‌ قطار یا هواپیما؟ برای اقامت، چه نوع اقامتگاهایی را ترجیح می‌دهد و …

از خط قرمزهای هم آگاه باشید

هرکسی در زندگی خود خط قرمزهایی دارد. رفتارها یا حرف‌هایی که به هیچ وجه حاضر نیست آن‌ها را تحمل کند. اتفاقاتی که ممکن است باعث عصبانیت بیش از حد، ناراحتی‌های عمیق یا لجبازی‌های شدید شود. پیش از ازدواج و شروع زندگی مشترک باید خط قرمزهای هم را بشناسید. این کار می‌تواند  از بروز مشکلات زیادی در آینده پیشگیری می‌کند.

خط قرمزهای هر کس حاوی اطلاعات مهمی درمورد ارزش‌های اخلاقی و رفتاری او است.

احترام متقابل مهم‌ترین اصل در هر رابطه است. بی‌احترامی همیشه خط قرمز افراد است. احترام گذاشتن راه و روشی دارد که باید از آن مطلع باشید. مطالعه مقاله زیر به شما در این مسیر کمک می‌کند:

چگونه به همسر (دوست) خود احترام بگذاریم

برای حل بحران‌ها چه می‌کنید

از او بپرسید تا به حال درگیر چه مشکلاتی شده است؟ از آن‌ها موفق بیرون آمده یا نه؟ برای حل آن‌ها چه اقداماتی انجام داده است؟

زندگی مشترک مثل زندگی مجردی ممکن است درگیر هزاران مشکل کوچک و بزرگ شود. مشکلاتی که برای حل آن‌ها باید انرژی و وقت زیادی بگذارید. پس مهم است که پیس ازز ازدواج مهارت‌های حل مسئله هم را محک بزنید.

از او بپرسید که اگر رابطه شما درگیر مشکلی شود چه می‌کند؟ برای حل آن چه برنامه‌هایی دارد؟ آیا ممکن است بخواهد رابطه را تمام کند و از شما جدا شود؟

پاسخ او به هر یک از این سوالات دنیایی اطلاعات در اختیار شما می‌گذارد.

هر مشکل کوچکی نباید زندگی مشترک شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. گذشت مهارت مهمی است که در زندگی مشترک بیش از هر زمان دیگری نیاز دارید. ما در مجله اینترنتی امرسان به شما در کسب این مهارت کمک می‌کنیم:

مهارت گذشتن از اشتباهات همسر

سخن آخر

شما قرار است عضوی از خانواده هم شوید پس نباید احساس کنید رابطه شما و حرف زدنتان شبیه یک بازجویی است.
شما قرار است عضوی از خانواده هم شوید پس نباید احساس کنید رابطه شما و حرف زدنتان شبیه یک بازجویی است.

این سوالات و هر سوال دیگری که بر اساس معیارهای شما ارزشمند است را بدون رودربایستی بپرسید. البته برای رسیدن به بهترین نتیجه بهترین زمان و بهترین کلمات را انتخاب کنید.

شما قرار است عضوی از خانواده هم شوید پس نباید احساس کنید رابطه شما و حرف زدنتان شبیه یک بازجویی است. رابطه صمیمانه و محترمانه پیش از ازدواج باید صمیمانه و محترمانه باقی بماند. اگر او احساس کند که شما با این سوال‌ها قصد بازجویی یا بی‌احترامی دارید ممکن است جواب‌های واقعی را از شما پنهان کند.

ممکن است برخی از این سوالات گارد دفاعی شما یا او را فعال کند. پس بهتر است آن‌ها را مستقیما و صراحتا نپرسید. پیش از ازدواج فرصت‌های خوبی دارید تا در صحبت‌های معمول و روزمره به نحوی پاسخ برخی از سوالات خود را در میان گفتگوهایتان پیدا کنید. البته منظور ما این نیست که صداقت و شفافیت نداشته باشید. صداقت و شفافیت دو اصل مهمی است که پیش از ازدواج و پس از آن باید داشته باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا