تغذیه و سلامت

این غذاها را در ماکروویو گرم نکنید

انسان با پیشرفت علم و اختراعاتی مانند ماکروویو توانست به روند زندگی سرعت و بهبود دهد. یکی از لوازمی که زندگی را ساده‌تر و کارهای روزمره را سرعت بخشیده، ماکروویو است. این وسیله با وجود فواید فراوان، در برخی موارد باعث آسیب است و باید در استفاده از آن  نکاتی را دانست. ماکروویو غذاها را در سریع‌ترین زمان ممکن گرم می‌کند و یا می‌پزد. برخی سبزیجات وقتی در ماکروویو پخته می‌شوند، خواص خود را بهتر از پخت با سایر روش‌ها حفظ می‌کنند.

باید توجه داشت با وجود تمام فواید این وسیله مشکلاتی نیز ایجاد می‌کند. ماکروویو در مورد برخی غذاها نه تنها خاصیت آن‌ها را در دمای بالا از بین می‌برد، بلکه باعث ایجاد سمومی در آن‌ها می‌شود که برای سلامتی بدن مضرند. با مطالعه این مقاله، می‌توانیم با شناخت غذاهایی که امکان پخت در ماکروویو را ندارند، از روش‌های دیگر برای پخت آن‌ها استفاده کنیم تا خواص آن‌ها را حفظ کنیم.

غذاهایی که نباید در ماکروویو گرم و یا پخته شوند

در ادامه به برخی از این غذاها اشاره می‌کنیم.

گوشت

یخ زدایی گوشت در ماکروویو، ویتامین B12 و اسید آمینه موجود در آن را به همراه باکتری‌های مضر آن از بین می‌برد. همچنین ماکروویو در گرم کردن گوشت پخته شده نیز بر آن اثر می‌گذارد و پروتئین‌ها و عصاره طبیعی گوشت را کاهش می‌دهد. بهتر است چند ساعت قبل از مصرف گوشت را از فریزر خارج کنید و با دمای محیط و یا دمای یخچال از میزان یخ‌زدگی آن کم کنید. سپس در حرارت ملایم روی گاز آن را بپزید.

نان

نان
نان

رطوبت نان بسیار سریع از بین می‌رود و آن را به یک تکه سنگ سفت تبدیل می‌کند. نان به دلیل اینکه مقداری گلوتن، نشاسته و شکر دارد، با گرم شدن در مایکروویو احتمالا واکنش‌های شیمیایی در آن رخ دهد که آن هم نان را سفت‌تر می‌کند. بهتر است نان را در یم ورقه آلومینیومی پیچیده و روی حرارت ملایم اجاق گرم کنید.

 تخم مرغ آب پز

ماکروویو رطوبت داخل تخم مرغ آب‌پز (با پوست و یا بدون پوست) را به بخار آب بیش از حد تبدیل می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تخم مرغ مانند یک زودپز عمل کرده و حتی منفجر شود. بهتر است برای اینکه تخم مرغ آب‌پز در ماکروویو و یا حتی در بشقاب در دستتان پس از خروج از ماکروویو منفجر نشود، آن را تکه تکه کنید. پیشنهاد بهتر این است که اصلا از ماکروویو برای گرم کردنش استفاده نکنید.

شیر مادر

شیر مادر
شیر مادر

بسیاری از مادران به دلیل شرایط خاص شیر خود را برای نوزادشان ذخیره می‌کنند. برخی شیر خود را منجمد می‌کنند تا برای استفاده بعدی آن را گرم کنند. پیشنهاد ما این است که برای گرم کردن آن از ماکروویو استفاده نکنند. چراکه علاوه بر داغ شدن برخی نقاط و سوزاندن دهان نوزاد، ترکیب بطری پلاستیکی و حرارت ماکروویو شیر را سرطان‌زا می‌کند. بنابراین از ظروف مناسب و حرارت ملایم روی اجاق گاز شیر مادر را برای نوزاد گرم کنید.

در این قسمت مطالعه پخت غذا در ظرف مسی خالی از لطف نیست.

برنج سفید

برنج سفید
برنج سفید

حرارت ماکروویو در مورد برنج نیز مواد مغذی موجود در آن را از بین می‌برد. دمای بالایی که ماکروویو برای گرم کردن برنج ایجاد می‌کند، تمامی مواد معدنی و فیبر و ویتامین‌های برنج را از بین می‌برد. برای جلوگیری از بی‌خاصیت شدن برنج، برای گرم کردن مقداری آب به آن اضافه کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید.

آب و روغن

بهتر است برای گرم کردن آب و یا چای از کتری استفاده کنید. ماکروویو می‌تواند آب را به دمایی برساند که شاید شما قادر به دیدن آن نباشید. نتیجه ممکن است خطرناک باشد و به پاشیده شدن آب داغ به اطراف و یا حتی به دست و صورت شما منجر شود.

روغن‌ها مانند روغن زیتون را نباید با این دستگاه گرم کرد، چراکه هیچ آبی برای تحت تاثیر گرفتن از حرارت ماکروویو ندارند. لذا هرگز به دمای مطلوب شما نمی‌رسند.

اگر به مطالعه در زمینه خوراکی‌ها علاقه‌مندید به این خوراکی ها را به سفره افطار خود اضافه کنید مراجعه کنید.

کلم بروکلی

کلم بروکلی
کلم بروکلی

ماکروویو طعم و بافت بروکلی را با چالش بزرگی مواجه می‌کند. دمای بالای ماکروویو آنتی‌اکسیدان‌های بروکلی را تا حدود 97 درصد کاهش می‌دهد. نپختن بروکلی و یا بخارپز کردن آن و استفاده از آن در سالادها مواد مغذی آن را بهتر حفظ می‌کند.

سیب‌زمینی

گرم کردن سیب زمینی در ماکروویو، در حالی که در دمای اتاق سرد شده‌باشد، مسمویت غذایی ایجاد خواهد کرد. غذاهایی که با دمای اتاق سرد می‌شوند، احتمال تشکیل سم باکتری بوتولیسم در آن‌ها وجود دارد. برای اینکه با دمای اتاق سرد نشوند بلافاصله سیب‌زمینی‌ها را در یخچال بگذارید تا برای استفاده مجدد سالم بمانند.

کره

کره از مواد غذایی است که گرم کردن آن در ماکروویو به ازبین رفتن خواص آن منجر می‌شود. پروتئین‌های موجود در کره در دمای بالایی که ماکروویو برای گرم کردن تولید می‌کند، از دست می‌روند. بهتر از برای جلوگیری از دست رفتن خواص کره، از حرارت ملایم و یا دمای اتاق برای آب کردن کره استفاده کنید.

سبزیجات سبز برگ

سبزیجات سبز برگ
سبزیجات سبز برگ

حرارت بالای تولید شده در ماکروویو برای سبزیجات سبز برگ باعث سمی شدن و سرطان‌زا شدن آن‌ها می‌شود. این سبزیجات به دلیل نیترات بالایی که دارند، بهتر است به هیچ عنوان در ماکروویو گرم نشوند. نیترات موجود در این سبزیجات در حرارت بالای این دستگاه به نیتروسامین تبدیل می‌شوند که سرطان‌زا و مضر است. پیشنهاد بهتر این است که اگر این سبزیجات را سرد مصرف نمی‌کنید، به جای گرم کردن در ماکروویو آن‌ها را دور بریزید.

همچنین می‌توانید روش‌های تمیز کردن کف فر را مطالعه کنید.

سیر

سیر از آن دسته خوراکی‌ها است که مصرفش به صورت خام بسیار توصیه شده‌است. گرم کردن سیر به خصوص در حرارت بالای ماکروویو 95 درصد ویتامین‌ها از جمله آلیسین که سبب آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب بودن سیر است، را از بین می‌برد. بهترین راه برای بهره‌مند شدن از خواص سیر، مصرف آن به صورت خام است.

فلفل‌های تند

فلفل‌های تند
فلفل‌های تند

فلفل‌های تند کپسایسین دارند که سبب تندی آنها است و در حرارت بالا تبخیر می‌شوند. این بخار مانند آنچه برای تخم مرغ آب‌پز اتفاق می‌افتد، سبب انفجار فلفل نمی‌شود، اما باید از استنشاق این بخار خودداری کنید.

قارچ

قارچ
قارچ

حرارت بالا، پروتئین‌های موجود در قارچ را از بین می‌برد. همچنین سرد شدن قارچ پخته‌شده در دمای اتاق نیز امکان آلوده شدن آن را افزایش می‌دهد. علاوه بر این گرم کردن مجدد قارچ باعث سوء‌هاضمه و التهابات شکمی می‌شود. بهتر است که قارچ‌ها به صورت تازه مصرف شوند و از روش‌های پخت در دمای 70 درجه و یا روش‌ بخارپز، برای پخت آن‌ها استفاده شود، تا خواص آن از بین نروند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به بوریتوی مرغ-پخت سریع و آسان مراجعه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا