ترفند های خانه داریگیاهان و حیوانات

درست کردن کود خانگی

اگر اهل کاشت، پرورش و نگهداری از گیاهان خانگی هستید، احتمالا از ایده ساخت کود خانگی در خانه استقبال می‌کنید. شما به راحتی با استفاده از پسماند‌های تری که روزانه در منزل تولید می‌کنید، می‌توانید کود خانگی بسازید. چگونه؟ ما به شما می‌گوییم.

بهار و اوایل تابستان بهترین زمان برای درست کردن کود خانگی است، پس اگر علاقه‌مند به پرورش گیاهان هستید، مقاله زیر را بخوانید و همین امروز دست به کار شوید.

درست کردن هرچیزی که قرار است از بیرون تهیه کنید، احساس خوبی به شما می‌دهد. آن چیز ممکن است سبزی‌های تازه ای باشد که در گلدان کاشتید، میزی باشد که با تکه‌های چوب ساختید، عروسکی باد که با پارچه و پنبه برای کودکتان سر هم کرده اید یا حتی کود خانگی.

درست کردن کود در منزل علاوه بر احساس خوب مفید بودن، مزیت‌های دیگری دارد که به شما خواهیم گفت.

نگهداری از گیاهان خانگی نیز مانند تولید کردن احساس خوبی به شما می‌دهد. این احساس با نگهداری از گیاهان خانگی آرامش بخش دو برابر می‌شود. گیاهان خانگی آرامش بخش چه گیاهانی هستند؟ در لینک زیر بخوانید:

گیاهان خانگی آرامش بخش

کود خانگی چیست؟

کود خانگی همان کمپوست خانگی است. کمپوست در معنای کلی به کودی می‌گویند که از پسماند‌های کشاورزی، خانگی و خوراکی تولید می‌شود. کمپوست‌ها از بهترین انواع کود برای کشاورزی هستند. تولید کمپوست خانگی یا صنعتی از قدیمی‌ترین روش‌های بازیافت است. با تهیه کمپوست خانگی می‌توانید زباله‌های تر خانگی را فرآوری کنید.

چرا از کود خانگی استفاده کنیم؟

شما در روند درست کردن کود در خانه زباله‌های تر مصرفی منزل را فرآوری کرده و به چرخه طبیعت باز می‌گردانید.
شما در روند درست کردن کود در خانه زباله‌های تر مصرفی منزل را فرآوری کرده و به چرخه طبیعت باز می‌گردانید.

کمپوست یا همان کود خانگی از بهترین انواع کود است که به تقویت خاک و گیاه کمک می‌کند. کودهای خانگی جایگزین‌های خوبی برای کودهای شیمیایی موجود در بازار هستند. ساخت این دسته از کودها بسیار ارزان‌تر و به صرفه‌تر از خرید کود است.

علاوه بر هزینه پایین تولید کود خانگی، با این کار شما به چرخه طبیعت و حفظ محیط زیست نیز کمک می‌کنید. شما در روند درست کردن کود در خانه زباله‌های تر مصرفی منزل را فرآوری کرده و به چرخه طبیعت باز می‌گردانید.

زمین در حال پر شدن از زباله است. طراحان دکوراسیون هم به دنبال راه‌هایی برای استفاده مجدد و بازیافت زباله‌ها هستند. برای این کار ایده‌های هوشمندانه‌ای ارائه شده است که می‌توانید در مقاله زیر بخوانید:

دکوراسیون تجدید نظر شده

سبزیجات و صیفی‌جاتی که با کودهای خانگی و طبیعی ساخته می‌شوند ارگانیک هستند.

مصرف کود خانگی در دراز مدت علاوه بر تقویت و بهبود کیفیت خاک که بالاتر به آن اشاره کردیم باعث افزایش میزان نگهداری آب در خاک و در نتیجه کاهش مصرف آب و فرسایش خاک می‌شود.

در تهیه کود خانگی از چه موادی استفاده می‌شود؟

تقریبا همه زباله‌های تر را می‌توان برای این کار استفاده کرد. موادی که برای تهیه کود خانگی استفاده می‌شود را در ادامه آورده‌ایم:

مواد کربن دار که اغلب قهوه ای رنگ هستند، گروه اول را تشکیل می‌دهند. موادی مثل چوب و برگ خشک درختان و گیاهان. بخش اعظم اعضای این گروه را پسماندهای طبیعی باغچه‌ها، باغ‌ها و پارک‌ها تشکیل می‌دهد.

گروه دوم مواد نیتروژن داری هستند که اغلب سبز ررنگ هستند. مثل زوائد چمن زنی

گروه سوم شامل هر زباله تر آشپزخانه‌ای می‌شود. پسماندهای غذایی مثل پوست میوه‌هایی مثل سیب، پرتقال، هندوانه،‌ خربزه،‌ هویج، کدو،‌ طالبی، موز، تفاله‌های آبمیوه گیری،‌ چای‌های کیسه‌ای و هر زباله طبیعی دیگری در این گروه جای می‌گیرد.

پوست تخم مرغ نیز ماده خوبی برای افزودن به کود است. اما توجه کنید که تجزیه آن به کندی صورت می‌پذیرد. پسماندهای گوشتی نیز مثل تخم مرغ در دایره پیشنهادات ما جای نمی‌گیرند چون هم نسبت به شاخ و برگ درختان، پوست میوه یا بقایای سبزیجات روند تجزیه کندی دارند و هم پس از مدتی بوی نامطبوعی تولید می‌کنند و حشرات به دور آن جمع خواهند شد.

شما می‌توانید با ترکیب کردن این مواد کود خانگی بسازید. هنگام ترکیب کردن آن‌ها باید به چند نکته توجه داشته باشید:

در تهیه کود خانگی هرگز از مواد لبنی یا انواع سس‌ها استفاده نکنید. این مواد باعث ایجاد بوی بد و جمع شدن حشرات مزاحم دور محصول نهایی می‌شود.

علاوه بر این هنگام جمع کردن برگ درختان برای تهیه کود به این نکته توجه داشته باشید که برگ‌های سوزنی شکل درختان باعث اسیدی شدن خاک می‌شوند. برگ درختانی مثل کاج می‌توانند خاک قلیایی شما را متعادل کنند. پس اگر خاک منطقه، باغچه یا گلدان شما قلیایی است می‌توانید با افزودن برگ‌های سوزنی به کود میزان اسیدی یا قلیایی بودن خاک را تنظیم کنید.

روش درست کردن کود در خانه

روش درست کردن کود در خانه
روش درست کردن کود در خانه

اگر در خانه باغچه دارید می‌تونید کود خانگی را در باغچه منزلتان تولید کنید:

در گوشه‌ای از باغچه یک چاله کوچک ایجاد کنید. پسماندهای تر میوه و سبزیجات مصرفی خود را در این چاله بریزید. زمانی که چاله شما پر شد باید روی آن را با لایه نازکی از خاک بپوشانید تا روند تجزیه و پوسیدگی و تبدیل شدن آن به کود آغاز شود.

هر ۵ الی ۶ روز یک بار خاک رویی چاله را کنار بریزید و با یک چنگک یا بیلچه باغبانی مواد داخل باغچه را به خوبی هم بزنید تا این مواد اولیه تولید کود کپک نزنند. زیر و رو کردن به موقع و کافی محتویات چاله و گرم بودن هوا روند ساخت کود خانگی را تسریع می‌کند.

اما اگر به باغچه دسترسی ندارید، روش‌های دیگری نیز برای درست کردن کود در خانه وجود دارد.

اگر باغچه ندارید می‌توانید در بالکن یا تراس خانه خود از سطل‌هایی مخصوص تولید کود خانگی استفاده کنید. سه دسته موادی را که بالاتر در بخش «در تهیه کود خانگی از چه موادی استفاده می‌شود؟» گفتیم را داخل سطل در دار بریزید و روی آن را با مقداری برگ که جمع کرده‌اید بپوشانید. جهت سرعت بخشیدن به روند تولید کود خانگی، مواد اولیه را به قطعات ریزتر تبدیل کنید. این کار به تجزیه سریع‌تر آن‌ها کمک می‌کند.

اگر بالکن یا تراس شما در تمام طول روز نورگیر نیست و سایه زیادی دارد، حواستان به محل سطل کود باشد. این سطل باید در معرض نور خورشید قرار بگیرد. از همین رو به محل آن توجه کنید و آن را در ساعاتی که آفتاب دارید، مقابل نور خورشید بگذارید. بالعکس در مناطق گرمسیری که تابش شدید نور خورشید وجود دارد، سطل را باید در بیشتر ساعات روز در سایه گذاشت تا آب موجود در آن به سرعت و کامل تبخیر نشود.

اگر محیط زندگی شما نورگیر نیست ولی علاقه‌مند به نگهداری از گیاهان خانگی هستید، در لینک زیر لیستی از گیاهانی که به نور مستقیم و شدید خورشید نیاز ندارند، ‌آورده‌ایم:

گیاهان خانگی که نیاز به نور ندارند

یکی دیگر از این روش‌ها استفاده از جعبه‌های چوبی یا پلاستیکی به جای چاله درون باغچه است. چنین جعبه‌هایی را می‌توان با قیمت بسیار پایین و یا حتی به رایگان از میوه فروشی‌ها یا بازارهای میوه و تره بار سطح شهر تهیه کرد.

تولید کود در خانه چه قدر طول می‌کشد؟

مواد نیتروژین داری مثل زوائد چمن زنی سریع‌تر از مواد کربن دار تجزیه می‌شوند. درست کردن کود در خانهمی‌تواند ۱ الی ۵ ماه طول بکشد. مدت زمانی که مواد اولیه نیاز دارند تا تبدیل به کود خانگی شوند به چند عامل مختلف از جمله دمای هوا، نسبت ترکیب مواد اولیه و اندازه قطعات مواد اولیه بستگی دارد. هرچه هوای محیط ساخت کود گرم‌تر باشد و قطعات ریزتری را برای این کار استفاده کنیم، کود خانگی زودتر آماده می‌شود.

اگر به هر دلیل دنبال درست کردن سریع‌تر کود خانگی هستید، نسبت مواد نیتروژنی را که بالاتر گفتیم زودتر تجزیه می‌شود بیشتر کنید. علاوه بر همه این‌ها هم زدن و آب پاشی مداوم مواد اولیه نیز تاثیر به سزایی در سرعت تهیه کود خانگی دارد.

اما از کجا باید فهمید که کود خانگی آماده شده است و می‌شود از آن استفاده کرد؟ شکل و شرایط ظااهری کود جواب سوال شما را می‌دهد. کود خانگی که در نهایت به دست می‌آید قهوه‌ای تیره است، می‌توان مقداری برگ خشک تجزیه نشده در آن دید و بویی خاک می‌دهد.

اگر از طرفداران محیط زیست و علاقه‌مندان طبیعت هستید، باید در مورد جنگل‌های هیرکانی اطلاعات داشته باشید. این جنگل‌ها میراث طبیعی یونسکو در ایران هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سرمایه ارزشمند و باستانی ایران مقاله زیر را مطالعه کنید:

جنگل‌های هیرکانی یا میراث طبیعی یونسکو

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا