دکوراسیون

دکوراسیون مدرن

دکوراسیون مدرن سبکی است که از اواسط قرن بیستم میان مردم و طراحان رایج شده است. این سبک دکوراسیون از سبک‌هایی است که سادگی محیط را ترجیح می‌دهد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با سبک دکوراسیون مدرن آشناتر کنیم.

با انتخاب سبک دکوراسیون مدرن آرامش، راحتی، زیبایی و شیک بودن خانه را تضمین می‌کنید. در دکوراسیون مدرن خبری از لوازم لوکس، آنتیک و قدیمی نیست. البته اگر به هردو این سبک‌ها علاقه دارید می‌توانید به سراغ سبک های تلفیقی یا نئو مدرن بروید.

تعریف مدرنیته

شاید برای درک بهتر چیستی دکوراسیون مدرن باید اول کلمه مدرن را برای شما تعریف کنیم. مدرن واژه‌ای لاتین به معنای جدید و تازه باب شده است. با توجه به معنی این کلمه می‌بینیم که به هر چیز جدیدی که به تازگی وارد بازار شده و طرفداران زیادی دارد،‌ مدرن می گویند.

چیدمان مدرن و استفاده از این سبک در هر جای خانه باب طبع مردم عصر معاصر است. در این سبک از لوازم و وسایل خاصی استفاده می‌شود که به تازگی ساخته و طراحی شده‌اند.

نور در دکوراسیون مدرن

در چنین خانه‌هایی که به عمد پنجره را بزرگ انتخاب کرده‌اند، قرار نیست با پرده‌های ضخیم جلوی آن‌ها گرفته شود.
در چنین خانه‌هایی که به عمد پنجره را بزرگ انتخاب کرده‌اند، قرار نیست با پرده‌های ضخیم جلوی آن‌ها گرفته شود.

در همه نمونه هایی که از دکوراسیون مدرن دیده‌ایم، پنجره‌های بزرگ و قدی دیده می‌شود. طراحان دکوراسیون و طرفداران سبک مدرن در این باره می‌گویند که هدف از اینکار بیرون بردن فضاهای داخلی و داخل آوردن فضاهای خارجی است. به همین دلیل هم از درها و پنجره‌های بزرگ و شیشه‌ای استفاده می‌کنند.

مزیت استفاده از پنجره و درهای بزرگ علاوه بر افزایش میدان دید شما، نورگیری بهتر خانه است. در چنین خانه‌هایی که به عمد پنجره را بزرگ انتخاب کرده‌اند، قرار نیست با پرده‌های ضخیم جلوی آن‌ها گرفته شود. با استفاده نکردن از پرده یا استفاده از پرده‌های نازک و سبک دامنه دید و نور طبیعی خانه را افزایش دهید.

به جز نور طبیعی جاری در خانه، نورپردازی خانه و روشنایی‌های غیر طبیعی نیز مهم هستند. نورپردازی در دکوراسیون مدرن اهمیت دارد. روشنایی‌های خانه را باید از میان لوستر، دیوار کوب یا آباژورهایی انتخاب کنید که طراحی ساده، هنری، مدرن و امروزی دارند.

البته در سبک مدرن به وفور شاهد استفاده از نورپردازی‌های مخفی و تو کار هستیم. در دکوراسیون مدرن بهتر است از نورهای غیر مستقیم استفاده کرد. به طوری که فضای خانه همیشه روشن باشد اما هیچ نور مستقیمی به چشم نخورد.

سایر ویژگی‌های دکوراسیون مدرن

استفاده از رنگ‌های تیره ویژگی دیگر سبک دکوراسیون مدرن است. با استفاده از رنگ‌های تیره در دکوراسیون منزل سبکی ویژه و خاص را در منزل خود برقرار می‌کنید. در کنار این رنگ‌های تیره برای ایجاد تعادل و جلوگیری از توسعه احساسات منفی، باید از رنگ‌های روشن و ملایم‌تر نیز استفاده کرد. در این صورت جلوه رنگ‌های تیره بیشتر هم می‌شود.

اگر به استفاده از رنگ‌های تیره در دکوراسیون منزل علاقه دارید، مطالعه مقاله زیر اطلاعات خوبی در این مورد، در اختیار شما خواهد گذاشت:

رنگ‌های تیره در دکوراسیون خانه

اما اگر به هر دلیلی طرفدار استفاده از رنگ‌های تیره نیستید، طیف کرمی انتخاب خوبی برای دکوراسیون مدرن خانه شما است. این رنگ گرم و نرم را شاید بتوان پرطرفدارترین رنگ در چیدمان مدرن منزل دانست. شاید در عکس‌ها خانه‌های مدرن بسیاری را به رنگ سفید دیده باشیم اما خانه‌های کرمی در دنیای واقعی طرفداران بیشتری دارند.

در این سبک، خلوتی خانه و استفاده از لوازم محدود منزل یکی از اصول مهم است. اما لوازمی که انتخاب می‌کنید باید مدرن، به روز و زیبا باشند. وسایل منزل به نوعی مهم‌ترین فاکتوری هستند که پیروی یا عدم پیروی خانه شما از دکوراسیون مدرن را مشخص می‌کنند.

مبلمانی که قرار است در خانه مدرن خود داشته باشید، باید ساده، بدون خطوط خمیده یا طرح‌های پیچیده و به دور از جزئیات فراوان در ساخت و طراحی باشد. این مبلمان قرار نیست مبلمان کلاسیک یا استیل باشد، چرا که دکوراسیون مدرن جایی برای استفاده از این سبک ندارد. در خانه‌ای با چیدمان مدرن باید از مبلمان راحتی بهره جست.

دکوراسیون مدرن در جامعه امروز ایران

دکوراسیون مدرن در جامعه امروز ایران
دکوراسیون مدرن در جامعه امروز ایران

شاید بتوان گفت امروزه مردمی که در کلان شهرها زندگی می‌کنند به دنبال مدرن کردن دکوراسیون خانه‌هایشان هستند. آن‌ها هنگام بازسازی منزل‌های جدیدشان با تغییر رنگ دیوارها، کاغذ دیواری کردن، تغییر چارچوب پنجره‌ها و وسایل منزل تغییرات اساسی در خانه به وجود می‌اورند و به سراغ طرح‌ها و وسایل جدید و محبوب می‌روند.

اما در شهرستان‌ها هنوز راه زیادی مانده است. مردم در شهرهای کوچک کمتر به دنبال کردن مدهای جدید علاقه دارند. به همین دلیل به سراغ دکوراسیون نیمه مدرن می‌روند. سبکی که به آن‌ها اجازه می‌دهد در عین حال که به سمت مدرنیته می‌روند حال و هوای قبلی منزل خود را نیز حفظ کنند.

انتخاب سبک نیمه مدرن و پیروی از آن طرفداران بیشتری هم دارد. چرا که تغییرات کمتری می‌خواهد و طبیعتا هزینه‌های آن پایین‌تر است. راحت‌تر بودن تغییرات و کمتر بودن هزینه‌ها باعث می‌شود افراد سریع‌تر اقدام به ایجاد تغییر در دکوراسیون منزل خود کنند.

اگر آمادگی یا شرایط پیاده سازی دکوراسیون مدرن را ندارید تغییر سبک چیدمان منزل به سبک نیمه مدرن شاید همان تغییری باشد که می‌توانید در دکوراسیون خانه یا محل کارتان اجرا کنید. فضاهایی مثل اتاق خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه یا پذیرایی با کمی تغییر در رنگ و چیدمان می‌توانند مدرن شوند. اگر سابقه یا مهارت کافی در انتخاب وسایل، رنگ‌ها یا سبک چیدمان آن‌ها را ندارید بهتر است از یک مشاور یا طراح داخلی کمک بگیرید.

آثار هنری در دکوراسیون مدرن

استفاده از آثار هنری در دکوراسیون مدرن مرسوم است. این آثار هنری می توانند در دکور خانه شما باشند یا در لوازم مصرفی. گاهی حتی طراحی شیر آب یا مبلمان خود از اصول هنر مدرن پیروی می‌کنند. پس برای هر بخش خانه خود،‌ به دنبال قطعاتی با طراحی خاص بگردید.

چیدمان خانه با تابلوهای نقاشی، مجسمه،‌ روشنایی‌های مدرن، قالیچه‌های زیبا یا گلدان‌های کوچک و بزرگ از دیگر پایه‌های این سبک دکوراسیون است که نباید آن را فراموش کرد. شمع‌هایی با رنگ روشن در همه بخش‌های خانه از سرویس بهداشتی گرفته تا پذیرایی و اتاق خواب باعث ایجاد فضایی آرامش بخش و مدرن می‌شود.

این سبک به دکوراسیون مینیمال شباهت دارد

دکوراسیون مدرن به دکوراسیون مینیمال شباهت دارد
دکوراسیون مدرن به دکوراسیون مینیمال شباهت دارد

دکوراسیون مدرن شباهت زیادی به دکوراسیون مینیمال دارد. در هر دو این سبک‌ها بهتر است از وسایل کمتری در خانه استفاده کنید. وسایلی که برای خانه انتخاب می‌کنید بهتر است تک رنگ و با رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرمی یا مشکی ساخته شده باشند.

در این خانه‌ها نگهداری از گیاهان و گلدان‌ها فضایی متفاوت و سر زنده در خانه می سازد که هر خانه‌ای برای خارج شدن از احساس یکنواختی حاصل از سادگی دکوراسیون به آن نیاز دارد.

در کل هر دو این سبک‌ها مخالف زرق و برق و تجمل گرایی هستند.

اگر اهل نگهداری از گل و گیاه هستید و داشتن گلدان در خانه احساس آرامش خوبی به شما می‌دهد، مقاله زیر را بخوانید:

گیاهان خانگی آرامش بخش

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا