سینمافرهنگ و هنر

معرفی سریال خانه کاغذی (La Casa De Papel)

سریال خانه کاغذی (La Casa De Papel) یک سریال اسپانیایی زبان است که به نام انگلیسی سرقت پول (Money Hiest) هم پخش شده است. این سریال در مدت پخش خود پربیننده‌ترین سریال غیر انگلیسی زبان بوده است. در ادامه به معرفی سریال خانه کاغذی خواهیم پرداخت.

سریال خانه کاغذی مجموعه‌ای اسپانیایی زبان است که در ژانر سرقت ساخته شده است. شروع پخش این سریال به سال ۲۰۱۷ میلادی و شبکه‌ای اسپانیایی زبان برمی‌گردد. اما شرکتی که پخش بین المللی و گسترده سریال خانه کاغذی پرداخت و باعث شهرت جهانی آن شد، نتفلیکس بود.

تا کنون ۴ فصل از این سریال پرطرفدار غیر انگلیسی زبان پخش شده است. فصل سوم و چهارم مستقیما زیر نظر شبکه نتفلیکس ساخته و پخش شده است. خبر خوب برای طرفداران این سریال این است که خانه کاغذی برای فصل پنجم هم تمدید شده است.

اگر اهل دیدن فیلم و سریال‌های خارجی هستید، مینی سریال Big Little Lies حتما توجه شما را جلب می‌کند. توضیحات اولیه در مورد سریال را در اینجا بخوانید:

مینی سریال Big Little Lies

داستان فصل اول و دوم سریال خانه کاغذی

در ابتدای داستان و در قسمت اول فصل یک، شخصی به نام پروفسور را می‌بینیم که به دنبال جمع کردن گروهی از تبهکاران حرفه‌ای به دور خود است. او یک تیم ۸ نفره برای سرقت از ضرابخانه ملی اسپانیا به دور خود جمع می‌کند.

در میان این گروه قواعد و اصول خاصی حکمفرما است. قواعدی که پروفسور تعیین می‌کند و ازهمه می‌خواهد آن‌ها را رعایت کنند. یکی از این قواعد این است که هیچ یک از اعضای گروه نباید اسم هم را بدانند. این کار هویت هر کدام را در امان نگه می‌دارد. هر یک از آن‌ها نام پایتختی را برای خود برمی‌گزیند. برلین، مسکو، دنور، توکیو، هلسینکی، اسلو،‌ریو و نایروبی گروه ۸ نفره فصل اول  دوم سریال هستند. قاعده مهم بعدی که اکثر اعضای گروه آن را فراموش می‌کنند، این است که اعضای گروه نباید با هم رابطه عاطفی داشته باشند.

آن‌ها پس از مدتی تمرین و گذراندن کلاس‌هایی که پروفسور برای آموزش دیدن آن‌ها برگذار می‌کند، آماده حمله به ضرابخانه ملی اسپانیا هستند. جایی که حوادث و ماجراهای بیشماری در انتظار این گروه کاربلد است.

نکته مهم در حمله آن‌ها این است که تیم پروفسور قرار نیست پول‌های موجود در خزانه ضرابخانه را بردارد و به بیرون برود. پروفسور به آن‌ها می‌گوید ما دزد نیستیم و قرار نیست دزدی کنیم. این ۸ نفر بدون پروفسور برای ۱۱ روز به داخل ضرابخانه ملی پول اسپانیا می‌روند تا پول خودشان را چاپ کنند و خارج شوند. پروفسور نیز از بیرون به آن‌ها کمک می‌کند و درگیر مذاکره با پلیس می‌شود.

داستان فصل سوم و چهارم سریال خانه کاغذی

پر فصل سوم و چهارم سریال خانه کاغذی تیم سارقین و محل سرققت تغییر می‌کند
پر فصل سوم و چهارم سریال خانه کاغذی تیم سارقین و محل سرققت تغییر می‌کند

تعریف کردن از فصل سوم و چهارم سریال احتمالا ماجراهای زیادی از دو فصل اول سریال را لو بدهد. ما قصد لو دادن پرهیجان‌ترین سریالی که تا به حال دیده‌اید را نداریم!

اما در همین حد کافیست که به شما بگوییم، تیم سارقین تغییراتی می‌کند. افرادی از آن کم و تعدادی به آن اضافه می‌شوند. آن‌ها در این ۲ فصل قرار است حمله دیگری به بانک ملی اسپانیا داشته باشند. سرقتی که از شدت سختی و پیچیدگی به گرد پای سرقت از ضرابخانه پول اسپانیا هم نمی‌رسد!

اما آیا آن‌ها از این دو سرقت موفق بیرون می‌آیند؟ این سوالی است که شما پس از دیدن سریال جواب آن را پیدا خواهید کرد.

فصل پنجم سریال خانه کاغذی

بالاتر گفتیم که مسئولین مربوطه خبرهایی درمورد پخش فصل پنجم داده‌اند. داستان سریال و پایان فصل چهارم نیز به نحوی است که سوالات بی‌جواب زیادی در ذهن مخاطب باقی می‌گذارد. پس احتمالا ساخت و پخش فصل پنجم سریال خانه کاغذی حتمی است.

اما کی؟ معلوم نیست! سازندگان سریال و مسئولین شبکه پخش کننده یعنی نتفلیکس اطلاعاتی در این خصوص به مخاطبین این سریال نداده‌اند. حدس ما این است که به دلیل شیوع بیماری کرونا فیلمبرداری این سریال به تعویق بیوفتد. چون همانطور که گفتیم، ماجراهای این سریال در اسپانیا است و اسپانیا یکی از کشورهایی است که به طور جدی با بحران کرونا درگیر است.

اگر دیدن سریال فوق‌العاده خانه کاغذی را تمام کرده‌اید و برای کسب اطلاع در مورد فصل پنجم آن به این مقاله سر زده‌اید، لیستی از ۶ فیلم فوق العاده برای طرفداران تمام ژانرهای مختلف سینمایی آماده کرده‌ایم:

در تعطیلات چه فیلم هایی ببینیم؟

سریال خانه کاغذی با دوبله فارسی

طرفداران پروپاقرص سریال با اطمینان می‌گویند، هیچ چیز دیدن سریال خانه کاغذی با زبان و صدای اصلی نمی‌شود. چیزهایی در سریال هست که هرگز نمی‌شود آن‌ها را دوبله کرد. صدای خنده‌های دنور یکی از آن‌ها است. اما اگر با دیدن سریال خانه کاغذی به زبان اسپانیایی (که احتمالا کاملا با آن بیگانه هستید) و با زیرنویس ارتباط نمی‌گیرید، دوبله انگلیسی و فارسی سریال هم موجود است.

این سریال در مهر ماه ۱۳۹۸ از شبکه ۵ صدا و سیما و شبکه تماشا پخش شده است. اگر علاقمند به دیدن نسخه دوبله فارسی سریال خانه کاغذی هستید سایت نماوا نیز آن را به هر دو زبان اسپانیایی و فارسی و با زیرنویس‌های فارسی و انگلیسی پخش کرده است.

ستاره‌های سریال خانه کاغذی

فیلم‌ها و سریال‌های زیادی هستند که به واسطه ستاره‌های درخشانشان دیده می‌شوند. اما سریال خانه کاغذی یکی از آن سریال‌ها نیست! سریال خانه کاغذی انقدر داستان و بازیگران خوبی دارد که به ما می‌فهماند جز بازیگران مشهور و ستاره‌های هالیوودی، بازیگران فوق العاده دیگری در سراسر دنیا وجود دارد.

فوق العاده بودن سریال خانه کاغذی جز فیلمنامه و کارگردانی خوب تا پخش زیادی وابسته به بازی عالی بازیگران آن است. بازیگران اسپانیایی که ممکن است تا پیش از این هرگز آن‌ها را ندیده باشیم.

پروفسور : آلوارو مورتو

آلوارو مورتو در نقش پروفسور
آلوارو مورتو در نقش پروفسور

نقش پروفسور و مغز متفکر گروه را آلوارو مورتو بازی می‌کند. پروفسور عینکی و درون‌گرایی که همه عمر خود را صرف بی نقص چیدن این برنامه دزدی کند. شاید او را در فیلم و سریال دیگری ندیده باشید اما او ۲ سریال اسپانیایی زبان دیگر به جز خانه کاغذی در کارنامه خود دارد.

هلسینکی و اسلو : دارکو پریک و روبرتو گارسیا

این دو شاید کمرنگ‌ترین سارقین سریال در فصل ۱ و ۲ باشند. مخاطب به سختی می‌تواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند. البته نقش هلسینکی از فصل ۲ به بعد پررنگ‌تر می‌شود اما در ابتدای سریال ارتباط برقرار کردن با این دو کار نسبتا سختی است. شاید بتوان گفت اسلو در سریال یک شخصیت زائد است. چون از انگیزه آن‌ها برای پیوستن به سرقت، اهدافی که در آینده دارند،‌ پیشینه زندگی و خلاصه هیچ چیزشان خبر نداریم.

نایروبی : آلبا فلورس

آلبا فلورس در نقش نایروبی
آلبا فلورس در نقش نایروبی

نایروبی در میان بیننده‌های سریال طرفداران زیادی دارد. زنی قدرتمند که در لحظات سخت کمکی برای اعضای تیم است و می‌تواند به خوبی همه را مدیریت کند. بازی فوق العاده او در نقش نایروبی یکی از دلایلی است که به شما توصیه می‌کنیم به سراغ سریال خانه کاغذی بروید. نایروبی در این ۴ فصل، بالا و پایین‌های زیادی را تجربه می‌کند که حتما شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دنور و مسکو : جیمی لورنته و پاکو توس

دنور و مسکو تنها سارقینی هست که از ابتدا از رابطه میان آن‌ها آگاه هستیم. دنور پسر مسکو است و به واسطه او به گروه سارقین پیوسته است. پاکو توس نقش پدر مبادی آداب و مهربان دنور در سریال را بازی می‌کند. او که متخصص کار با مواد منفجره است مسئولیت کارهای مربوط به خروج از ضرابخانه ملی را بعهده دارد.

نقش دنور در سریال نیز به عهده جیمی لورنته است. او را به نسبت دیگر بازیگران بیشتر می‌شناسیم. جیمی لورنته حتی نقش کوتاهی هم در فیلم اسپانیایی اصغر فرهادی به نام «همه می‌دانند» دارد. او در دنیای واقعی با دختری که نقش سفیر انگلیس را در سریال خانه کاغذی بازی می‌کند (ماریا پدرازا) در رابطه است.

توکیو : اورسولا کوبورو

از ابتدا سریال تا پایان فصل ۴ سریال یک راوی دارد. آن راوی توکیو یا همان اورسولا کوبورو است. دزدی باهوش، زیبا، سرسخت و لجباز که همانطور که لحظات زیادی سرقت را نجات می‌دهد لحظات زیادی هم آن را خراب می‌کند و زندگی همه تیم را به خطرات جدی می‌اندازد. کسی که برای قانون‌های پروفسور اعتبار زیادی قائل نیست و با همین کله شقی‌ها مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.

ریو : میشل هرن

ریو جوان‌ترین فردی است که پروفسور برای تیم سرقت انتخاب می‌کند. او متخصص سیستم های کامپیوتری است و به سرعت می‌تواند هر سیستمی را هک کند.  اما با همه توانمندی که در مورد کامپیوتر و سیستم‌های کامپیوتری دارد، روحیه ضعیفی دارد. نقطه ضعف‌های او مشکلاتی برای گروه ایجاد می‌کند.

برلین: پدرو آلنسو

از راست به چپ : ریو، برلین و توکیو
از راست به چپ : ریو، برلین و توکیو

در آخر لیست سارقین به سرپرست تیم اشاره می‌کنیم. مردی که در آخر فصل ۱ اطلاعات جدید و عجیبی در مورد او بدست می‌آید. برلین که سردسته تیم سارقان است، در ضرابخانه پول اسپانیا چشم و گوش پروفسور است و دائما با او در ارتباط است. شخصیت دوگانه او همه را گیج می‌کند. از طرفی مهربان، دلسوز، شوخ طبع و با اخلاق به نظر می‌رسد. از سمت دیگر او را می‌بینیم که بدجنس، جامعه ستیز و خطرناک است.

سخن آخر

این سریال با بازیگران قرمزپوش و نقاب دالی به خوبی توانسته در ایران و تمام جهان طرفدار پیدا کند. کسی را نمی‌شناسیم که از دیدن این سریال خوش ساخت پشیمان باشد. آن‌ها چه در سریال و چه در دنیای واقعی توانسته‌اند قیامی بر علیه نظام‌های مالی و بانکی فاسد در کشورهای مختلف باشند. پروفسور در بخشی از سریال به راکل، بازرس پلیس می‌گوید:

به تو یاد دادن همه چیز و همه کس را خوب یا بد ببینی.  به همین دلیل تو علاقمند به شنیدن حرف‌ها و دلایل من برای سرقت نیستی. ولی مگه ما چیکار کردیم؟ خیلی از مسئولین این کار رو می‌کنند. اون موقع مشکلی نداری؟

در سال ۲۰۱۱ بانک مرکزی اروپا ۱۷۱ میلیارد یورو بدون هیچ پشتوانه‌ای چاپ کرد. همون کاری که ما داریم تو ضرابخونه انجام می‌دیم. فقط پرسروصداتر ….

تو سال ۲۰۱۲ حدود ۱۸۵ میلیارد،‌ تو سال ۲۰۱۳ حدود ۱۴۵ میلیارد یورو ….

می‌دونی اون همه پول کجا رفت؟ به بانک‌ها. تو جیب پولدارترین آدم ها. اون موقع کسی گفت بانک مرکزی اروپا دزده؟ نه!

تزریق نقدینگی، این اسمیه که رو این کارشون گذاشتن. اون‌ها بدون هیچ پشتوانه‌ای این اسکناس‌ها رو چاپ کردن. بدون هیچ پشتوانه‌ای.

منم دارم تزریق نقدینگی می‌کنم. اما نه به بانک‌ها. به گروهی از آدم‌های معولی بخت برگشته که از این بدبختی نجات پیدا کنیم.

این سکانس و این دیالوگ‌ها، ‌شاید دیالوگ‌هایی باشند که همه روند سریال را دستخوش تغییر می‌کنند.

اگر محصولات فرهنگی برتر جهان را دنبال می‌کنید، لیستی از موزیک‌های و کتاب‌هایی که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی داشته‌اند، از طریق لینک‌های زیر در دسترس شما است:

بهترین آهنگ‌های دوران در جهانپرطرفدارترین کتاب‌های جهان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا