مهارت های زندگی

مهارت گذشتن از اشتباهات همسر

گذشتن از اشتباهات همسر نیازمند یادگیری مهارت هایی است. زندگی مشترک به اصطلاح قدیمی ها بالا و پایین های زیادی دارد. کنارهم بودن در چالش های زندگی و گذشتن از اشتباهات همسر می تواند شادی را به زندگی مشترک برگرداند. اگر می خواهید از راهکارها و پیامدهای بخشش و گذشتن از اشتباهات همسر بدانید، این مقاله را مطالعه کنید.

آرامش حاصل از بخشش

به طور کلی بخشیدن آرامش را به همراه دارد. تحقیقات نشان داده است، افرادی که راحت تر می بخشند، کمتر از دیگران به افسردگی مبتلا می شوند، همچنین کمتر درگیر خشم و فشار عصبی می شوند. این افراد همچنین سیستم ایمنی قوی تری نسبت به دیگران دارند. از پیامدهای شیرین بخشش، امیدوار بودن به بهتر شدن وقایع است.

تجربه نشان داده است افرادی که کمتر می بخشند، بیشتر دچار بیماری های قلبی عروقی، بیماری و دردهای مزمن می شوند و از آرامش محروم می مانند. همه این دلایل نشان دهنده اهمیت یاد گیری این مهارت پسندیده است.

هر شخصی متناسب با روحیه خود راهکارهای خاصی برای گذشتن از اشتباهات و بخشیدن و رسیدن به آرامش درونی پیشنهاد می کند. در ادامه برخی از راهکارها و پیامدهای گذشتن از اشتباهات را می خوانید.

شما نیز گاهی نیاز به بخشیده شدن خواهید داشت

شما نیز گاهی نیاز به بخشیده شدن خواهید داشت
شما نیز گاهی نیاز به بخشیده شدن خواهید داشت

همه انسان ها عیب و ایراداتی دارند. خوب است در شرایطی که همسرتان مرتکب اشتباهی شده است، بدانید ممکن بود خود در شرایط او، واکنش به مراتب بدتری نشان می دادید. شما نمی توانید چالش های آینده زندگیتان را پیش بینی کنید. ممکن است زندگی، روزی شما را در شرایطی قرار دهد که نیازمند بخشش همسرتان باشید.

بنابراین وقتی همسرتان اشتباهی مرتکب شد، به همان میزان بخشنده و لطیف باشید، که زمان پشیمانی خودتان از یک اشتباه انتظار دارید همسرتان در مورد شما بخشنده باشد.

در انتظار عذر خواهی نمانید

بخشیدن در زندگی مشترک کار آسانی نیست. این مساله قابل درک است که برای گذشتن از اشتباهات همسرتان نیاز به دلیل و اظهار پشیمانی و عذرخواهی همسرتان دارید. باید در نظر بگیرید، که اگر هرگز این اتفاق نیفتد، بخاطر یک عذرخواهی رابطه شما از دست نرود. بنابراین بهتر است منتظر عذرخواهی همسرتان نمانید. خودتان را به جای همسرتان بگذارید و مساله را با دید باز بررسی کنید. این شرایطی است که فرصت درک فرد مقابل و حتی احساس همدردی با او را به شما می دهد.

برای مطالعه بیشتر زندگی مشترک خود را نجات دهید را مطالعه کنید.

بخشندگی یک تصمیم است نه یک احساس

این تصمیم شماست که ببخشید و یا منتظر عذرخواهی و یا حتی تلافی بمانید. آنچه باید به آن دقت کنید، این است که پیامد تصمیم شما چه خواهد بود. ممکن است پیامد تصمیم شما مدت زیادی ناراحتی و انتظار برای ابراز پشیمانی همسر باشد. گاهی تصمیم به بخشیدن، دقیقا راه حل تمام مشکلات است، پس ببخشید و قلب و روحتان را از درگیری رها کنید.

فواید بخشیدن و گذشتن

فواید بخشیدن و گذشتن
فواید بخشیدن و گذشتن

فواید بخشیدن قبل از هر کس شامل حال خود فرد بخشنده می شود. وقتی شما از اشتباه کسی می گذرید، در واقع از کینه توزی، ناراحتی و درگیری روانی خود جلوگیری می کنید. آنچه در زمان کینه ورزی و انتقام جویی اتفاق می افتد، آسیب به خود فرد و ترشح هورمون های آسیب زا در بدن خود فرد است. بنابراین با مثبت اندیشی به این موضوع بنگرید و به فکر آرامش خود باشید.

اگر به این موضوع علاقه مندید، زندگی مشترک پایدار را از دست ندهید.

از شرایط پیش آمده، عبرت بگیرید

بهتر است در شرایط نزاع و مجادله به جای پرداختن به مسائل بی ثمر، ابعاد مختلف اتفاقات را بررسی کنید. با دید باز و ذهنی مثبت، از جهات مختلف، عواملی را که در شرایط پیش آمده موثر بودند تحلیل کنید. از این طریق از اتفاق حاضر درس بگیرید و از تکرار آن در آینده جلوگیری کنید. با تحلیل و بررسی ممکن است به اشتباهات خود نیز پی ببرید و این بهترین واکنش در مقابل چالش های زندگی مشترک است.

آنچه مانع بخشندگی است

یکی از موانعی که شما را از بخشیدن اشتباهات همسرتان  باز می دارد، فکر کردن زیاد به اشتباهات گذشته همسرتان است. راهکار پیشنهادی ما این است که با دید باز به مسائل بنگرید، به این معنی که افکارتان را در گذشته محبوس نکنید. سعی کنید این موانع را با چشم پوشی از اشتباهات گذشته از میان بردارید، و با دید باز به آینده امیدوار باشید.

همچنین مطالعه راهکار های رهایی از یکنواخت شدن زندگی مشترک را به شما پیشنهاد می کنیم.

فرد پشیمان هم گاهی سخت گیر می شود

مراقب باشید تا سخت گیری در بخشیدن شما، خود تبدیل به اشتباه بزرگ نشود. گاهی این سخت گیری در بخشیدن اشتباه همسرتان ممکن است رابطه و زندگی مشترکتان را به چالش بکشد. در نهایت ممکن است، این شما باشید که با نبخشیدن و کینه ورزی مقصر اصلی این مجادله هستید. تصور کنید در این شرایط چطور می شود اگر همسرتان هم مانند شما در بخشش سختگیر باشد؟

دنبال مقصر نباشید

همانطور که هر ارتباطی دو طرفه است، هر اختلاف و نزاع نیز دو طرف دارد. بنابراین هیچوقت به دنبال مقصر نگردید. عوامل مختلفی در ایجاد یک شرایط موثرند، پس در هر شرایطی ابعاد متفاوت آن شرایط را بررسی کنید.

یکی از افکار غلطی که در اختلافات خانوادگی از ذهن افراد می گذرد، برنده شدن است. باید بدانید که اگر به دنبال برنده شدن باشید، از درک شرایط و بخشیدن و آرامش درونی و آرامش زندگی مشترک باز می مانید. بپذیرید که فرد بخشنده همیشه برنده واقعی است. زیرا ذهن و روح خود را از افکار پوچ و بی ثمر رها کرده و خود را لایق آرامش دانسته است.

همچنین می توانید حسادت ناسالم در زندگی مشترک را مطالعه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا