گردشگری

موزه‌های تهران

تصمیم گرفتیم به مناسبت ۲۹ام اردیبهشت که روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نام دارد، این مقاله را به معرفی بهترین موزه‌های تهران اختصاص دهیم. تهران، پایتخت ایران میراث فرهنگی و باستانی ارزشمندی را در خود جای داده است. در ادامه تعدادی از بهترین و زیباترین موزه‌های تهران را به شما معرفی می‌کنیم.

اگر قصد تهرانگردی دارید، این مقاله می‌تواند راهنمای شما باشد. تهران به جز پردیس‌های سینمایی، مراکز خرید چند منظوره و بزرگ، بوستان‌ها و رستوران‌های عالی، موزه‌های زیبایی هم دارد. موزه‌های تهران از جاذبه‌های گردشگری این شهر بزرگ هستند.

برای آشنایی بیشتر با موزه‌های تهران با ما همراه باشید:

کاخ موزه سعدآباد

کاخ موزه سعدآباد
کاخ موزه سعد آباد

کاخ موزه سعدآباد از معدود جاهایی است که هیچ گردشگری بازدید از آن را از دست نداده است. این مجموعه که از چندین کاخ و ساختمان مجزا تشکیل شده است، در اصل چندین موزه را درون خود جای داده است. این مجموعه ۱۱۰ هکتاری را شاید بتوان گل موزه‌های تهران دانست. این مجموعه عظیم علاوه بر ۱۸ کاخ بزرگ و کوچک، جنگل طبیعی، چشمه‌سارها، قنات‌ها، باغستان‌ها و گلخانه‌های متعددی دارد.

مجموعه سعدآباد تا کنون توانسته در چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول،  پهلوی دوم و جمهوری اسلامی ایران سرپا بماند. سلسله قاجاریه پایه گذار این مجموعه در منطقه دربند تهران بوده است. کاخ سعد آباد در آن دوران ییلاق شاهان قاجار بوده است.

برخی از کاخ‌های مجموعه سعد آباد که امکان بازدید عموم از آن‌ها فراهم است، عبارتند از:

 • کاخ سبز (کاخ شهوند، کاخ رضا شاه پهلوی)
 • کاخ موزه سفید (کاخ ملت، کاخ شاه پهلوی)
 • موزه آب (دفتر رئیس تشریفات کاخ، دفتر مسئول حفاظت ارتش)
 • موزه استاد بهزاد (کاخ کرباس، کاخ ولیعهدی)
 • موزه برادران امیدوار (کاسکه خانه قجری)
 • موزه چهره‌های ماندگار (کاخ ملکه توران امیر سلیمانی، همسر رضا شاه پهلوی)
 • موزه خط و کتابت میر عماد (کاخ فرحناز و علیرضا)
 • موزه ظروف سلطنتی (موزه ظروف، کاخ اشرف پهلوی)
 • موزه مردم شناسی (کاخ شمس پهلوی)
 • موزه مینیاتور استاد آبکار (کاخ لیلا پهلوی)
 • موزه فرشچیان (کاخ ملکه عصمت دولتشاهی، همسر رضا شاه پهلوی)
 • موزه نظامی (کاخ شهرام)
 • موزه نگارستان (کاخ فرح پهلوی)
 • موزه هنرهای زیبا (کاخ سیاه، دفتر وزیر دربار شاهنشاهی)
 • موزه هنر ملل (گلخانه کاخ سفید، موزه هنر اختصاصی فرح پهلوی)

در عوض تعدادی دیگر از کاخ‌های این مجموعه غیر قابل بازدید برای عموم است:

 • کاخ بهمن

کاخ بهمن در حال حاضر در اختیار مدیریت موزه قرار دارد و به همین دلیل امکان بازدید از آن فراهم نیست.

 • کاخ احمد شاهی

این کاخ قدیمی‌ترین کاخ موجود در مجموعه سعدآباد است. در حال حاضر به دلیل بازسازی، بازدید عموم از آن ممکن نیست.

 • کاخ اختصاصی

کاخ اختصاصی نیز یکی دیگر از کاخ‌های این مجموعه است که بازدید از آن امکان پذیر نیست. این ساختمان در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری ایران قرار دارد.

 • کاخ ملکه مادر (ساختمان جمهور)

از آن جا که این کاخ مخصوص اقامت میهمانان ویژه دولت است، در حال حاضر امکان بازدید از آن وجود ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مجموعه تاریخی و ارزشمند، مقاله زیر را در مجله اینترنتی امرسان مطالعه کنید:

کاخ سعدآباد تهران

کاخ موزه گلستان

کاخ موزه گلستان
کاخ موزه گلستان

در لیست موزه‌های تهران، حضور کاخ موزه گلستان لازم است. این موزه که در کنار بازار بزرگ تهران قرار دارد سالانه توسط گردشگران بسیاری دیده می‌شود. قدمت کاخ موزه گلستان به دوران قاجار برمی‌گردد. این کاخ که حدود ۲۰۰ سال سن دارد در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

بناهای زیبا و دیدنی بسیاری در کاخ موزه گلستان قرار دارند. از جمله شمس العماره، تالار سلام، تالار آینه، ایوان تخت مرمر، تخت مرمر، حوضخانه، کاخ ابیض، خلوت کریمخانی، عمارت بادگیر، تالار عاج، تالار الماس و تالار برلیان.

این کاخ که محل زندگی شاهان قاجار بوده است، رویدادهای تاریخی بسیاری را دیده است. رویدادهایی مثل: تاجگذاری احمد شاه بر تخت مرمر، تاجگذاری مظفرالدین شاه در عمارت بادگیر، نخستین جلوس رضا شاه بر تخت مرمر، تاجگذاری رضا شاه در تالار سلام، تاجگذاری محمدرضا پهلوی در تالار سلام و ….

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران
موزه ملی ایران

پس از بررسی کاخ موزه‌ها باید به دیگر موزه‌های تهران هم اشاره کنیم. موزه ملی ایران از جالب‌ترین موزه‌های تهران است. این موزه اشیای تاریخی بسیاری درون خود دارد که قدمت برخی از آن‌ها به دوران باستان می‌رسد. این موزه از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های تهران و ایران است. موزه ملی ایران، بعنوان موزه مادر شناخته شده است.

این موزه در دو طبقه مجزا به بررسی دو دوران مجزا می‌پردازد. طبقه اول موزه به ایران باستان اختصاص داده شده است. در بخش ایران باستان آثاری از دوران پارینه سنگی تا دوران ساسانی نمایش داده می‌شود. طبقه همکف نیز به دوران اسلامی می‌پردازد. در این طبقه شاهد اشیا و آثار ایرانیان، پس از ورود اسلام به ایران هستیم.

قدمت بی‌نظیر میراث تاریخی موجود در موزه آن را به یکی از خاص‌ترین موزه‌های تهران بدل کرده است. در این موزه می‌شود تا ۸۰۰ هزار سال گذشته سفر کرد. بازدید موزه ملی ایران شما را از غنای فرهنگ و تمدن، هنر و رشد اقتصادی ایران در طول زمان آگاه می‌کند.

موزه ملی ایران در خیابان ۳۰ تیر قرار دارد، در این خیابان جز این موزه، تعداد دیگری از موزه‌های تهران قرار دارند. موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان یکی از این موزه‌هاست. برای آشنایی بیشتر با موقعیت و شرایط این موزه وارد لینک زیر شوید:

کلیساهای دیدنی در ایران

موزه سینما

موزه سینما
موزه سینما

موزه سینما یکی از موزه‌های تهران است که طرفداران زیادی دارد. از دلایل محبوبیت این موزه، موقعیت مکانی آن است. موزه سینمای ایران در خیابان ولیغصر و عمارت باغ فردوس قرار گرفته است.

در موزه سینما می‌توان سینمای ایران از آغاز ورود سینما به ایران را دنبال کرد. در موزه سینما عکس‌ها، مدارک و مستندات، تجهیزات سینمایی از دوران‌های پیشین، یادگاری‌های هنرمندان، جوایز و تندیس‌های آنان و … نگهداری می‌شود.

علاوه بر این ساختمان موزه که ساخت آن به دوران قاجار برمی‌گردد از زیبایی چشم‌نوازی برخوردار است. این دو ویژگی در کنار هم موزه سینما را در لیست مهم‌ترین موزه‌های تهران قرار می‌دهد.

موزه دفاع مقدس

موزه دفاع مقدس
موزه دفاع مقدس

موزه  دفاع مقدس احتمالا جدیدترین موزه از موزه‌های تهران است. این موزه که خود را مدر‌ن‌ترین موزه غرب آسیا معرفی می‌کند یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران است. این موزه در نزدیکی باغ کتاب تهران قرار دارد پس شما با یک مراجعه امکان بازدید از ۲ مجموعه گردشگری تهران را دارید.

باغ موزه دفاع مقدس با زیربنای ۲۰۵ هزار متر مربع یکی از بزرگ‌ترین باغ موزه‌های کشور است. این موزه از بخش‌های مختلفی مثل تالارهای هفتگانه، باغ راه، دریاچه مصنوعی و سراسرنمای دفاع مقدس تشکیل شده است.

موزه دفاع مقدی که یکی از مدرن‌ترین موزه‌های تهران است سعی دارد با تکنولوژی‌های دیجیتال مفاهیم تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به بازدید کنندگان منتقل کند.

هفت تالار اصلی موزه عبارتند از:

 • تالار پروانه‌ها
 • تالار آستانه
 • تالار حیرت و حقانیت
 • تالار دفاع
 • تالار آرامش
 • تالار شهادت
 • تالار پیروزی
 • تالار سرانجام

موزه فرش تهران

ساختمان موزه و معماری بیرونی آن به گونه‌ای طراحی شده است که شما را به یاد دار قالی بیاندازد
ساختمان موزه و معماری بیرونی آن به گونه‌ای طراحی شده است که شما را به یاد دار قالی بیاندازد

موزه فرش تهران یکی از موزه‌های تهران است که در مرکز شهر و در خیابان فاطمی قرار دارد. طبقه همکف این موزه حاوی ۱۵۰ تخته فرش نفیس و تاریخی است که دیدن زیبایی آن‌ها شما را چند ساعتی مسحور می‌کند. طبقه دوم موزه فرش تهران برای برگزاری نمایشگاه‌های فصلی یا موردی در نظر گرفته شده است.

موزه فرش تهران به دستور شهبانو فرح پهلوی ساخته شده است. در این موزه محصولات دیگری همچون گلیم هم نمایش داده می‌شود. ساختمان موزه و معماری بیرونی آن به گونه‌ای طراحی شده است که شما را به یاد دار قالی بیاندازد. موزه فرش تهران دارای دو سالن است که از آن‌ها برای نمایش قالی های دست بافت و گلیم استفاده می‌کنند. برخی از این قالی‌ها عمر و قدمت زیادی دارند.

قالی‌های موجود در موزه فرش تهران نمونه‌های با ارزشی از قرن نهم هجری تا دوره معاصر هستند. این قالی‌ها توسط هنرمندان خبره و برجسته‌ای از جای جای ایران بافته شده‌اند.

موزه سفارت آمریکا در تهران

موزه سفارت آمریکا در تهران
موزه سفارت آمریکا در تهران

بله درست است! سفارت سابق آمریکا در تهران یکی از جذاب‌ترین موزه‌های تهران برای گردشگران خارجی است. کمتر تهرانی یا ایرانی برای بازدید از ساختمان سفارت آمریکا در تهران به آن جا می‌رود. اما این ساختمان برای گردشگران خارجی یکی از مهم‌ترین موزه‌های تهران است که بازدید از آن را از دست نمی‌دهد.

سفارت سابق آمریکا که در خیابان طالقانی قرار دارد اکنون تبدیل به یکی از موزه‌های تهران شده است. نام کنونی این موزه باغ موزه استکبارشناسی است. البته لازم است پیش از بازدید بدانید که تنها بخشی از ساختمان سفارت قابل بازدید برای عموم است.

در این موزه اسناد و نوشته‌های زیادی به نمایش گذاشته شده است. تاریخ بیشتر این اسناد به همان روزهای اشغال سفارت برمی‌گردد. ساختمان سفارت آمریکا در دهه ۱۹۴۰ بنا شده است. به این ساختمان به دلیل شباهتش به دبیرستان‌های آمریکایی هندرسون های (دبیرستان هندرسون) می‌گفتند.

اگر اهل گردشگری و بازدید از موزه‌های مختلف هستید، ما پیشنهادات دیگری در سایر شهرهای ایران برای شما داریم:

شوش یکی از باستانی‌ترین شهرهای ایران است و موزه شوش از مهمترین موزه‌های معماری و هنر ایران باستان است. درمورد این موزه و سایر آثار باستانی شوش بیشتر بخوانید:

شوش قدیمی ترین پایتخت ایران

بازدید از تبریز و موزه‌های تبریز نظیر خانه موزه استاد شهریار و موزه شهرداری توصیه دیگر ما به شما است. این شهر دیدنی‌های بسیاری دارد. برای مطالعه در مورد تبریز، موزه‌های تبریز و سایر دیدنی‌های آن، به لینک زیر مراجعه کنید:

سفر به تبریز

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا