روانشناسیروانشناسی ازدواج

نکاتی پیرامون ازدواج درونگرا و برونگرا

زندگی مشترک شما می‌تواند تحت تاثیر درونگرایی و برونگرایی زوجین  قرار بگیرد. از همین رو هنگام ازدواج باید به این مسئله توجه کرد. ازدواج یک فرد درونگرا با فرد برونگرای دیگر ممکن است سبک و میزان رضایت شما را از زندگی تغییر دهد. در چنین مواقعی چه باید کرد؟ با ما همراه باشید.

طرف درونگرا و برونگرای رابطه، هر دو دچار مشکلاتی می‌شوند. درونگرا نمی‌تواند هر زمان که خواست به اتاق خواب خود برود و ساعت زیادی تنها بماند. برونگرا هم نمی‌تواند دائما در خانه مشترکشان مهمانی بگیرد یا به مهمانی‌های وستانه یا فامیلی برود. هر دو این‌ها به احترام زندگی مشترکی که دارند باید با هم راه بیایند.

البته هرگز هیچ کس نگفته که زندگی مشترک این دو تیپ شخصیتی غیرممکن است. اما برای یک زندگی بهتر، شاد و سالم باید به نکاتی در رابطه خود توجه داشته باشند. زندگی مشترک باید بر پایه سازش، احترام و درک بنا شود. شما باید نیازهای شریک زندگی درونگرا یا برونگرای خود را به خوبی درک کنید حتی اگر این نیازها با خواسته‌‌های شما بسیار متفاوت باشند.

اگر همسر شما، مرتکب اشتباهی شده و ناخواسته شما را رنجانده است، باید پس از مدتی او را ببخشید. این گذشت مهارتی است که هر کدام از زوجین باید در خود تقویت کنند. پیش از این در مجله اینترنتی امرسان پیرامون مهارت گذشتن از اشتباهات همسر حرف زده‌ایم. این مقاله را می‌توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

مهارت گذشتن از اشتباهات همسر

زندگی با یک درونگرا

اگر شما فردی برونگرا هستید اما با یک درونگرا ازدواج کرده‌اید، لازم است به نکاتی توجه داشته باشید. در ادامه به چند مورد مهم اشاره خواهیم کرد:

به تنهایی او احترام بگذارید

به تنهایی او احترام بگذارید
به تنهایی او احترام بگذارید

همسر درونگرای شما، با آرامش و تنها بودن شارژ می‌شود. پس اگر به دنبال حال خوب او و خودتان هستید، هرگز نباید این فرصت را از او دریغ کنید. هنگامی که او غرق در دنیای خودش است و کتاب می‌خواند یا در سکوت دراز کشیده، برای حرف زدن با او اجازه بگیرید. او حتما برای شنیدن صحبت‌های شما مشتاق است اما درست نیست که ناگهانی وارد حریم شخصی او شوید.

این کار شما، او را خوشحال می‌کند. او متوجه می‌شود که شما نیازهای او را درک می‌کنید و برای او و خواسته‌هایش احترام قائل هستید. چنین احساساتی زندگی مشترک شما را بهبود خواهد بخشید.

اگر او تمایلی به حرف زدن یا انجام فعالیت‌های هیجان‌انگیز نداشت، شوکه و ناراحت نشوید. این نیاز او از ابتدا با او بوده است و هیچ ربطی به شخصیت شما یا زندگی مشترکتان ندارد. در چنین مواقعی از دیدگاه او به ماجرا نگاه کنید. ممکن است شما هم نیازهایی مخالف خواسته‌های او داشته باشید.

درمورد نیازهای خودتان با او صحبت کنید

پس از درک تفاوت‌ها و احترام به خواسته‌های همسر درونگرایتان، قدم دوم بعهده اوست. او نیز باید سعی کند با شما در طول زندگی حرکت کند و به خواسته‌های شما توجه داشته باشد. اگر به هر دلیلی خواسته‌ای دارید که همسرتان متوجه آن نشده، با او در مورد آن صحبت کنید.

برای مثال درست است که همسر درونگرای شما از میهمانی‌های شلوغ لذت نمی‌برد، اما اگر حضور شما با هم در این میهمانی برایتان مهم است،‌ از او بخواهید شما را همراهی کند. او اگر بداند این کار چقدر شما را خوشحال و راضی می‌کند با شما به میهمانی خواهد آمد. سازش و توجه دو طرف به خواسته‌های یکدیگر، تاثیر زیادی در کیفیت زندگی مشترک دارد.

فعالیت‌های اجتماعی را به او تحمیل نکنید

به سبک فعالیت‌ها و روابط هم احترام بگذارید تا آرامش بیشتری در زندگی داشته باشید.
به سبک فعالیت‌ها و روابط هم احترام بگذارید تا آرامش بیشتری در زندگی داشته باشید.

شما به عنوان فردی برونگرا اهل فعالیت‌های اجتماعی و برقراری روابط اجتماعی گسترده هستید. همسر درونگرای شما برعکس شما روابط محدودتری دارد. این به آن معنی نیست که او از حضور در اجتماع و ایجاد روابط دوستانه یا خانوادگی لذت نمی‌برد.

شیوه برقراری و ادامه ارتباطات اجتماعی در شما دو نفر متفاوت است. هیچ یک از شما نباید دیگری را مجبور به برقراری ارتباط یا قطع آن کند. به سبک فعالیت‌ها و روابط هم احترام بگذارید تا آرامش بیشتری در زندگی داشته باشید.

با هم صحبت کنید و از یکدیگر بخواهید برخی از اوقات فراغتتان را جدا از هم بگذرانید. در این زمان‌ها قرار است هر کدام فعالیت مورد علاقه خود که باب طبع دیگری نیست را انجام دهید. شما ممکن است بخواهید به خانه دوستان یا اقوام بروید و او بخواهد ساعت‌ها درگیر کتاب و کتابخوانی شود. محدود شدن هر کدام از شما، عواقب و مشکلات روحی زیادی برایتان به ارمغان خواهد آورد.

با آستانه تحمل او آشنا باشید

همسر شما به خوبی می‌داند که ببعد از چند ساعت باید از یک میهمانی شلوغ بیرون بزند. او می‌داند که پس از مدتی جمع او را خسته و کلافه می‌کند و باید به تنهایی خودش پناه ببرد. شما به عنوان همسر یک فرد درونگرا لازم است با این حدود و ظرفیت‌ها آشنا باشید. در مورد آن‌ها با هم صحبت کنید و برای مواجهه با آن‌ها، برنامه ریزی کنید.

برای مثال اگر قرار است میهمانی در خانه تدارک ببینید و همسر شما تا ساعت خاصی می‌تواند پر انرژی و شاداب به نظر برسد، ساعت میهمانی را محدود کنید. یا پس از چند ساعت به او اجازه بدهید که برای کسب آرامش شما و میهمان‌ها را تنها بگذارد. این تصمیم‌ها قرار نیست بد یا محدود کننده باشند. اگر میهمان‌های شما نزدیکان و دوستان صمییمی شما هستند، حتما این تصمیم شما را درک می‌کنند و به آن احترام می‌گذارند. این که شما یکدیگر را محدود نمی‌کنید و به خواسته‌های هم احترام می‌گذارید، قابل ستایش است.

حسادت به فعالیت‌های مورد علاقه همسرتان یا افرادی که با آن‌ها معاشرت می‌کند فایده‌ای ندارد. این کار بیشتر شما دو نفر که شریک زندگی هم هستید را از هم دور می‌کند. پس در اسرع وقت این عادت بد را ترک کنید:

حسادت ناسالم در زندگی مشترک

از او سوال بپرسید

اغلب سوال پرسیدن از افراد درونگرا، راحت‌تر آن‌ها را به حرف می‌آورد.
اغلب سوال پرسیدن از افراد درونگرا، راحت‌تر آن‌ها را به حرف می‌آورد.

افراد برونگرا اهل حرف زدن، تعریف کردن اتفاقات روزمره و نقل جزئیات هستند. برعکس بسیاری از افراد درونگرا اهل بیان سریع و راحت ماجراها یا احساساتشان نیستند. اگر می‌خواهید با همسر درونگرای خود ارتباط بهتر و موثرتری داشته باشید، باید به تقویت جسارت او کمک کنید. به او بگویید شنیدن حرف‌هایش برای شما مهم و دلپذیر است.

اغلب سوال پرسیدن از افراد درونگرا، راحت‌تر آن‌ها را به حرف می‌آورد. وقتی سوالی از آن‌ها می‌پرسید در پردازش احساساتش به او کمک می‌کنید. برای دستیابی به یک ارتباط زناشویی خوب بدون عجله و با صبر و حوصله به یکدیگر در ایجاد ویژگی‌‌های خوب کمک کنید.

سوال کردن از یکدیگر و به روز رسانی شناخت خود از همسرتان، زندگی مشترک شما را از خطر یکنواخت شدن نجات می‌دهد. پس آن را دست کم نگیرید. اگر نگران یکنواختی زندگی مشترک خود هستید، این راهکارها به کمک شما خواهند آمد:

راهکار های رهایی از یکنواخت شدن زندگی مشترک

سخن آخر

همه مثال‌هایی که بالاتر زدیم و توصیه‌هایی که کردیم برای بیان راحت‌تر و ملموس‌تر کلام بود. ممکن است شما برای حل مشکلات و تفاوت‌های بین خودتان دو نفر هزاران راه حل بهتر پیدا کنید که جواب بهتری هم به شما می‌دهند. ترک کردن زندگی یا شانه خالی کردن از حل این مسائل تنها پاک کردن صورت مسئله است.

سازش و احترامی که بارها به آن اشاره کردیم در هر خانواده می‌تواند معنا و شکل متفاوتی داشته باشد. برخی از شما تصمیم می‌گیرید که به یک نتیجه معتدل‌تر اما مشترک برسید. برخی تصمیم‌گیری در مورد اوقات فراغت را نوبتی می‌کنید و برخی دیگر هم هر چند وقت یک بار برای فعالیت‌هایی بدون حضور یکدیگر برنامه ریز می‌کنید. هر روشی که شرایط ززندگی مشترک شما را بهبود ببخشد، باید اجرایی شود. اگر شما و همسرتان از این روش راضی هستید مهم نیست که سایرین آن را دوست دارند یا نه.

شیوه زندگی هر دو شما با این که یکسان نیست، درست و قابل احترام است. هیچ یک از شما دو نفر لازم نیست تغییری در خواسته‌ها و سبک زندگی خود ایجاد کنید. پس از مدتی سازش، گفتگو و احترام می‌توانید حد وسط را پیدا کنید.

زندگی یک فرد دورنگرا با یک برونگرا می‌تواند برای هر دو شما فرصت‌ها و تجربه‌های جدیدی به ارمغان بیاورد. پس به نیمه پر لیوان نگاه کنید و تا جایی که می‌توانید از این تجربه‌های جدید استقبال کنید. همسر درونگرای شما می‌تواند به شما در آرام شدن، دوری از استرس و شناخت عمیق‌تر خودتان کمک کند. از طرفی شما می‌توانید به او در تجربه اتفاقات جدید و ایجاد روابط اجتماعی گسترده‌تر کمک کنید.

تسلیم بهانه‌ها و صداهایی که می‌گویند ازدواج افراد درونگرا و برونگرا نتیجه خوبی ندارد، نشوید. شما به کمک هم می‌توانید زندگی مشترک خوب وسالمی بسازید فقط کافی‌ست تسلیم بهانه‌ها نشوید:

تسلیم بهانه ها نشوید

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا