مهارت های زندگی

چرا مثبت اندیشی در دنیایمان تاثیری ندارد؟

مثبت اندیشی در هر مسیر و برای هر هدفی لازمه کار است. اغلب شنیده‌ایم که افکار منفی موفقیت و شادمانی را غیرممکن می‌کنند.

بسیاری از افراد اعتقادی به معجزه قدرت تفکر ندارند و آن هم به این دلیل است که فکر می‌کنند فقط با مثبت اندیشی دنیایشان تغییر می‌کند. در این مقاله به شما ریشه این مشکل را نشان خواهیم داد.

افکار منفی از کجا می آیند؟

افکار منفی از کجا می آیند؟
افکار منفی از کجا می آیند؟

بیشتر افکار منفی ریشه در باورهای منفی ما دارند که به طور خودآگاه یا ناخودآگاه در سنین خاصی از افراد و محیط اطراف به روان ما راه پیدا کرده‌اند. جملاتی مانند من در کارم موفق نمی‌شوم، کسی مرا دوست ندارد و من همیشه تنها هستم، نتیجه باورهای منفی هستند که معمولا در دوران کودکی در زندگی شما به وجود آمده‌اند.  برای مثال من همیشه تنها هستم، در نتیجه باوری است که می‌گوید من آنقدر دوست داشتنی نیستم که کسی کنارم بماند.

پس این باورهای منفی هستند که توان ما را با وجود مثبت اندیشی برای رسیدن به اهدافمان کاهش می‌دهند.

انسان ماشین اثبات باورهایش است. بنابراین باوجود مثبت اندیشی اگر در صدد تضعیف باورهای منفی نباشید، شما به طور ناخودآگاه برای اثبات باورهایتان تلاش می‌کنید.

در روند رسیدگی به شخصیت و خودسازی مطالعه چگونه شخصیت خود را بهبود ببخشید هم کمک شایانی است.

چطور افکار منفی را دور کنیم

همانطور که می‌دانید، باورهای منفی هستند که افکار منفی ما را رقم می‌زنند. بنابراین با پس زدن و انکار افکار منفی قادر به از بین بردن آن‌ها نیستید، بلکه تنها به صورت پنهان و ناخودآگاه تاثیرشان را در زندگی خود خواهید دید.

انکار و پس زدن افکار منفی دقیقا همان سرکوب احساسات منفی است. نتایج تحقیقات نشان داده‌است که سرکوب احساسات منفی باعث بروز انواع بیماری‌های روانی و جسمی است. اگر گاهی بی‌دلیل نگران و مضطرب هستید، ممکن است به این خاطر باشد که شما در حال فرار از یکی ازافکار خود هستید.

محققین دریافته‌اند که احساسات سرکوب شده بلاخره روزی در رفتار شما بروز داده می‌شوند. بنابراین به جای فرار و انکار با آن مواجه شوید. همچنین به جای تلقین مثبت اندیشی و تکرار جملات مثبتی که برخی توصیه می‌کنند و در واقع به آنها اعتقاد ندارید، باورهای منفی خود را بشکنید.

افراد مثبت اندیشی که باورهای مثبت دارند، با صدای بلند آن را تکرار نمی‌کنند، بلکه علاوه بر اظهار این باورها به آن ایمان قلبی دارند.

در ارتباط با این مقاله، اهدافی که برای موفقیت شخصی باید دنبال کرد را به شما پیشنهاد می کنیم.

چطور افکار منفی را از بین ببرید

تا اینجا متوجه شدیم که نتیجه اینکه مثبت اندیشی در زندگی ما تاثیری نداشته است، به دلیل افکار منفی ماست. همچنین اگر افکار را منفی داریم، در نتیجه باورهای منفی ماست. علاوه‌بر اینها می‌دانیم که سرکوب افکار منفی تاثیری در باورها ندارد و باید با افکار منفی رو‌به رو شد و با تحلی آن‌ها با باورهای منفی روبه رو شد.

این باورهای ما هستند که زندگی ما را تعیین می‌کنند. در واقع ما باورهایمان را زندگی می‌کنیم. بنابراین اکنون اهمیت باورها را به خوبی شناخته‌ایم. درک این موضوع قدم بسیار مهمی در مثبت اندیشی است.

محققان زیادی به این موضوع پرداخته‌اند و هر کدام روش‌هایی برای مقابله با باورهای منفی و از بین بردن آن‌ها پیشنهاد کرده‌اند. بنابراین با روبه رو شدن با افکار منفی باید بتوانیم باورهای منفی خود را شناسایی کنیم.

در ادامه مبحث بالا مطالعه روش‌های آسان برای کاهش استرس را پیشنهاد می کنیم.

شکستن باورهای منفی

شکستن باورهای منفی
شکستن باورهای منفی

بسیاری از روانشناسان توصیه می‌کنند که برای رسیدن به باورمنفی و در واقع ریشه افکارو احساست منفی خود، باید در تصور خود به دورانی از زندگی خود بروید که برای اولین بار این باور ایجاد شد. چه اتفاقی افتاد؟ چه کسی این باور را در شما ایجاد کرد؟ آیا سرزنش والدین شما این باور را در شما رقم زده است؟ آیا اتفاقی در میان دوستانتان در کودکی این باور را در شما ایجاد کرده‌است؟ بررسی پاسخ این سوالات دردناک و مشکل است، اما نتیجه‌ای شیرین در پی خواهد داشت.

با مشخص شدن منبع باورهای شما، می‌توانید با مرور واقعیت‌های مخالف آن باور، آن را ضعیف کرده و یا بشکنید. برای مثال اگر باور دارید که “من مهم نیستم”، می‌توانید خاطراتی را مرور کنید که در آن برای افراد مهم بوده‌اید. در اینجاست که متوجه می‌شوید باور شما تنها بخشی از واقعیت است و نه تمام واقعیت.

ممکن است کم سن بودن شما باعث شده‌باشد تا از پس یک‌سری توقعات والدین در کودکی برنیایید. همچنین ممکن است والدین شما در مورد توانایی شما در سن خاصی اشتباه کرده‌باشند. اگر در دورانی از زندگی برای بد انجام دادن کاری سرزنش شده‌اید، به معنی بی‌ارزش بودن شخصیت شما نیست. اینکه فردی از پس کاری برنیاید، تنها از پس آن کار برنیامده و شخصیت وی مشکلی ندارد.

باورها را ببینید

باوربرای مثبت اندیشی باورها را ببینیدها را ببینید
برای مثبت اندیشی باورها را ببینید

می‌توانید به اتفاقاتی که باعث ایجاد باورهای منفی در شما شده‌است برگردید، و خود را از بیرون بنگرید. متوجه خواهید شد آنچه شما می‌بینید، تنها اتفاقات است و باورها در ذهن شما تشکیل شده‌اند.

باید از خود می‌پرسید که کجا می‌توانید باورهایتان را ببینید. علتی که برای یک فکر منفی پیدا کردید که می‌توانید آن را ببینید، در واقع فقط یک تفسیر از تمام تفاسیری است که در ذهن شما به وجود آمده است.

هیچ باور منفی لزوما از یک حقیقت گرفته‌نشده است. این شما هستید که با تفسیر وقایع به آن‌ها مفهوم داده و در ذهن خود ذخیره می‌کنید. در واقع اتفاقات زندگی ما ابعاد و تفاسیر گوناگونی دارند، و این وابسته به خود فرد است که چطور این ابعاد و تفاسیر را درک، انتخاب و باور کند.

بنابراین، با پذیرش افکار منفی، به تحلیل آن‌ها بپردازید. با تداعی خاطرات اولیه و منبع باورها، آن‌ها را شناسایی کنید. و با روش‌های مختلف از جمله مرور واقعیات مخالف آن باور، بارمنفی خود را تضعیف و یا بشکنید. از این طریق به مرور زمان خواهید دید که نتایج کارهای مشابه، متفاوت خواهد بود.

فراموش نکنید که این شمایید که با مثبت اندیشی زندگی خود را مدیریت می‌کنید، نه زندگی شما را.

در این قسمت شما را به مطالعه مطالب مرتبط دعوت می کنیم: چگونه آینده خود را عالی بسازیم؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا