بیماری های روانی

چه کسانی آلزایمر نمی‌گیرند؟

ژن خاصی در برخی افراد از ابتلا به آلزایمر در آن‌ها جلوگیری می‌کند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در یک مطالعه جدید گزارش دادند، افراد دارای یک نوع ژن هستند که آن‌ها را در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار می‌دهد. با داشتن یک نوع ژن متفاوت از ابتلا به بیماری فراموشی محافظت می‌شوند. برای مطالعه در مورد ژن خاصی که از آلزایمر جلوگیری می‌کند، این مقاله را بخوانید.

آلزایمر

یافته‌های نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از افراد دارای ژنی هستند که خطر ابتلا به آزایمر را ایجاد می‌کند. این افراد در صورت داشتن ژن متفاوت از آنچه گفته شد، از بیماری آلزایمر تا حدی محافظت می‌شوند.

این یافته‌ها همچنین ممکن است به سازندگان دارو کمک کند تا شرکت کنندگان در آزمایش‌های بالینی را بهتر تشخیص دهند. همچنین بیماری آلزایمر را که علی رغم میلیاردها دلار که برای پیگیری روش‌های درمانی مؤثر آن هزینه شده، همچنان یک بیماری بدون درمان است، درمان کند.

حدود 5 میلیون آمریکایی، به بیان دیگر تقریباً 1 نفر در هر 10 نفر در محدوده سنی 65 سال یا بالاتر در گیر این بیماری هستند. یک سوم افراد در محدوده سنی 85 سال و بالاتر، مبتلا به آلزایمر علامت دار هستند. حتی تعداد زیادی مبتلا به یک نوع خاص این بیماری به نام اختلال خفیف شناختی هستند. حدود نیمی از این شرایط منجر به ابتلا به آلزایمر می‌شوند. داروهایی وجود دارد که می‌تواند تا حدودی علائم شناختی را کند کند، اما هیچ دارویی مانع پیشرفت بیماری یا افزایش عمر بیماران نمی‌شود.

همچنین برای مطالعه بیشتر،  راه‌های پیشگیری و جلوگیری از فراموشی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

ژن آلزایمر

با وجود اینکه ریشه آلزایمر هنوز ناشناخته است؛ دانشمندان به مدت سه دهه در مورد یکی از عوامل اصلی در بروز این اختلال بررسی کرده اند. یک نوع ژن، ApoE4، که در بیماران آلزایمر بیش از سه برابر بیشتر از افراد فاقد این بیماری است.

مایکل گرسیاس استادیار عصب شناسی و مدیر مرکز استنفورد برای اختلالات حافظه گفت: در حالی که 15٪ از افراد سالم نوع ژن ApoE4 را دارند، در بیش از 50٪ بیماران آلزایمر وجود دارد. این یعنی در واقع این ژن سبب ابتلا به آلزایمر بوده است. یک نسخه از ApoE4 خطر ابتلا به آلزایمر راسه برابر یا چهار برابر می‌کند. اگر دو نسخه از آن را دارا باشید، خطر ابتلای شما ده برابر می‌شود.

در این قسمت شما را به مطالعه برای تقویت مغز این تمرین‌ها را انجام دهید دعوت می‌کنیم.

همه ApoE4 داران به بیماری آلزایمر مبتلا نمی‌شوند

همه ApoE4 داران به بیماری آلزایمر مبتلا نمی‌شوند
همه ApoE4 داران به بیماری آلزایمر مبتلا نمی‌شوند

گریسیوس گفت: داشتن یک یا دو نسخه از ApoE، سنی را که در آن به آلزایمر مبتلا می‌شوید 5 تا 10 سال جلو می‌اندازد. اما به نظر می‌رسد، همه حامل‌های ApoE4 برای توسعه این بیماری توانا نیستند. نوع ژن مورد مطالعه این مقاله شما را از ابتلا به آلزایمر محافظت می‌کند.

مشخصه آلزایمر جمع شدن رسوبات چسبناک یا پلاک‌هایی در مغز است. این رسوبات از پروتئینی بنام بتا آمیلوئید تشکیل شده است. تجمع آمیلوئید بیش از 10 سال قبل از بروز علائم شروع می‌شود.

پیشرفت‌های اخیر فن آوری با تجزیه و تحلیل میزان بتا آمیلوئید و سایر پروتئین‌ها در مایع مغزی نخاعی، با شناسایی پلاک‌های آلزایمر در مغز از طریق تصویربرداری، پیش بینی اولیه شروع آلزایمر را نشان داده است. این نشانگرهای زیستی امکان پیش بینی بروز این اختلال را قبل از آشکار شدن علائم ظاهری یا تأیید تشخیصاتی که بر اساس مشاهدات رفتاری به دست آمده اند امکان پذیر می‌سازند.

با وجود این، حتی داشتن دو نسخه از ApoE4 به هیچ وجه تضمین نمی‌کند که فرد مبتلا به آلزایمر شود. برخی از این افراد در سن 85 یا 90 سالگی بدون این علائم زندگی می‌کنند. آنها به نوعی از اثرات ناتوان کننده این نوع ژن محافظت می‌شوند.

نقش کلوتو

او و همكارانش بر روی نوعی از ژن برای پروتئین بنام كلوتو تمرکز كردند. سطح بالای كلوتو خون در مطالعات روی حیوانات طول عمر را در پی داشت. همچنین شواهدی برای این امر در انسان وجود دارد. به دلایل پیچیده، حمل یک نسخه واحد از کلوتو (یک وضعیت ژنتیکی به عنوان هتروزیگوت) گردش پروتئین کلوتو را افزایش می‌دهد.

محققان احتمال ابتلای این افراد را با وجود تک نسخه کلوتو یا بدون وجود آن افزایشی اعلام کردند. آن‌ها حاملان بدون ApoE4 را با گذشت زمان ردیابی کردند. به این دلیل که مشخص کنند آیا کسانی که یک نسخه واحد از کلوتو دارند کمتر احتمال دارد علائم آلزایمر را ایجاد کنند یا خیر. آن‌ها همچنین حدود 650 فرد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آن‌ها احتمال ابتلا به سطح بتا آمیوئید مغزی نخاعی یا سپرده‌های بتا آمیلوئید مغز را که پیش بینی وقوع این بیماری است را بررسی کردند. این بررسی در افرادی که حامل تک نسخه از این ژن بودند انجام شد.

برای مطالعه بیشتر به چگونه سالم و پر نشاط زندگی کنیم مراجعه کنید.

نتایج بدون ابهام

نتایج بدون ابهام
نتایج بدون ابهام

بلوی، نویسنده اصلی این تحقیق گفت: در این گروه حامل ApoE4 ، یک کپی اما دو نسخه از کلوتو، خطر ابتلا به آلزایمر را 30٪ کاهش می‌دهد. این روند پیشرفت از وضعیت عاری از علائم به علائم اختلال خفیف شناختی یا بیماری آشکار آلزایمر را کاهش داده است. همچنین باعث کاهش فشار بتا آمیلوئید در مغز حاملان ApoE4 که هنوز به زوال عقل پیشرفت نکرده بودند، بود.

حدود 25٪ آمریکایی‌ها از نظر ژنیتک نوع محافظ کلوتو هتروزیگوت هستند. یعنی در برابر ابتلا به آلزایمر ایمن هستند. (تعداد بسیار کمتری از  حاملان دو نسخه وجود دارد و بقیه هیچ کدام را ندارند.) گریسیوس گفت آزمایش ژنتیکی برای وضعیت کلوتو در بین حاملان ApoE4 می‌تواند پیش بینی بهتری در مورد خطر آلزایمر در افراد با نوع ApoE4 ایجاد کند.

علاوه بر این، شرکت‌های دارویی می‌خواهند در آزمایش‌های کلینیکی خود، عدم وجود نسخه‌های دیگر ژن محافظ در برابر آلزایمر در بیماران دارای یک نسخه تک کلوتو را در نظر بگیرند. بنابراین از اختلاف موجود در نتایج (از لحاظ وجود ژن‌های کلوتو) در میان افراد دارای ژن ApoE4 در مورد دریافت و یا عدم دریافت درمان‌های لازم تصمیم گیری کنند.

در این آزمایشات غالباً حاملان ApoE4 را که مستعد ابتلا به آلزایمر هستند، جذب می‌کنند. بنابراین تشخیص در یک بازه زمانی معقول راحت تر انجام شود که آیا یک داروی آزمایشی کار می‌کند یا خیر. محققان با حذف مشاركت كنندگان آینده نگر كه دارای ApoE4 هستند اما به طور بالقوه در برابر آلزایمر محافظت می‌شوند، می‌توانند تصویری شفاف تر از ارزش دارو را آزمایش کنند.

همچنین مطالعه اختلال استرسی بعد از حادثه چیست؟ می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا