دکوراسیونسبک زندگیگیاهان و حیوانات

گیاهان خانگی آرامش بخش

رفتن به طبیعت همیشه باعث آرامش بیشتر ما می‌شود. حال چه می‌شود اگر بخشی از طبیعت را به خانه‌هایمان بیاوریم؟ گیاهان خانگی آرامش بخش می‌‌توانند این آرامش و حال خوب را به ما و خانه هدیه کنند. ما در ادامه به معرفی برخی از این گیاهان خانگی آرامش بخش می‌پردازیم.

اگر به هر دلیلی ساعت‌های زیادی در خانه هستید یا روزهای زیادی از سال جز خانه و محل کار جای دیگری نمی‌روید، بهتر است از گیاهان خانگی آرامش بخش کمک بگیرید. این گیاهان چای نوشیدن عصرانه، کار کردن در منزل، خواب شب و کتاب خواندن را برای شما شیرین‌تر می‌کنند. با نگهداری از این گیاهان آرامش جاری در خانه شما بیشتر و بیشتر می‌شود.

علت احساس آرامش ناشی از نگهداری گیاهان در خانه، طراوت آن‌ها است. افراد با نگاه کردن به گل‌ها و گیاهان خانگی از بو، رنگ و تازگی آن‌ها لذت می‌برند. این لذت شما را از احساسات بد و نگرانی‌ها و استرس‌های زندگی روزمره دور می‌کند. باغبانی و توجه به گل‌ها و گیاهان از شما انسان سرزنده‌تر و امیدوارتری می‌سازد پس هرگز آن را فراموش نکنید.

در ادامه قصد داریم برخی از گل‌ها و گیاهان خانگی آرامش بخش که سرسبزی و نشاط خانه شما را دو چندان می‌کنند، معرفی کنیم:

چرا باید از گیاهان خانگی مراقبت کنیم؟ مقاله زیر پاسخ این سوال را می‌دهد:

گیاهان خانگی، فراتر از زیبایی

گل شمعدانی

گل شمعدانی
گل شمعدانی

همیشه در تصویرها و فیلم‌های قدیمی شمعدانی‌هایی را می‌بینیم که لب حوض چیده شده‌اند. به راستی هم این گلدان‌های شمعدانی تاثیر مثبتی در باصفا به نظر رسیدن خانه داشتند. به همین دلیل گلدان شمعدانی را در صدر لیست گیاهان خانگی آرامش بخش آورده‌ایم.

گل شمعدانی از گیاهان خانگی آرامش بخش است که استرس شما را هم کاهش می‌دهد. این تاثیرات مثبت از عطر گل‌های این گیاه و دمنوش برگ شمعدانی عطری برخواسته است. دم کرده برگ‌های گونه شمعدانی عطری آرام بخش خوبی است که سطح هورمون‌ها و در نتیجه سطح استرس و اضطراب شما را متعادل می‌سازد.

سنبل الطیب

سنبل الطیب
سنبل الطیب

گل‌های سفید و صورتی بوته گل سنبل الطیب خواص دارویی زیادی دارد. این گل‌های سفید و صورتی در تابستان ظاهر می‌شوند. گل این گیاه به واسطه بوی خوشی که دارد در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود. پس به آسانی می‌توان حدس زد که نگهداری از آن و لذت بردن از بوی آن چه احساس خوبی در شما پدیدار می‌کند. بوییدن عطر این گیاه از گیاهان خانگی آرامش بخش به خواب سریع‌تر، عمیق‌تر و بهتر شما کمک می‌کند.

اما اگر قصد دارید از این گیاه در خانه نگهداری کنید باید بدانید که سنبل الطیب به ۶ ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارد.

اسطوخودوس

اسطوخودوس
اسطوخودوس

گل‌های کوچک و خوشبوی اسطوخودوس به شما در تجربه خوابی بهتر، کاهش فشار خون، کاهش استرس و متعادل کردن ضربان قلب کمک می‌کنند. این گیاه خواص دارویی بی نظیر و زیادی دارد که همه این‌ها آن را به یکی از مهم‌ترین گیاهان خانگی آرامش بخش تبدیل می‌کند. به غیر از بوی خوش گل تازه اسطوخودوس سایر اجزای آن مانند روغن اسطوخودوس، دمنوش اسطوخودوس، گل و برگ خشک شده اسطوخودوس و …. نیز خواص بی‌شماری دارند.

گل رز

گل رز
گل رز

گل رز، گل مورد علاقه خیلی از افراد است. این گل زیبا و خوشبو زیبایی خیره کننده‌ای دارد. نگهداری از بوته گل رز در حیاط خانه یا خرید گاه و بیگاه یک دسته گل رز و نگهداری از آن در یک گلدان احساس خوبی به شما و همه اعضای خانه می‌دهد.

گل ارکیده

گل ارکیده
گل ارکیده

گل ارکیده، نسبت به سایر گل‌ها و گیاهان خانگی آرامش بخش این لیست گران‌تر است. گل ارکیده در تمام طول سال گل دارد. این گل بخاطر رنگ، حالت و زیبایی خود به خانه شما طراوت می‌بخشد. نگهداری از گیاهانی که در پاییز و زمستان هم سبز و زنده می‌مانند فضای خانه را شاداب و امیدبخش نگه می‌دارد.

این گل در نظر متخصصین فنگشویی اهمیت زیادی دارد. آن‌ها باور دارند نگهداری از گل ارکیده در خانه انرژی مثبت جاری در فضا را بیشتر می‌کند.

موگه

موگه
موگه

گل برف یا موگه احساسات مثبت را در شما بر می‌انگیزاند. موگه با عطر خوبی که دارد شادی و سرزندگی را در شما بیدار می‌کند. از موگه می‌توان به عنوان گل شاخه و بریده و در دسته گل هم استفاده کرد. گلدان موگه در اردیبهشت ماه گل می‌دهد. این گل‌های طریف و سفید کوچک سمی هستند و ممکن است برای کودکان خردسال تهوع و اسهال بیاورند.

یاس سفید

یاس سفید
یاس سفید

بوته‌های گل یاس که در اریبهشت ماه در حیاط خانه‌ها گل می‌دهند، از زیباترین تصاویر است. بوی دل انگیز گل یاس می‌تواند تا ساعت‌ها شما را آرام و شاداب کند. بوییدن گل یاس باعث کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب و در نتیجه افزایش بهره وری شما در طول بیداری می‌شود.

گیاهان خانگی آرامش بخش که به تصفیه هوا کمک می‌کنند

گندمی

این گیاه خانگی خیلی راحت در گلدان قابل نگهداری است
این گیاه خانگی خیلی راحت در گلدان قابل نگهداری است

نکته مهم در مورد گیاهان خانگی آرامش بخش این است که باید فضای بهتری در خانه به وجو بیاورند. برخی با بو و ظاهر خود این کار را می‌کنند. اما گروه دیگری از این گیاهان با کمک به تصفیه هوای خانه، آرامش لازم را به اعضای خانواده می‌بخشند. گندمی هم یکی از همین گیاهان است.

گندمی می‌تواند تا ۹۰ درصد آلاینده مضری مثل فرمالدهید را جذب کند، از ذرات معلق در هوا بکاهد و سطح اکسیژن اتاق را تثبیت کند. این گیاه خانگی آرامش بخش به شما در تجربه خواب آرام‌تر و بهتر کمک می‌کند. گندمی نیاز به مراقبت دائم ندارد. این گیاه از گیاهان خانگی آرامش بخش می‌تواند با نور غیر مستقیم و دو تا سه بار آبیاری در هفته زنده و سرحال بماند. اگر هوای خانه شما بسیار گرم است، بهتر است هرازگاهی به آن آب اسپری کنید.

گل ژربرا

گل ژربرا
گل ژربرا

گل ژربرا به نوعی پیوند دهنده دو دسته است. این گل هم ظاهر زیبایی دارد و هم با تصفه هوا به آرام‌تر شدن و بهتر شدن فضای منزل کمک می کند. تنوع رنگی بالای گل ژربرا باعث می‌شود نگهداری از دسته گل‌های حاوی این گل در هر خانه‌ای دکوراسیون آن را زیباتر کند.گل ژربرا شب‌ها اکسیژن آزاد می‌کند و هوای تنفسی شما را بهبود می‌بخشد.

اگر مشکلات تنفسی دارید، ژربرا را برای خرید دسته گل به شما پیشنهاد می کنیم.

سرخس

سرخس
سرخس

سرخس تاثیرات مثبتی بر فیلتر کردن هوای خانه دارد. این گیاه با افزایش کیفیت هوای خانه تبدیل به یکی از گیاهان خانگی آرامش بخش شده است. سرخس می‌تواند مواد آلاینده شیمیایی که در هوا وجود دارد را از بین ببرد.

این گیاه که  به نور مستقیم خورشید ندارد و در نور کم هم زنده می‌ماند، با رطوبت سازی برای پوست شما هم فوایدی دارد.

سانسوریا

سانسوریا را می توان به راحتی در خانه و محل کار نگه داشت
سانسوریا را می توان به راحتی در خانه و محل کار نگه داشت

نگهداری از سانسوریا راحت است. این گیاه مقاوم، به نور مستقیم و زیاد یا مراقبت خاصی نیاز ندارد. این گیاه هم مانند گیاهان بالا به افزایش سطح اکسیژن و کاهش کربن دی اکسید هوا کمک می‌کند. سانسوریا با جذب آلاینده‌های هوای منزل باعث می‌شود شب هنگام خواب یا در طول روز آرامش و احساس بهتری داشته باشید.

سانسوریا یکی از آن گیاهان خانگی است که نور زیادی نیاز ندارد. اگر خانه شما هم نورگیر نیست ولی شما علاقه‌مند به پرورش گیاهان هستید، مطالعه مقاله زیر به شما در انتخاب گیاهان مقاوم کمک می‌کند:

گیاهان خانگی که نیاز به نور ندارند

پوتوس

پوتوس
پوتوس

اغلب خانه‌ها حتما یک گلدان پتوس دارند. این گیاه بابرگ‌های قلبی شکل و شرایط آسان نگهداری به یکی از گلدان‌های اصلی در خانه‌های ما تبدیل شده است. پتوس از آن گیاهان خانگی آرامش بخش است که هوای خانه را بهتر می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا