ترفند های خانه داریدکوراسیونگیاهان و حیوانات

آیا لامپ می‌تواند جایگزین نور خورشید برای گیاهان شود؟

بسیاری از ما با اینکه به پرورش گل و گیاه علاقه مندیم، به دلیل کم نور بودن خانه نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. اما آیا ممکن است لامپ جایگزین نور خورشید برای گیاه برای گیاهان شود؟ جواب این سوال در بعضی شرایط و بعضی انواع لامپ بله و گاهی خیر است. با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل‌تری در مورد لامپ های جایگزین نور خورشید، کسب کنید.

به مناسبت ۲۵ خرداد، روز ملی گل و گیاه،‌ تصمیم گرفتیم راهکاری برای نگهداری از گل و گیاه به آن دسته از افراد که علاقه‌مند به نگهداری از گلدان‌های گل هستند اما نمی‌توانند نور کافی آن را تامین کنند، ارائه دهیم. این راهکار که شاید برای بعضی ها جدید باشد،‌ استفاده از لامپ هایی است که می توانند جایگزین نور خورشید شوند.

اما آیا لامپ های معمولی مناسب جایگزین نور خورشید شدن،‌ هستند؟

لزوم تهیه لامپ جایگزین نور خورشید

ممکن است از خودتان بپرسید که آیا گیاه من نیاز به لامپ مخصوص رشد گیاه دارد؟ پاسخ این سوال را کس دیگری جز خودتان نمی‌داند. اینکه گیاه به اندازه کافی از محیط نور طبیعی دریافت می‌کند یا به نور مصنوعی و لامپ جایگزین نور خورشید نیاز دارد را می‌شود از شرایط ظاهریش فهمید. اگر گیاه شما نور کافی دریافت نکند، شاخه‌هایش نازک و ضعیف خواهد شد، رنگش کمرنگ و بی‌حال می‌شود و برگ‌هایش آرام آرام خشک و زرد می‌شوند.

در صورتی که در گیاه خود چنین علائمی دیدید، به دنبال روشی برای افزایش نور باشید. موثرترین لامپ هایی که می‌توانند جایگزین نور خورشید شوند، آن‌هایی هستند که هر ۲ طول موج آبی و قرمز را دارند. نور آبی به رشد شاخ و برگ گیاه و نور قرمز به گل‌دهی و میوه‌دهی آن کمک می‌کند.

خیلی از خانه‌ها ممکن است در طول روز، نور زیادی از خورشید نگیرند. افرادی که در این‌خانه‌ها زندگی می‌کنند از اینکه نمی توانند در خانه از گیاهان نگهداری کنند،‌ نارحت هستند. برای حل این مشکل باید از گیاهان خانگی که به نور مستقیم و شدید خورشید نیاز ندارند، استفاده کرد. در لینک زیر لیستی از این گیاهان خانگی تهیه کرده‌ایم:

گیاهان خانگی که نیاز به نور ندارند

انواع لامپ ها در نگهداری از گل و گیاه

اگر به سراغ خرید لامپ‌های مخصوص رشد گیاه رفته باشید،‌ می‌دانید که قیمت بالاتری نسبت به لامپ‌های معمولی دارند. حال اگر بتوان لامپ های معمولی را جایگزین نور خورشید کرد، پرداخت هزینه گزاف برای لامپ‌های مخصوص چه دلیل دارد؟

نداشتن اطلاعات کافی در این مورد، شما را به این فکر می‌برد که حتما این گرانی دلیلی دارد. ممکن است فروشنده‌ هم به خاطر سود بیشتر این نظر شما را تایید کند. اما همیشه این حرف درست نیست. شما با توجه به گل و گیاه‌هایی که قصد نگهداری از آن‌ها را دارید، می توانید با لامپ‌های معمولی هم به نتیجه مطلوب خود برسید. گاهی هم اینطور نیست!

اگر برای گیاهان آپارتمانی و معمول خود به دنبال لامپ هستید، هر چراغی می‌تواند به شما کمک کند، اما اینکه کدام یک بهترین نتیجه را دارد و ارزنده‌تر است به نیاز شما بستگی دارد. در ادامه به ارزیابی انواع لامپ هایی که ممکن است از آن‌ها برای جبران و جایگزین کردن نور خورشید استفاده کنید،‌خواهیم پرداخت.

لامپ‌های رشته‌ای

متخصصین امر، هرگز استفاده از این لامپ‌ ها را برای جایگزین کردن نور خورشید،‌ توصیه نمی‌کنند.
متخصصین امر، هرگز استفاده از این لامپ‌ ها را برای جایگزین کردن نور خورشید،‌ توصیه نمی‌کنند.

لامپ‌های رشته‌ای از متداول‌ترین انواع لامپ هستند. اگر در خانه بگردید،‌ هنوز هم چندتا از این لامپ‌ها پیدا می‌کنید. این لامپ‌ها کمی گول‌زننده به نظر می‌رسند. لامپ‌های رشته ای نسبت به سایر انواع لامپ ارزان هستند اما مطمئن باشید که اصلا نمی‌ارزند. این دسته از لامپ‌ها بیش از نوری که تولید می‌کنند،‌ برق مصرف می‌کنند و مقدار قابل توجهی  از حرارت و انرژی را هدر می‌دهند.

به همین دلیل متخصصین امر، هرگز استفاده از این لامپ‌ ها را برای جایگزین کردن نور خورشید،‌ توصیه نمی‌کنند. با این همه اگر اصرار به استفاده از این نوع لامپ دارید،‌ باید مطمئن شوید که به اندازه کافی از گلدان شما فاصله دارد. برای کسب اطمینان، دست خود را برای یک دقیقه هم‌ارتفاع و کنار برگ‌های گیاه قرار هید، در صورتی که دستتان بیش از اندازه گرم شد، لامپ باید دورتر شود. گرمای زیادی که لامپ از خود ساطع می کند، سلامت گیاه شما را به خطر می اندازد.

لامپ‌های فلورسنتی جایگزین نور خورشید

لامپ‌های فلورسنتی نه خیلی گران هستند و نه به اندازه لامپ‌های رشته‌ای اتلاف حرارت و انرژی دارند.
لامپ‌های فلورسنتی نه خیلی گران هستند و نه به اندازه لامپ‌های رشته‌ای اتلاف حرارت و انرژی دارند.

لامپ های فلورسنتی پیشنهاد خیلی بهتری برای جایگزین نور خورشید شدن هستند. لامپ‌های فلورسنتی نه خیلی گران هستند و نه به اندازه لامپ‌های رشته‌ای اتلاف حرارت و انرژی دارند. علاوه بر این عمر بیشتری دارند و در کل بسیار به صرفه‌تر هستند.

این دسته از لامپ ها را می‌توان بهترین انتخاب برای جایگزین کردن نور خورشید در خانه دانست. مهتابی‌ها یا لامپ‌هایی که برای سرپیچ آماده می‌شوند از همین دست لامپ‌ها هستند. این نوع لامپ‌ها نه آنقدر گرم می‌شوند که به گیاه آسیب بزنند و نه انرژی زیادی نست به میزان نور تولیدی‌شان مصرف می‌کنند.

اگر دغدغه هزینه کمتر را ندارید، گزینه‌ای ارزان‌تر از لامپ‌های مخصوص رشد گیاه و گران‌تر از لامپ‌های معمول رشد گیاه هم وجود دارد. این گزینه لامپ‌های فلورسنتی است که برای پرورش گیاهان طراحی و تولید شده‌اند. این لامپ‌های فلورسنت مخصوص، طیف رنگی بهتر و کامل‌تری دارند و قوی‌تر از انواع معمولی آن هستند. با این همه در انتخاب لامپ سخت نگیرید. اگر گیاه شما به طور معمول و روزانه مقداری نور خورشید دریافت می‌کند،‌ به راحتی می‌تواند کمبودهایش را با همان لامپ‌های فلورسنت معمولی هم جبران کند.

اما مشکل اصلی هر دو این لامپ‌ها چه رشته‌ای و چه فلورسنت این است که آنقدر قوی نیستند که برای بیش از یک یا دو گیاه جواب بدهند. اگر قصد پرورش تعداد بیشتری گلدان را دارید یا می خواهید در مقیاس بزرگ‌تری به نگهداری از گل و گیاه بپردازید، استفاده از لامپ های رشته ای یا فلورسنت را برای جایگزین کردن نور خورشید فراموش کنید. چرا که برای آن کار نیاز به تعداد زیادی از این لامپ‌ها دارید و تهیه و استفاده از این‌ها در مقیاس بالا به صرفه نیست. پس چه باید کرد؟

لامپ‌های LED جایگزین نور خورشید

لامپ‌های LED انرژی کمی مصرف و گرمای بسیار خفیفی تولید می‌کنند. اما هر LED مناسب نیست. هر لامپ LED می‌تواند از لامپ دیگر متفاوت باشد. شما به آن لامپی نیاز دارید که ترکیب خوبی از طول موج‌های قرمز، آبی و سایر رنگ‌ها باشد. پس اگر قصد استفاده از لامپ LED به عنوان جایگزین نور خورشید را دارید، به سراغ هر لامپی نروید. البته لامپ‌های LED رشد گیاه که طول موج مورد نظر گیاهان را دارند،‌ در بازار پیدا می‌شود اما متاسفانه بسیار گران هستند.

لامپ‌های هالوژنی

لامپ‌های هالوژنی
لامپ‌های هالوژنی

به طور خلاصه در مورد لامپ‌های هالوژنی می‌گوییم که به سراغ آن‌ها نروید. این دسته از لامپ‌ها هم قدرت زیادی دارند و مثل لامپ‌های رشته‌ای حرارت زیادی تولید می‌کنند و هم از لحاظ مصرف انرژی به اندازه لامپ‌های فلورسنت به صرفه نیستند.

لامپ‌های گازی HID جایگزین نور خورشید

این دسته از لامپ‌ها که به آن‌ها HID می‌گویند دو نوع HPS و MH را دارند.
این دسته از لامپ‌ها که به آن‌ها HID می‌گویند دو نوع HPS و MH را دارند.

آخرین نوع لامپ جایگزین نور خورشید که قصد معرفی آن را داریم،‌ لامپ‌های معمول رشد گیاه هستند. این دسته از لامپ‌ها که به آن‌ها HID می‌گویند دو نوع HPS و MH را دارند. لامپ‌های HPS که بیشتر طیف نوری سرخ ساطع می کنند،‌ مناسب گیاهانی هستند که در حال گل‌دهی یا میوه‌دهی اند. در صورتی که لامپ‌های MH بیشتر نور آبی از خود منتشر می‌کنند و برای رشد و نمو بهتر گیاه، مفید هستند.

این چراغ‌های گران قیمت، بسیار کم مصرف اما بسیار قوی هستند و گرمای زیادی تولید می‌کنند و به همین دلیل مصرف برق بالایی دارند.

سخت نگیرید

برای مصرف خانگی و گلدان‌هایی که بخشی از نیاز خود را از همان نور کم آفتاب دریافت می‌کنند نیازی به لامپ‌های HID یا LED نیست. این لامپ ها برای جایگزی نور خورشید شدن بیش از حد گران و قدرتمند هستند.

اگر اهل کاشت، پرورش و نگهداری از گیاهان خانگی هستید، احتمالا از ایده ساخت کود خانگی در خانه استقبال می‌کنید. شما به راحتی با استفاده از پسماند‌های تری که روزانه در منزل تولید می‌کنید، می‌توانید کود خانگی بسازید. چگونه؟ ما به شما می‌گوییم.

درست کردن کود خانگی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا