سینماعمومیفرهنگ و هنر

این آخر هفته به دنیای انیمیشن‌های پیکسار پناه ببرید

چندی پیش از سوی منتقدین امپایر لیستی منتشر شد که انیمیشن‌های پیکسار را از بهترین تا بدترین رتبه‌بندی کرده بود. خیلی از شما هم احتمالا آن لیست را دیده‌اید و قصد ما تکرار آن نیست. در این مقاله به معرفی و توضیح در مورد چندتا از بهترین انیمیشن‌های پیکسار می‌پردازیم.

دنیای انیمیشن‌ها، برای کودکان نیست. دنیای ساده انیمیشن‌ها همان جایی است که هرکسی با قرار گرفتن در آن‌ها پر از حس خوب می‌شود، پر از امید به زندگی، شادابی و نگاه نو. همان چیزهایی که این روزها در زندگی روزمره کم داریم. در چنین دنیایی می‌توانیم مفاهیم انسانی که فراموش کرده‌ایم را دوباره به یاد آوریم و همین می‌تواند دلیل خوبی برای دیدن یک یا چندتا از این انیمیشن‌ها برای تعطیلات آخر هفته باشد.

اما اگر علاقه‌ای به انیمیشن ندارید، یا این آخر هفته به دنبال دیدن یک فیلم ایرانی نسبتا جدید هستید، پیشنهاد ما به شما، فیلم جهان با من برقص، ساخته سروش صحت است:

معرفی و نقد فیلم جهان با من برقص

استودیو پیکسار

استودیو انیمیشن پیکسار (PIXAR Animation Studios) برای خیلی از ما نوستالژیک است. آن صفحه آبی کمرنگ که حروف کلمه پیکسار با رنگ مشکی روی آن قرار گرفته بود،‌ یادآور بسیاری از انیمیشن‌های پیکسار است که بارها تماشایشان کرده‌ایم. انیمیشن‌هایی که با آن‌ها خندیده‌ایم، گریسته ایم و یاد گرفته‌ایم.

استودیو ساخت انیمیشن پیکسار که در کارنامه خود اسکار بهترین انیمیشن را هم دارد، در فیلم‌های خود سعی کرده با خلاقیت، تکنیک، شخصیت‌های به یاد ماندنی و داستان قوی در ذهن بینندگان بماند. کلمه پیکسار که لغتی اسپانیایی به معنی خلق تصویر است، همان نامی است که اولین بار پس از پخش انیمیشن زیبا و به یاد ماندنی داستان اسباب بازی (Toy Story) بر سر زبان‌ها افتاد.

البته استودیو پیکسار در سال ۲۰۰۶ به کمپانی دیزنی فروخته شد و در حال حاضر شرکتی مستقل نیست.

این شرکت اما در طول دوران کاری خود، انیمیشن‌هایی ساخت که هر یک هنوز هم بعد این همه سال جذاب و آموزنده هستند. در ادامه چندتا از بهترین انیمیشن‌های پیکسار را به شما معرفی خواهیم کرد.

وال-ای (Wall-E)

Wall-E نام رباتی است که در سال ۲۰۰۸ توسط کمپانی دیزنی به دنیا آمد
Wall-E نام رباتی است که در سال ۲۰۰۸ توسط کمپانی دیزنی به دنیا آمد

Wall-E نام رباتی است که در سال ۲۰۰۸ توسط کمپانی دیزنی به دنیا آمد. رباتی با چشمان محزون که قرار است تک و تنها سیاره ما، زمین را نجات دهد. این انیمیشن در سکوت شروع می‌شود و تا چند دقیقه بدون هیچ دیالوگ یا شور و هیجانی پیش می‌رود. در همین لحظات است که پیش خودتان می‌گویید نکند این هم یکی از آن انیمیشن‌های حوصله سر بر است. اما لطفا صبر کنید. Wall-E قرار است تبدیل به زیباترین عاشقانه‌ای شود که تا به حال در یک انیمیشن دیده‌اید.

داستان انیمیشن Wall-E درمورد رباتی است که برای جمع آوری پسماندها طراحی شده است. پسماندهایی که انسان‌ها پیش از رفتن به فضا و زندگی در یک سفینه روی کره زمین باقی گذاشته‌اند. Wall-E اما انقدر روی زمین بوده که دیگر تنها یک ربات نیست. او متوجه مفاهیم والایی می‌شود. او آخرین منبع رفاقت، امید، دلسوزی و عشق روی کره زمین است. البته تا روزی که سر و کله ایو (Eve) پیدا نشده است.

اگر قرار باشد انیمیشن‌های پیکسار را با تنها یک کلمه توصیف کنیم، کلمه Wall-E «امید» است.

بالا (UP)

داستان انیمیشن UP و هر یک از شخصیت‌هایش انقدر قوی هستند که تنها دلیل ما برای نشستن پای این انیمیشن، ایده خانه پرنده نباشد.
داستان انیمیشن UP و هر یک از شخصیت‌هایش انقدر قوی هستند که تنها دلیل ما برای نشستن پای این انیمیشن، ایده خانه پرنده نباشد.

ایده خانه‌ای که در سال ۲۰۰۹ قرار است با بادکنک‌ها پرواز کند به تنهایی کافی است تا ما را ۲ ساعت سرگرم دیدن انیمیشن UP کند. انیمیشن UP اما تنها به این اکتفا نکردند. داستان انیمیشن UP و هر یک از شخصیت‌هایش انقدر قوی هستند که تنها دلیل ما برای نشستن پای این انیمیشن، ایده خانه پرنده نباشد. سکانس‌های اول انیمیشن Up برعکس Wall-E هیجان انگیز و زیبا هستند.

این انیمیشن نیز قلب شما را هدف گرفته است و شما را با داستان پیرمردی که عزیزترین فرد زندگی خود، یعنی همسرش را از دست داده، همراه می‌کند. پیرمردی سرشار از احساس که سعی دارد آن‌ها را پشت یک ظاهر سنگی پنهان کند اما چندان موفق نیست. هنگام دیدن این شاهکار پیکسار، آنقدر درگیر خواهید شد که هیچ یک از المان‌های عجیب فیلم مثل خانه‌ای که با بادکنک‌ها پرواز می‌کند، پرنده غول پیکر و سگی که پرواز می‌کند شما را متعجب نمی‌کند. همین هم یکی از هنرهای پیکسار و سازندگان این انیمیشن است.

راتاتویی (Ratatouille)

انیمیشن راتاتویی که در ایران با عنوان موش سرآشپز هم شناخته می‌شود، محصول سال ۲۰۰۷ استودیو انیمیشن‌سازی پیکسار است.
انیمیشن راتاتویی که در ایران با عنوان موش سرآشپز هم شناخته می‌شود، محصول سال ۲۰۰۷ استودیو انیمیشن‌سازی پیکسار است.

انیمیشن راتاتویی که در ایران با عنوان موش سرآشپز هم شناخته می‌شود، محصول سال ۲۰۰۷ استودیو انیمیشن‌سازی پیکسار است. از اسم آن پیدا است که با چه داستانی مواجه هستیم. موشی که از عطر و طعم غذا سر درمی‌آورد و می‌تواند آشپزی کند. این فیلم آنقدر فوق‌العااده بود که نه تنها تحسین بینندگان بلکه تحسین هیئت تصمیم‌گیری اسکار را هم جلب کرد و توانست اسکار بهترین انیمیشن سال را به خود اختصاص دهد.

یکی دیگر از انیمیشن‌های موفق پیکسار که توانست اسکار بهترین انیمیشن سال را دریافت کند، کوکو (CoCO) نام دارد. چرا انیمیشن Coco بهترین شناخته شد؟ ما به شما خواهیم گفت:

چرا انیمیشن Coco بهترین شناخته شد؟

ایده موش سرآشپز در شهر پاریس، مهد آشپزی و رستوران‌های به نام قرار بود به کودکان و بزرگسالان بگوید: اگر این موش می‌تواند، پس همه می‌توانند!

کارخانه هیولاها (Monsters, Inc)

کارخانه هیولاها با اینکه در مورد هیولاهایی است که شب‌ها کودکان را می‌ترسانند تا از صدای جیغ آن‌ها برای شهرشان برق تولید کنند، آرام آرام احساسات شما را قلقلک خواهد داد
کارخانه هیولاها با اینکه در مورد هیولاهایی است که شب‌ها کودکان را می‌ترسانند تا از صدای جیغ آن‌ها برای شهرشان برق تولید کنند، آرام آرام احساسات شما را قلقلک خواهد داد

انیمیشن کارخانه هیولاها محصول سال ۲۰۰۱ استودیو پیکسار است. انیمیشنی که حتی تا اواسط فیلم به نظر نمی‌رسد احساسات شما را نشانه گرفته باشد. اما این طور است. کارخانه هیولاها با اینکه در مورد هیولاهایی است که شب‌ها کودکان را می‌ترسانند تا از صدای جیغ آن‌ها برای شهرشان برق تولید کنند، آرام آرام احساسات شما را قلقلک خواهد داد. این انیمیشن آنچنان ظریف و هنرمندانه دست روی احساساتتان می‌گذارد که آخر انیمیشن احتمالا صورتتان از قطرات اشک خیس شده است یا حداقل بغض گلویتان را می‌فشرد.

همه این‌ها هم هنر فیلمنامه قوی و صداپیشگان توانمند انیمیشن بی‌نظیر کارخانه هیولاها است.

اگر از فیلم، کارتون و تلویزیون دیدن کودکتان خسته شده‌اید و دوست دارید او کمی هم سراغ فعالیت‌های دیگری مثل کتاب خواندن برود، این شما هستید که باید در روند زندگی او تغییر کنید. چگونه؟ در مقاله زیر بخوانید:

چگونه کودک خود را کتابخوان کنیم؟

دانشگاه هیولاها (Monsters University)

دانشگاه هیولاها ادامه‌ای بر انیمیشن موفق و محبوب کارخانه هیولاها است که در زمان گذشته اتفاق می‌افتد. این انیمیشن که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است قرار است داستان زندگی و آشنایی مایک وزوفسکی و جیمز سالیوان، دو شخصیت اصلی کارخانه هیولاها، در دانشگاه هیولاها را نشان دهد. این ایده، ایده شدیدا خوبی برای ساخت یک دنباله است، اما ایده خوب کافی نیست. شاید هم این که دانشگاه هیولاها ما را آنقدر باید راضی نکرده است، بی‌نظیر بودن قسمت اول آن باشد وگرنه دانشگاه هیولاها همه استانداردها را دارد و یک انیمیشن خنده‌دار و پرمحتوا به حساب می‌آید.

شگفت انگیزان (The Incredibles)

نیمیشن شگفت انگیزان هیجان انگیز، خنده‌دار، آموزنده و پر از آموزه‌های اخلاقی است که ناخودآگاه در بستر فیلم به سمت شما روانه می‌شود
نیمیشن شگفت انگیزان هیجان انگیز، خنده‌دار، آموزنده و پر از آموزه‌های اخلاقی است که ناخودآگاه در بستر فیلم به سمت شما روانه می‌شود

حالا که صحبت از انیمیشن‌های دو قسمتی شد، خوب است به شکفت انگیزان هم اشاره کنیم. قسمت اول این انیمیشن دو قسمتی در سال ۲۰۰۴ و قسمت دومش در سال ۲۰۱۸ اکران شد. قسمت اول انیمیشن شگفت انگیزان هیجان انگیز، خنده‌دار، آموزنده و پر از آموزه‌های اخلاقی است که ناخودآگاه در بستر فیلم به سمت شما روانه می‌شود. در این انیمیشن شاهد ابرقهرمان‌هایی هستیم که هر کدام یک نیروی خاص و فراانسانی دارند که با آن به دنبال نجات جهان هستند. ابرقهرمان‌هایی که در پی بروز مشکلاتی فعالیتشات غیرقانونی اعلام شده است ولی زندگی عادی هم هرگز آن‌ها را راضی نمی‌کند.

داستان فیلم روی زندگی آقای شگفت انگیز و الاستی گرل تمرکز دارد. این دو ابر قهرمان ازدواج کرده‌اند، بچه‌دار شده‌اند و ابرقهرمان‌های کوچکی به دنیا تحویل داده‌اند. ابرقهرمان‌هایی که از آن‌ها می‌خواهند نیروی خود را پنهان نگه دارند. اما این موضوع تا کجا شدنی است؟

راستش را بخواهید قسمت دوم انیمیشن شگفت انگیزان هرگز نتوانست به اندازه قسمت اول شکفت انگیز باشد. در اصل قسمت دوم انیمیشن شگفت انگیزان آنقدرها هم بد نیست، فقط قسمت اول سطح توقعات ما را بالا برده بود. اتفاقات این قسمت به نوعی ادامه قسمت دوم است و هلن یا همان الاستی گرل سابق قرار است دنیا را نجات دهد. در صورتی که آقای شگفتی انگیز با آن همه یال و کوپال در خانه نشسسته و بچه‌ها را بزرگ می‌کند.

شخصیت ‌های کارتونی جالب و سرگرم کننده زیادی در داستان‌های دیزنی وجود دارد که طرفداران زیادی در بین مردم دارند. حقیقتی که خیلی از ما درباره شخصیت ‌های کارتونی دیزنی نمی‌دانیم این است که بسیاری از آن‌ها از سلبریتی‌ها و شخصیت ‌های واقعی الهام گرفته شده‌اند. برای مثال ادنا، یکی از شخصیت‌های انیمیشن شگفت انگیزان، بر اساس زندگی طراح لباس معروف ادیت هد ساخته شده است اما ظاهر این شخصیت دیزنی از بازیگر معروف لیندا هانت الهام گرفته شده است. در مقاله زیر مثال‌های اینچنینی بیشتری هست:

شخصیت‌های کارتونی که از واقعیت الهام گرفته شده‌اند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا