تغذیه و سلامترژیم غذایی

دلایلی که باعث می‌شود وزن کم نکنید

شاید بسیاری از افراد با خودشان فکر کنند که دلیل وزن کم نکردن شان تنها و تنها این است که توانایی به اندازه غذا خوردن ندارند. یا شاید فکر کنند که ایراد از اراده‌ی آن‌ها برای کاهش وزن می‌باشد. چاقی نداشتن توانایی درست غذا خوردن نیست بلکه علت آن دلایل روانی شماست. در نتیجه چاره‌ی آن به جای ورزش و رژیم‌ها سفت و سخت، بررسی دلایل عمیق‌تر درونی آن است. بنابراین اگر مدت زمان زیادی است که قصد دارید وزن کم کنید اما تا کنون موفق به انجام این کار نشده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را مطالعه نمایید.

لازم به ذکر است مطالعه‌ی این مقاله برای افرادی که تا کنون بارها کاهش وزن داشته‌اند اما وزن‌شان دوباره به حالت قبل یا بیشتر از قبل برگشته نیز بسیار کمک کننده است.

مطالب این مقاله برگرفته از کتاب چرا نمی‌شه از موسسه‌ی بنیاد فرهنگ زندگی می‌باشد. بهتر است بدانید که مطالعه‌ی این مقاله هرگز جای مطالعه‌ی این کتاب را نمی‌گیرد. بنابراین اگر به این مطالب علاقه‌مند شدید، حتما این کتاب بی‌نظیر را تهیه کرده و مطالعه کنید. شاید پس از مطالعه‌ی این کتاب شکه شوید که ریشه‌ی این مسئله در نوع تعامل شما مادر یا پدر یا مسائل روانی دیگرتان است. اما خواندن این کتاب به تمامی افرادی که سعی می‌کنند وزن کم کنند پیشنهاد می‌شود.

درباره‌ی چاقی مزمن در این‌جا بخوانید.

تاثیر مادران
تاثیر مادران

غذاخوردن احساسی

این در واقع شایع‌ترین علت روانی‌ای است که باعث شده شما نتوانید وزن کم کنید. غذا خوردن احساسی مصرف عجیب و غریب غذا بدون احساس گرسنگی است. در این صورت شما یک پرخور احساسی هستید. در این حالت بدن واقعا به غذا احتیاج ندارد، اما شما چون از چیزی ناراحت، مضطرب، خشمگین و … هستید به کنترل و عدم کنترل افراطی غذا روی می‌آورید. شاید بپرسید منظور ما از کنترل افراطی غذا چیست. بعضا بسیاری از افراد دارای اضافه وزن می‌دانند که علت پرخوری آن‌ّا عصبانی بودن و ناراحت بودن آن‌ها است. بنابراین در هنگام خشم و ناراحتی با وجود احساس گرسنگی ساعات طولانی‌ای را اقدام به غذا خوردن نمی‌کنند. همین امر باعث می‌شود که وقتی آرام شدند، باز هم خارج از حد غذا بخورند.

غذا خوردن احساسی به این معنا است که غذا برای شما بلاگردان است! هر اتفاقی که بیفتد شما سراغ غذا می‌روید تا خودتان را آرام کنید. تحقیقات نیز ثابت کرده که در این زمان‌ها میزان جذب قند و چربی از غذاها از هر زمان دیگری بیشتر است.

اگر شما جز این دسته از افراد هستید در قدم اول زمانی که شروع به پرخوری می‌کنید یک لحظه به خودتان مهلت دهید و درون‌تان یک گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز با خودتان شروع کنید. از غذا خوردن دست بکشید و به جای سرزنش کردن خودتان سعی کنید دلایل عصبانیت خود را پیدا کنید و تا زمانی که تا حدی آرام نشده‌ای آب ولرم یا غذای سبک میل کنید. اگر شما در این زمینه با خودتان هم‌دل نباشید، هیچ‌کس دیگری نیز نمی‌تواند این هم‌دلی را با شما برقرار کند. بنابراین سعی کنید به دنبال یک راه‌حل ریشه‌ای برای این موضوع باشید.

عدم توانایی در وزن کم کردن به دلیل دلسوزی مهلک مادر!

اگر بخش جوان و در حال رشد شخصیت شما از زندگی کردن منع شود یا تحت کنترل قرار گیرد، در شما ترس ایجاد کرده و این تبدیل به یک ترس همیشگی می‌شود و در شما می‌ماند. اگر احساس کنید منع‌کننده‌ی شما مادرتان است، در صدد انتقام برمی‌آیید. مادر ممکن است با دلسوزی مهلکی که به وسیله‌ی آن فرزندش را تا سنین بلوغ کنترل می‌کند، به شدت به او آسیب بزند و او را از زنانگی یا مردانگی دور کند.

فقدان زنانگی در فرهنگ ما می‌تواند یکی از دلایل عمده‌ی روزافزونی باشد که زنان جوان جامعه‌ی ما بدن خود را پس می‌زنند و به دلایلی انرژی زنانگی‌شان مسدود شده است.

راهکاری برای رهایی از این دلیلی که اجازه نمی‌دهد وزن کم کنید

  • احساس‌تان را به مادرتان بنویسید. برای مثال:
  • مادر همیشه می‌گفت:«آن‌طور که تو فکر می‌کنی نیست.» من نسبت به تربیت سخت‌گیرانه‌ی او به شدت واکنش نشان می‌دادم.
  • مادرم غرور مردانه‌ی پدرم را می‌گرفت. او حس شکست را در پدر تقویت می‌کرد و به سختی تلاش می‌کرد تا به ما نشان دهد چقدر ناکارآمد است.
  • احساس می‌کردم باعث آزار مادرم هستم.
  • مادرم از نظر مذهبی فردی سخت‌گیر و بریده از زندگی بود
  • و …

این کار به شما کمک می‌کند دلایلی را که باعث شدند بخش جوان و زنانگی شما رشد نکند، پیدا کنید. بهتر است که شما ابتدا به شفای آن بخش از وجودتان کمک کنید و سپس به سراغ شفای زنانگی خود بروید تا به جهت روانی برای وزن کم کردن آماده شوید.

همه‌ی ما وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی ‌می‌گذرانیم. احتمالا تا به حال بارها و بارها به تبلیغات زیادی در زمینه‌ی رژیم لاغری برخورد کرده‌اید. «تا پایان تابستان ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنید». «رژیم لاغری سریع و آسان را با ما تجربه کنید.». «کاهش وزن بدون رژیم و ورزش». «با دمنوش‌های گیاهی ما به اندام دلخواه‌تان برسید.» شاید خیلی از ما سراغ این تبلیغات رفته باشیم. بسیاری از ما ممکن است مبلغی را هم به حساب آن‌ها واریز کرده باشیم. حتی خیلی از ما دستورات صاحبان این تبلیغات را هم مو به مو اجرا کردیم ولی نتیجه نگرفتیم. بعضا ممکن است که پس از عدم نتیجه‌گیری تقصیر را گردن اراده‌ی خودمان هم انداخته باشیم. در این مقاله به صورت علمی به شما اثبات می‌کنیم تمام این جملات حقه‌های تبلیغاتی است. همچنین سعی می‌کنیم نگاهی هم به روش‌های صحیح کاهش وزن داشته باشیم.

رژیم لاغری موقتی یا همیشگی؟

پدر تمام عیار

پدر تمام عیار یک شخصیت معتبر و صاحب نفوذ است. مردی که پا به دنیای بیرون می‌گذارد و به دختر کمک می‌کند تا با واقعیت آن بیرون رابطه برقرار کند. دختر در ارتباط با پدر تمام عیار می‌آموزد به شجاعت، کنترل منطقی و اهداف مذهبی، بیش از هرچیزی ارج نهد. در واقع همواره از او خواسته شده که کامل باشد. وقتی دختر نمی‌تواند گرسنگی خود را کنترل کند، یا زمانی که بدنش از کاهش وزن سر باز می‌زند، او خود را فاقد قدرت می‌بیند. او در این مرحله، مستعد احساس گناه و بی‌احترامی به خود است.

برای این که بتوانید وزن کم کنید نیاز دارید تا به این بخش از وجود خود توجه کنید و به دنبال درمان و راه حل برای این مسئله باشید. به دنبال ریشه‌هایی که در افکار و باورهای شما راجع به خودتان شکل گرفته و می‌بایست روزی از نو ساخته شوند تا شما به جهت روانی آماده‌ی وزن کم کردن شوید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا