روانشناسیروانشناسی خانوادهروانشناسی کودک و نوجوان

روانشناسی رابطه پدر و دختری

از قدیم همیشه گفته‌اند دخترها «بابایی» و باباها «دختری» هستند. سوالی که در این‌جا پیش می‌آید و جوابش اهمیت بسیار دارد این است که : یک پدر باید چه کند تا صمیمیت و رابطه پدر و دختری میان خودشان را بهبود ببخشد؟ ما در این مقاله راهکارهایی برای بهبود رابطه پدر و دختری در اختیار شما خواهیم گذاشت.

در هفته‌های اخیر بوی خوشی از رابطه پدر و دختری در سراسر ایران به گوش نمی‌رسید. خبرهای بدی در این زمینه و از پدرانی که نتوانستند رابطه پدر و دختری خودشان را مدیریت کنند، شنیده‌ایم. خبر قتل‌های ناموسی برای ما زنگ خطری بود که خبر از کم کیفیتی و بی‌کیفیتی رابطه پدر و دختری میان برخی از پدر دخترها می‌داد. برای همین به گردآوری این راهکارها پرداختیم.

هرچند این راهکارها قرار نیست یک دستورالعمل کلی و همگانی باشند. راهکارهای ما قرار است دید جدیدی به شما ببخشند. با خواندن این راهکارها متوجه می‌شوید رابطه پدر و دختری شما به چه چیزهایی نیاز دارد و اگر برای تامین آن‌ها روش دیگری هم بلد هستید، دست به کار شوید. اهمیت دادن به فرزند دختران را از همین امروز شروع کنید.

اهمیت رابطه پدر و دختری

پدرها اولین مردی هستند که دخترها می‌بینند. اولین مردی که در آغوش می‌گیرند، می‌بوسند و دوستشان دارند. دلیل اهمیت رابطه پدر و دختری خوب میان آن‌ها هم همین است. نوع و کیفیت رفتار پدر با دخترش می‌تواند تاثیر زیادی بر انتخاب‌های آینده او داشته باشد.

پدر در برابر دخترش باید هم یک معلم سخت‌گیر باشد، هم یک راهنمای مهربان. شاید ایجاد تعادل در این رابطه کمی سخت باشد اما مطمئن باشید شدنی است. پدران و دختران زیادی دیده‌ایم که رابطه پدر و دختری موفقی داشته‌اند. پس ناامید نباشید و از همین امروز برای بنای یک رابطه شیرین و باکیفیت با فرزند دخترتان اقدام کنید.

زیبایی دورنی >> زیبایی بیرونی

در موقعیت‌های مختلف و با ادبیات‌های متنوع به او بگویید این زیبایی درونش است که اهمیت دارد، نه زیبایی ظاهری
در موقعیت‌های مختلف و با ادبیات‌های متنوع به او بگویید این زیبایی درونش است که اهمیت دارد، نه زیبایی ظاهری

اینکه به او بگویید زیبا است، مهم و خوب است. اما فرزند شما از کودکی باید بیاموزد که زیبایی درون از زیبایی بیرون مهم‌تر است. در موقعیت‌های مختلف و با ادبیات‌های متنوع به او بگویید این زیبایی درونش است که اهمیت دارد، نه زیبایی ظاهری. در دنیایی که همه به دنبال عمل‌های زیبایی، تزریق ژل، آرایش‌های آنچنانی و … برای زیباتر به نظر رسیدن هستند، آموزش این نکته حائز اهمیت است.

شکل گرفتن شبکه‌های اجتماعی عکس محور نیز یکی دیگر از علل اهمیت این کار در رابطه پدر و دختری شما است. به او توضیح دهید که در یک رابطه سالم با دوست، همکار، هم‌کلاسی یا … آنچه که نیاز دارد، اخلاق و زیبایی‌های درونی است، نه هیچ چیز دیگر.

با این کار نه تنها او، فارغ از زیبا بودن یا نبودن احساس خوبی به خودش پیدا می‌کند، بلکه در معاشرت‌های اجتماعی خود نیز برای یافتن زیبایی درون افراد را جست و جو می‌کند، نه بیرونشان را!

آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان از مهم‌ترین وظایف شما به عنوان والدین آن‌ها است. کودکی که از ابتدا، آموزش‌های درست و کارآمدی دریافت کرده باشد، در زندگی اجتماعی خود نیز موفق‌تر خواهد بود. اما کدام مهارت‌های اجتماعی از همه مهم‌تر است و چگونه باید آن‌ها را آموزش داد؟ در مقاله‌های زیر بخوانید:

آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان : قسمت اولقسمت دوم

در هر حال به او عشق بورزید

کدام رابطه‌ای همیشه صلح‌آمیز است؟ هیچ رابطه‌ای میان هیچ دو نفری همیشه آرام نیست. دعواها و اختلاف نظرهای گاه و بیگاه در تمام رابطه‌ها پیش می‌آید. موضوع مهم در رابطه پدر و دختری این است که او هرگز نباید به عشق شما نسبت به خودش شک کند، حتی در میان دعوا.

برای همین در هر لحظه و هر موقعیت، به او یادآور شوید که چقدر برایش اهمیت قائل هستید و چقدر دوستش دارید. او باید این‌ها را باور کند تا وقت دعوا درگیر شک نشود. او بیش از هرچیزی نیاز دارد از طرف شما دوست داشته شود. پول یا هدیه‌های وقت و بی‌وقت هرگز نمی‌تواند جایگزین محبت پدرانه شود.

شما تکیه‌گاه امنی هستید که او تا همیشه به آن نیاز خواهد داشت. چرا که هیچ وقت هیچ کس نمی‌تواند جای پدر را بگیرد. پس هرگز با دست خودتان او را از این نعمت محروم نکنید. حتی اگر او با اشتباه بزرگی رابطه پدر و دختری میان شما را خدشه‌دار کرد، مطمئن باشید که قصد ناامید کردن شما به عمد را نداشته است.

ابراز علاقه به همسر

شما برای بهبود رابطه پدر دختری خود باید بی‌پروا به همسرتان عشق بورزید
شما برای بهبود رابطه پدر دختری خود باید بی‌پروا به همسرتان عشق بورزید

بله، درست خواندید. شما برای بهبود رابطه پدر دختری خود باید بی‌پروا به همسرتان عشق بورزید. فرزندان شما، مخصوصا دخترتان از رابطه شما و مادرش، چیزهای زیادی خواهد آموخت. شما باید نشان دهید که چه اهمیت زیادی برای همسرتان قائل هستید و چقدر او را دوست دارید. در اولویت بودن همسرتان برای شما نسبت به همه چیز و همه کس، احساس خوبی به او خواهد داد. احتمالا او با دیدن این رابطه محبت‌آمیز انتخاب‌های بهتری برای آینده‌اش خواهد کرد .

برای نشان دادن این موضوع و ابراز علاقه به همسرتان روش‌های زیادی هست. به کودکتان توضیح دهید که شما نیاز به تفریحات یا زمان‌های دو نفره شخصی دارید. او را پیش فرد امینی مثل پرستار بچه مطمئن یا مادربزرگ، خاله، عمه یا … بگذارید و برای چند ساعت یا یک آخر هفته به سفر بروید یا تفریح کنید. این کار علاوه بر اینکه زندگی مشترک شما و همسرتان را شیرین‌تر می‌کند، دیدگاه دخترتان نسبت به ازدواج را نیز بهبود می‌بخشد.

والدینی هستند که با بچه‌دار شدن نقش خود به عنوان همسر را فراموش می‌کنند. این کار هم بر کوکان و هم بر زندگی مشترک آن‌ها تاثیرات نامطلوبی خواهد گذاشت. تاثیراتی که قطعا خواستارشان نیستند. اگر شما هم از این دسته والدین هستید یا هر مورد دیگری زندگی مشترک شما را تهدید می‌کند، مطالعه مقاله زیر برای شما خالی از لطف نیست

زندگی مشترک خود را نجات دهید

حافظه هیجانی او به شما نیاز دارد

هیجانی که فرزند دخترتان از دوران کودکی در رابطه پدر و دختری شما دریافت کرده، باید آنقدر زیاد باشد که او را از هر منبع عشق و هیجان دیگر بی‌نیاز کند. منظور ما از بی‌نیاز شدن این نیست که او نباید وارد یک رابطه محبت‌آمیز شود، بلکه این است که او نباید تنها به دلیل دوست داشته شدن و ستایش شدن وارد رابطه شود. اگر او عشق و توجه زیادی  را در خانه و از طرق مختلف تجربه کرده باشد، می‌تواند با آگاهی بیشتر و چشم بازتری تصمیم بگیرد و انتخاب‌های بهتری داشته باشد.

بسیارند دخترانی که تنها به دلیل کمبودهای عاطفی تن به روابط یا ازدواج‌های ناسالم داده‌اند. روابطی که تنها چون فکر می‌کردند در آن، در معرض دوست داشته شدن و عشق ورزیدن قرار خواهند گرفت، به آن وارد شدند. روابطی که در اصل آن‌ها را از چاله «کمبود محبت پدرانه» به چاه «بی‌علاقگی همسر» می‌اندازد.

پس برای او خاطراتی بسازید که به یاد بسپارد. خاطراتی که حافظه هیجانی‌اش را پر از لحظات ناب رابطه پدر و دختری جاری میان شما دو نفر، کند. یک سفر خانوادگی، جشن‌های بی‌مناسبت یا مناسبتی ساده اما صمیمانه یا حتی تفریح‌های گاه و بی‌گاه دو نفره می‌توانند مثال‌های خوبی از این رابطه باشند.

همراهی با او در تفریحات مورد علاقه‌اش نیز یکی از همان کارهایی است که رابطه پدر و دختری شما را مستحکم می‌کند. این دست کارها باعث می‌شود او شما را شبیه یک دوست ببیند نه یک پدر سخت‌گیر و ترسناک. از لیست زیر انیمیشنی را انتخاب کنید و دو ساعت از تعطیلات آخر هفته را برای فیلم دیدن با او خالی بگذارید:

این آخر هفته به دنیای انیمیشن‌های پیکسار پناه ببرید

همراه او باشید

برخورد بدون خشونت شما در دعوای کودکان مهم و حائز اهمیت فراوان است.
برخورد بدون خشونت شما در دعوای کودکان مهم و حائز اهمیت فراوان است.

این خیلی مهم است که او شما را پدری همراه و به اصطلاح «پایه» بداند. در لحظات مهم زندگی او کنارش باشید. بگذارید او به وجود شما عادت کند. با این کار حتی اگر لحظه بزرگ و اتفاق مهمی را بدون شما تجربه کند، آن را با شما در میان خواهد گذاشت.

پس هرگز با سخت‌گیری‌های بی‌جا و قضاوت‌های نادرست او را از خود دور نکنید. شما نباید به او دستور بدهید که چه باید بکند و چه نباید بکند، اما اگر امین او باشید، مطمئن باشید او برای راهنمایی گرفتن به سراغتان خواهد آمد و نظر شما را در تصمیم‌گیری‌هایش دخیل خواهد کرد. پس همراه بود یکی دیگر از کارهایی است که باید برای بهبود رابطه پدر و دختری انجام دهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا