رژیم غذایی

رژیم لاغری موقتی یا همیشگی؟

همه‌ی ما وقت زیادی را در شبکه‌های اجتماعی ‌می‌گذرانیم. احتمالا تا به حال بارها و بارها به تبلیغات زیادی در زمینه‌ی رژیم لاغری برخورد کرده‌اید. «تا پایان تابستان ۱۰ کیلوگرم وزن کم کنید». «رژیم لاغری سریع و آسان را با ما تجربه کنید.». «کاهش وزن بدون رژیم و ورزش». «با دمنوش‌های گیاهی ما به اندام دلخواه‌تان برسید.» شاید خیلی از ما سراغ این تبلیغات رفته باشیم. بسیاری از ما ممکن است مبلغی را هم به حساب آن‌ها واریز کرده باشیم. حتی خیلی از ما دستورات صاحبان این تبلیغات را هم مو به مو اجرا کردیم ولی نتیجه نگرفتیم. بعضا ممکن است که پس از عدم نتیجه‌گیری تقصیر را گردن اراده‌ی خودمان هم انداخته باشیم. در این مقاله به صورت علمی به شما اثبات می‌کنیم تمام این جملات حقه‌های تبلیغاتی است. همچنین سعی می‌کنیم نگاهی هم به روش‌های صحیح کاهش وزن داشته باشیم.

جامعه­‌ی مدرن بر علیه شما توطئه چیده‌­­است. بله درست است! نقشه کشیده‌­است تا شما را وادار کند که بیش­‌تر بخورید و کم­‌تر تحرک داشته باشید. دانشمندان حتی برای این امر یک اسم انتخاب کرده‌­اند:«محیط چاقی!».

چگونه تغذیه‌ی سالم را جایگزین محیط چاقی کنیم؟

کاهش وزن چگونه اتفاق می‌افتد؟

کاهش وزن بر اثر پدیده‌ای اتفاق می‌افتد به نام نقصان کالری. کالری واحد انرژی مصرفی بدن است. بدن شما برای حیات و انجام فعالیت‌های روزانه‌ی شما به میزان خاصی از انرژی نیاز دارد. انرژی بدن نیز از طریق گلوکز یا قند خون تامین می‌شود. در واقع بدن بخشی از انواع غذاهایی را که ما می‌خوریم تبدیل به گلوکز می‌نماید. پس می‌توان گفت این انرژی از طریق میزان غذایی که ما می‌خوریم تامین می‌شود.

اگر شما به همان اندازه که بدن نیاز دارد انرژی وارد بدن‌تان کنید، نه وزنی اضافه می‌کنید و نه وزنی کم می‌کنید. اگر بیش از آن انرژی وارد بدن‌تان کنید، وزن اضافه می‌کنید.نقصان کالری به این معناست که شما کم‌تر از مقداری که بدن‌تان نیاز دارد انرژی وارد آن می‌کنید. در این‌صورت بدن از انرژی ذخیره یا همان چربی‌ها استفاده می‌کند و اصطلاحا آن‌ها را می‌سوزاند. این‌گونه است که شما لاغر می‌شوید. رژیم‌های غذایی نیز دقیقا همین کار را برای شما انجام می‌دهند. نقصان کالری برای‌تان ایجاد می‌کنند.

مهم‌ترین نکته درباره‌ی رژیم لاغری و کاهش وزن

این جمله‌ای که می‌خواهیم در ادامه بگوییم یک حقیقت است و تا پایان دنیا هیچ‌چیزی نمی‌تواند آن را تغییر دهد. «کاهش وزن فقط و فقط با نقصان کالری اتفاق می‌افتد». همین حالا عدم حقیقی بودن بسیاری از تبلیغات برای شما اثبات شد. با همین یک جمله بسیاری از گزینه‌هایی که می‌خواستید برای لاغر شدن انتخاب کنید کنار می‌روند. تنها چیزی که قرار است شما را لاغر کند نقصان کالری است.

آیا رژیم لاغری شما، لاغری‌تان را برای همیشه تضمین می‌کند؟

با توضیح دادن ساز و کار کاهش وزن در قسمت قبل پاسخ بسیاری از سوالات مشخص شد. جواب این سوال هم دقیقا همین است. نقصان کالری!

فرض می‌کنیم شما یک رژیم لاغری گرفتید و نتیجه‌بخش نیز بود. حال به وزن دلخواهتان رسیدید. در حال حاضر تصمیم شما برای ادامه‌ی مسیر در زمینه‌ی خورد و خوراک چیست؟ آیا رژیم‌تان آنقدر سخت بوده که با خودتان می‌گویید:«دوران اسارتم تمام شد، از امروز هرچی خواستم می‌خورم»؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است باید بگویم مسیر پیش روی‌ شما بسیار سخت است.

دلیل این امر آن است که بدن به سیستم سوخت و سازی که برایش تعیین می‌کنیم عادت می‌کند. اگر مدتی با مقدار بسیار کمی کالری زندگی کنیم، بدن خودش را به آن شرایط وفق می‌دهد. این به معنی آن است که اگر آن رژیم را ول کنیم به نسبت قبل از شروع رژیم به کالری بسیار کم‌تری نیاز داریم. پس هم ثبات وزن سخت می‌شود و هم نقصان کالری. شاید باخودتان بگویید که ایرادی ندارد. اگر کمی چاق شدیم دوباره مدت کوتاهی رژیم می‌گیریم. این حرف میتواند برای شما فاجعه به بار بیاورد. دلیل این امر یک واقعیت علمی است.

درباره‌ی مفهوم کالری در این‌جا بخوانید.

چگونه به لحاظ ابعادی چاق می‌شویم؟

چاقی اصولا با ازدیاد چربی اتفاق می‌افتد. در واقع بدن انرژی اضافی را تبدیل به گلوکز کرده و سپس آن را به صورت چربی انباشته می‌کند. اما ماهیت این چربی‌ها چیست؟ این چربی‌ها دقیقا کجا ذخیره می‌شوند؟

چربی‌های بدن شما داخل سلول‌های چربی خیره می‌شوند. وقتی شما بیش از کالری مورد نیازتان می‌خورید، سلول‌های چربی بزرگ می‌شوند. طبعا وقتی رژیم می‌گیرید برعکس این اتفاق می‌افتد. یعنی وقتی کم می‌خورید سلول‌های چربی کوچک می‌شوند. نکته‌ی مهم این است که وقتی رژیم می‌گیرید تعداد این سلول‌ها کم نمی‌شود بلکه فقط کوچک می‌شوند. اما زمانی که پس از یک دوره رژیم لاغری دوباره وزن اضافه می‌کنید، علاوه بر بزرگ شدن سلول‌های چربی، بر تعداد آن‌ها نیز افزوده می‌شود.

احتمالا با آگاهی از این حقیقت نه‌چندان دلچسب، فهمیده‌اید که گرفتن رژیم‌هایی که سریع وزن ما را کم می‌کنند، چه بلایی بر سر بدن ما می آورند. سلولیت‌ها و اختلال در سیستم سوخت‌وساز بدن کم‌ترین آثاری هستند که ممکن است برای همیشه در بدن ما بمانند.

افزایش سایز
افزایش سایز

بهترین راه برای کاهش وزن

اگر در این پاراگراف به دنبال یک برنامه‌ی تمرینی یا غذایی هستید باید بگویم به هدف‌تان نمی‌رسید. هیچ‌کس نمی‌تواند بهترین راه برای کاهش وزن را به شما ارائه دهد به جز یک نفر. آن یک نفر نیز خود شما هستید. شاید بگویید پس یعنی وجود این همه پزشک تغذیه بی‌فایده است؟ قطعا خیر. پزشک تغذیه می‌تواند در این راه به شما مشورت‌های موثر و عالی بدهد. اما یقین بدانید پزشک تغذیه‌ای که قصد دارد در مدت زمان کوتاه مقدار زیادی از وزن شما را کم کند، تاجر است.

بهترین رژیم غذایی آن است که بتواند همواره در زندگی شما برقرار باشد. زندگی و مشکلاتش نیز هرگز تعطیل نمی‌شوند پس با یک رژیم سخت نمی‌توان همیشه زندگی کرد. رژیمی که شما را آزرده می‌کند رژیم خوبی نیست. رژیمی که باعث عصبی شدن خلق و خوی شما می‌شود رژیم خوبی نیست. این اتفاقات اصولا زمانی می‌افتند که شما یک تغییر ناگهانی در زندگی‌تان می‌دهید. رژیمی که بخواهد به یک‌باره عادات غذایی شما را تغییر دهد، رژیم خوبی نیست.

اگر بخواهید ماهی 800 گرم تا یک کیلو و نیم کم کنید راه شما طولانی‌تر است اما به مراتب آسان‌تر و ماندگارتر خواهد بود. این مقدار از نقصان کالری با کم کردن مقداری از غذایی که همیشه می‌خوردید و محدود کردن بعضی از خوراکی‌های پر کالری به راحتی اتفاق می‌افتد. فقط یقین بدانید که اگر ورزش را چاشنی این مسیر کنید موفقیت شما حتمی است. ورزش را نیز آهسته و پیوسته شروع کنید.

رمز موفقیت

رمز موفقیت در داشتن یک بدن سالم و اندام دلخواه سختی کشیدن نیست، خسته نشدن است. تکرار تکرار تکرار. هرقدر که تلاش می‌کنید حتی اگر فکر می‌کنید میزان آن کم است مهم آن است که این تلاش همیشگی باشد. اگر همیشه روزی 10 دقیقه ورزش کنید نتیجه‌ی آن هزار برابر بهتر از زمانی است که فقط تابستان هفته‌ای 10 ساعت ورزش کنید.

هرگز ناامید نشوید و برای رسیدن به هدف با آرامش و مطالعه ادامه دهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا