زیبایی پوست

ضدآفتاب کرمی برای تمام فصول

بسیاری از افراد تصور می کنند کرم ضدآفتاب تنها برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی استفاده می‌شود. خیلی از افراد فقط موقعی که خورشید در آسمان است از ضدآفتاب استفاده می‌کنند. خیلی‌ها نیز در فصل زمستان ضدآفتاب خریداری نمی‌کنند. در این مقاله با ارائه‌ی مطالب علمی، به شما اثبات می‌کنیم که با این کار ضررهای زیادی برای پوست شما دارد. ضررهایی که ممکن است عارضه‌های جبران‌ناپذیری برای پوست شما به وجود آورند.

آیا تنها دلیل استفاده از ضدآفتاب جلوگیری از آفتاب‌سوختگی است؟

اشعه‌ی نور خورشید از چند طول موج تشکیل شده است که یکی از آن‌ها اشعه‌ی فرابنفش یا همان UV می‌باشد. تاکنون دو نوع اشعه‌ی فرابنفش یعنی UVA و UVB کشف شده‌است. اشعه‌ی UVB همان اشعه‌ای است که باعث آفتاب‌سوختگی پوست می‌شود. اما اشعه‌ی UVA ارتباطی به آفتاب سوختگی پوست ندارد. این اشعه آثاری روی پوست شما می‌گذارد که جبران‌ناپذیر هستند. اتفاقا اشعه‌ی UVA همان اشعه‌ای است که هنگام آفتاب گرفتن باعث برنزه شدن پوست شما می‌شود.

در واقع آفتاب‌سوختگی کم‌ترین عارضه‌ای است که با در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گرفتن برای‌تان حادث می‌شود. بدترین عارضه‌ی تابش مستقیم نور خورشید بر پوست، ابتلا به انواع سرطان‌های پوستی می‌باشد. همچنین تابش مستقیم نور خورشید بر پوست باعث پیری زودرس نیز خواهد شد. ایجاد شدن لکه‌های پوستی، پوسته‌پوسته شدن لایه‌ی اول پوست بعد از آفتاب‌سوختگی، از بین رفتن رنگ‌دانه‌های اصلی پوست و… از چندین عوارضی است که تابش نور خورشید بر روی پوست افراد دارد و شما کم‌وبیش با آن آشنا هستید.

درباره‌ی کرم ضدآفتاب در این‌جا بخوانید.

کرم ضدآفتاب می‌تواند تا حد زیادی از این عوارض جلوگیری کند. در واقع اگر از این کرم به اندازه و در زمان‌های مناسب استفاده شود تقریبا می‌تواند آثار مخرب این اشعه‌ها را کاملا از بین ببرد. عملکرد کرم ضدآفتاب را می‌توانید در عکس زیر مشاهده کنید.

اهمیت ضدآفتاب
اشعه‌ی یووی

آیا ابرها از تابش اشعه‌ی فرابنفش جلوگیری می‌کنند؟

احتمالا روزهای زیادی در فصول سرد سال هستند که ما شاید حتی یک هفته خورشید را در آسمان نبینیم. اما به هرحال همانطور که می‌بینید هوا روشن است. این به معنای آن است که خورشید اشعه‌ی خودش را به زمین می‌تاباند و اشعه‌ی فرابنفش نیز جزیی از آن است. بنابراین خطراتی که اشعه‌ی UVA برای پوست شما داشت در روزهای ابری نیز تهدیدتان می‌کند. بنابرین واجب است که در روزهای ابری نیز از ضدآفتاب استفاده نمایید.

اثرات UV‌A روی پوست در فصل زمستان

در اواسط فصل زمستان، زمین نزدیک‌ترین فاصله را با خورشید دارد.تغییر فصل نتیجه‌ی چرخش زمین است، نه میزان فاصله‌ی سیاره‌ی آبی ما با خورشید. در نیمکره‌ی شمالی، نزدیک به دو هفته بعد از انقلاب زمستانی، زمین در نزدیک‌ترین فاصله با خورشید قرار می‌گیرد. تقریباً دو هفته پس از انقلاب تابستانی، فاصله‌ی زمین از خورشید به بیشترین میزان خود می‌رسد.

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید به هنگامی که برف روی زمین نشسته، اشعه‌ی UVA از سطح زمین نیز به پوست شما بازتاب می‌شود. این به این معنا است که در فصل زمستان عوارض این اشعه دو برابر فصول گرم سال است. شاید زمانی که در هوای سرد ایستادید و یک نوشیدنی گرم می‌نوشید، آخرین چیزی که به آن فکر می‌کنید عوارض نور خورشید باشد. اما این امر واقعیت دارد. بیش از ۲۰ درصد آمریکاییان به سرطان پوست مبتلا می‌شوند و بیشتر آسیب پوستی آنان مربوط به ماه‌های سرد سال است.

البته حسنی که فصول سرد دارند آن است که شما لباس‌های کلفت و چندلایه می‌پوشید. این امر مانع رسیدن اشعه‌ی نور خورشید به پوست‌تان می‌شود. اما دست‌ها، گردن و صورت شما پوشیده نیست.

با توجه به آن‌چه که گفتیم حالا شما می‌دانید که دیده نشدن خورشید در آسمان دلیل بر عدم ضرررسانی آن نیست. همانطور که می‌دانید اشعه‌های خورشید برای چشم نیز مضرات زیادی دارند. بنابراین سعی کنید از این به بعد در فصل زمستان نیز استفاده‌ی منظم از ضدآفتاب و عینک آفتابی را فراموش نکنید.

آیا اشعه‌ی UVA از شیشه نیز عبور می‌کند؟

متاسفانه پاسخ این سوال مثبت است. این اشعه معمولا از شیشه‌ی پنجره‌ی خانه‌ها و ماشین‌ها عبور می‌کند. به همین دلیل است که بیش از 53 درصد از مبتلایان به سرطان پوست از ناحیه‌ی چپ دست یا صورت‌شان دچار این بیماری می‌شوند. اگر در یک روز بهاری، پرده‌ها را کنار می‌زنید و جلوی پنجره می‌نشینید و همراه با نوشیدن چای، موسیقی گوش می‌کنید، استفاده از ضدآفتاب بر روی نواحی‌ای از پوست‌تان که بدون لباس است را فراموش نکنید.

استفاده از ضدآفتاب در ارتفاعات اهمیت بیش‌تری دارد

اشعه‌ی فرابنفش در ارتفاعات شدت بیشتری دارد. به ازای هر ۳۰۰ متر افزایش ارتفاع از سطح دریا، شدت تابش اشعه‌ی فرابنفش ۵-۴ درصد بیشتر می‌شود. در ارتفاع ۱۵۰۰ متری، شدت تابش پرتوها ۲۵ درصد و در ارتفاع ۳۰۰۰ متر حدود ۵۰ درصد بیشتر است. بنابراین اگرشما یک کوهنورد حرفه‌ای هستید، هرگز به بهانه‌یجذب ویتامین D و خواص نور خورشید از زدن کرم ضدآفتاب امتناع نکنید. استفاده از کرم ضدآفتاب برای کوهنوردان حرفه‌ای ضروری است.

آیا استفاده از کرم ضدآفتاب برای تمام سنین ضروری است؟

همانطور که تا این‌جای کار گفتیم، تابش مستقیم نور خورشید بر روی پوست عوارض زیادی دارد. این عوارض بر روی پوست تمامی افراد تاثیرگذار است. کودکان نیز از این قاعده مستثنا نیستند و استفاده از کرم ضدآفتاب برای آن‌ها نیز ضروری است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که کرم ضدآفتابی که برای کودکان‌تان تهیه می‌کنید می‌بایست مخصوص کودکان باشد. ضدآفتاب‌های مخصوص کودکان بر پایه‌ی مواد معدنی تشکیل‌شده‌اند. دلیل این امر آن است که پوست کودکان حساس‌تر بوده و این مواد اثر منفی‌ای بر روی پوست آن‌ها ندارد.

اما گفتن این نکته نیز می‌تواند برای شما کمک‌کننده باشد که نیازی ندارید برای تمامی گروه‌های سنی خانواده‌تان ضدآفتاب تهیه کنید. می‌توانید تنها با تهیه‌ی کرم ضدآفتاب برای کودک‌تان، ضدآفتاب تمام خانواده را تامین کنید. چراکه ضدآفتاب کودکان بر روی پوست بزرگسالان نیز به اندازه‌ی کافی اثرگذار است.

شادابی و سلامت پوست هم برای مردان و هم برای زنان از اهمیت بالایی برخوردار است. اهمیت مراقبت از پوست صورت و شاداب نگه‌داشتن آن می‌تواند از این منظر تعیین ‌شود که در شادابی روحیه‌ی افراد نیز بسیار موثر است. اما معمولا این باور وجود دارد که اجرای یک روتین پوستی بسیار هزینه‌بر بوده و از عهده‌ی بسیاری از افراد خارج است. این یک باور غلط است. با ما همراه باشید تا نحوه‌ی بکارگیری یک روتین پوستی متناسب با درآمد و جنس پوست شما را برایتان شرح دهیم.

چگونه یک روتین پوستی اقتصادی داشته‌ باشیم؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا