نکات آشپزی

طبخ غذا به روش سالم یا مجلسی؟

کسانی که مسئول آشپزی در خانه هستند معمولا مردد هستند که غذاها را به روش سالم طبخ کنند یا به روش مجلسی؟ به هر صورت غذاهایی که به صورت روزمره بر سر سفره‌ی ما می‌آیند با غذاهایی که بر سر سفره‌ی مهمان‌هایمان می‌گذاریم متفاوت است. احتمالا همه‌ی ما چنین تجربه‌ای را در ذهنمان داریم. به طبع غذاهایی که برای مهمان سرو می‌شوند خوش رنگ‌وبوتر، چرب‌تر و بعضا از پرکالری‌تر هستند. اما آیا درست آن است که همیشه غذای خوش رنگ و لعاب بپزیم و سرو کنیم؟

پاسخ به این سوال برای افرادی که دچار اضافه وزن هستند کاملا واضح است. خیر! هرقدر غذا خوشمزه‌تر باشد، اشتهای ما نیز بیش‌تر می‌شود. به علاوه همانطور که گفتیم این نوع غذاها کالری بیشتری نیز دارند.

بنابراین آیا افرادی که اضافه وزن دارند می‌بایست همیشه غذاها را به روش سالم و کم‌رنگ و لعاب‌تر طبخ کنند؟ پاسخ این سوال نیز واضح است. افرادی که اضافه وزن دارند نیز نیاز دارند روزهایی از قید این مسئله بیرون بیایند. روزهایی که دوستان و عزیزان خود را پس از مدت طولانی دور هم می‌بینند.

ما در این مقاله نکاتی راجع به طبخ چند غذای معروف و محبوب ایرانی را هم به صورت سالم و هم به صورت مجلسی ارائه می‌کنیم. با روش‌هایی که در ادامه خواهیم‌گفت می‌توانید غذاهای ایرانی را حتی به صورت سالم و کم‌کالری، خوشمزه و خوشرنگ‌و‌بو داشته باشید.

طبخ مرغ

به روش سالم

برای این‌که زرشک پلوی شما هم سالم باشد و هم خوشمزه از این دستور پیروی کنید. دو عدد پیاز بزرگ را خلالی کرده و داخل قابلمه بریزید. مرغ ها را روی آن‌ها قرار داده و به آن‌ها به مقدار لازم نمک و زعفران خشک اضافه کنید. سپس در قابلمه را ببندید و زیر آن را برای مدت سه دقیقه زیاد کنید. پس از سه دقیقه شعله را تا انتها کم کنید و مرغ‌ها را نیم ساعت رها کنید.

پس از نیم ساعت مرغ و پیاز مقدار زیادی آب می‌اندازند. مرغ‌ها را بهم بزنید تا نمک و زعفران به خورد همه‌شان برود. سپس در مرغ را بگذارید و ۱ ساعت و نیم فرصت دهید تا مرغ کاملاپخته شود. پس از یک ساعت و نیم 15 گرم کره به این ترکیب اضافه کنید. 5 دقیقه فرصت دهید تا کره به خورد مرغ و آب مرغ برود. مرغ شما آماده است. آن را همراه زرشک پلو را سرو نمایید.

فقط به این نکته توجه داشته باشید که این روش طبخ آب مرغ زیادی ندارد. افرادی که به آب مرغ زیاد عادت دارند می‌توانند در همان مراحل اولیه 2 لیوان آب به این ترکیب اضافه نمایند. اما طعمی که این روش بدست می‌دهد بسیار متفاوت خواهد بود.

به روش مجلسی

برای طبخ مرغ به روش مجلسی ابتدا باید 2 عدد پیاز را خلالی کرده و داخل مقداری روغن تفت دهیم تا شفاف شود. سپس مرغ‌ها را به پیازها اضافه می‌کنیم و 10 دقیقه در قابلمه را با شعله‌ی کم می‌گذاریم تا طعم پیاز به خورد مرغ‌ها رود. پس از 10 دقیقه 5 قاشق غذاخوری روغن در یک ماهی تابه می‌ریزیم و مرغ‌ها را از میان پیازها خارج کرده و تنهایی در روغن سرخ می‌کنیم. در این مدت پس از آن‌که پیازها کاراملی شد، دو حبه سیر به آن‌ها اضافه می‌کنیم و 5 دقیقه تفت می‌دهیم.

پس از 5 دقیقه دو قاشق پر رب را به این ترکیب اضافه می‌کنیم و 2 دقیقه تفت می‌دهیم. در این زمان نمک و فلفل را به این ترکسب اضافه می‌کنیم. پس از آن که هر طرف مرغ‌ها را به اندازه‌ی 4 دقیقه سرخ کردیم، مرغ‌ها را درون قابلمه می‌ریزیم و هر طرف را 1 دقیقه با شعله‌ی کم در رب‌ها نیز سرخ می‌کنیم.
سپس 4 لیوان آب را به این ترکیب اضافه کرده و در قابلمه را می‌گذاریم. شعله را تا حد متوسط کم می‌کنیم. آب یک عدد پرتقال را گرفته و به ترکیب آب مرغ‌مان اضافه می‌کنیم. این کار باعث می‌شود بافت مرغ به طرز شگفت‌انگیزی نرم شود. پس از نیم ساعت مرغ‌ و آب مرغ مجلسی شما آماده هستند.

فهرست غذاهای ایرانی را در این‌جا بخوانید.

طبخ قورمه‌سبزی به روش سالم و مجلسی

طبخ قورمه سبزی کم‌چرب و سریع

برای طبخ قورمه سبزی به روش سالم لوبیاهایی که از قبل خیس کردیم را به اندازه‌ی 10 دقیقه می‌جوشانیم و آب آن‌ها را دور می‌ریزیم. سبزی قورمه‌سبزی را نیز بدون روغن داخل یک قابلمه‌ی نسوز تفت می‌دهیم. سپس گوشت و پیاز خام به همراه لوبیا و سبزی نیم‌پز را با 4 لیوان آب داخل زودپز می‌ریزیم و درش را می‌بندیم. زیر زودپز را زیاد می‌کنیم تا بخار آن خارج شود. اصطلاحا تا زمانی که صدای زودپز دربیاید. سپس زیر زودپز را کم می‌کنیم و یک ساعت و ربع زمان می‌دهیم تا ترکیبات پخته شوند.

پس از یک ساعت زودپز را زیر شیر آب گرفته و درش را باز می‌کنیم. نمک و لیموعمانی و 25 گرم کره به آن اضافه کرده و زیرش را کم می‌کنیم. در این مرحله باید حدود نیم ساعت زمان دهید تا قورمه سبزی جا بیفتد و لیموعمانی‌ها پخته شوند. پس از نیم‌ساعت قورمه‌سبزی شما آماده است.

قورمه سبزی
قورمه سبزی

طبخ قورمه‌سبزی به صورت مجلسی

در روش مجلسی نیز همانند روش قبل ابتدا لوبیاهای خیس شده را می‌جوشانیم. پس از آن که لوبیاها جوشید آن‌ها را داخل یک ظرف آب‌کش می‌ریزیم. پیاز را خلالی کرده و در 4 قاشق روغن تفت می‌دهیم. وقتی رنگ پیاز‌ها شفاف شد گوشت را اضافه می‌کنیم و 10دقیقه تفت می‌دهیم. پس از ده دقیقه سبزی‌های نیم‌پز(یا سرخ شده یا بخارپز) را به این ترکیب اضافه نموده و در صورت نیاز روغن اضافه می‌کنیم. این ترکیبات را نیز 2 دقیقه تفت می‌دهیم و سپس لوبیا را اضاف می‌کنیم. لوبیا را با این ترکیبات آن‌قدر تفت می‌دهیم تا بوی آن بلند شود. حال نمک را اضافه می‌نماییم.

سپس 5 لیوان آب داخل قابلمه می‌ریزیم و در قابلمه را می‌گذاریم. وقتی این ترکیبات جوشید، زیر قابلمه را کم می‌کنیم و 2 ساعت زمان می‌دهیم تا ترکیبات بپزند. سپس لیموعمانی‌ها را اضافه کرده و دوباره نیم ساعت فرصت می‌دهیم تا قورمه سبزی جا بیفتد. پس از نیم ساعت قورمه‌سبزی شما آماده است.

احتمالا اینکه پخت غذا در ظرف مسی، فواید زیادی دارد را زیاد شنیده اید. اما آیا واقعا اینطور است؟ آیا ظرف مسی برای تهیه هر نوع غذایی مناسب هستند؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ظروف با ما همراه باشید.

پخت غذا در ظرف مسی

نکته‌ی کنکوری!

رمز و راز غذای مجلسی خوش رنگ و لعاب روغن زیاد و زمان کافی است. انواع خورشت‌‌های ایرانی را می‌توانید مانند روشی که برای قورمه‌سبزی ارائه کردیم طبخ نمایید. یعنی ابتدا مواد را با روغن کافی تفت دهید و سپس آب بریزید و فرصت دهید تا غذا آرام آرام بپزد و جا بیفتد.

برا پختن غذای سالم و خوش طعم نیز نیاز است از آب پیاز و گوشت و مرغ برای طخ استفاده کنید. اگر داخل این غذاها زیاد آب بریزید غذا طعم و لعاب خودش را از دست می‌دهد.

یک اصطلاح رایج بین آشپزها آن است که می‌گویند خوش‌طعم‌ترین چاشنی غذا عشق است. منظور از چاشنی عشق همان است که شما برای غذا وقت و انرژی صرف کنید. این امر نیازمند مقدار زیادی علاقه است. پس اگز غذا با عشق و علاقه طبخ شود، بدون شک خوش‌طعم نیز خواهد شد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا