فرهنگ و هنر

معرفی و نقد سریال See

سریال See که پاییز امسال پخش شد، توانست توجه مثبت و منفی بینندگان  منتقدین زیادی را به خود جلب کند. این سریال که تحت کارگردانی کارگردان سریال معروف و محبوب پیکی بلایندرز ساخته شده است، از اولین آثار اختصاصی +Apple TV است. در ادامه به معرفی داستان سریال See و نقد و بررسی آن خواهیم پرداخت.

استیون نایت، کارگردان سریال معروف و محبوب پیکی بلایندرز، در سریال See جامعه‌ای را به تصویر کشیده است که بر اثر یک بیماری همه گیر و شایع سال‌ها پیش بینایی خود را از دست داده است. جامعه‌ای که در آن همه نابینا هستند و نور و بینایی توهمی بیش نیست.

جیسون موموآ از بازیگران معروفی که بیشتر افراد آن را با نقش کال دروگو در سریال بازی تاج و تخت می‌شناسند، نیز از نقش‌های اصلی این سریال است. باباواس با بازی جیسون موموآ پدری است که از فرزندان بینای مرد دیگری، که بینا هم هست، مراقبت می‌کند و با وجود همه مشکلات و دردسرهایی که بینایی برای او و قبیله‌اش به ارمغان می‌آورد، پای این کودکان بینا می‌ایستد.

مینی سریال Big Little Lies یک سریال ۷ قسمتی و پر ستاره است که  در سال ۲۰۱۷ از شبکه HBO پخش شده است. اما دلیل محبوبیت این سریال ستاره‌های آن یا اعتبار شبکه پخش کننده آن نیست! سریال Big Little Lies داستان و محتوایی دارد که هر بیننده ای را مجذوب خود می‌کند.

مینی سریال Big Little Lies

داستان و  زمان سریال See

شاید با دیدن اولین صحنه‌های سریال فکر کنید با داستانی از زندگی انسان‌های اولیه طرف هستید. در سریال See مردان و زنانی را می‌بینید که بدن خود را با پوست حیوانات پوشانده‌اند، به صورت قبیله‌ای در طبیعت زندگی می‌کنند و برای مبارزه با دشمنانشان به جنگ تن به تن می‌روند. اما زمان این سریال به هیچ وجه در گذشته نیست.

حقیقت این است که آن‌ها در اصل نواده‌های ما هستند. انسان‌هایی که سال‌ها بعد از ما پا به کره زمین می‌گذارند. ایده مردمانی در آینده با سبک زندگی گذشته، ایده جالبی برای یک سریال است. اما چرا این‌ها به این روز افتاده‌اند؟

بالاتر گفتیم که بیماری شایع و همه گیری زندگی بشر را به خطر انداخته است. اکثر انسان‌ها مرده‌اند و تنها کمتر از ۲ میلیون نفر توانسته‌اند زنده بمانند و آن‌ها هم ‌بینایی خود را از دست داده‌اند. نابینایی و محدودیت‌هایی که برای انسان فراهم می‌آورد، باعث می‌شود افراد به زندگی قبیله‌ای در طبیعت روی بیاورند.

نابینایی تا به آن جایی برای بشر طبیعی شده است که از بینایی تنها افسانه‌ای برای آن‌ها باقی مانده است. افسانه‌ای که هرگز به واقعی بودنش باور ندارند و توانایی دیدن را تنها برای موجودات مقدس و خدایان می‌دانند. به همین دلیل اگر فردی ادعا بکند که می‌بیند مرتد و کافر شناخته می شود و باید کشته شود. از همین موضوع می‌توانید حدس بزنید مسئولیت بزرگ کردن کودکانی بینا،‌ چه مسئولیت سخت و خطیری است. کودکانی که از پدر دیگری به نام جرلامارل با بازی جاشوآ هنری به دنیا آمده‌اند. پدری که می‌بیند و برای گسترش نسل خودش،‌ نسل بینا، برنامه‌هایی دارد.

جامعه‌ای پر از نابینا چطور جامعه‌ای است؟

شاید در وهله اول تصور کردن جامعه‌ای که همه اعضای آن نابینا هستند سخت باشد.

شاید در وهله اول تصور کردن جامعه‌ای که همه اعضای آن نابینا هستند سخت باشد. اما با دیدن یک یا دو قسمت از سریال می‌بینید که نژاد بشر چه خوب می‌تواند با هر شرایطی تطبیق پیدا کند. در این جامعه که افراد یکی از حواس ششگانه خود را از دست داده‌اند، حواس دیگر را در وجود خود تقویت کرده‌اند. یکی شنوایی خیلی تیزی دارد، یکی بویایی قوی دارد، یکی از وزش باد می‌تواند فاصله، حضور و تعداد آدم‌هایی که به سمتشان می‌آید را تشخیص دهد و ….

در چنین جامعه‌ای با چنین احساسات گسترش یافته‌ای هیچ کاری سخت نیست. آن‌ها حتی می‌توانند شکار کنند و با هم به خوبی بجنگند. پس فکر نکنید چنین جامعه‌ای منفعل و محکوم به فنا است.

اگر اهل دیدن سریال هستید و به دنبال ییک سریال هیجانی هستید، پیشنهاد ما به شما قطعا سریال خانه کاغذی (La Casa De Papel) است. سریال خانه کاغذی (La Casa De Papel) یک سریال اسپانیایی زبان است که به نام انگلیسی سرقت پول (Money Hiest) هم پخش شده است. این سریال در مدت پخش خود پربیننده‌ترین سریال غیر انگلیسی زبان بوده است. در ادامه به معرفی سریال خانه کاغذی خواهیم پرداخت.

معرفی سریال خانه کاغذی (La Casa De Papel)

هزینه‌های ساخت سریال See

کمپانی اپل، خبر از هزینه گزاف ساخت سریال See داده است. با دیدن سریال متوجه می‌شوید که چرا.

اینسریال که هر قسمت آن به اندازه یک فیلم سینمایی پر هزینه است، در طبیعت بکر و زیبای کشور کانادا فیلم برداری شده است. خیلی از منتقدین می‌گویند که این سریال با این که ایده جذابی داشته و هزینه زیادی برایش شده، نتوانسته آنطور که باید موفق شود. راست هم می گویند. توقع ما از چنین ایده خلاقانه و جدید خیلی بیشتر از این‌ها است، اما مطمئن باشید فصل اول سریال See حتما به یک بار دیدنش می‌ارزد.

باورهای جامعه نابینا در سریال See

هانیوا و کوفون فرزندان دو قلو جرلامارل هر دو از نعمت بینایی برخوردار هستند اما نمی توان گفت بینایی ویژگی‌های شخصیتی یکسانی را برای آن‌ها ایجاد کرده است.
هانیوا و کوفون فرزندان دو قلو جرلامارل هر دو از نعمت بینایی برخوردار هستند اما نمی توان گفت بینایی ویژگی‌های شخصیتی یکسانی را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

در سریال See چیزهای زیادی می‌بینیم و می‌شنویم که ما را به فکر می‌برند. جادوگریاب‌ها یکی از آن‌ها هستند. لشکر بزرگی که شهر به شهر، قبیله به قبیله به دنبال جرلامارل، فرزندانش و هر فرد بینای دیگری می‌گردند. آن‌ها اعتقاد دارند که کفر در جامعه فساد می‌آورد و مرتد باید کشته شود. آن‌ها اعتقاد دارند، دیدن افسانه یا جادویی است که حقیقت ندارد و ادعای دیدن باعث آشوب و هرج و مرج می‌شود.

از دیگر عجایب جاری در جامعه سریال See نامی است که برای خورشید در نظر گرفته‌اند. آن‌ها خورشید را خداوند آتش می‌شناسند. خداوندی که (گرمای) آن را حس می‌کنند ولی آن را نمی‌بینند. همین باعث می‌شود که به ماورایی بودن آن ایمان داشته باشند.

در سریال See بارها می‌بینیم که انسان‌ها تنها چون توجیهی برای یک پدیده علمی ندارند، آن را مقدس و ماورایی می‌دانند. آن‌ها الکتریسیته، تکنولوژی ساخت سد و صدای موتورهایی که برق تولید می‌کنند را مقدس می‌مانند و ساختمان سد را به واسطه این تقدس مرکز حکمرانی فرماندهان قرار داده‌اند.

شنیدن این باورها و تفکرات مقدس گرایانه در مورد معمول‌ترین چیزها شاید در ابتدا برای شما خنده‌دار باشد اما پس از مدتی شما را به فکر فرو می‌برد. دیدن سریال See باعث می‌شود فکر کنید که مقدسات ما زاییده چه طرز تفکری است؟

فیلم کره ای زبان Parasite که توانست در جشنواره‌های بین المللی خوش بدرخشد، از آن فیلم‌هایی است که نه تنها ارزش یکبار دیدن، بلکه ارزش بارها دیده شدن را دارد. در این مقاله به معرفی و نقد فیلم Parasite ساخته بونگ جون هو می‌پردازیم.

معرفی و نقد فیلم Parasite

دیدن در چنین جامعه‌ای چه بر سر افراد می‌آورد؟

هانیوا و کوفون فرزندان دو قلو جرلامارل هر دو از نعمت بینایی برخوردار هستند اما نمی توان گفت بینایی ویژگی‌های شخصیتی یکسانی را برای آن‌ها ایجاد کرده است. کوفون راه و رسم زندگی را از باباواس یاد گرفته، او را می‌ستاید و دنباله رو او است. اما هانیوا فکر می‌کند چون می‌تواند ببیند از همه برتر است و تصمیم‌هایی که می‌گیرد درست و بی‌نقص است. او باور کرده توانایی دیدنش بر مهارت و تجربه سایرین اولاست و همین طرز تفکر او گاهی سایر اعضای خانواده را به دردسر می‌اندازد.

سخن آخر

دیدن سریال See را از آن جهت توصیه می‌کنیم که در این سریال پساآخرالزمانی که به نظر بسیار متفاوت از جامعه ای است که ما امروز در آن زندگی می‌کنیم، می توانید رگه‌هایی از جامعه معاصر ببینیم. رگه‌هایی که دیدن آن‌ها شما را به تفکر در مورد آن چه باور کرده‌اید، مشغول می‌کند. پس سریال See را نه چون یک شاهکار بی‌نقص است، بلکه چون دید شما را باز می‌کند، ببینید.

اگر اهل تماشای فیلم و سریال هستید، فیلم Apartmant را از دست ندهید. فیلم آپارتمان پنج جایزه‌ی اسكار (بهترین فیلم، بهترین كارگردانی، بهترین فیلم‌نامه، بهترین تدوین و بهترین كارگردانی هنری) دارد و نامزد دریافت ۵د جایزه اسكار دیگر (بهترین بازیگر نقش اول مرد برای جك لمون، بهترین بازیگر نقش اول زن برای شرلی مك‌لین و…)بوده است. در مقاله زیر نقد این فیلم کمدی درام را آورده‌ایم:

نقد فیلم آپارتمان The Apartment 1960

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا