سینمافرهنگ و هنر

معرفی و نقد فیلم Parasite

فیلم کره ای زبان Parasite که توانست در جشنواره‌های بین‌المللی خوش بدرخشد، از آن فیلم‌هایی است که نه تنها ارزش یکبار دیدن، بلکه ارزش بارها دیده شدن را دارد. در این مقاله به معرفی و نقد فیلم Parasite ساخته بونگ جون هو می‌پردازیم.

سینمای جهان، هر ساله آثار فاخری تولید می‌کنه که گاهی از نگاه ما، جا می‌مانند. چرا که ما زمان محدودی برای فیلم دیدن داریم و انتخاب ما در اکثر مواقع، فیلم‌های معروف هالیوودی است. سینمای کره اما گاهی تولیداتی دارد که ارزش بارها دیدن دارند. فیلم Parasite یکی از آن‌ها است.

سریال la Casa De Papel یا خانه کاغذی نیز نمونه موفق یک سریال غیر انگلیسی زبان است که توانسته به پربیننده‌ترین سریال نتفلیکس تبدیل شود. در محله اینترنتی امرسان بخوانید:

معرفی سریال خانه کاغذی (La Casa De Papel)

جوایز و افتخارات فیلم Parasite

فیلم Parasite یا انگل (به فارسی) را شاید بتوان درخشان‌ترین فیلم سال ۲۰۱۹ دانست. این فیلم اولین فیلم غیر انگلیسی زبان است که توانست اسکار بهترین فیلم جشنواره را به خود اختصاص دهد. اما این همه افتخار آفرینی فیلم Parasite نیست. فیلم کره‌ای زبان انگل علاوه بر اسکار بهترین فیلم، نخل طلای جشنواره کن و اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان و بهترین فیلمنامه را نیز دریافت کرده است.

این فیلم در وبسایت IMDB نمره ۸ از ۱۰ را کسب کرده و از طرف منتقدین زیادی تحسین شده است.

اما دلیلی که ما شما را تشویق به دیدن این فیلم می‌کنیم، هیچ یک از این ها نیست. فیلنامه، بازی، کارگردانی و داستان فوق‌العاده این فیلم، تا به حال هیچ کس را ناراضی نگذاشته است. در ادامه بیشتر در مورد داستان فیلم صحبت خواهیم کرد.

فیلم روزی روزگاری در هالیوود نیز یکی از نامزدهای دریافت جایزه اسکار بود که Parasite توانست آن را شکست دهد. با این حال Once Upon a Time in Hollywood از آن فیلم‌هایی است که ارزش دیدن دارد.

فیلم دیدنی روزی روزگاری در هالیوود

در مورد کارگردان، بونگ جون هو

کارگردان فیلم بونگ جون هو، آثار درخشان و دیدنی دیگری جز انگل در کارنامه هنری خود دارد
کارگردان فیلم بونگ جون هو، آثار درخشان و دیدنی دیگری جز انگل در کارنامه هنری خود دارد

کارگردان فیلم بونگ جون هو، آثار درخشان و دیدنی دیگری جز انگل در کارنامه هنری خود دارد. خاطرات قتل، میزبان، برف شکن، مادر و اوکجا برخی از مشهورترین آثار بونگ جون هو هستند. اما هیچ یک به اندازه انگل موفق نبودند و دیده نشدند. البته باید بگوییم که دو فیلم میزبان و برف شکن او به پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای کره جنوبی تبدیل شده‌اند. اما موفقیت بین‌المللی چشمگیری نصیبشان نشد.

بونگ جون هو در ساخت همه فیلم‌های خود مسیر ثابتی را طی می‌کرد و فیلم Parasite انگار مقصدی است که در تمام طول سال های کاری‌اش به دنبال آن بوده است. فیلم‌های او و اللخصوص فیلم انگل تلفیقی از ژانرهای مختلف است. او به بررسی داستان‌های اجتماعی موجود در بطن جامعه می‌پردازد و این قصه گویی را با یک کمدی تلخ، سیاه و هنرمندانه درمی‌آمیزد.

هر یک از سکانس‌ها فیلم Parasite به قدری هنرمندانه بسته و فیلم‌برداری شده‌اند که از هر چرخش دوربین می‌توان صدها عکس پرمفهوم و عمیق استخراج کرد و این بیانگر چیزی جز پختگی و مهارت کارگردان نیست.

حال پس از همه این‌ها، تمام منتقدین آینده درخشان‌تری را برای او متصور شده‌اند و از او انتظار بیشتری دارند.

داستان فیلم Parasite

انگل روایت‌گر داستان خانواده‌ای از پایین‌ترین سطح اجتماع است. خانواده‌ای به ظاهر کم‌توقع، تنبل، ساده، بی‌انگیزه و فقیر که بی‌چشم داشت در حال گذراندن زندگی سخت خودشون هستند و به زندگی نکبت بار خود در زیرزمین عادت کرده‌اند. اما هرچه پیش‌تر می‌رویم اعضای این خانواده‌ای بدل به انسان‌هایی فرصت طلب، سیاس و حریص می‌شوند. داستان فیلم Parasite اما تنها منحصر به این خانواده و مشکلاتش نمی‌شود. در این فیلم قرار است شاهد اختلاف طبقاتی موجود در جامعه باشیم.

پسر این خانواده برای تدریس زبان انگلیسی وارد خانه‌ای ثروتمند می‌شود و کم کم قصد دارد با زرنگی، دروغ، دغل و حقه بازی همه اعضای خانواده خود را به نحوی وارد آن خانه کند. اعضای خانواده فقیر مرحله به مرحله وارد خانه بزرگ و ثروتمندانه‌ای می‌شوند و مزه زندگی زیر دندانشان عوض می‌شود. اما همان‌طور که هیچ فیلمی به خوبی و خوشی تمام نمی‌شود (دقیقا مثل زندگی)، این‌جا هم شاهد چنین چیزی نیستیم.

قبل از تماشای فیلم لازم است درجریان باشید که فیلم چند صحنه خشن دارد که ممکن است اگر روحیه حساسی داشته باشید، دیدن این صحنه‌ها برایتان آزار دهنده باشد. اما مطمئن باشید این خشونت، به نحوی در داستان حل شده است که بیننده را آزار ندهد.

چرا انگل؟

در فیلم Parasite می‌بینیم که چطور خانواده فقیر در خانه بزرگ و شیک خانواده مرفه تکثیر می‌شوند و از آن‌ها تغذیه می‌کنند؛ درست مثل انگل‌ها.
در فیلم Parasite می‌بینیم که چطور خانواده فقیر در خانه بزرگ و شیک خانواده مرفه تکثیر می‌شوند و از آن‌ها تغذیه می‌کنند؛ درست مثل انگل‌ها.

اگر به تعریف انگل نگاهی بیاندازیم می‌بینیم انگل‌ها موجوداتی هستند که برای همه یا بخشی از زندگی خود، نیاز به تغذیه از موجودات زنده دیگر دارند. موجوداتی که پس از پیدا کردن یک میزبان خوب، به هیچ نحوی حاضر نیستند آن را ترک کنند و در این مسیر هیچ چیز، آموزه‌های اخلاقی، انصاف یا هر ویژگی انسانی دیگر، جلو دارشان نیست.

به همین دلایل هم می توان گفت Parasite یا انگل بهترین نامی است که می‌شد برای این فیلم برگزید.

نقد فیلم Parasite

هر سکانس، دیالوگ و هر صحنه این فیلم نکات ریز بسیاری دارد. نکاتی که اشاره به همه آن‌ها در این مقاله ممکن نیست. بونگ جون هو از همه المان‌های ممکن برای نشان دادن منظور خود و مفاهیم مدنظرش استفاده کرده است. اگر هنوز فیلم Parasite را ندیده‌اید، خواندن ادامه این مطلب را به بعد از دیدن آن موکول کنید.

در ادامه به بررسی چند نکته مهم که در طول فیلم به کمک علائم، به ما نشان داده شد، می‌پردازیم:

اختلاف طبقاتی

اولین چیزی که در سکانس‌های اول فیلم  Parasiteشاهدش هستیم، «پایین بودن» است. خانواده‌ای که در یک زیرزمین زندگی می‌کنند، برای وصل شدن به wifi دست خود را بالا (به سمت سقف می‌گیرند) و در آخر به بلندترین نقطه خانه، که دستشویی است، پناه می‌برند.

پایین و بالا بودن و نشان دادن اختلاف طبقاتی به کمک این موضوع، از آن مواردی است که هنرمندانه در سکانس‌های متعددی نمایش داده شده است. برای مثال به سکانس‌هایی اشاره می‌کنیم که خانواده فقیر زیر باران در حال فرار به سمت خانه خودشان هستند و در این راه از پله‌های زیاد و متعددی پایین می‌آیند. این پله‌ها به خوبی می‌تواند اختلاف فاحشی که بین این دو خانواده هست، را نشان دهد. سکانس‌های هوشمندانه زیادی در این سریال با علائم مختلف و با کمک استعاره این اختلاف و تضاد طبقاتی را به تصویر کشیده‌اند.

اولین بار زمانی شاهد اختلاف طبقاتی در فیلم هستیم که پسر خانواده ضعیف برای رفتن پیش خانواده مرفه از خانه خارج می‌شود. در این سکانس می‌بینیم که او از خانه زیرزمینی خودشان در می‌آید و در کوچه‌های تنگ، پرسر و صدا، کثیف، شلوغ و محقر پا می‌گذارد. و سکانس بعدی او را نشان می‌دهد که در محله ای شیک، تمیز، خلوت، آرام و با صدای پرندگان به دنبال خانه خانواده مرفه می‌گردد. کوچه‌ای که پسر از شیب سربالایی آن بالا می‌آید به خوبی حاکی از اختلافی است که او باید با نقش بازی کردن پنهان کند.

اگر بخواهیم به سکانس شاخص دیگری اشاره کنیم، باید از سکانسی بگوییم که خانواده فقیر پس از فرار از خانه خانواده مرفه، زیر باران به خانه خود می‌آیند و می‌بینند بارش شدید باران و ترکیدن لوله‌های فاضلاب، باعث غرق شدن خانه‌شان در آب باران و کثافات چاه فاضلاب شده است. این باران که صبح روز بعد زن خانواده مرفه بابت بارش آن و تمیز شدن هوا خوشحال است، زندگی صدها نفر را از بین برده و او حتی این موضوع را نمی‌داند.

این در حالی است که پسر کوچک خانواده مرفه تمام شب زیر چادر سرخپوستی اسباب بازی که از آمریکا برای او خریده بودند، ماند ولی حتی قطره‌ای باران به داخل چادرش نفوذ نکرده بود. این که چادر اسباب بازی او انقدر باکیفیت‌تر و امن‌تر از خانه آن خانواده است، بیانگر خیلی چیزهاست.

فقر

دومین علامت اصلی فیلم Parasite فقر است. خانه‌ای که در آن وسایل زیاد ولی بلااستفاده‌ای وجود دارد. خانواده‌ای که برای امرار معاش جعبه پیتزا تا می‌کنند و هنگام سمپاشی خیابان پنجره خانه خود را نمی‌بندند تا خانه‌شان به رایگان سمپاشی شود. همه این‌ها در کنار سایر المان‌ها نشان‌دهنده فقر جاری در خانه است. اما این فیلم به هیچ وجه ما را به ترحم برای این خانواده فقیر وانمی‌دارد. این خانواده با اینکه فقیر هستند، اما افسار زندگی خود را در دست دارند و هرطور شده آن را مدیریت می‌کنند.

این نگاه کارگردان به فقر خانواده و معمول نشان دادن آن و بیان زندگی روزمره یک خانواده که به فقر خود عادت کرده‌اند، از نکات تحسین برانگیز فیلم است. ما در فیلم‌ها به واقعیت خیلی بیشتر از اغراق نیاز داریم. واقعیتی تلخ که حتی با یک موسیقی سرخوشانه همراه می شود. چون این همان چیزی است که در زندگی عادی می‌بینیم.

در دقایق اول فیلم است که پسر خانواده فقیر برای تدریس زبان انگلیسی به خانواده مرفهی معرفی می‌شود و روند داستان تغییر می‌کند. ما در این جا روی باهوش خانواده را می‌بینیم. می‌بینیم که چطور در خانه بزرگ و شیک خانواده مرفه تکثیر می‌شوند و از آن‌ها تغذیه می‌کنند؛ درست مثل انگل‌ها.

تازه به دوران رسیدگی

جالب است بدانید که این اختلاف طبقاتی فاحش که در فیلم Parasite شاهدش هستیم، وقتی به سراغ خانواده‌های واقعا پولدار برویم شدیدتر هم می‌شود. در طول فیلم و شاید همان صحنه‌های اولی که پسر فقیر به خانه خانواده ثروتمند رفته است، می‌فهمیم که این خانواده آنچنان هم پولدار نیست.

که اگر بود سعی نمی‌کرد با صحبت در مورد وسایل سرخپوستی پسر کوچکش که از آمریکا خریده‌اند به معلم خصوصی زبان دخترش پز بدهد. پس حتما این خانواده مرفه هم درگیر یک اختلاف طبقاتی است. اختلافی که سعی می‌کند با رفتارهای خاص آن را کاهش دهد و خود را به خانواده‌های بلندمرتبه تری نزدیک کند. اما این اختلاف کجا و آن اختلاف کجا …

اما همه این‌ها ظاهر داستان است. همان چیزهایی که حتما پس از یکبار دیدن فیلم انگل متوجه آن‌ها می‌شوید. در صورتی که دلیل اصلی مفهومی و لایه لایه بودن فیلم Parasite آن است که هر سکانس ساده آن جای ساعت‌ها بحث دارد.

اگر با دیدن فیلم Parasite به سینمای کره، علاقه‌مند شدید، فیلم خانه خالی یا ۳-Iron یکی دیگر از پیشنهادهای ما به شما است. در لینک زیر می‌توانید معرفی و توضیحاتی در مورد این فیلم ببینید:

در تعطیلات چه فیلم هایی ببینیم؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا