زیبایی پوست

چگونه یک روتین پوستی اقتصادی داشته‌ باشیم؟

شادابی و سلامت پوست هم برای مردان و هم برای زنان از اهمیت بالایی برخوردار است. اهمیت مراقبت از پوست صورت و شاداب نگه‌داشتن آن می‌تواند از این منظر تعیین ‌شود که در شادابی روحیه‌ی افراد نیز بسیار موثر است. اما معمولا این باور وجود دارد که اجرای یک روتین پوستی بسیار هزینه‌بر بوده و از عهده‌ی بسیاری از افراد خارج است. این یک باور غلط است. با ما همراه باشید تا نحوه‌ی بکارگیری یک روتین پوستی متناسب با درآمد و جنس پوست شما را برایتان شرح دهیم.

جنس پوست خود را بشناسید

برای انتخاب یک روتین پوستی مناسب می‌بایست در اولین قدم جنس پوست خود را تشخیص دهید. تقسیم بندی‌های متفاوتی برای تعیین جنس پوست وجود دارد اما معمولا 4 دسته‌ی اصلی را برای انواع پوست در نظر می‌گیریم. در ادامه انواع جنس پوست و روش‌هایی را برای اینکه تشخیص دهید پوست شما از کدام نوع است، شرح می‌دهیم.

پوست چرب

افرادی که دارای پوست چرب هستند احتمالا این موضوع به قدری برای آن‌ها روشن است که نیازی به روشی برای تشخیص این موضوع ندارند! این افراد تقریبا نیم ساعت الی یک ساعت بعد از حمام یا شستن صورت، اگر به پوست‌شان دست بکشند چربی را احساس خواهند کرد. با این حال اگر همچنان شک دارید که جز این دسته قرار می‌گیرید یا خیر همین روش را امتحان کنید. یک ساعت پس از استحمام یا شستن صورت به پیشانی، چانه و بینی خود دست بکشید و ببینید چربی احساس می‌کنید یا خیر.

پوست خشک

اگر پس از استحمام یا شستن صورت با جمع‌ کردن عضلات صورتتان احساس کشیدگی می‌کنید شما دارای پوست خشک هستید. افرادی که پوست خشک دارند معمولا باید سه بند انگشت مرطوب کننده استفاده کنند تا احساس خشکی در پوستشان از بین برود.

یک راه حل دیگر آن است که پوست خود را به آرامی نیشگون بگیرید. اگر تا چند لحظه چین‌وچروک روی صورت شما ماند این هم بدان معنی است که شما پوست خشک دارید.

پوست ترکیبی

افرادی که دارای پوست ترکیبی هستند هم خشکی را در پوست‌شان احساس می‌کنند و هم چربی را. به این معنی که بلافاصله بعد از استحمام یا شستن صورت، موقع خندیدن یا جمع‌ کردن عضلات صورت، احساس کشیدگی دارند. همچنین پس از استفاده از دو بندانگشت کرم مرطوب‌کننده احساس می‌کنند پوست‌شان چرب شده.

یک آزمایش ساده برای آنکه تشخیص دهید پوست شما ترکیبی هست یا خیر آن است که پس از احساس کشیدگی یک بندانگشت مرطوب‌کننده‌ی مخصوص پوست‌های چرب استفاده کنید. چنانچه احساس خشکی و کشیدگی شما رفع شد، پوست شما ترکیبی است اما اگر احساس کردید باز هم به مرطوب‌کننده نیاز دارید شما دارای پوست خشک هستید.

درباره‌ی انواع جنس پوست می‌توانید اینجا بخوانید.

انواع جنس پوست
انواع جنس پوست

بعد از آن که جنس پوست خود را تشخیص دادید نوبت آن است که بدانید چه محصولاتی را باید برای اجرای روتین پوستی اقتصادی خود استفاده نمایید. به طور کلی چند محصول اصلی وجود دارند که برای داشتن پوست سلامت ضروری هستند. برای اجرای روتین پوستی خود باید این محصولات اصلی را حتما تهیه کنید. در ادامه خواهیم گفت چگونه این محصولات را خریداری کنید که با درآمد شما تناسب داشته باشد و بتوانید همیشه از آن‌ها استفاده کنید.

4 محصول ضروری برای اجرای روتین پوستی

برای داشتن یک روتین پوستی شما می‌توانید میلیون‌ها تومان پول خرج کنید و محصولات مختلفی تهیه کنید. سرم‌ها، کرم‌ها، ماسک‌ها و روغن‌های مختلفی وجود دارند که شما می‌توانید به صورت ماهانه خریداری کنید. استفاده از این محصولات می‌تواند بسیار موثر واقع شود و پوست شما را روز به روز بهتر کند.

اما 4 محصولی که در ادامه نام می‌بریم برای تامین حداقل سلامت پوست شما ضروری هستند.

ژل یا محلول شوینده‌ی صورت

این محصول در واقع اصلی‌ترین چیزی است که می‌بایست برای اجرای روتین پوستی خود تهیه‌ کنید. چراکه اگر پوست خود را به صورت صحیح و منظم نشویید، استفاده از تمام محصولات دیگر بی‌فایده است! اگر پوست به صورت روزانه شسته نشود، لایه‌های مرده پوست و چربی‌ها و کثیفی‌ها روی پوست را می‌پوشانند. این امر مانع رسیدن موادی که روی پوستتان قرار می‌دهید به منافذ می‌شود. پس داشتن یک ژل یا شوینده‌ی صورت مناسب برای پوست ضروری است.

برس شوینده‌ی صورت

با توجه به توضیحاتی که درباره‌ی ژل و محلول شوینده‌ی صورت دادیم، احتمالا از اهمیت کامل تمیز ‌شدن و پاک‌ شدن پوست مطلع شدید. باید بگوییم که این اتفاق بدون کمک یک برس برای شستن صورت امکان پذیر نیست. چرا که شما به کمک انگشت‌تان نمی‌توانید داخل منافذ پوست را هم پاک کنید. برای این کار به یک برس نیاز دارید تا صورت شما کاملا پاک شود.

کرم ضد آفتاب

اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب برای سلامت و جوان‌ ماندن پوست بسیار بالا است. معمولا افرادی که از سلامت پوست سردرمی‌آورند و در این زمینه مطالعات علمی دارند توصیه می‌کنند اگر هیچ ‌کاری برای سلامت پوست خود نمی‌کنید، حداقل همواره از ضدآفتاب استفاده کنید. تاکید بر واژه‌ی همواره به این دلیل است که گاهی افراد گمان می‌کنند می‌بایست فقط موقع وجود آفتاب از ضدآفتاب استفاده کنند. این یک باور غلط است. در زمان روشنایی، چه آفتاب در آسمان باشد چه نباشد شما باید از ضد آفتاب استفاده کنید.

کاربرد ضدآفتاب جلوگیری از ضررهای اشعه فرابنفشی است که در هنگام روز در هوا وجود دارد. بنابراین اگر آفتاب پشت ابرها هم برود، ضرر اشعه‌ی فرابنفش همچنان در هوا موجود است و استفاده از کرم ضدآفتاب می‌تواند تا حد زیادی جلوی این ضرر را بگیرد.


کرم مرطوب‌کننده

بعضا افراد فکر می‌کنند که کرم مرطوب‌کننده مختص افرادی است که پوست خشک دارند در حالیکه اینطور نیست. کرم مرطوب‌کننده تامین کننده‌ی چربی پوست نیست بلکه آب و رطوبت پوست را تامین می‌کند. در صورتی که برای تامین رطوبت پوست از کرم مناسب جنس پوست خود استفاده کنید، چربی پوست شما نیز تنظیم می‌شود.

مراقبت از پوست یکی از دغدغه‌های اصلی در فصل تابستان است. با گرم شدن هوا و افزایش شدت آفتاب، پوست بدن بویژه صورت نیاز به مراقبت دارد. ۵ نکته در مراقبت از پوست را بخوانید تا بتوانید در مراقبت از پوست خود بهتر عمل کنید.

۵ نکته در مراقبت از پوست

چگونه محصولات ضروری روتین پوستی را به‌صورت اقتصادی تهیه کنیم؟

دانستن این نکته ضروری است که سلامت پوست مانند سلامت دیگر قسمت‌های بدن بسیار حساس و حیاتی است. همان‌طور که شما برای درمان بیماری‌های قلبی هرگز حاضر نمی‌شوید از داروهای تقلبی و غیراستاندارد استفاده کنید، نباید حاضر شوید برای پوست‌تان از محصولات تقلبی استفاده کنید. پس اگر می‌خواهید که روتین پوستی خود را به‌صورتی اقتصادی اجرا کنید، سراغ محصولات تقلبی ارزان نروید. سعی کنید تمام برندهای استاندارد و معتبر را بشناسید و درباره‌ی آن‌ها تحقیق کنید تا بتوانید از میان آن‌ها، آن را که با قیمت مدنظر شما هم‌خوانی دارد انتخاب کرده و محصولات خود را خریداری کنید.

در حال حاضر شوینده‌ی صورت، کرم ضدآفتاب و کرم مرطوب‌کننده در تمامی برندهای موجود داخلی، خارجی و تحت لیسانس وجود دارد. با یک جست و جوی ساده در فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانید هم از قیمت این محصولات باخبر شوید و هم ویژگی‌های فنی این محصولات را بدانید. در این زمینه خواندن نظرات افرادی که از این محصولات استفاده نموده‌اند نیز می‌تواند بسیار کارساز باشد.

انتخاب برس شوینده‌ی صورت با قیمت اقتصادی برای اجرای روتین پوستی

در حال حاضر برندهای مختلف برس‌های شوینده‌ی صورت زیادی را معرفی کرده‌اند که هرکدام از آن‌ها دارای قابلیت‌ها و جنس‌های متفاوتی می‌باشد. قیمت این برس‌ها بسته به جنس و قابلیت آن‌ها تغییر می‌کند. واقعیت آن است که داشتن یک برس شوینده‌ی صورت ساده با روکش سیلیکونی که قیمت بسیار بسیار اقتصادی‌تری نسبت به نمونه‌های شارژی و قابلیت‌دار آن دارد، می‌تواند بسیار در سلامت پوست شما موثر واقع ‌شود. هرچند می‌دانیم که قابلیت‌های نمونه‌های گران قیمتش را ندارد. پس سعی ‌کنید در قدم اول حتما یک برس شوینده‌ی صورت، هرچند کم‌قابلیت اما با قیمت مدنظرتان را تهیه کنید.


ترتیب انجام روتین پوستی

پس از آن که با توجه به قیمتی که مدنظر داشتید، برند مورد نظر خود را انتخاب کردید و محصولات ضروری را تهیه کردید نوبت آن است که از این محصولات استفاده کنید. اما باید بدانید که ترتیب استفاده از این محصولات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در صورتی که این ترتیب درست رعایت نشود، آثار استفاده از آن‌ها کم می‌شود. ترتیب استفاده از محصولات پوستی به صورت زیر است:

  • شستن صورت با ژل شست و شو و استفاده از انواع پاک کننده ها مانند تونر و غیره
  • استفاده از مرطوب کننده ها و سرم های آب رسان و غیره
  • استفاده از ضد آفتاب
  • شستن صورت یا استحمام در پایان روز
  • استفاده از ویتامین ها، ماسک ها و…
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا