دکوراسیون

نکاتی در مورد دکوراسیون آشپزخانه کوچک

با افزایش جمعیت ساکن در کلان شهرها، فشرده‌تر شدن منازل، پایین آمدن متراژ خانه‌ها، افزایش قیمت واحد مسکونی و … روز به روز فضاهای داخلی خانه کوچک می‌شوند. آشپزخانه که قلب تپنده خانه نیز هست از این قاعده مستثنی نیست. در چنین شرایطی اهمیت دکوراسیون آشپزخانه دو چندان می‌شود.

دکوراسیون یک آشپزخانه بزرگ و دلباز کار چندان سختی نیست چرا که هر چه بخواهید در آن قرار می‌دهید و باز هم فضای خالی دارید تا آشپزخانه شلوغ به نظر نرسد. اما برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک باید حواستان به نکات مهمی باشد تا آشپزخانه کاراتر و دلبازتری داشته باشید. ما در ادامه به بیان برخی از این نکات خواهیم پرداخت و امیدواریم این نکات به شما در بهبود دکوراسیون آشپزخانه کوچک خانه‌تان کمک کند.

آشپزخانه، همان محیطی است که به آن قلب یا مرکز خانه نیز می‌گویند. محیطی که نیاز ما به غذاها، مایعات و شاید حتی معاشرت‌های روزانه با اعضای خانواده را در آن دریافت می‌کنیم. پس دکوراسیون آشپزخانه مهم است. زمانی که این فضا کوچک می‌شود، در چیدمان محدودیت ایجاد می‌شود.

با وجود این محدودیت شما باید بهترین انتخاب‌ها را برای دکوراسیون آشپزخانه کوچک داشته باشید. انتخاب‌‌هایی که باعث بروز محدودیت یا کمبود نشوند و فضای آشپزخانه کوچک را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان دهند.

دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه و دکوراسیون آشپزخانه همیشه در زیباتر به نظر رسیدن خانه نقش داشتند. این نقش از زمانی که آشپزخانه‌های اپن مرسوم شدند نیز چند برابر شد. در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه و کارآمد بودن آن، متراژ مهم نیست. یک آشپزخانه کوچک اگر دکوراسیون خوبی داشته باشد و از فضاهای آن به درستی استفاده شود، یک آشپزخانه ایده‌آل است.

صبر، دقت و حوصله همه آن چیزی است که برای دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک به آن نیاز دارید. دکوراسیون درست و خلاقانه جلوه‌ای به آشپزخانه خواهد بخشید که کوچکی آن اصلا به نظر بیننده نرسد. بهینه کردن همه فضاهای موجود در آشپزخانه کوچک دومین چیزی است که اهمیت دارد. چرا که این آشپزخانه‌های کوچک احتمالا فضای کمی هم برای نگهداری از وسایل شما دارند.

در ادامه به بیان و بررسی نکاتی خواهیم پرداخت که در دکوراسیون آشپزخانه کوچک برای شما مفید هستند:

روشنایی آشپزخانه

ورود نور طبیعی به فضای داخلی و نورپردازی صحیح آشپزخانه، آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.
ورود نور طبیعی به فضای داخلی و نورپردازی صحیح آشپزخانه، آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

در دکوراسیون فضاهای کوچک (چه آشپزخانه، چه اتاق خواب و چه کل خانه) نور و روشنایی حرف اول را می‌زند. ورود نور طبیعی به فضای داخلی و نورپردازی صحیح آشپزخانه، آن را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. همان طور که یک آشپزخانه کم نور و تاریک،‌ کوچک‌تر از آنچه که هست به نظر می‌رسد.

پس هرگز از پرده‌های کلفت، سنگین و تیره در آشپزخانه استفاده نکنید. این پرده‌ها با قرار گرفتن جلوی پنجره، به نور خورشید اجازه ورود به فضای خانه و آشپزخانه را نمی دهند.

استفاده از کابینت‌هایی که می‌توانند نور را منعکس کنند (هر سطحی که نور را بازتاب دهد به خصوص شیشه یا آینه) در دکوراسیون آشپزخانه کوچک، توصیه می‌شود. اگر کابینت‌های شما هم آینه ندارند، بهتر است از یک آینه در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید.

آینه هم از آن وسایلی است است که در دکوراسیون هر فضای کوچکی معجزه می‌کند. آینه جز بزرگ‌تر نشان دادن فضا، نور محیط را هم دو برابر می‌کند. این روشنایی دو برابر در بهتر، بزرگ‌تر و جادارتر به نظر رسیدن آشپزخانه اثرگذار است.

استفاده از رنگ‌های روشن

رنگ‌های روشن مخصوصا سفید و کرم، رنگ‌هایی هستند که باید از آن در دکوراسیون اشپزخانه کوچک بهره ببرید
رنگ‌های روشن مخصوصا سفید و کرم، رنگ‌هایی هستند که باید از آن در دکوراسیون اشپزخانه کوچک بهره ببرید

حتما طی تحقیقاتی که درمورد دکوراسیون فضاهای کوچک داشته‌اید، فهمیده‌اید که نباید از معجزه رنگ‌های روشن غافل شد. رنگ‌های روشن مخصوصا سفید و کرم، رنگ‌هایی هستند که باید از آن در دکوراسیون اشپزخانه کوچک بهره ببرید. در دکوراسیون آشپزخانه کوچک سفید را با رنگ‌های روشن دیگری مثل آبی، زرد یا … مخلوط کنید و از نتیجه لذت ببرید.

ما شما را محدود به انتخاب هیچ رنگی نمی‌کنیم. هر رنگ روشن یا تیره‌ای می‌تواند رنگ غالب آشپزخانه شما باشد. با این همه اگر از کابینت‌های سفید استفاده کنید یا دیوارها را به رنگ سفید دراورید، متوجه تفاوت خواهید شد. رنگ سفید نه تنها باعث بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر رسیدن آشپزخانه می‌شود، بلکه به شما احساس داشتن آشپزخانه‌ای تمیزتر و مدرن‌تر نیز می‌دهد.

اگر قصد استفاده از رنگ‌های تیره در دکوراسیون آشپزخانه را دارید،‌ نکاتی که در مقاله زیر آمده، می‌تواند به شما کمک کند:

رنگ‌های تیره در دکوراسیون خانه

کابینت‌ها

ببینید در چه صورتی می‌توان از فضای کابینت‌ها بهره بیشتری برد.
ببینید در چه صورتی می‌توان از فضای کابینت‌ها بهره بیشتری برد.

کابینت‌ها بعد از یخچال، گاز و سینک ظرفشویی مهم ترین عضو آشپزخانه هستند. عضوی که تاثیر زیادی بر دکوراسیون آشپزخانه دارند. اکثر وسایل دیگری که قرار است در آشپزخانه باشند، در کابینت‌ها نگهداری می‌شوند. همین اهمیت آن‌ها را در دکوراسیون آشپزخانه کوچک بالا می‌برد. از فضای داخلی کابینت‌ها باید به خوبی استفاده کرد.

با دید جدید و متفاوتی نگاه داخل کابینت‌ها کنید و ببینید در چه صورتی می‌توان از فضای آن‌ها بهره بیشتری برد. اگر با چیدن وسایل کف کابینت، فاصله زیادی تا طبقه داخلی بعد وجود دارد، شاید بتوانید طبقه دیگری به داخل کابینت اضافه کنید. یا اگر به جای کنار هم قرار دادن شیشه‌های سس، روغن و ادویه آن‌ها را دسته بندی کنید و در چند ردیف مشخص قرار دهید، احتمالا فضای آزاد بیشتری خواهید داشت، یا …

اگر تمام ترفندهای بهینه‌سازی فضای داخلی کابینت را پیاده کردید، به بالای کابینت‌ها نگاه کنید. آن‌جا فضایی هست که می‌شود از آن استفاده کرد. البته وسایلی که کمتر استفاده می‌کنید را آن جا بگذارید، چون دسترسی به آن سخت است. علاوه بر این اگر می‌خواهید از این فضا استفاده کنید، باید مرتبا آن جا را تمیزی کنید. بالای کابینت‌ها همیشه معدن دوده و چربی است.

اگر طرفدار محیط زیست هستید، احتمالا خواندن در مورد دکوراسیون تجدید نظر شده برای شما جالب است:

دکوراسیون تجدید نظر شده

کابینت‌های بالایی

ر دکوراسیون آشپزخانه کوچک از شلف‌ها یا کابینت‌های شیشه‌ای استفاده کنید تا از گرفتگی فضا، کم کنند.
ر دکوراسیون آشپزخانه کوچک از شلف‌ها یا کابینت‌های شیشه‌ای استفاده کنید تا از گرفتگی فضا، کم کنند.

درست است که بالاتر به شما گفتیم از روی کابینت های بالایی برای وسایل باقی‌مانده خود استفاده کنید، اما توصیه مهم دیگری داریم که با این توصیه در تضاد است. اگر می توانید بیخیال کابینت‌های بالایی شوید. انبوه کابینت‌های بالایی که روی دیوار نصب می‌شوند، باعث کوچک‌تر به نظر رسیدن آشپزخانه خواهند شد.

اما اگر نمی‌توانید این کار را بکنید، در دکوراسیون آشپزخانه کوچک از شلف‌ها یا کابینت‌های شیشه‌ای استفاده کنید تا از گرفتگی فضا، کم کنند.

میز نهارخوری

با خرید چند صندلی پایه بلند، از همان اپن به جای میز غذاخوری استفاده کنید.
با خرید چند صندلی پایه بلند، از همان اپن به جای میز غذاخوری استفاده کنید.

میزهای نهارخوری بزرگ و کلاسیک امروزه نه تنها در دکوراسیون آشپزخانه جایی ندارد، بلکه خانه‌های زیادی هم به دلیل متراژ کمی که دارند، نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. در دکوراسیون آشپزخانه کوچک باید از میز و صندلی های ظریف استفاده کنید.

استفاده از نهارخوری ّای بزرگ هم فضای رفت و آمد در آشپزخانه را می‌گیرد و هم با کاهش فضای آزاد، آشپزخانه را کوچک‌تر از آنچه هست نشان می‌دهد.

البته در بسیاری از آشپزخانه‌های امروزی که اپن هستند، لازم نیست دکوراسیون آشپزخانه را با قرار دادن میز نهارخوری خراب کنید. با خرید چند صندلی پایه بلند، از همان اپن به جای میز غذاخوری استفاده کنید. با این کار دکوراسیون آشپزخانه شما به دکوراسیون مدرن نیز نزدیک‌تر می‌شود.

در مجله اینترنتی امرسان در مورد دکوراسیون مدرن بیشتر بخوانید:

دکوراسیون مدرن

نگهداری از گل و گیاه به آشپزخانه طراوت می‌بخشد

آشپزخانه کوچک شما ممکن است به هر دلیل دلگیر به نظر برسد اما مطمئن باشید اگر گلدان‌های متنوع درون آن بگذارید، فضای آشپزخانه عوض خواهد شد.
آشپزخانه کوچک شما ممکن است به هر دلیل دلگیر به نظر برسد اما مطمئن باشید اگر گلدان‌های متنوع درون آن بگذارید، فضای آشپزخانه عوض خواهد شد.

قرار دادن گلدان‌های گل، گیاهان سبز یا حتی سبزیجات هر محیطی را پر از تازگی و شادابی می‌کند. آشپزخانه کوچک شما ممکن است به هر دلیل دلگیر به نظر برسد اما مطمئن باشید اگر گلدان‌های متنوع درون آن بگذارید، فضای آشپزخانه عوض خواهد شد. استفاده از گیاهان در دکوراسیون آشپزخانه کوچک ایده هوشمندانه‌ای است که به راحتی می‌شود پیاده کرد.

نگهداری از گلدان‌ها قرار نیست مساحت زیادی از آشپزخانه را بگیرد یا باعث شلوغ‌تر به نظر رسیدن آن شود. لب پنجره، روی یخچال‌هایی با ارتفاع مناسب، کنار ظرفشویی، روی پیشخوان یا کابینت‌ها یا روی دیوار مکان‌های مناسبی برای قرار دادن گلدان هستند.

اگر آشپزخانه شما نور کافی و مناسب دارد، می‌توانید سبزی‌ها و گیاهان خوراکی متنوعی را هم در گلدان‌های مستطیل و کوچک پرورش دهید. کاری که نه تنها به آشپزخانه، بلکه به روح شما هم شادی و آرامش می‌بخشد.

اگر اهل نگهداری از گل و گیاه هستید، احتمالا تهیه کود خانگی برای گلدان‌هایتان برای شما جالب خواهد بود. در مقاله زیر ضمن بررسی مزایای کود خانگی، روش تهیه آن را برای شما آورده‌ایم:

درست کردن کود خانگی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا