روانشناسی ازدواج

هفت عادت مخرب در رابطه‌ی عاطفی

در رابطه‌ی عاطفی اکثریت افراد معمولا هفت عادت مخرب وجود دارد. هفت عادتی که اگر به آن آگاه نشوید رابطه‌ی شما هر روز بیشتر رو به افول خواهد رفت. اما برای برون رفت از این مشکل یک راه حل وجود دارد. راه حل این است که شما هفت رفتار مهرآمیز را جایگزین رفتارهای مخرب نمایید. در این مقاله هفت رفتار مخرب و مهرآمیز را نام برده و به شما کمک می‌کنیم آن‌ها را جایگزین هم نمایید.

درباره‌ی تعریف رابطه‌ی عاطفی در این‌جا بخوانید.

انتقاد، پر سروصداترین ساز ازدواج‌ها

اگر به بحث و مشاجره‌های خودتان و شریک عاطفی‌تان دقت کنید، می‌بینید که پر از انتقاد است. شاید در نظر شما انتقادپذیری یک ویژگی مثبت باشد. شاید تصور کنید انتقاد کردن به همسر کار بدی نیست. شای با خودتان بگویید پس چرا همه‌جای دنیا صندوق انتقادات و پیشنهادات وجود دارد؟

دلیل آن مشخص است. چراکه آن افراد با ما تبادل مالی می‌کنند و مشتری آن‌ها هستیم. اما همسر و شریک عاطفی شما‌، مشتری شما نیست. شما با شریک عاطفی خود تبادل عاطفی می‌کنید پس نیازی ندارید از هم انتقاد کنید.

حمایت، عادت مهرآمیز جایگزین

به جای انتقاد با شریک عاطفی خود گفت‌وگو کنید. وقتی از همسرتان حمایت می‌کنید در واقع دارید یک عبارت مهرآمیز به او می‌گویید.« عزیزم زیاد به خودت سخت نگیر. تو اشتباه کوچکی مرتکب شده‌ای. ما می‌توانیم با این اشتباه زندگی کنیم. بیا دوشادوش هم بایستیم و برای آن راه حلی پیدا کنیم. موافقی؟»

زوج‌هایی که از یکدیگر حمایت می‌کنند، روابط محکم و پایداری دارند. همیشه بخاطر داشته باشید که شما پشت و پناه یکدیگر هستید.

سرزنش کردن، تلخ‌ترین عادت مخرب

گفت‌وگوهای بین زوج‌های ناخوشنود معمولا پر از سرزنش است. سرزنشگر هیچ‌گاه تقصیری ندارد. همیشه مقصر طرف مقابل است. معمولا یکی از زوج‌ها سرزنش می‌کند و دیگری انتقاد. هر دو هم ناراضی هستند و شکایت می‌کنند. دلیل آن‌که سرزنش کردن رفتار مخربی است بسیار واضح است. سرزنش کردن افراد هیچ فایده‌ای برای آن‌ها و حتی شما ندارد. چون با سرزنش کردن، شما راه حلی ارائه نمی‌کنید. حتی برای ابراز نارضایتی از احساس خود صحبت نمی‌کنید. شما تنها و تنها باعث می‌شوید بحث‌تان بالا بگیرد، بدون آن‌که مشکلی از شما حل شود.

به جای سرزنش تشویق کنید

وقتی از شریک عاطفی‌تان جملاتی مانند:«کار بسیار مهمی انجام دادی» می‌شنوید، احساس می‌کنید تشویق شده‌اید. آن‌گاه هرکدام از شما باعث خوشحالی یکدیگر می‌شوید. در واقع شما طوری برخورد می‌کنید که شریک عاطفی‌تان می‌داند در هر گامی که برمی‌دارد از حمایت شما برخوردار است. زوج‌هایی که یکدیگر را تشویق می‌کنند از احساس اطمینانی برخوردارند که به موفقیت آن‌ها در تمام ابعاد زندگی کمک می‌کند.

غر، تهدید، تنبیه و رشوه‌دادن

زمانی که یک مشاجره اتفاق می‌افتد، معمولا این ۴ رفتار مخرب به صورت زنجیروار و پشت‌سرهم رخ می‌دهند. یک از زوج‌ها غر می‌زند و دیگری تهدید می‌کند. در نهایت این مشاجره منجر به تنبیه و سپس رشوه‌دادن می‌شود. اگر شما بتوانید این هفت عادت را که در مشاجره‌هایتان به کار می‌گیرید، ترک کنید و رفتار‌های مهرآمیزی را که در ادامه نام می‌بریم جایگزین آن‌ها کنید، زندگی شما به طور چشم‌گیری بهبود پیدا می‌کند.

پنج عادت مهرآمیز جایگزین

عادت گوش دادن

از میان تمام عادات مهرآمیز گوش‌دادن بیشتر درخواست می‌شود و کم‌تر داده می‌شود. اگر می‌خواهید به یکدیگر در ارضا نیاز به قدرت‌تان کمک کنید، به یکدیگر گوش کنید. به یکدیگر گوش کنید بدون آن‌که آن‌چه را می‌شنوید ارزیابی کنید. به طور دقیق به حرف‌های شریک عاطفی‌تان گوش کنید و سعی کنید خواسته‌ی او را درک کنید. برای درک صحیح خواسته‌ی او از او بپرسید:« ممکن است کمی بیشتر توضیح بدهی تا بفهمم می‌خواهی چه چیزی را در حرف‌های تو بشنوم؟». ممکن است با آن‌چه که شریک عاطفی‌تان می‌گوید موافق نباشید. اما اگر هر دوی شما این احساس را داشته باشید که دیگری به آن‌چه شما گفتید خوب گوش کرده است، احساس بهتری دارید.

پذیرش

وقتی همسرتان سرانجام خود واقعی شما را می‌بیند که بعضا چندان هم خوشایند نیست، به شما یک جمله می‌گوید. «تو را بخاطر همینی که هستی دوست دارم». این اساس پذیرش در هر رابطه‌ای است. ضعف و کاستی‌های یکدیگر را می‌پذیرید و اطمینان دارید هر یک از شما در هر لحظه بهترین تلاش خود را برای رابطه‌تان انجام می‌دهید. همه‌ی ما لحظات ارزشمندی در زندگی‌مان داریم که در آن‌ها می‌درخشیم. لحظات درخشان یکدیگر را شناسایی کنید و بپذیرید که هیچکس کامل نیست. این‌گونه به روابط خود استحکام ببخشید.

اعتماد

اعتماد کردن عادت مهمی است. به این دلیل که اعتماد کردن به دیگری کار آسانی نیست. شاید همه‌ی ما در زندگی‌مان به کسی اعتماد کرده باشیم و سپس اعتمادمان سلب شده باشد. طرد شده باشیم، به ما خیانت کرده باشند و صدمه دیده‌باشیم. در رابطه، اعتماد مانند تعهد است. قلب و روح رابطه محسوب می‌شود. تا جایی که می‌توانید ــبدون آزردن شریک عاطفی‌تان ــ با هم صادق و روراست باشید.به یکدیگر بگویید که به هم اعتماد دارید، زیرا بدون آگاهی از این مورد هر دو احساس تنهایی خواهید کرد.

اعتماد
اعتماد

احترام گذاشتن

این تنها عادت مهرآمیزی است که بدون شک در رابطه‌های ناموفق وجود نداشته است. در رابطه‌ی شما نمره‌ی احترام متقابل چند است؟ خصایص قابل احترامی را در وجود یکدیگر پیدا کنید و آن‌ها را خاطرنشان کنید. به همسرتان بگویید به چه خصایصی در او احترام می‌گذارید. اگر احترام از دست برود همه چیز از دست می‌رود.

مذاکره درباره‌ی تفاوت‌ها

در بهترین ازدواج‌ها هم بین زوج‌ها تفاوت و اختلاف وجود دارد. وقتی مذاکره می‌کنید در واقع چیزی می‌دهید تا چیزی دریافت کنید. این به معنی رشوه دادن نیست. وقتی باهم مذاکره می‌کنید، صادقانه با یکدیگر داد و ستد می‌کنید. مثل یک معامله است. برای مثال اگر قیمت چیزی 30 میلیون باشد شما به فروشنده پیشنهاد 25 میلیون می‌دهید و در نهایت شما 2.5 میلیون بالا می‌روید می‌روید، فروشنده 2.5 میلیون پایین می‌آید و در نهایت آن را به قیمت 27.5 میلیون خریداری می‌کنید. اگر هرکدام از طرفین انعطاف کافی نداشته باشند، معامله جوش نمی‌خورد. پس انعطافناپذیری را هم به فهرست عادات مخرب خود اضافه کنید.

برگرفته از کتاب 8 درس برای زندگی زناشویی خشنود/ ویلیام و کارلین گلسرـ علی صحابی


همه ما دوست داریم ک یک رابطه ازدواج آرام و بدون نقص داشته و احساس خوشبختی کنیم. اما تحقیقات نشان می‌دهد که به علت یکسری مشکلات سطحی و عدم توانایی حل مشکل آمار ازدواج بسیار پایین آمده است. به همین دلیل است که از نظر خیلی‌ها ازدواج بیشتر یک افسانه است تا حقیقت. ازدواج و روابط بسیار پیچیده هستند، اما نکات و توصیه‌های زیادی وجود دارد که می‌توان برای ایجاد یک ازدواج و یا رابطه خوب به کار برد.

برای بهتر شدن رابطه ازدواج این کارها را انجام دهید


مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا