ترفند های خانه داری

راه‌هایی برای جلوگیری از اسراف مواد غذایی

همه‌ی ما از سال‌های ابتدایی زندگی‌مان فهمیدیم اسراف امر ناپسندی است. بزرگ‌ترها و یا اطرافیانی که بر این موضوع حساسیت دارند همواره به ما گوشزد می‌کنند که مواد غذایی خراب‌شدنی را به اندازه خریداری کنیم. یا این‌که به انداره‌ای غذا درست کنیم که در همان وعده‌ی غذایی تمام شود و چیزی از آن باقی نماند. اما می‌دانیم که بعضا مدیریت این موضوع سخت می‌شود. گاهی مواد غذایی خراب شدنی نظیر میوه، سبزی، قارچ و… داخل یخچال می‌مانند و خراب می‌شوند. یا اینکه مقداری از وعده‌ی غذایی ما اضافی می‌آید و ممکن است خورده نشده و دور ریخته شود.

در این مقاله از راه‌هایی حرف می‌‌زنیم که کمک می‌کنند مواد غذایی شما دور ریخته نشوند. با این روش‌ها می‌توانید از حادث شدن اسراف جلوگیری نمایید.

همواره داخل یخچال خود را چک کنید

اولین قدم برای آن‌که بتوانید از اسراف مواد غذایی جلوگیری نمایید آن است که بدانید داخل یخچال شما چه می‌گذرد. هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید یک بار تمامی طبقات و کشوهای یخچال را چک کنید. شما همیشه باید آمار میزان مواد غذایی موجود در یخچال را داشته باشید. اگر بدانید از هر چیز چقدر در یخچال دارید، راحت‌تر می‌توانید به اندازه خرید کنید. همچنین باید بدانید که کدام مواد غذایی دارند به پایان عمر خودشان نزدیک می‌شوند. و یا اینکه کدام مواد غذایی خراب شدند.

جلوگیری از اسراف میوه‌ها

کشوی میوه‌ها معمولا حاوی میوه‌هایی است که دارند کیفیت خودشان را از دست می‌دهند. افراد خانه معمولا رغبتی به خوردن این میوه‌‌ها نشان نمی‌دهند. بعضا پیش می‌آید که شما این میوه‌ها را پوست هم می‌کنید و خرد هم می‌کنید ولی باز هم طرفدار ندارند. در این شرایط یک پیشنهاد شگفت‌انگیز برای شما وجود دارد. اسموتی‌ها! اگر با همان میوه‌هایی که طرفدار نداشتند، اسموتی درست کنید، ممکن است بر سر اسموتی‌های دوست‌داشتنی دعوا شود!

هر میوه‌ای که در یخچال مانده و دارد خراب می‌شود، خوب بشویید. آن‌ها را قطعه‌قطعه کنید. داخل یک ظرف بریزید و فریز کنید. آن‌وقت هر موقع احساس کردید نیاز به یک نوشیدنی جذاب دارید می‌توانید این میوه‌ها را به صورت ترکیبی یا تنها داخل مخلوط‌کن بریزید، به مقدار دلخواه (حداقل نصف لیوان) در آن آب بریزید و دکمه‌ی مخلوط‌کن را فشار دهید. اسموتی شما آماده است! با این روش هم از اسراف میوه‌ها جلوگیری نموده‌اید و هم یک نوشیدنی خوشمزه برای افراد خانواده فراهم کردید.

چند پیشنهاد برای اسموتی‌هایی که از اسراف میوه‌ها جلوگیری می‌کنند

پاییز و زمستان

 • سیب+موز+پرتقال
 • سیب+پرتقال+عسل
 • کیوی+سیب+موز
 • آناناس+موز
 • و…

بهار و تابستان

 • توت‌فرنگی+موز+سیب
 • طالبی+توت‌فرنگی
 • طالبی+هندوانه+مقداری گلاب
 • آلبالو+شاتوت
 • هلو+زردآلو
اسموتی‌ها
اسموتی‌ها

درباره‌ی ماهیت اسموتی در این‌جا بخوانید.

در فصول گرم برخی میوه‌ها را خشک کنید

برخی از میوه‌ها مانند زردآلو، سیب، آلو، آلبالو و غبره را می‌توانید خشک کنید و بعد‌‌ها از آن‌ها استفاده نمایید.

سیب‌ را تبدیل به حلقه‌های نازک کنید. داخل سینی پهن کنید. رویش را توری بیاندازید و جلوی آفتاب بگذارید. پس از یک روز آن‌ها را پشت‌و‌رو کنید. این سیب‌ها را هم می‌توانید دم کنید و هم این‌که به صورت میوه‌ی خشک مصرف کنید.

زردآلوها را نیز مشابه سیب‌ها خشک کنید. این زردآلوها بعدها می‌توانند به عوان یک میان وعده‌ی مفید استفاده شوند. آلو و آلبالو حتی زحمت حلقه‌حلقه کردن را هم ندارند. در فصول بعدی این میوه‌های خشک می‌توانند در غذاها استفاده شوند و یا یک میان‌وعده‌ی جذاب برای بچه‌ها باشند. با این کار هم کودکان خانه را خوشحال می‌کنید و هم از اسراف این مواد غذایی ارزشمند جلوگیری می‌نمایید.

جلوگیری از اسراف صیفی‌جات و سبزیجات

صیفی‌جات و سبزیجات از مواد غذایی‌ای هستند که برای کاشت، داشت و برداشت آن‌‌ها زحمت زیادی کشیده می‌شود. به علاوه برای کشت صیفی‌جات و سبزیجات معمولا آب بسیار زیادی مصرف می‌شود. بنابراین اگر این دسته از مواد غذایی را اسراف کنیم، یعنی نسبت به مسئولیت شهروندی خود بی‌تفاوت هستیم.

سبزیجات و صیفیجات
سبزیجات و صیفیجات

صیفی‌جات و سبزیجات اضافی را فریز کنید

پیاز، قارچ، فلفل دلمه‌ای، کلم بروکلی، هویج و هر آن چیزی که به عنوان مواد اولیه برای طبخ غذا به کار می‌روند را می‌توانید فریز کنید.

 • پیازهایی که داخل سبد مانده‌اند و کم‌کم دارند نرم‌ می‌شوند، پوست بکنید. آنها را خرد کرده و کاملا سرخ کنید و سپس فریز کنید.
 • قارچ‌هایی که دارند سیاه می‌شوند، خرد کنید. یک قاشق آبلیمو به هر ده عدد قارچ اسلایس شده اضافه کنید و سپس آن‌ها را در بسته‌های مساوی فریز کنید.
 • فلفل دلمه‌ای‌‌ها، کلم بروکلی و هویج‌هایی که دارند نرم می‌شوند را خرد کنید و فریز کنید.
 • سبزی خوردن‌هایی که رنگ‌شان رو به زردی می‌رود خرد کرده و داخل فریزر بگذارید. بعدها می‌توانید در طبخ غذاهای حاضری مقداری از آن‌ها را تفت دهید تا غذا رنگ و بوی بهتری به خودش بگیرد. برای مثال می‌توانید از آن‌ها در غذاهایی مثل املت، نودل و انواع تست‌ها استفاده نمایید.

انجام این کارها برای شما دو فایده‌ی بزرگ دارد. فایده‌ی اول آن است که هیچ چیز را دور نمی‌ریزید. فایده‌ی دوم هم آن است که با داشتن این مواد فریز شده، هنگام آشپزی چند مرحله جلو می‌افتید. با فریز کردن مواد اولیه در هزینه و زمان صرفه‌جویی کرده‌اید.

گوجه‌های مانده را جلوی آفتاب خشک کنید

این کار در دو روز گرم تابستانی به راحتی قابل انجام است. گوجه‌هایی که تقریبا دارند آب می‌اندازند را حلقه حلقه کنید. به گوجه‌‌ها نمک بزنید و آن‌ها را جلوی آفتاب پهن کنید. روی گوجه‌ها توری بیاندازید تا گرد وغبار و جانوران روی آن ننشینند. پس از گذشت یک روز گوجه‌ها را برگردانید و یک روز دیگر فرصت دهید تا کاملا خشک شوند.

از این گوجه‌ها می‌توانید در انواع سالادها استفاده کنید. یا اینکه آن‌ها را داخل غذاهایی مانند آبگوشت، تاس کباب، چلوگوشت و… بریزید. یک راه بهتر هم آن است که آن‌ها را آسیاب کنید و همیشه پودر گوجه داشته باشید. از پودر گوجه در تمامی غذاهایی که رب دارند می‌توانید استفاده کنید.

گوجه‌ی خشک
گوجه‌ی خشک

بسیار پیش می‌آید که وعده‌های غذایی ما از سر میز شام یا نهار اضافی می‌آیند. خیلی از افراد انتخاب می‌کنند که این غذاها را دور بریزند. افرادی نیز هستند که مجبور می‌شوند این غذاها را دوباره گرم کنند و بخورند. اما دوباره گرم کردن بسیاری از غذاها خوشآیند نیست. ما در این مقاله با ارائه‌ی چند رسپی آسان به شما کمک می‌کنیم که هم غذاهایتان را دور نریزید و هم از تمام وعده‌های غذایی خود لذت ببرید.

با غذاهای در یخچال مانده چکار کنیم؟

با استفاده از راه‌کارهایی که برایتان شرح دادیم می‌توانید تا حد زیادی از اسراف مواد غذایی جلوگیری نمایید. به کار بستن این روش‌ها مقداری همت می‌خواهد و انگیزه برای حفظ محیط زیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا