رژیم غذایی

چگونه تغذیه‌ی سالم را جایگزین محیط چاقی کنیم؟

جامعه­‌ی مدرن بر علیه شما توطئه چیده‌­­است. بله درست است! نقشه کشیده‌­است تا شما را وادار کند که بیش­‌تر بخورید و کم­‌تر تحرک داشته باشید. دانشمندان حتی برای این امر یک اسم انتخاب کرده‌­اند:«محیط چاقی!». غذا همه‌جا هست. وسایلی که باعث تحرک و کار کم‌­تر می‌­شوند، همه‌جا حضور دارند. هوس­‌ها و وسوسه‌­ها همه‌جا هستند، بنابراین اوضاع خوب نیست یا لااقل متوسط است!

تنظیم رفتارهای غذایی توسط محرک‌های محیط چاقی

این محرک‌­ها در آشپزخانه شما، اتاق غذاخوری، فروشگاه‌­های مواد غذایی، رستوران‌­ها و حتی در محافل اجتماعی کمین می‌­کنند. خبر خوب این است که تحقیقات بیش از ده‌­ها استراتژی عملی فوق‌العاده ساده اما فوق‌العاده قدرتمند و کاربردی در این زمینه کشف کرده‌است. به وسیله‌ی این استراتژی‌ها شما می‌توانید پیرامون خود را به گونه‌ای تنظیم نمایید که باعث کاهش میزان چربی بدن، آمادگی جسمانی بالا و سلامتی شما شود.

خوردن غذا را تنها در یک مکان (به طور معمول اتاق غذاخوری) محدود کنید

این بدان معنی است که غذا خوردن روی میز کار، غذا خوردن جلوی کامپیوتر و بالاخص غذا خوردن در مقابل تلویزیون و… را مطلقا فراموش کنید. مطالعات نشان می‌­دهد فواید این تکنیک حداقل به سال 1971 برمی‌­گردد.

در خانه از بشقاب­‌های کوچکتر استفاده کنید

ممکن است یک حقه بنظر برسد! اما این روش به عنوان یک راهکار موثر در تشویق برای خوردن کالری کم‌­تر، در تحقیقات دانشگاه کرنل ثبت‌ شده‌­است.

غذاهای سالم را در مکان‌های قابل مشاهده بگذارید

غذاهای سالم را در نزدیکی و مقابل یخچال قرار دهید، روی میز ناهارخوری، روی اپن آشپزخانه، روی میزهای آشپزخانه، خوراکی‌­های سالم بگذارید. 5 قطعه میوه را در یک کاسه کنار در خروجی خانه قرار دهید و هر روز یک کدام را برای خوردن در مسیر کار انتخاب کنید.


یکی از چالش برانگیزترین جنبه‌های کاهش وزن، کاهش مصرف کالری است. بسیاری از غذاهایی که کم کالری هستند، آن حس سیری را به ما نداده و به پرخوری می‌انجامند. اما خوشبختانه غذاهای سالم زیادی نیز وجود دارند که هم کم کالری بوده و هم احساس سیری به ما می‌دهند.

بهترین غذاهای کم کالری که باعث کاهش وزن می‌شود

تغذیه‌ی سالم
تغذیه‌ی سالم

مواد غذایی ناسالم را دور از چشم خود نگه‌دارید

من مطمئن هستم شما که رژیم غذایی دارید غذاهای ناسالم و هله­‌هوله‌­ها را در خانه نگهداری نمی‌­کنید. اما ممکن است دیگر اعضای خانواده که برنامه­‌ی غذایی ندارند این کار را انجام دهند. در این صورت مطمئن شوید که آن­ها خوراکی­‌هایشان را در کمد یا در زیرزمین یا پشت وسایل داخل یخچال قایم کرده‌­اند! با این حال باز هم بهتر است تا جایی که ممکن است هله­‌هوله‌­ها را در خانه نگهداری نکنید تا برای هوس­‌های گاه­‌به‌­گاه­‌تان مجبور شوید لباس عوض کنید و از خانه بیرون بروید و خرید کنید. این به تنهایی بک عامل بازدارنده است.

البته این بدان معنی نیست که بعضی از غذاها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید. رژیم غذایی سالم اصولی دارد که پیچیده‌تر از آن است که با حذف برخی غذاها باعث سلامتی و تناسب اندام شما شود.

رژیم غذایی سالم، رژیمی است که به حفظ و بهبود سلامت عمومی بدن کمک می‌کند. رژیم غذایی سالم مواد مغذی لازم، مایعات کافی، آمینواسید و اسیدهای چرب لازم، ویتامین‌ها و مواد معدنی کافی و همچنین کالری لازم را برای بدن فراهم آورد. رژیم غذایی سالم نیازهای اساسی بدن را بدون اینکه شما را دچار اضافه وزن و بیماری کند، برای شما شما فراهم می‌کند.

رزیم غذایی سالم

گروهی که با آن‌ها در ارتباط هستید می­‌توانند محیط چاقی را ایجاد کنند

مطالعات انجام شده توسط Christiakis وFowler نشان می­‌دهد: بیش از 12000 نفر تأیید کردند که چگونه گذراندن وقت در جمع افراد دارای اضافه وزن که علاقه­‌ای به تغییر وزن و رفتار غذایی خود ندارند، این شانس را افزایش می‌­دهد که شما نیز از آن‌ها الهام بگیرید. این موضوع باعث می‌شود اقدامی برای تغییر در رفتار غذایی خود که منجر به سالم‌خوریُ کاهش وزن و سلامتی بیشتر شما می­شود انجام ندهید.

جمعی از افرادی که علاقه­مند به بهبود سلامتی خود و دست­یابی به وزن ایده آل خود هستند_ بدون توجه به شکل فعلی­شان ­_ می­تواند مکان مناسبی برای گذران وقت باشند.

حلقه‌ی دوستان فیتنس خود را بسازید

اگر هنوز نتوانسته‌­اید به جمعی از افراد ورزشکار با سبک زندگی و تغذیه­‌ی سالم بپیوندید، ایرادی ندارد، آن را بسازید! یک جا ننشینید و برای دوستان خود آرزو کنید که ورزشکار شوند، آنها را مجبور کنید که با شما بیرون بیایند و ورزش کنند.

دوتا از بهترین راه­‌های رسیدن به حلقه‌­ی دوستان فیتنس عبارتند از:

  1. رفتن به باشگاه
  2. برقراری ارتباط به صورت آنلاین با افرادی که دارای سبک زندگی و تغذیه­­‌ی سالم هستند

به گروه‌­ها و افرادی متصل شوید که برای دستیابی به اهداف خود همواره تلاش می­‌کنند

اینکه دیگران در جمع‌­های اجتماعی شما چگونه رفتار می­‌کنند تأثیر عمده­‌ای در سطح تلاش شما دارد. یک مقاله در مجله­­­‌ی «ورزش و روان­شناسی ورزش» به این نتیجه رسیده‌­است که میزان تلاشی که شما از دوستان‌تان مشاهده می­‌کنید می­‌تواند بر روی سطح تلاش شما در هر امری تاثیر بسیار زیادی داشته‌باشد.

مهم نیست که دوستان یا جمع‌­های اجتماعی‌­ای که شما در آن حضور دارید در کجای مسیر تلاش در جهت اهداف خود هستند. مهم این است که آیا هدفی دارند؟ و آیا برای رسیدن به آن تلاش می­‌کنند؟ هدف و تلاش این دو کلمه­‌های کلیدی هستند.

حلقه‌ی دوستان ورزشکار
حلقه‌ی دوستان ورزشکار

وعده‌­های غذایی خود را با افرادی بخورید که غذای سبک می‌خورند

خود را با افرادی که اهداف سلامتی و تناسب اندام دارند محاصره کنید و کنار یکدیگر برای رسیدن به اهداف‌تان تلاش کنید. همچنین این افراد بهترین کسانی هستند که می‌توانید با آنها غذا بخورید.

در رستوران به نان‌­ها نه بگویید

این یک تمایل به رژیم بدون کربوهیدرات یا کم‌­کربوهیدرات نیست. این کار در واقع شما را از گرفتن کالری اضافی در محیطی که به وسیله­‌ی اشتهاآورها و نوشیدنی­های قندی و… حداقل 1000 کالری و بعضا 2500 کالری به بدن شما می­رساند، محفوظ می­ دارد. بله 2500 کالری که کالری لازم برای تمام یک روز است در یک وعده به بدن شما می­‌رسد. اینکه نان هم بخورید اصلا برای اهداف تناسب اندام‌ شما مناسب نیست. نان­‌ها را از روی میزتان در رستوران بردارید یا در حالت بهتر از آن‌ها بخواهید از ابتدا نانی روی میز شما نباشد.

رویدادهایی که تمرکز آن بر غذا خوردن است محیط چاقی ایجاد می‌نماید

تحقیقات نشان داده که غذا خوردن در گروه­‌ها نه تنها باعث بیشتر غذا خوردن تمامی افراد گروه می­‌شود، بلکه هر قدر زمانی که سر میز غذا صرف می­‌شود، بیشتر باشد، میزان غذایی که افراد می‌­خورند نیز بیش‌تر می­‌شود.

از قبل تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید غذا بخورید و به آن تصمیم متعهد شوید

تحقیقات نشان می­‌دهد که اگر سر یک میز، دو نفر با یکدیگر غذا بخورند که یکی از آن‌ها بیشتر از دیگری غذا می­خورد، نفر دوم نیز بیشتر خواهدخورد. حتی اگر همراه شما اصرار نکند که شما نیز بیشتر بخورید، همین که ببینید آن فرد بیشتر از شما غذا می­‌خورد کافیست تا تمایل پیدا کنید که شما هم بیشتر غذا بخورید.

توصیه‌ی نهایی درباره‌ی محیط چاقی

این استراتژی‌­ها بسیار ساده است. در واقع ممکن است برخی از آن­ها به قدری ساده و واضح به نظر برسند که از افراد پس از خواندن این مطالب بگویند:«من این را می دانستم.» اما این دو نکته را هم در نظر داشته‌باشید:

  1. این استراتژی­‌ها را تحقیقات پشتیبانی می­‌کنند و پایه­‌ی علمی دارند.
  2. سوال این نیست که آیا شما چیزی می‌دانید، این است که آیا شما مایل به انجام آن هستید یا خیر.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا