انواع ماسکزیبایی پوستنکات و ترفند های زیبایی

اسکراب چیست؟

پوست برای شاداب ماندن نیاز به لایه برداری دوره‌ای دارد. استفاده از اسکراب یکی از روش‌های لایه برداری از پوست صورت و بدن است. شاید بپرسید اسکراب چیست؟ از چه چیزی تشکیل شده است؟ دقیقا با پوست چه می‌کند؟ ما در ادامه این مقاله به همه سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

هر چند وقت یک بار، لایه جدیدی از پوست تشکیل می‌شود و لایه قدیمی که پوست مرده به حساب می‌آید باید از روی بدن زدوده شود. با زدودن لایه مرده، لایه‌ای زنده و جوان از پوست روی سطح پوست قرار خواهد گرفت. لایه‌ای که درخشان‌تر، شفاف‌تر و سالم‌تر است و ظاهر زیباتری به شما می‌بخشد.

چه کسی از پوستی سالم، زیبا و درخشان بدش می‌آید؟ اگر دغدغه داشتن پوستی درخشان را دارید، ما به شما راهکارهایی طبیعی برای درخشان کردن پوست با ماسک‌های خانگی را پیشنهاد می‌دهیم:

درخشان کردن پوست با ماسک‌های خانگی

روش‌های متعددی برای لایه برداری از پوست وجود دارد. استفاده از سفیدآب قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین روش و استفاده از اسکراب جدیدترین روش لایه برداری از پوست است. از آن جایی که سفیدآب یا سایر روش‌های سنتی باعث مشکلاتی مثل التهاب پوستی می‌شدند، بشر راهکارهای جدیدتری خلق کرده است.

اما پیش از اینکه به توضیح در مورد اسکراب بپردازیم، باید به سوال مهم‌تری جواب بدهیم:

چرا به لایه برداری نیاز داریم؟

همان طور که گفتیم چرخه تولید لایه‌های پوستی جدید، یک روند طبیعی در بدن شما است. فرآیند جایگزینی سلول‌های جدید با سلول‌های قدیمی و مرده ممکن است گاهی به خوبی انجام نشود. سلول‌های مرده پوست، چربی‌های طبیعی، لوازم آرایشی مثل کرم پودر و پنکیک، گرد و غبار، ذرات معلق، آلاینده‌ها و دوده‌هایی که در هوا هستند به تدریج باعث بسته شدن منافذ پوستی شما می‌شوند. در چنین شرایطی پوست شما که نمی‌تواند نفس بکشد تیره می‌شود، پیر به نظر می‌رسد و اصطلاحا می‌میرد.

لایه برداری از پوست می‌تواند همه این ذرات را از سطح پوست پاک کند و کمکی به چرخه جایگزینی سلول‌های جدید پوست باشد. با این کار علاوه بر اینکه احساس تمیزی می‌کنید، پوست شما روشن‌تر، شفاف‌تر و جوان تر به نظر می‌رسد.

توجه داشته باشید که پوست جوان و لایه برداری شده شما نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

لایه برداری پوست با اسکراب

اسکراب‌ها که در دسته لوازم آرایشی و بهداشتی قرار می‌گیرند انواع گوناگونی دارند و به شکل ژل یا کرم‌هایی با دانه‌های ریز یا محصولات جامدتر و سفت‌تری در بازار به فروش می‌رسند.
اسکراب‌ها که در دسته لوازم آرایشی و بهداشتی قرار می‌گیرند انواع گوناگونی دارند و به شکل ژل یا کرم‌هایی با دانه‌های ریز یا محصولات جامدتر و سفت‌تری در بازار به فروش می‌رسند.

اسکراب در اصل ترکیبی از مواد مختلف با دانه‌های ریز است. این دانه‌های ریز قرار است به جدا شدن اضافات پوستی و پوست مرده شما کمک کنند. هر چه این دانه‌ها درشت‌تر باشند، مثل دانه‌های سفیدآب، احتمال اینکه باعث قرمزی، آسیب و التهاب پوست شوند، بیشتر می‌شود.

اسکراب‌ها که در دسته لوازم آرایشی و بهداشتی قرار می‌گیرند انواع گوناگونی دارند و به شکل ژل یا کرم‌هایی با دانه‌های ریز یا محصولات جامدتر و سفت‌تری در بازار به فروش می‌رسند.

جز اسکراب، سفیدآب یا سایر مواردی که تا به این جا اشاره کردیم، روش‌های دیگری هم برای لایه برداری از پوست وجود دارد. ماسک جوش شیرین یکی از روش‌های لایه برداری از پوست است. طرز تهیه ماسک جوش شیرین و ۴ ماسک دیگر را در لینک زیر بخوانید:

پنج ماسک ضدجوش خانگی

مزایای اسکراب

اسکراب با از بین بردن لایه‌های مرده پوست، پوست شاداب‌تر و جوان‌تری به شما می‌بخشد. پوستی که رطوبت رسانی به آن راحت‌تر است، زیباتر و درخشان‌تر است و محصولات پوستی روی آن اثر سریع‌تر و بهتری می‌گذارد.

آیا بدن نیز به اسکراب نیاز دارد؟

ما نمی‌دانیم ریشه این باور غلط از کجاست اما بسیاری از افراد گمان می‌کنند اسکراب تنها برای صورت کاربرد دارد. بقیه بدن شما نیز مانند صورت درگیر همان چرخه تولید لایه‌ها و سلول‌های پوستی جدید است و همین نشان دهنده نیازش به لایه برداری و استفاده از اسکراب است.

لیف کشیدن یا شیوه‌های قدیمی‌تری مثل کیسه کشیدن و استفاده از سفیدآب، روش‌های سنتی مرسوم برای لایه برداری از پوست بدن هنگام استحمام هستند. میزان لایه برداری حاصل از لیف کشیدن به نرمی و جنس لیف و صابون یا شامپو بدنی که استفاده می‌کنید، وابسته است. با این همه اگر به دنبال روش‌های جدیدتر و به روزتری هستید، یه سراغ اسکراب بدن بروید.

استفاده از اسکراب بدن و پا، به پوست شما احساس طراوت و تازگی می‌دهد و باعث تغذیه بهتر پوست بدن می‌شود.

لایه برداری روزانه ممنوع

اسکراب چیزی نیست که روزانه مصرف کنید. تعداد دفعاتی که پوست ما نیاز به اسکراب دارد با توجه به نوع پوست شما متفاوت است اما در هر حالتی و به طور کلی تعداد این دفعات هرگز نباید از یک تا دو بار در هفته تجاوز کند. استفاده بیش از حد از اسکراب باعث نازک شدن و التهاب پوست می‌شود.

چه پوستتان چرب است و چه خشک، در استفاده از اسکراب‌ها (یا هر لایه بردار دیگری) زیاده روی نکنید. اسکراب برای لایه برداری از پوست و از بین بردن سلول‌های مرده پوست است پس اگر پوست شما سلول‌های جدیدی نساخته باشد، استفاده از اسکراب و از بین بردن سلول‌های مرده دیگر معنایی ندارد.

نکاتی پیرامون طریقه مصرف اسکراب

  • هنگام استفاده از اسکراب برای لایه برداری از پوست باید به فشار دستتان توجه داشته باشید. مالیدن اسکراب روی پوست با فشار زیاد دست به پوست شما آسیب می‌زند. ترکیبات یک اسکراب پوست خوب به گونه‌ای است که بدون نیاز به مصرف زیاد یا فشار زیاد دست، نتیجه مطلوب را روی پوست شما می‌گذارد.
  • در قسمت‌هایی از پوست صورت که منافذ باز بیشتری وجود دارد (مثل بینی، پیشانی و چانه) می‌توان اسکراب را با حرکات دورانی و ماساژ بیشتر انجام داد تا لایه برداری بهتر و کامل‌تر انجام شود.
  • بعد از وکس، اپیلاسیون، شیو و به طور کلی اصلاح موهای زائد از اسکراب استفاده نکنید. چرا که در چنین شرایطی پوست شما حساس شده است و اسکراب به آن آسیب می‌زند.

در مجله اینترنتی امرسان در مورد انواع روش‌های رفع موهای زائد بخوانید:

رفع موهای زائد (بهترین روش‌ها – بدترین روش‌ها)

پس از اسکراب استفاده از کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب را فراموش نکنید. لایه جوان و جدید پوست شما نسبت به نور خورشید و آلودگی‌های محیط حساس است و نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

هنگام خرید اسکراب به ترکیبات آن توجه کنید. اگر اسکراب شما در ساختار خود مرطوب کننده هم داشته باشد، می‌تواند یک ترکیب خوب باشد که به سلامت پوست شما کمک می‌کند.

اسکراب‌های خانگی

استفاده از اسکراب‌های خانگی
استفاده از اسکراب‌های خانگی

برخی از اسکراب‌هایی که به صورت صنعتی و در کارخانه‌ها تولید می‌شوند، حاوی مواد شیمیایی هستند که به طبیعت آسیب می‌زنند. این مواد پس از شستن اسکراب از روی صورت یا بدن وارد چرخه آب و فاضلاب می‌شوند و به محیط زیست صدمات جبران ناپذیری وارد می‌کنند. به همین دلیل است که از شما می‌خواهیم پیش از خرید اسکراب، علاوه بر تحقیق در مورد اثرات آن روی پوستتان، در مورد اثرات آن روی محیط زیست هم تحقیق کنید.

البته روش ساده‌تری هم وجود دارد و آن استفاده از اسکراب‌های خانگی است. اسکراب‌های نمکی و شکری از ساده‌ترین و مرسوم‌ترین انواع اسکراب‌های خانگی هستند که می‌توانید به راحتی تهیه کنید.

اگر به سلامت پوست خود اهمیت می‌دهید و داشتن یک روتین پوستی برای شما مهم است اما نگران هزینه‌های آن نیز هستید، مقاله زیر را بخوانید:

چگونه یک روتین پوستی اقتصادی داشته‌ باشیم؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا