ترفند های خانه داریتکنولوژیمهارت های زندگی

افزایش عمر ماشین ظرفشویی با این راهکارها

ماشین ظرفشویی از آن لوازمی است که کمک بزرگی در کارهای خانه است. مخصوصا زمانی که مهمان داریم و کلی ظرف کثیف هست که شستن‌شان ساعت‌ها وقتمان را می‌گیرد. موضوع این مقاله نگهداری اصولی و درست از این وسیله است. چه کارهایی باید بکنیم تا ماشین ظرفشویی عمر بیشتری کند؟

ماشین ظرفشویی یکی از اعضای نسبتا جدید آشپزخانه‌ها است و همین نگهداری از آن را کمی پیچیده‌تر می‌کند. بزرگ‌ترهای ما ممکن است در مورد هر یک از لوازم خانه و اصول نگهداری از آن‌ها دستورالعملی در اختیارمان بگذارند، اما به احتمال زیاد اطلاعی در مورد بهترین شیوه نگهداری از این ماشین ندارند.

برخی از کارآمدترین نکات خانه‌داری را می‌توانید در لینک زیر بخوانید، این نکات ساده برخی از مشکلات کوچک شما در خانه‌داری را حل می‌کنند:

نکات خانه داری

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله راهکارهایی برای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی را گردآوری کرده‌ایم. با دنبال کردن این روش‌ها احتمالا مدت بیشتری می‌توانید از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید و به اقتصاد خانواده کمک کنید.

برای نگهداری درست از ماشین ظرفشویی باید چه کرد؟

حتما در دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی نکاتی در مورد چگونگی استفاده و بایدها و نبایدهای استفاده از آن نوشته‌اند.خیلی از نکات هم هستند که در دفترچه نیستند اما دانستن و رعایت کردنشان، عمر مفید ماشین را افزایش می‌دهد. در ادامه برخی از نکات را آورده‌ایم تا در این وانفسای اقتصادی درگیر خرابی یا خرید دوباره ماشین ظرفشویی نشوید.

وقتی پر شد روشن کنید

روشن کردن ماشین ظرفشویی خالی در وهله اول مصرف آب، برق و شوینده شما را زیاد می‌کند. این مصرف بیش از حد هم به اقتصاد خانواده ضربه می‌زند و هم اسراف است. علاوه بر این هر دستگاه برقی عمری دارد، که با هر بار روشن کردن کمی از آن کاسته می‌شود پس بهتر است ماشین ظرفشویی را بی‌دلیل و فقط چون مدتی‌ست روشن نشده، روشن نکنید.

به منظور جلوگیری از این کار، بهتر است ظرف‌های ضروری خود را، که جایگزینی هم برایش ندارید، با ماشین نشویید.

ماشین ظرفشویی را بیش از حد پر نکنید

همان طور که خالی روشن کردن ماشین از عمر مفید آن می‌کاهد، بیش از حد پر کردن آن هم خوب نیست. قرار دادن ظرف‌هایی بیش از ظرفیت مجاز ماشین باعث می‌شود داغ کند و آسیب ببیند.

در چنین شرایطی قعات ماشین باید بیشتر کار کنند و همین بیشتر کار کردن، احتمال زودتر از کار افتادن ماشین ظرفشویی را بالاتر می‌برد.

ظروف را درست و سر جای خود بگذارید

 بهتر است چیدمان درست ماشین ظرفشویی را به یاد بسپارید و هر ظرف را در جای درست و مناسب خود قرار دهید.
بهتر است چیدمان درست ماشین ظرفشویی را به یاد بسپارید و هر ظرف را در جای درست و مناسب خود قرار دهید.

در دفترچه راهنمای ماشین نوشته‌اند که جای هر ظرف کجاست. بهتر است این چیدمان را به یاد بسپارید و هر ظرف را در جای درست و مناسب خود قرار دهید. چرا که این چیدمان بر اساس عملکرد اجزای داخلی ماشین طراحی شده است و به هم زدن آن ممکن است عواقب نامطلوبی داشته باشد.

ظروفی که داخل ماشین می‌گذارید باید از هم فاصله داشته باشند، تا به خوبی شسته شوند. علاوه بر این بهتر است ظرف‌های بزرگی مثل تخته آشپزخانه و تابه‌ها و قابلمه‌ها در گوشه قرار گیرند تا مانع حرکت چرخشی آب پاش ماشین ظرفشویی نشوند.

برای مثال در اکثر ماشین‌های ظرفشویی جای لیوان در بالا است. اگر شما لیوان را در طبقه پایین ماشین ظرفشویی بگذارید، ممکن است لیوان بشکند یا باعث انسداد اسپری‌کننده آب شود.

بعضی از ظرف‌ها را نمی‌شود با ماشین شست، همان طور که قبلا در مقاله زیر گفته‌ایم، ظروف مسی در این دسته قرار دارند. ظروف مسی را نمی‌شود در ماشین گذاشت و پس از شسته شدن باید سریع خشک شوند تا مبادا زنگ بزنند:

نکاتی در مورد ظروف مسی

پیش از گذاشتن ظرف‌ها در ماشین، آن‌ها را تمیز کنید

بارها در فیلم‌ها، سریال‌ها یا تبلیغات تلویزیونی دیده‌اید که ظرف‌ها را از روی میز غذا برمی دارند و در ماشین ظرفشویی می‌گذارند. این کار درست نیست. خرده غذاهایی که روی ظروف غذا به جا مانده‌اند، ممکن است به بخش‌هایی از ماشین آسیب برسانند، آن‌ها را از کار بیااندازند یا در شکاف‌های ماشین بمانند. به همین دلیل بهتر است ظرف‌ها را پیش از گداشتن در ماشین تمیز کنید.

البته منظور ما از تمیز کردن این نیست که ظرف‌ها را آب بکشید. با این کار نه تنها در مصرف آب صرفه جویی نکردید، بلکه هر ظرف را دوبار شسته‌اید و این نوعی اسراف است. تمیز کردن ظرف‌ها از خرده غذاها با یک دستمال خشک کافیست.

لاستیک و واشر ماشین ظرفشویی را پاک کنید

برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و گسترش آلودگی و کثیفی، پس از هر بار روشن کردن ماشین، واشر آن را با پارچه‌ای لطیف پاک کنید. آسیب دیدگی یا پارگی لاستیک و واشر علاوه بر هزینه‌ای که برای تعویض دارد، آشپزخانه شما را کثیف می‌کند و از عمر مفید دستگاه شما می‌کاهد.

ماهی یک بار فیلتر را تمیز کنید

ماندن کمی از ته مانده غذا یا خرده‌های خوراکی‌ها روی بعضی از ظروف اجتناب ناپذیر است. برخی از این خرده غذاها که با آبکشی اول از ماشین ظرفشویی خارج نمی‌شوند، در فیلتر گیر می‌کنند. اگر فیلتر به صورت مرتب تمیز نشود، تجمع این مواد می‌تواند باعث بروز مشکل شود. پس بهتر است ماهی یک بار فیلتر ماشین را، که کف ماشین است، با فرچه یا یک مسواک کهنه و نرم تمیز کنید.

اگر حین تمیز کردن ماهانه فیلتر متوجه آسیب یا سوراخی روی آن شدید، باید حتما در اسرع وقت آن را عوض کنید.

استفاده بیش از حد از شوینده‌ها ممنوع

در دفترچه ماشین آمده است که برای هر نوبت روشن کردن ماشین ظرفشویی، چه مقدار شوینده لازم و کافی است.
در دفترچه ماشین آمده است که برای هر نوبت روشن کردن ماشین ظرفشویی، چه مقدار شوینده لازم و کافی است.

در دفترچه ماشین آمده است که برای هر نوبت روشن کردن ماشین ظرفشویی، چه مقدار شوینده لازم و کافی است. استفاده کمتر از این حد ظرف‌ها را تمیز نمی‌کند و استفاده بیشتر می‌تواند روی ظروف و پمپ تخلیه ماشین اثر سو بگذارد.

توان شستشوی ماشین ظرفشویی ثابت است و شوینده کم ظرف‌ها را خط می‌اندازد، تمیزشان نمی کند و ماشین ظرفشویی هم در هر نوبت آنطور که باید تمیز نمی‌شود. برعکس شوینده زیاد به راحتی از روی ظرف‌ها پاک نمی‌شود، غلظت مایع خروجی را زیاد می‌کند و از همین طریق به مجراهای خروجی آب آسیب می‌زند. پس چه از قرص‌های مخصوص استفاده می‌کنید، چه پودر ظرفشویی و چه مایع ظرفشویی باید مقدار مصرف خود را کنترل کنید.

در انتخاب شوینده دقت کنید

استفاده از محصولات پاک کننده و شوینده‌های ارزان و بی‌کیفیت از عمر مفید ماشین ظرفشویی شما کم می‌کند. این کار نه تنها صرفه جویی در هزینه‌ها نیست، بلکه به احتمال زیاد هزینه‌های شما را هم دو چندان می کند. چرا که این کار به قیمت آسیب به دستگاهتان تمام می‌شود، دستگاهی که ارزش ریالی بالایی دارد و خرید دوباره آن اصلا راحت نیست.

به همین دلایل بهتر است، سراغ شوینده‌های معتبری بروید که در بازار شناخته شده هستند و توانسته‌اند رضایت مصرف‌کنندگان را جلب کنند.

شلنگ‌های ورودی و خروجی باید هر ۵ سال یک بار عوض شوند

عمر مفید شلنگ‌های ورودی و خروجی آب ماشین ظرفشویی حدود ۵ سال است. بهتر است بعد از ۵ سال این شلنگ‌ها عوض شوند، در غیر این صورت میزان کلسیم رسوب شده در آن بیشتر از حد معمول می‌شود.

این کار را می‌توانید خودتان انجام دهید.اما اگر فکر می‌کنید به کمک نیاز دارید، یک سرویسکار ماشین ظرفشویی هم می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد.

ماشین ظرفشویی هم نیاز دارد شسته شود

درست است که ماشین ظرفشویی خود وسیله‌ای برای شستشوی ظروف است، اما نیاز دارد تمیز شود. تمیز نکردن مرتب ماشین ظرفشویی، احتمال رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها را بالا می برد. منظور ما از تمیز کردن ماشین ظرفشویی تمیز کردن بیرون و درون آن است.

برای تمیز کردن داخل ماشین باید آن را هر ۳ الی ۶ ماه یک بار، خالی روشن کنید. این کار به تمیز شدن و از بین رفتن رسوبات روی قفسه‌ها، اجزا و دیواره‌های ماشین کمک می‌کند. اگر قصد دارید ماشین ظرفشویی را خالی روشن کنید تا خود را بشوید، می‌شود به جای شوینده‌های معمول از سرکه سفید استفاده کرد.

برای تمیز کردن بیرون دستگاه از گرد و غبار هم، استفاده از یک دستمال آشپزخانه مرطوب کافی است.

اگر آشپزخانه کوچکی دارید، در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

نکاتی در مورد دکوراسیون آشپزخانه کوچک

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا