تغذیه و سلامترژیم غذایینوشیدنی

اقداماتی قبل خواب، که شما را لاغرتر می‌کنند

متخصصین رژیم و تغذیه تا کنون راهکارهای زیادی برای کاهش وزن و لاغری در اختیار مردم گذاشته‌اند. حال آن‌ها از رازهایی می‌گویند که کمتر کسی از آن‌ها با خبر است اما می‌توانند بر لاغر شدن یا نشدن فرد اثر بگذارد. در ادامه به شما خواهیم گفت قبل خواب چه اقداماتی کنید تا راحت‌تر لاغر شوید.

درجه حرارت اتاق خواب را تنظیم کنید

تحقیقات انجام شده روی افراد مبتلا به اضافه وزن حاکی از آن است که درجه حرارت اتاق خواب بر میزان چربی‌سوزی اثرگذار است. به همین دلیل بهتر است ۲ ساعت قبل خواب،‌ دمای اتاق خواب را تنظیم کنید.

چربی‌سوزی از آن مسائلی است که افرادی که به صورت تخصصی ورزش می‌کنند تا کسانی که صرفا دچار اضافه‌وزن یا چاقی هستند، به دنبال آن‌اند. نکته‌ی مهم در این زمینه آن است که چربی‌سوزی با کاهش وزن تفاوت دارد و بهتر است شما هم در جریان این تفاوت باشید. پیش از این در یکی از مقالات مجله اینترنتی امرسان به این موضوع پرداخته‌ایم. این مطلب را می‌توانید از طریق لینک زیر بخوانید:

قواعد چربی‌سوزی و تثبیت آن

خوابیدن در اتاقی با درجه حرارت پایین و مناسب باعث تبدیل چربی‌های سفید بدن به چربی‌های قهوه‌ای می‌شود. این تبدیل اثر جدی بر چربی‌سوزی و لاغری می‌گذارد. پس اگر به دنبال کاهش وزن هستید، خوابیدن در گرما را فراموش کنید.

یوگا قبل خواب، به لاغر شدن کمک می‌کند

درست است که انجام حرکات ورزشی قبل از خواب درست نیست و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود اما داستان یوگا فرق می‌کند. انجام حرکات یوگا قبل خواب به لاغر شدن بیشتر و بهتر کمک می‌کند. کشش و تنفس عمیقی که در یوگا انجام می‌شود، عضلات شکم و پهلو را تحریک می‌کند.

علاوه بر این، ‌تنفس عمیق قبل خواب موجب استراحت سیستم پاراسمپاتیک می‌شود و هر تنش و اضطرابی را از شما دور می‌کند.

مصرف نوشیدنی‌های چربی سوز

خواب یکی از موثرترین عوامل در حفظ سلامت شما است. خواب خوب شب از شما انسانی پرانرژی، سرزنده و سالم می‌سازد در صورتی که بی‌خوابی شما را خسته، بی‌انرژی و مریض خواهد کرد. پس لازم است به دنبال راهکارهایی باشیم که کیفیت خواب ما را افزایش دهند.

خبر خوب این که مصرف یک لیوان نوشیدنی چربی‌سوز هم خواب راحتی برای شما به ارمغان می‌آورد و هم باعث لاغری می‌شود. نوشیدن چای یا قهوه (درکل نوشیدنی‌های کافئین‌دار) یا خوردن شکر قبل از خواب،‌ خواب را سخت و بی‌کیفیت می‌کند در عوض نوشیدنی‌های چربی‌سوز باعث می‌شوند خواب آرام و خوبی را تجربه کنیم. با نوشیدن این نوشیدنی‌های چربی سوز، هم خوب می‌خوابید (که خواب خوب خود بر لاغری بهتر اثر دارد)‌ و هم لاغرتر می‌شوید. پس اگر اضافه وزن دارید، چه از این بهتر؟

اما کدام نوشیدنی‌ها چربی‌سوز هستند؟

شیر

نوشیدن یک لیوان شیر، ‌به فرآیند عضله سازی کمک می‌کند
نوشیدن یک لیوان شیر، ‌به فرآیند عضله سازی کمک می‌کند

نوشیدن یک لیوان شیر، ‌به فرآیند عضله سازی کمک می‌کند. چرا که پروتئین موجود در لبنیات دیر هضم است و بدن را در تمام طول شب فعال نگه می‌دارد. بدن پس از هضم شیر و پروتئن‌های آن سعی می‌کند اسیدهای آمینه ناشی از نوشیدن شیر را بسوزاند و همین به لاغر شدن شما کمک خواهد کرد.

علاوه بر این مصرف این دسته از محصولات لبنی پیش از خواب به خاطر داشتن مقدار زیادی کلسیم و تریپتوفان بدن را آرام می‌کند. همین آرامش در راحت‌تر و بهتر به خواب رفتن، اثرگذار است. نوزادان مثال خوبی برای اثبات آرامش ناشی از نوشیدن شیر قبل از خواب هستند. متخصصین باور دارند که یکی از دلیل خواب عمیق و با کیفیت نوزاد شیر گرمی است که پیش از خواب می‌نوشد.

شیر یکی از منابع غنی ویتامین D است و به همین دلیل شما برای مصرف مرتب آن دلایل دیگری هم دارید. یکی از مهم‌ترین دلایل آن سلامت و تقویت‌ موهای سرتان است. در مقاله زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این خصوص کسب کنید:

راه‌کار برای تقویت موها

چای بابونه

چای بابونه نوشیدنی چربی‌سوز قوی‌ای است که می‌تواند سطح گلوکز را به خوبی کنترل کند. به همین دلیل هم نوشیدن چای بابونه بر کاهش وزن موثر است. اگر برنامه دراز مدتی برای کاهش وزن، یا ثابت نگه داشتن آن دارید، روزی یک لیوان چای بابونه را فراموش نکنید.

چای بابونه مثل چای سیاه کافئین ندارد و حتی به خاطر خاصیت خواب آوری‌اش معروف است. نوشیدن یک لیوان بزرگ چای بابونه، باعث ایجاد احساس آرامش می‌شود. دلیل این آرامش هم گلیسین موجود در ساختار چای است. با افزایش سطح گلیسین، بدن واکنشی شبیه مصرف یک آرام‌بخش خفیف از خود نشان می دهد و سطح استرس کاهش خواهد یافت.

آب انگور

نوشیدن یک لیوان کوچک از آب انگور خالص و بدون الکل، قبل از خواب خاصیت چربی‌سوزی دارد
نوشیدن یک لیوان کوچک از آب انگور خالص و بدون الکل، قبل از خواب خاصیت چربی‌سوزی دارد

نوشیدن یک لیوان کوچک از آب انگور خالص و بدون الکل، قبل از خواب خاصیت چربی‌سوزی دارد. کربوهیدرات‌های ساده‌ای که در آب انگور وجود دارند، به ترشح انسولین هنگام خواب کمک می‌کنند. ترشح مقادیر قابل توجهی انسولین، وقتی که خواب هستیم، می‌تواند ساعات خواب و بیداری ما را تنظیم کند و بهبود ببخشد.

علاوه بر این انگورها، که سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند، در تبدیل چربی‌های سفید (ذخیره کننده انرژی) به چربی قهوه‌ای (سوزاننده انرژی) اثر می‌گذارند. پس نوشیدن آب انگور قبل خواب جز خواب آرام و راحت، شکسته شدن بافت چربی را هم در پی دارد.

کفیر

کفیر نوعی نوشیدنی چربی‌سوز است که شباهت زیادی به دوغ دارد
کفیر نوعی نوشیدنی چربی‌سوز است که شباهت زیادی به دوغ دارد

کفیر نوعی نوشیدنی چربی‌سوز است که شباهت زیادی به دوغ دارد. این نوشیدنی که از تخمیر محصولات شیر تهیه می‌شود با افزایش میزان باکتری‌های مفیدی که در روده هستند به هضم راحت‌تر غذا و جذب بهتر ویتامین‌ها و مواد معدنی کمک می‌کند. نوشیدن این نوشیدنی چربی سوز:

  • کیفیت خواب شما را افزایش می‌دهد.
  • عملکرد ورزشی شما را بهبود می‌بخشد.
  • بر روند کاهش وزن و چربی‌سوزی تاثیر می‌گذارد.

نوشیدنی خیار، لیمو، نعناع و زنجبیل

این نوشیدنی چربی‌سوز را می‌توانید خودتان و در خانه تهیه کنید
این نوشیدنی چربی‌سوز را می‌توانید خودتان و در خانه تهیه کنید

این یکی از آن نوشیدنی های چربی‌سوز است با این تفاوت که می‌توانید خودتان و در خانه آن را تهیه کنید. مطمئن باشید که پس از مصرف یک هفته ای این نوشیدنی پیش از خواب، شاهد تغییرات چشم‌گیری خواهید بود. (البته به شرط رعایت کردن رژیم غذایی و ورزش روزانه. نوشیدن یک نوشیدنی به تنهایی هرگز نمی‌تواند شما را لاغر و خوش‌اندام کند)

مواد مورد نیاز:

  • ۱ خیار بزرگ
  • یک لیموی بزرگ
  • چند برگ نعناع تازه
  • ۱۰۰ گرم زنجبیل تازه
  • ۸ فنجان آب

طرز تهیه نوشیدنی چربی‌سوز:

آب را در کاسه‌ای بزرگ بریزید و سپس لیموی از وسط نصف شده، خیار پوست کنده و قطعه قطعه شده و برگ نعناع را به کاسه آب اضافه کنید. زنجبیل را هم پوست بگیرید و در کاسه آب رنده کنید. محتویات کاسه را به خوبی هم بزنید و آن را برای یک روز در یخچال بگذارید تا این مواد طعم و خواص خود را به آب بدهند. این نوشیدنی دست‌ساز را می‌توان قبل از خواب یا به صورت منظم در روز (به جای آب معمولی) نوشید و از خاصیت چربی‌سوزی آن بهره برد.

اگر اهل تهیه محصولات سلامتی خانگی هستید و به پوست خود اهمیت می‌دهید،‌ می‌توانید طرز تهیه ۱۰ اسکراب خانگی را در لینک زیر بخوانید:

طرز تهیه ۱۰ اسکراب خانگی

اگر می خواهید لاغر شوید، نوشیدنی‌های الکلی ممنوع

قصد ما تکرار هزارباره مضرات نوشیدنی‌های الکلی بر سلامت جسم و روح شما نیست. موضوع این مقاله خواب و لاغری است و نوشیدنی‌های الکلی بر همین دو هم آثار منفی دارد. نوشیدنی‌های الکلی باعث اختلال در خواب و چاقی می‌شوند.

قند موجود در این دسته از نوشیدنی‌ها سوخت و ساز مناسب بدن را هدف قرار می‌دهد و در آن اختلال ایجاد می‌کند. علاوه بر این نوشیدنی‌های الکلی با تحریک در سیستم عصبی، الگوی خواب را نیز به هم می‌ریزند. به همین دو دلیل واضح می‌شود فهمید که چرا مصرف نوشیدنی‌های الکی را پیش از خوا ممنوع اعلام کردیم.

مصرف این دسته از نوشیدنی‌ها پیش از خواب شما را چاق می‌کند و همه تلاش‌های شما برای لاغری را بی‌اثر جلوه می‌دهد.

اگر به دنبال یک راه میان‌بر برای لاغر شدن هستید، تحریک الکتریکی عضلات یا EMS:Electrical Muscle Stimulation همان چیزی است که به کار شما می‌آید. در لینک زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید:

EMS یک راه میان‌بر برای ورزش کردن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا