روانشناسی کودک و نوجوان

ایمنی کودک در همه‌جا

ایمنی کودک از جمله مسائلی‌ست که والدین باید به آن توجه کنند. همه ساله حوادث متفرقه، مرگ هزاران کودک یک تا شش ساله را در سراسر جهان در پی دارد. هشیاری درباره خطرات محیطی برای کودک، می‌تواند موجب کاهش خطرات و کمک به نجات جان کودکان خردسال شود.

در این مقاله به ایمنی کودک در همه‌جاهایی که یک کودک می‌تواند حضور داشته باشد، می‌پردازیم.

ایمنی کودک در اتومبیل

کودکان، هنگام سوار شدن به اتومبیل باید همواره در صندلی مخصوص خود بنشینند. صندلی‌های اتومبیل برای کودکانی تا وزن بیست کیلوگرم مناسب است. برای کودکانی که وزن بیشتری دارند، صندلی‌های پایه‌دار (بوستر) توصیه می‌شوند.

صندلی‌های پایه‌دار کودک را به گونه‌ای در خود جای می‌دهند که کمربند ایمنی به جای آنکه به صورت اریب روی گردن قرار گیرد، روی شانه قرار می‌گیرد. نوار شانه‌ای کمربند ایمنی تا زمانی که قد کودک از ۱۲۵ سانتی متر کوتاه‌تر است، معمولا به خوبی جا نمی‌افتد. امتیاز دیگر صندلی پایه‌دار بلند بودن آن است که در نتیجه نقطه دید کودک را بالا می‌برد و کودک قادر به دیدن مناظر بیرون خواهد بود.

گاهی والدین به جای تهیه صندلی پایه‌دار (بوستر) قسمت شانه‌ای کمربند ایمنی را که با جثه کودک هماهنگ نیست، پشت کمر کودک روی پشتی صندلی قرار می‌دهند. این نحوه قرار گرفتن کمربند و کودک، اثر نگه‌دارندگی و حفاظتی کمربند ایمنی را کاهش می‌دهد. استفاده از کمربند ایمنی دامنی، نسبت به کمربند ایمنی شانه‌ای – دامنی که نوار شانه ای آن پشت کودک قرار داده شده باشد، از ایمنی بیشتری برخوردار است.

کودک نافرمان، لجباز و ستیزه‌جو کابوس هر پدر و مادری است. کابوسی که به احتمال زیاد به دلیل رفتارهای اشتباه خودمان ایجاد شده است. اما شیوه صحیح برخورد با چنین کودکی چیست؟ چگونه می‌شود رفتارهای او را مدیریت کرد؟ آیا کودک نافرمان اصلاح پذیر است؟ مقاله زیر را در این باره بخوانید.

چگونه کودک نافرمان را اصلاح و مدیریت کنیم؟

ایمنی کودک در خیابان

قوانین عابر پیاده بسیار واضح و دقیق هستند. کودکان به سرعت و خیلی خوب می‌آموزند که باید بعد از سبز شدن چراغ مخصوص عابر پیاده از خیابان عبور کنند و نیز یاد می‌گیرند برای عبور از خیابان باید دست فرد بزرگسالی را بگیرند.

چالش واقعی، به کارگیری همیشگی و مصرانه این قوانین است. گاهی والدین به علت عجله‌ای که دارند، می‌خواهند بدون توجه به چراغ راهنمای عابر پیاده از خیابان عبور کنند. برای کودک خردسالی که در حال آموختن این قوانین است، این نوع رفتار متغیر، بسیار گیج‌کننده و حیرت‌‌آور است. آموختن قوانین مسلم و قطعی برای او بسیار ساده تر است.

ایمنی کودک در پارک و محل بازی

باید بررسی کرد که وسایل و لوازم بازی در پارک‌ها دارای لبه‌های بریده بریده، پیچ‌های بیرون زده یا پیچ و مهره‌های بدون حفاظی که ممکن است کودکان را مجروح کنند، نباشند. سطوح زیر تاب‌ها یا وسایلی که کودکان از آنها بالا می‌روند باید با چمن، شن یا کفپوش‌های ایمنی مخصوص پوشانده شود. باید به کودکان آموخت در عبور از کنار تاب‌ها، برای اجتناب از برخورد با آنها، با فاصله زیاد آنها را دور بزنند.

ایمنی کودک در برابر آب

کودکانی که نزدیک آب بازی می‌کنند باید همیشه تحت مراقبت باشند، حتی کودکانی که شنا را آموخته اند در مواردی اضطراری از غرق شدن مصون نیستند. آنها را حتی برای مدت کوتاهی، مثلا جواب دادن تلفن یا باز کردن در، نباید تنها گذاشت، زیرا ممکن است حتی در گودالی به عمق چند سانتی متر خفه شوند. گزارش‌هایی مبنی بر خفه شدن کودک در سطل آب دریافت شده است!

استخرها باید نرده کشی و سرپوشیده باشند. لوازمی‌ مانند میز و صندلی را که کودکان احتمالا برای بالا کشیدن خود از نرده‌های استخر از آن استفاده خواهند کرد، باید از کنار استخر و دسترس کودکان دور کرد. درها و پنجره‌های منتهی به محوطه استخر باید به قفل و سیستم زنگ خطر مجهز شوند. وسایل ایمنی، مانند وسایل نجات غریق مجهز به طناب و میله‌ای به طول حداقل 3.5 متر باید در کنار استخر در دسترس قرار داشته باشد.

ایمنی کودک در آشپزخانه

کودکان باید از خطرات کبریت، آتش، فندک‌های سیگار و اشیای داغ آگاه و در مورد آنها هشیار باشند. استفاده از شعله‌های عقبی اجاق گاز هنگام آشپزی، خطر دسترسی کودک به سطح اجاق و پایین کشیدن دیک و قابلمه و سرازیر کردن محتویات آنها را بر روی خود کاهش می‌دهد. برگرداندن دسته‌های دیگ و قابلمه به سمت راست یا چپ روی اجاق، چنگ زدن و قاپیدن آنها را برای کودک مشکل‌تر می‌کند.

کیسه‌های پلاستیکی، خطر بالقوه خفگی را برای کودک ایجاد می‌کنند. آنها را باید در محلی مناسب نگهداری کرد تا در دسترس کودکان نباشند، لوازم برقی خانگی را هنگامی ‌که مورد استفاده قرار ندارند، از برق جدا کنید و آنها را در جای مناسبی نگه دارید. این کار از مجروح شدن کودکان توسط وسایلی مانند چرخ گوشت، مخلوط کن و در قوطی بازکن برقی پیشگیری می‌کند.

شاید هدف کودک شما از نافرمانی و سرپیچی، کسب استقلال باشد. کودکان ۲ الی ۵ ساله، در مقابل والدین رفتارهایی از خود نشان می‌دهند که ناشی از شکل‌گیری احساس استقلال‌طلبی در آن‌ها است. اصولا سه نوع استقلال‌طلبی در کودکان وجود دارد که در مقاله زیر به آن‌ها و نوع واکنشی که می‌طلبند، می‌پردازیم:

استقلال‌طلبی در کودکان

ایمنی اسباب بازی

والدین باید به اسباب بازی‌هایی که لبه‌های تیز یا قسمت‌های گردان دارند که ممکن است به چشم‌های کودک صدمه بزنند، توجه کافی داشته باشند مواد مورد استفاده در نقاشی و کاردستی باید «غیر سمی» باشند. والدین باید تعادل چرخ‌های اسباب بازی‌های چرخدار را بررسی و نقایص احتمالی آنها را برطرف کنند. کودکان تنها باید تحت نظارت و مراقبت یک بزرگسال مجاز به استفاده از اسباب بازی برقی باشند.

کودکان هنگام دوچرخه سواری – چه به تنهایی و چه به عنوان مسافر همراه – باید از کلاه ایمنی استفاده کنند. عادت به استفاده از کلاه ایمنی در سنین پایین‌تر، موجب مقاومت کمتری در آینده در این مورد خواهد شد. بزرگسالانی که از کلاه ایمنی استفاده می‌کنند می‌توانند الگوی خوب و زنده‌ای برای کودکان باشند.

ایمنی کودک
ایمنی کودک

ایمنی کودک در برابر غریبه‌ها

کودکان در مورد چگونگی رفتار با غریبه‌ها به مقررات و قوانین شفاف و صریحی نیاز دارند. باید به آنها تذکر داده شود که هرگز هیچ نوع غذا یا تنقلاتی را از افراد ناشناس نپذیرند. در اماکن عمومی، کودکان باید در نزدیکی و کنار آشنایانشان باقی بمانند و هرگز از آنها دور نشوند یا سوار اتومبیل افراد ناشناس نشوند.

باید به کودکان هشدار داده شود که اغلب اوقات، غریبه‌ها از ترفندهای بسیار ماهرانه و فریبکارانه‌ای استفاده می‌کنند. ممکن است به کودک بگویند پدر یا مادرش مجروح شده یا بیمار است و از کودک خواسته است با شخص غريبه نزد او بیاید. حتی ممکن است تظاهر کنند که در جستجوی سگ یا گربه دست آموزشان هستند و برای پیدا کردن آن از کودک کمک بخواهند.

کودکان همچنین باید بدانند اندامشان خصوصی و متعلق به خود آنهاست و هیچ فردی جز پزشک و امثال او، مجاز نیست بدن و عضو تناسلی آنان را لمس کند. کودکان باید بدانند در هر موقعیتی که احساس ناخوشایندی به آنان دست می‌دهد، حق و اجازه «نه» گفتن را دارند. کودکان را باید تشویق کرد اگر از سوی فرد یا افراد ناشناسی مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند یا از آنان کاری برخلاف میلشان خواسته می‌شود، موضوع را فوراً با والدین خود در میان بگذارند.

هدف از این پیش آگاهی‌ها ترساندن کودک نیست. هدف اصلی از این کار اطمینان بخشیدن مجدد است. والدین به این ترتیب خواسته و تمایل قلبی خود را به حمایت از کودک و در امان نگهداشتن او بیان می‌کنند.

ایمنی کودک در برابر حیوانات خانگی

کودکان عموماً عاشق حیوانات هستند و ایمنی مناسب در برابر حیوان خانگی، شکوفا شدن روابط آنان با حیوانات را تضمین خواهد کرد. باید به کودکان آموخت با احتیاط تمام به حیوانات ناآشنا نزدیک شوند و قبل از نوازش کردن حیوان دست‌آموز، از صاحب حیوان، درباره روحیات و وضعیت حیوان سؤال کنند. به کودکان بیاموزید قبل از هر نوع حرکتی برای لمس حیوان، بی‌حرکت بمانند و اجازه دهند حيوان او را بو بکشد و تماشا کند. کودکان در مورد حیواناتی که مشغول خوردن هستند یا خوابیده اند یا از توله‌هایشان مراقبت می‌کنند باید دقت خاصی به عمل آورند.

بیشتر مقررات و قوانین ایمنی، بازتابی از عقل سلیم و درایت افراد هستند و رعایت آنها موجب کاهش صدمات و مرگ‌های ناخواسته و بی‌دلیل می‌شود.

ناسزاگویی و رفتارهای مقابله‌گرایانه کودک،‌در دسته مشکلات رفتاری او قرار می‌گیرند. در مقاله زیر به تفکیک به هر یک از این‌ها و چند مشکل رفتاری – جسمانی دیگر پرداخته‌ایم:

مشکلات رفتاری در کودکان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا