زیبایی پوستنکات و ترفند های زیبایی

بررسی مزایا، معایب و روش اپی لیدی برای رفع موهای زائد

امروزه روش‌های متنوعی برای زدودن موهای زائد بدن وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از اپی لیدی است. در ادامه قصد داریم بررسی همه جانبه‌ای از مزایا، معایب و نکاتی که باید هنگام یا پیش از مصرف اپی لیدی بدانید، به شما همراهان عزیز مجله اینترنتی امرسان ارائه دهیم.

زدودن موهای زائد می‌تواند موقتی یا دائم باشد. در شیوه‌های موقتی مو تراشیده یا کنده می‌شود اما قسمت مولد مو در پوست می‌ماند و همین باعث رویش مجدد مو از ریشه می‌شود. در روش‌های دائمی اما با از بین بردن قسمت مولد مو، مانع از رویش و رشد مجدد آن می‌شوند.

انتخاب بهترین شیوه زدودن موهای زائد دغدغه بسیاری از افراد، به خصوص خانم‌ها است. برای این کار روش‌ها و ابزارهای متفاوتی وجود دارد از شیو کردن با تیغ تا لیزر موهای زائد که در مقاله رفع موهای زائد (بهترین روش‌ها – بدترین روش‌ها) به بررسی همه جانبه آن‌ها پرداخته‌ایم.

روش دیگری که امروز قصد داریم به آن بپردازیم استفاده از اپی لیدی است. اما اول باید به این سوال پاسخ دهیم که اپی لیدی چیست و چه می‌کند؟

اپی لیدی چیست؟

اپی لیدی دستگاهی مکانیکی و برقی است که موها را از ریشه بیرون می‌کشد. رفع موهای زائد با اپی لیدی یکی از انواع اپیلاسیون به شمار می‌رود. چرا که این دستگاه با گیره‌هایی که دارد، موها را به داخل دستگاه می‌کشد و همین کار باعث کنده شدن آن‌ها از ریشه می‌شود.

با شنیدن روش کار این دستگاه حتما حدس زده‌اید که زدودن موهای زائد با این روش کمی دردناک و سخت است اما نگران نباشید. بعد از چندبار استفاده مداوم از آن هم به این درد عادت می‌کنید و هم از شدت آن کاسته می‌شود.

در بازار انواع مختلفی ازاین دستگاه وجود دارد. اپی لیدی ممکن است با جریان مستقیم برق کار کند یا شارژی باشد. بهتر است متناسب با شرایط و نیاز خود کارآمدترین نوع آن را تهیه کنید.

مزایای اپی لیدی

  • استفاده از اپی لیدی بسیار راحت است. تنها کاری که باید بکنید این است که آن را روی قسمتی که می‌خواهید بکشید تا موهای زائد آن ناحیه را بکند.
  • با استفاده از این دستگاه پس از مدتی ضخامت و سرعت رشد موها کاهش می‌یابند.
  • موهای جدیدی که در هر نوبت روی بدن شما می‌رویند نرم‌تر و نازک‌تر از دفعه قبل هستند.
  • درد استفاده از اپی لیدی کمتر از سایر روش‌های اپیلاسیون (استفاده از موم یا وکس) است.
  • داشتن یک دستگاه اپی لیدی در خانه، شما را از مراجعه به آرایشگاه‌ها یا سالن‌ها زیبایی و پرداخت هزینه‌های سنگین در هر نوبت بی‌نیاز می‌کند.

معایب استفاده از اپی لیدی

  • از بین بردن موهای زائد ضخیم به شیوه این دستگاه سخت و دردناک است.
  • بهتر است از این دستگاه در نواحی حساس بدن مثل زیر بغل یا ناحیه جنسی استففاده نکنید.
  • استفاده از اپی لیدی برای بعضی از افراد عوارضی مثل التهاب پوستی، قرمز شدن پوست و جوش‌های ریز دارد.
  • موهای خیلی کوتاه یا خیلی نازک را نمی‌توان با اپی لیدی زد. موها باید طوری باشند که گیره‌های دستگاه بتواند آن‌ها را بگیرد.
  • استفاده از این دستگاه ممکن است باعث ایجاد موهای زیرپوستی شود.

با این همه شاید لیزر را بتوان بهترین و موثرترین روش رفع موهای زائد دانست. اما سوالی که برای بعضی‌ها پیش می‌آید این است که آیا رنگ پوست بر لیزر موهای زائد تاثیر دارد؟ برای یافتن پاسخ سوال خود مقاله زیر را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

آیا رنگ پوست بر لیزر موهای زائد تاثیر دارد؟

آیا اپی لیدی باعث تیرگی پوست می‌شود؟

پی لیدی نمی‌تواند به خودی خود پوست شما را تیره کند اما استفاده نادرست از آن ممکن است باعث چنین اتفاقی شود.
پی لیدی نمی‌تواند به خودی خود پوست شما را تیره کند اما استفاده نادرست از آن ممکن است باعث چنین اتفاقی شود.

اپی لیدی نمی‌تواند به خودی خود پوست شما را تیره کند اما استفاده نادرست از آن ممکن است باعث چنین اتفاقی شود.

رنگ پوست ناشی از رنگدانه‌های پوستی موجود در آن است. هر فعالیتی که باعث التهاب پوستی شود، رنگدانه‌های پوست را تحریک می‌کند. در چنین شرایطی رنگدانه‌ها در آن ناحیه جمع می‌شوند و همین تجمع باعث تیره شدن رنگ پوست پس از التهاب می‌شود. احتمال تیره شدن پوست در افرادی با پوست تیره، گندمی یا سبزه بیشتر از سایر افراد است.

اگر توصیه‌هایی که بالاتر گفتیم را رعایت کنید، تا حد خوبی می‌توانید از تیره شدن پوست‌تان جلوگیری کنید. اما در صورت رعایت نکردن این نکات و استفاده نادرست از اپی لیدی احتمالا مناطق حساسی مثل کشاله ران، زیر بغل و ناحیه جنسی ملتهب می‌شوند. این التهاب همان طور که گفتیم در طولانی مدت تیره شدن پوست را در پی دارد.

نکاتی پیرامون استفاده از اپی لیدی

استفاده از این دستگاه هم مثل همه روش‌های زدودن موهای زائد مزایا و معایبی دارد. اما با برخی از اقدامات و روش‌ها می‌توان مضرات و عواقب احتمالی استفاده از این دستگاه را به حداقل رساند. ما در این جا تعدادی از مهم‌ترین توصیه‌ها را جمع آوری کرده‌ایم تا در اختیار شما بگذاریم:

دستورالعمل استفاده را پیش از مصرف به دقت بخوانید

برخی از این دستگاه‌ها چند تیغه هستند و کارکردهای متفاوتی دارند. برای جلوگیری از بروز هر مشکل یا عارضه‌ای بهتر است حتما پیش از استفاده، دستورالعمل دستگاه را به دقت بخوانید.

پیش از استفاده، آن را امتحان کنید

هنگامی که قصد دارید برای اولین بار از اپی لیدی استفاده کنید، بهتر است آن را روی بخشی از بدن که پوست ضخیم و کمتر حساسی دارد، امتحان کنید. زانو‌ها انتخاب خوبی برای این کار هستند. برای اولین بار اپی لیدی را روی زانوهای خود بکشید تا درد کمتری بکشید و اگر پوست‌تان حساسیت شدیدی از خود بروز نداد، زدودن موهای زائد با اپی لیدی را ادامه دهید.

آهسته و پیوسته پیش بروید

بهتر است کندن موهای زائد به این روش آرام آرام انجام شود تا درد شدیدی شما را نیازارد. اپی لیدی را با فاصله مناسب، مایل و آرام روی پوستتان بکشید تا درد یا عارضه‌های پوستی شما را نیازارند. همچنین هنگام استفاده از این دستگاه بین زدودن موهای زائد نواحی مختلف فاصله نیندازید. چرا که بدن شما به آن میزان از درد عادت کرده است و فاصله انداختن بین این کار مقاومت بدن را از بین می‌برد.

اپی لیدی را بعد از حمام استفاده کنید

بهترین زمان برای رفع موهای زائد با اپی لیدی بعد از حمام است. چرا که در این زمان پوست شما مرطوب است، روزنه‌های پوستی نرم و آماده هستند و زدودن موها با کمترین درد و مشکل انجام می‌شود.

مرطوب کننده‌ها را فراموش نکنید

پس از استفاده از دستگاه اپی لیدی، پوست خود را با یک مرطوب کننده ملایم و بدون الکل مرطوب کنید
پس از استفاده از دستگاه اپی لیدی، پوست خود را با یک مرطوب کننده ملایم و بدون الکل مرطوب کنید

بهتر است پس از استفاده از دستگاه اپی لیدی، پوست خود را با یک مرطوب کننده ملایم و بدون الکل مرطوب کنید تا در حد امکان از التهاب و حساسیت پوستی احتمالی در امان بمانید.

عجول نباشید

همانطور که بالاتر گفتیم زدودن موهای زائد کوتاه با دستگاه اپی لیدی ممکن است. اما اگر برای کندن آن‌ها اصرار بورزید، درست است که دستگاه به سختی این کار را می‌کند اما باعث زخم شدن پوست، التهاب و فرو رفتن پوست در مو و رویش موهای زیرپوستی می‌شود.

اپی لیدی یک وسیله شخصی است

هر وسیله‌ای که با پوست شما در ارتباط باشد کاملا شخصی است و نباید آن را با کسی شریک شوید. چه آن فرد دوست نزدیک شما باشد، چه خواهر، چه فرزند یا چه مادرتان. علاوه بر این اپی لیدی را باید بعد از هر بار مصرف با الکل ضدعفونی کنید تا اگر آلودگی در آن بود تا سری بعدی روی آن نماند و باعث بروز عفونت در دفعات بعدی مصرف نشود.

اگر ۳ – ۲ روز قبل از رفع موهای زائد با اپی لیدی، از پوست خود لایه برداری کنید، پوست های مرده ازبین می‌روند. از بین رفتن پوست‌های مرده باعث می‌شود اپیلاسیون راحت‌تر و کم دردتری را تجربه کنید. برای لایه برداری از پوست جز روش‌های سنتی می‌توانید از اسکراب استفاده کنید. اسکراب چیست؟ در مقاله زیر بخوانید:

اسکراب چیست؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا