ترفند های خانه داریسایرسبک زندگی

راهنمای خرید بخارشوی

بخارشوی از آن دسته وسایلی نیست که اگر در خانه نباشد، کارهایتان لنگ بماند اما چه کسی بدش می‌آید چیزی که می‌خرد، مفید و کارآمد باشد؟ در این مقاله به بررسی ویژگی‌هایی از یک بخارشوی خوب می پردازیم که باید هنگام خرید به آن‌ها دقت کنید.

درست است که داشتن یک بخارشوی از ضروریات زندگی نیست اما استفاده از یک بخارشوی خوب می‌تواند کارهای خانه را سریع‌تر و آسان‌تر کند. به تازگی آپشن‌هایی به این دستگاه اضافه کرده‌اند که بیشتر جنبه تزئینی دارند و آنچنان هم کارآمد نیستند. آپشن‌هایی که باعث افزایش قیمت آن می‌شود اما در اصل آنچنان هم به کارایی آن نمی‌افزاید.

ماشین ظرفشویی یکی دیگر از آن وسایلی است که بدون آن هم می‌شود از پس کارهای خانه برآمد، اما داشتنش کمک بزرگی است. پس اگر در خانه ماشین ظرفشویی دارید، از آن به خوبی مراقبت کنید چرا که با خراب شدنش، حجم کاری شما چند برابر خواهد شد. مقاله زیر حاوی راهکارهایی است که عمر مفید ماشین ظرفشویی را افزایش می‌دهند:

افزایش عمر ماشین ظرفشویی با این راهکارها

پس لازم است بدانیم که هنگام خرید بخارشوی باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم و به دنبال چه فاکتورهایی باشیم. در ادامه این مطلب می‌توانید پاسخ رایج‌ترین سوالاتی که پیش از خرید بخارشوی دارید را پیدا کنید.

بخارشوی چیست؟

شاید دلیل اینکه هنوز برای خانه خود بخارشوی نخریده‌اید، این باشد که نمی‌دانید بخارشوی چیست و چه کاربردهایی دارد. البته از اسم آن می توان حدس‌هایی در مورد نحوه کار و نوع فعالیتش زد.

همان طور که از اسم دستگاه پیدا است، بخارشوی وسیله‌ای برای پاک کردن سطوح مختلف با بخار است. درون این دستگاه المنتی وجود دارد که آب را به بخار تبدیل می‌کند و با بیرون دادن این بخار سطوح مختلف را پاک می‌کند. البته انواع دیگری از بخارشوی‌ها هستند که علاوه بر بیرون دادن بخار، مکش هم دارند. آن‌ها پس از بیرون دادن بخار و تمیز کردن سطح، آب کثیف به جا مانده را نیز جمع می‌کنند.

اگر خودتان با حوله تمیزی این کار را می‌کنید، یا سری بخارشوی شما حوله دارد، خرید بخارشوی‌های مکش دارد آنقدر هم لازم نیست.

بخارشوی هم مثل هر وسیله دیگری مزایا و معایبی دارد که باید پیش از خرید با آن‌ها آشنا باشید:

مزایای استفاده از بخارشوی

  • نیاز شما به شوینده‌های شیمیایی را به حداقل می‌رساند.
  • بخار آب هیچ رسوب سمی و ناسالمی روی سطوح باقی نمی‌گذارد.
  • روی سطوح لک باقی نمی‌گذارد.
  • بخار آب بیشتر باکتری‌ها را می‌کشد.
  • با بخارشو می‌توان سطوح زیادی را تمیز کرد و به همین دلیل وسیله‌ای چندمنظوره است.

اگر تابستان امسال تصمیم به خرید یک کولر آبی گرفته‌اید، باید پیش از هر چیز با چم‌وخم‌های خرید کولر آبی آشنا باشید تا در نهایت بتوانید با انتخابی درست و مناسب، خریدی هوشمندانه را رقم بزنید. مطالعه مقاله زیر اطلاعات ارزشمندی پیرامون این موضوع در اختیار شما می‌گذارد:

راهنمای خرید کولر آبی

معایب استفاده از بخارشوی

  • مخزن آب کوچک یکی از جدی‌ترین معایب بخارشوی است. اگر نتوان حین کار به آن آب اضافه کرد،‌ باید صبر کنید تا مخزن خنک شود، در آن آب بریزید و منتظر بمانید تا دوباره آب را به بخار تبدیل کند.
  • در گذر زمان املاح موجود در آب، باعث ایجاد رسوب در مخزن و لوله‌های بخارشوی و انسداد راه بخار می‌شود.
  • اگر از این دستگاه درست استفاده نکنید، ممکن است دچار سوختگی با بخار آب شوید.

گنجایش مطلوب بخارشوی چه قدر است؟

ظرفیت و گنجایش بخارشوی نشان‌دهنده میزان آبی است که در هر نوبت در خود نگه می‌دارد و این بستگی به حجم بدنه بخارشوی دارد
ظرفیت و گنجایش بخارشوی نشان‌دهنده میزان آبی است که در هر نوبت در خود نگه می‌دارد و این بستگی به حجم بدنه بخارشوی دارد

نمی‌توان گفت یک بخارشوی با گنجایش فلان قدر، بسیار خوب یا بسیار بد است. ظرفیت و گنجایش این دستگاه نشان‌دهنده میزان آبی است که در هر نوبت در خود نگه می‌دارد و این بستگی به حجم بدنه بخارشوی دارد. بخارشوی‌های موجود در بازار از ظرفیت حداقل ۳۰۰ میلی‌لیتر شروع می‌شوند و مخزن بعضی‌ها حتی تا ۳ لیتر هم گنجایش دارد.

این شما هستید که باید ظرفیت ایده‌آل دستگاه را،  با توجه به مدت زمانی که به آن نیاز دارید، تعیین کنید.

اگر مدل‌هایی با ظرفیت محدودتر را انتخاب کردید، به این توجه کنید که آیا می‌شود در زمان کار کردن دستگاه به آن آب اضافه کرد؟ نکته مهم بعدی در چنین دستگاهی، حتی اگر نمی‌شود به آن آب اضافه کرد، مدت زمانی است که دستگاه بخار آب را آماده می‌کند. در بهترین حالت یک بخارشوی خوب به ۲ دقیقه زمان نیاز دارد تا بخار آب را آماده کند.

توان و قدرت دستگاه

توان دستگاه ارتباط مستقیمی با قدرت و کیفیت بخار خروجی از آن دارد. برای استفاده خانگی، بخارشویی با توان ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ وات و قدرت ۴ بار کافی است. شاید فروشندگان لوازم خانگی بخواهند دستگاهی با قدرت یا توان بیشتر به شما بفروشند و مدام از مزایای آن تعریف کنند، اما ما با اطمینان به شما می‌گوییم که این توان و قدرت کارهای خانه را راه می‌اندازند. نیازی نیست هزینه بیشتری برای دستگاه‌هایی با قدرت ۵ یا ۶ بار بپردازید چرا که این بخارشوی تفاوت آنچنانی با بخارشویی با قدرت ۴ بار ندارد.

حاللا که ویروس کرونا ما را به ضدعفونی کردن همه چیز واداشته است، شاید یک بخارشوی خوب بهه کار بیاید. با بخارشوی می‌توانیم صندلی‌ها، لباس‌های بیرونمان، کف زمین، کفش، داخل خودرو و … را تمیز کرد. مهم‌ترین وسایلی که نیاز به ضدعفونی شدن دارند را در مقاله زیر آورده‌ایم:

وسایل آلوده

بدنه و شکل بخارشوی

بخارشوی پارویی
بخارشوی پارویی

این شما هستید که باید با توجه به شرایط و نیاز خود بهترین بخارشوی بازار را انتخاب کنید. اگر جای کافی برای بخارشوهایی با مخزن بزرگ ندارید، مدل‌های پارویی مناسب شما است. البته استفاده از مدل پارویی کمی سخت‌تر از مدل‌های مخزن‌دار است. اگر نمی‌توانید یک جسم سنگین را بلند و جابجا کنید، باید به دنبال چاره دیگری باشید.

در کل وزن بخارشوی مهم است. شاید اگر قرار باشد آن را روی زمین بکشید، به مشکلی برنخورید اما برای پاک کردن دیوار و سقف، وزن زیاد آن آزاردهنده می‌شود. پس حتما پیش از خرید آن را در دست بگیرید و ببینید آیا جا‌به‌جا کردنش در توانتان هست یا نه.

نکته مهم دیگر در مورد بدنه و شکل ظاهری بخارشوی این است که آیا می‌شود لوله آن را از بدنه جدا کرد یا نه. جدا نشدن لوله از بدنه باعث می‌شود نگهداری از بخارشوی سخت شود و فضای زیادی بگیرد. فضایی که در خانه‌های امروزی به راحتی پیدا نمی‌شود.

بخارشوی باید چه لوازم و امکانات جانبی داشته باشد؟

بخارشوی‌ها سری‌های متفاوتی دارند که هر یک مناسب پاک کردن سطح خاصی است. تنوع سری‌ها و کیفیت آن‌ها یکی از آن مواردی است که پیش از خرید حتما باید چک شود. سری‌‌های خوب، مناسب و باکیفیت تمیزکاری را راحت‌تر، سریع‌تر و بهتر می‌کند. سری‌های مناسب فرش، دیوار، شیشه و آینه و درزها مهم‌ترین سری‌هایی هستند که یک بخارشوی خوب باید داشته باشد.

سیستم ضدچکه دومین فاکتور جانبی مهم است. این سیستم که قدمت کمی هم دارد، مانع چکه کردن قطره‌های آب به همراه بخار می‌شود. این مشکل یکی از شایع‌ترین مشکلاتی بوده است که اکثر افراد با بخارشوی داشته‌اند. اگر بخارشویی که انتخاب کرده‌اید از این سیستم برخوردار نیست، از فروشنده بخواهید آن را برای شما تست کند تا ببینید آیا دستگاه آب را با بخار بیرون می‌دهد یا نه.

بخارشوهایی در بازار هستند که می توان شدت بخار خروجی را به وسیله‌ی درجه‌ای که روی آن‌ها قرار دارد، تنظیم کرد. این یکی از آن قابلیت‌های کارآمد و مفید است که دامنه کارهایی که می‌شود با بخارشوی کرد را گسترش می‌دهد.

هنگام کار کردن با مدل‌های جدید بخارشوی، دیگر نیازی به فشردن شاسی بخار نیست. این دستگاه‌ها طوری ساخته شده‌اند که با فشردن یک دکمه، اتوماتیک بخار می‌دهند. کار کردن با این تکنولوژی راحت‌تر است و البته احتمال زودتر خراب شدن دستگاه را هم پایین می برد.

بدون ضمانت خرید نکنید

بخارشوی از آن وسایلی است که زود به زود تعمیر می‌خواهد. پس به خاطر پرداخت هزینه کمتر، به سراغ برندهای متفرقه یا بخارشوی‌های بی‌گارانتی نروید. برای خرید بخارشوی به نمایندگی‌های رسمی بروید و دستگاه‌هایی را بخرید که گارانتی دارند و خیال شما را برای چند سال خدمات پس از فروش راحت می‌کنند.

مطمئن باشید این اختلاف قیمت کمتر از آن چیزی است که محبورید برای تعمیر و خرید قطعات یدکی بخارشوی، بپردازید.

برای خرید از نمایندگی‌های رسمی و برخورداری از ضمانت آن‌ها، به خیابان شریعتی تهران سر بزنید. در مقاله زیر از مجله اینترنتی امرسان، اصلی‌ترین مراکز خرید لوازم خانگی در تهران را معرفی کرده‌ایم:

مراکز خرید لوازم خانگی در تهران

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا