ترفند های خانه داریتکنولوژیسایرسبک زندگی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

خرید ماشین لباسشویی هر روز سخت‌تر از دیروز می‌شود. دلیل آن نیز امکانات و آپشن‌های جدیدی است که به ماشین‌های لباسشویی اضافه می‌کنند. شما برای تجربه خریدی موفق و به‌صرفه به اطلاعات نیاز دارید. این مقاله می‌تواند راهنمای شما برای خرید یک ماشین لباسشویی مناسب و کارآمد باشد.

شاید ماشین لباسشویی در ابتدا وسیله‌ای غیرضروری برای راحت‌تر کردن کارها بود، اما امروزه تصور خانه‌ای بدون این وسیله سخت و یا حتی غیرممکن است. اگر بدون تحقیق و برآورد نیازهای خود برای خرید ماشین لباسشویی به بازار بروید، احتمالا سردرگم‌تر از قبل به خانه برمی‌گردید. شما یا نمی‌توانید ماشین لباسشویی بخرید یا احساس می‌کنید خریدتان با چیزی که به دنبالش بودید همخوانی ندارد. تحقیق در مورد انواع ماشین‌های لباسشویی و تفاوت آن‌ها با یکدیگر برای جلوگیری از چنین اتفاقی لازم است.

هنگامی به خرید بروید که پاسخ سوال‌های زیر را می‌دانید:

  • به یک ماشین لباسشویی با چه ظرفیتی نیاز دارم؟
  • چند چرخش موتور در دقیقه مطلوب است؟
  • به چه برنامه‌های شستشویی نیاز دارم؟
  • میزان مصرف انرژی یک ماشین لباسشویی خوب چه قدر است؟

در نظر گرفتن پاسخ این سوالات در کنار اطلاعات فنی هر ماشین لباسشویی به شما در تصمیم‌گیری آسان‌تر کمک می‌کند. با این همه اگر جواب درست و مشخصی برای یک یا چندتا از سوال‌های بالا ندارید، جای نگرانی نیست. در ادامه هر کدام از فاکتورهای خرید ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم و بهترین جواب‌ها را در اختیار شما خواهیم گذاشت:

بهترین ظرفیت ماشین لباسشویی

ظرفیت مطلوب ماشین لباسشویی با توجه به نیاز شما، فضایی که دارید و تعداد اعضای خانواده متفاوت است. انتخاب ماشین لباسشویی کوچک حجم کار موجود را بیشتر می کند و انتخاب ماشین لباسشویی بزرگ هزینه‌ها را افزایش می‌دهد. پس حتما لازم است که پیش از خرید نیاز خود را ارزیابی کنید و با خواسته مشخصی وارد فروشگاه شوید.

به طور معمول یک خانواده ۱ الی ۲ نفره به یک ماشین ۵ تا ۶ کیلوگرمی،‌ یک خانواده ۲ الی ۳ نفره یه یک ماشین ۷ کیلویی، یک خانواده ۳ الی ۴ نفر یه یک ماشین لباسشویی ۸ کیلوگرمی و یک خانواده ۴ الی ۵ یا بیشتر نفره به ماشینی با حجم ۹ کیلوگرم به بالا نیاز دارد.

این ظرفیت وزن لباس‌های خشکی است که ماشین لباسشویی قابلیت شستن آن‌ها بی هیچ مشکلی را دارد. البته کمتر می‌بینیم که افراد لباس های کثیف خود را پیش از انداختن در ماشین وزن کنند. اما وزن لباس‌های کثیف را می‌شود با توجه به معیارهای مشخصی تخمین زد مثلا هر ۵ تی‌شرت مردانه یا هر ۲ حوله حمام، ۱ کیلوگرم وزن دارند.

پیش‌تر هم در مجله اینترنتی امرسان به اهمیت ظرفیت ماشین لباسشویی، هنگام خرید اشاره کرده بودیم. در آن مقاله نکاتی طلایی برای خرید سایر لوازم برقی منزل اعم از یخچال فریزر، اجاق گاز و جاروبرقی نیز آورده شده بود. برای مطالعه آن به لینک زیر مراجعه کنید:

نکات طلایی در خرید لوازم برقی منزل

سرعت چرخش موتور ماشین لباسشویی

چرخش بیشتر و سریع‌تر ماشین لباسشویی تنها حاکی از آن است که لباس‌ها در آخر برنامه شستشو آب کمتری خواهند داشت و زودتر خشک می‌شوند
چرخش بیشتر و سریع‌تر ماشین لباسشویی تنها حاکی از آن است که لباس‌ها در آخر برنامه شستشو آب کمتری خواهند داشت و زودتر خشک می‌شوند

سرعت چرخش موتور ماشین لباسشویی‌های موجود در بازار از ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ دور بر دقیقه تغییر می‌کند. ارزیابی عملکرد ماشین لباسشویی با تعداد چرخش‌های موتور آن در دقیقه، ممکن نیست. چرخش بیشتر و سریع‌تر ماشین لباسشویی تنها حاکی از آن است که لباس‌ها در آخر برنامه شستشو آب کمتری خواهند داشت و زودتر خشک می‌شوند.

البته این موضوع در مورد ماشین لباسشویی‌هایی با موتور اینورتر و بدون تسمه است. ماشین لباسشویی‌های قدیمی‌تری که با تسمه کار می‌کنند، هرچه سریع‌تر بچرخند، انرژی بیشتری مصرف و سروصدای بیشتری تولید می‌کنند.

با توجه به همه این‌ها تعداد ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ دور بر دقیقه کافی‌ست و پرداخت هزینه بیشتر برای ماشینی با ۱۶۰۰ دور در دقیقه، دلیلی ندارد.

برنامه‌های شستشو

ماشین‌های لباسشویی جدیدتر و بزرگ‌تر برنامه‌های متنوعی برای شستشوی انواع خاصی از البسه دارند. این برنامه‌ها برای شستن لباس‌های حساس و متفاوتی تعبیه شده‌اند. مثلا برنامه‌ای برای شستن لباس‌های باشگاه، برنامه دیگری برای شستن البسه ابریشمی یا پشمی، برنامه‌ای برای شستن حوله و لباس‌های پرزدار و ….

طبیعتا هرچه ماشین لباسشویی امکانات و برنامه‌های بیشتری داشته باشد، گران‌تر نیز می‌شود. پس لطفا هنگام خرید، گول لیست بلندبالای برنامه‌های شتشوی ماشین را نخورید. داشتن یک یا دو دست لباس ابریشمی دلیل خوبی برای پرداخت هزینه‌ای سنگین بابت یک ماشین لباسشویی توانمند در شستن چنین البسه‌ای نیست.

اما اگر به هر دلیلی یک ماشین لباسشویی با برنامه‌های شستشوی متنوع را انتخاب کردید، لازم است دفترچه راهنمای آن را به خوبی مطالعه کنید. هر یک از این برنامه‌ها قواعد خاصی برای خودشان دارند که برای رسیدن به نتیجه مطلوب، لازم الاجرا هستند. مثلا در یک شستشوی سریع نباید بیش از ۲ کیلوگرم لباس ریخت یا هنگام استفاده از برنامه شستشوی لباس‌های تیره بهتر است به جای پودر ماشین لباسشویی از مایع شوینده استفاده کنید.

سروصدای ماشین لباسشویی

خرید هر ماشین لباسشویی که صدایی کمتر از ۵۰ دسی‌بل تولید کند، منطقی و به‌صرفه است.
خرید هر ماشین لباسشویی که صدایی کمتر از ۵۰ دسی‌بل تولید کند، منطقی و به‌صرفه است.

صدای ناشی از کار وسایل برقی را روی برچسب اطلاعات آن‌ها می‌نویسند. این صدا با واحدی به نام دسی‌بل (dB) اندازه‌گیری می‌شود. هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، حجم سروصدای تولیدی دستگاه بیشتر خواهد بود. خرید هر ماشین لباسشویی که صدایی کمتر از ۵۰ دسی‌بل تولید کند، منطقی و به‌صرفه است.

هنگام خرید برای انتخاب یک ماشین لباسشویی کم سروصداتر، باید به دنبال مدل‌های جدید و با تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر باشید. برای مثال، همان طور که بالاتر گفتیم، موتورهای اینورتر یا سیستم‌های داخلی ضدلرزش نمونه‌هایی از این تکنولوژی‌ها هستند.

مصرف انرژی ماشین لباسشویی

توجه به برچسب انرژی هنگام خرید وسایل برقی پرمصرفی مثل ماشین لباسشویی لازم و ضروری است. انتخاب ماشین لباسشویی با درجه A بهترین انتخابی است که می‌توانید داشته باشید. هرچه میزان مصرف انرژی به حرف E نزدیک‌تر شود، شاهد مصرف و حتی اسراف بیشتری خواهیم بود. پس تا حد ممکن باید به سراغ ماشین‌های لباسشویی با مصرف بهینه‌تر بروید.

البته علاوه بر اینکه باید به مصرف برق ماشین لباسشویی توجه کنید، میزان مصرف آب آن نیز اهمیت دارد. پیش از خرید در مورد میزان آبی که هر برنامه شستشو مصرف می‌کند،  تحقیق کنید. هرچه این عدد کمتر باشد، خرید آن ماشین لباسشویی به‌صرفه‌تر است.

توجه به برچسب انرژی وسایل برقی پرمصرف از آن نکاتی است که هرگز نباید در حین خرید فراموش شود. اگر برای تجربه موفق خرید لوازم خانگی، ‌نیاز به یک دستورالعمل دارید، مقاله زیر گزارشی از کاربردی‌ترین نکاتی‌است که باید در هنگام خرید لوازم خانگی بدانید و در نظر بگیرید:

پیش از خرید لوازم خانگی این مطلب را بخوانید

به برنامه‌های اقتصادی توجه کنید

ماشین لباسشویی‌های با سنسوری اندازه‌گیری وزن می‌توانند برنامه شستشو، میزان آب و شوینده مصرفی و مدت زمان شستشو را متناسب با حجم و وزن البسه تعیین کنند.
ماشین لباسشویی‌های با سنسوری اندازه‌گیری وزن می‌توانند برنامه شستشو، میزان آب و شوینده مصرفی و مدت زمان شستشو را متناسب با حجم و وزن البسه تعیین کنند.

برخی از انواع ماشین‌های لباسشویی سنسوری برای اندازه‌گیری وزن و حجم البسه دارند. آن‌ها می‌توانند برنامه شستشو، میزان آب و شوینده مصرفی و مدت زمان شستشو را متناسب با حجم و وزن البسه تعیین کنند. این کار از اسراف جلوگیری می‌کند و به‌صرفه‌تر نیز هست. برای مثال زمانی که به هر دلیلی تصمیم می‌گیرید ماشین لباسشویی را نیمه‌پر روشن کنید، بهتر است ماشین لباسشویی شما سنسور اندازه‌گیری وزن البسه داشته باشد.

برنامه شستشوی اقتصادی یکی دیگر از آپشن‌های به‌صرفه در ماشین لباسشویی است. این برنامه، به گونه‌ای تنظیم شده است که لباس‌ها را با آب سردتر اما در مدت زمان طولانی‌تری می‌شوید.

آپشن دیگری که به یک ماشین لباسشویی برتری اقتصادی می‌بخشید، امکان تنظیم خودکار مقدار شوینده با حجم و نوع البسه کثیف داخل ماشین است. این ماشین‌های لباسشویی یک مخزن برای شوینده دارند و در هر نوبت، به حد نیاز از آن مصرف می‌کنند. در چنین ماشین‌هایی استفاده از پودر لباسشویی ممکن نیست و حتما باید از مایع لباسشویی استفاده کنید.

برنامه‌های شستشو ویژه در ماشین لباسشویی

اگر با محدودیت بودجه مواجه نیستید و به دنبال برنامه‌های کارآمد، مفید و جدید شستشو هستید، ما چندتا از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

شستشو با بخار

استفاده از بخار در روند شستشو، فواید زیادی دارد. کمتر شدن چروکیدگی البسه یکی از مهم‌ترین آن‌ها است. با استفاده از چنین برنامه‌ای دیگر نیاز به اتو کردن سخت و طلانی لباس نیست و می‌توانید کار اتوی لباس را راحت‌تر و سریع‌تر انجام دهید. علاوه بر این بخار در ضدعفونی کردن پارچه و از بین بردن ذراتی مانند گرده‌ها که ممکن است باعث ایجاد آلرژی شوند، تاثیر دارد.

شستشوی اولیه

شستشوی اولیه و آغشته کردن البسه به آب و ماده شوینده‌ای مثل لکه‌بر، از بین ربدن لکه‌های سخت و قدیمی لباس را آسان می‌کند. برای همین خرید ماشین لباسشویی با این برنامه را به شما توصیه می‌کنیم.

آب‌کشی دوباره

اگر در میان اعضای خانواده شما افرادی هستند که پوست حساس‌تری دارند و با مواد شوینده‌ای که در بافت پارچه می‌مانند، آزرده می‌شوند باید به دنبال راهکارهایی برای رفع این مشکل باشید. آب کشی دوباره البسه، یکی از این راهکارها است. با آب کشی دوباره یا چندباره لباس‌ها، همه مواد شوینده از بافت آن خارج می‌شوند.

البته برخی از ماشین‌های لباسشویی نیز برنامه جدایی برای رفع مواد حساسیت‌زا دارند.

شستشوی البسه کودک

این برنامه به شما در شستشوی بهتر و کامل‌تر لباس‌های فرزندان کوچک‌تان کمک می‌کند، برنامه شستشوی البسه کودکان طوری طراحی شده که لباس‌های سبک و کم حجم کودکان را بارها و بارها آب کشی کند تا از همه مواد شوینده و حساسیت‌زا پاک شوند. چرا که کودکان پوست حساس‌تری دارند و ممکن است با ذرات و آلودگی‌های مانده در پارچه یا مواد شوینده‌ایی که به خوبی خارج نشده اند، اذیت شوند.

شستشوی البسه ورزشی

اگر اهل ورزش هستید و با هر بار رفتن به باشگاه یا سالن‌های ورزشی نیاز به شستن لباس‌هایتان دارید، بهتر است ماشین لباسشویی با برنامه شستشوی مناسب بخرید. برنامه شستشوی البسه ورزشی، نمی‌تواند چرک‌ها، لکه‌ها و و آلودگی‌های قدیمی را پاک کند و در آن مدت کوتاه تنها می‌تواند عرق شما در طول ورزش را از سطح پارچه پاک کند.

شستشوی با دست

اگر لباس‌های حساسی دارید که باید با دست شسته شوند و حرکت و چرخش‌های سریع ماشین به بافت آن‌ها آسیب می‌زند باید به دنبال خرید ماشین لباسشویی با برنامه شستشوی با دست باشید. این برنامه با کاهش شدت حرکات، کم کردن دور موتور ماشین لباسشویی و پایین آوردن دمای آب از بافت البسه شما محافظت می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا