تغذیه و سلامت

سوالات متداول درباره‌ی ماسک ‌زدن در دوران شیوع کرونا

با توجه به آن‌که استفاده از ماسک از تاریخ پانزدهم تیرماه ۹۹ تا زمان اتمام دوران شیوع ویروس کرونا اجباری شده‌است، لازم دیدیم تا به تمامی سوالات و شک و شبهه‌های شما در زمینه‌ی استفاده از ماسک پاسخ دهیم. این اجبار می‌تواند یک توفیق اجباری برای ما حاصل کند و آن این است که هرچه زودتر از شر ویروس کرونا خلاص شویم. پس چه بهتر که راه صحیح استفاده از ماسک را بدانیم تا بتوانیم برای سلامت خود و اجتماع‌مان یک قدم بزرگ برداریم.

در این مقاله همراه ما باشید تا با روشن کردن فواید استفاده از ماسک و علت اجباری شدن آن در ابعاد فردی و اجتماعی به شما کمک کنیم تا ابتدا از سلامت‌ خود و سپس دیگران محافظت کنید.

درباره‌ی ویروس کرونا در این‌جا بخوانید.

چرا ماسک می‌زنیم؟

سازمان بهداشت جهانی یا همان WHO در تازه‌ترین یافته‌ها و تحقیقات خود اعلام کرده که اصلی‌ترین راه انتقال ویروس کرونا، از طریق بزاق دهان، یا بهتر بگوییم قطرات تنفسی افراد مبتلا است. این نظریه، فرضیه‌ی انتقال از طریق سطوح را به طور کامل رد نمی‌کند اما معتقد است که راه اصلی انتقال ویروس از طریق انتقال قطرات تنفسی اتفاق می‌افتد.

اگر شما از ماسک استفاده کنید می‌توانید تا حد بسیار زیاد و قابل قبولی جلوی پخش شدن قطرات تنفسی و بزاق دهان خود را بگیرید. البته وجود ماسک نیز تا حدی جلوی ورود ویروس به دهان و بینی شما را می‌گیرد اما باید بدانید که استفاده از ماسک در درجه‌ی اول برای آن است که شما ویروس را انتقال ندهید. اما تصور کنید اگر همه‌ی ما این وظیفه‌ی اجتماعی را انجام دهیم چه اتفاقی می‌افتد؟ در واقع همه‌ی ما از خطر ویروس محافظت می‌شویم.

چند نوع ماسک داریم و کدام برای ما مناسب‌تر است؟

در حال حاضر سه نوع ماسک اصلی داریم که در ادامه به کاربرد هرکدام و میزان محافظت هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

N95

ماسک N95 که از همان روزهای اول شیوع بیماری کرونا بسیار مطرح شد و به عنوان بهترین گزینه برای محافظت شناخته شد، در واقع یک گزینه‌ی مناسب برای همه نیست. روزهای اول دلیل این امر آن بود که میزان عرضه‌ی این ماسک کم بود و می‌بایست به کادر درمان می‌رسید. اما در حال حاضر محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فیلتر ماسک N95 باعث پخش شدن قطرات تنفسی فردی که از آن استفاده می‌کند می‌شود. حالا تصور کنید فرد، مبتلا به ویروس کرونا باشد. این دقیقا اتفاقی است که ما میخواهیم از آن جلوگیری کنیم و راجع به تمامی انواع ماسک‌های فیلتردار صدق می‌کند. بنابراین استفاده از ماسک N95 تنها و تنها برای کادر درمان مجاز است. آن هم نه تمام کادر درمان فقط آن‌هایی که در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی قرار دارند.

ماسک‌های جراحی

ماسک‌های جراحی در واقع بهترین گزینه هستند. همان ماسکی که عکسش را در ابتدای مقاله مشاهده کردید. ماسک‌های جراحی نیز انواع مختلفی دارند که بسته به نوع‌شان میزان جلوگیری از ورود و خروج قطرات تنفسی به آن‌ها متفاوت است. اما ماسک‌های جراحی متداولی که در حال حاضر وجود دارند، معمولا از نوع بسیار معمولی هستند و برای استفاده‌ی عموم طراحی شده‌اند.

کدام طرف ماسک جراحی باید استفاده شود؟

در حال حاضر اکثر ماسک‌هایی که در سطح بازار و داروخانه‌ها موجود هستند، کاملا سفید هستند. اما اگر ماسک جراحی شما رنگی بود، معمولا یک طرف سفید نیز دارد. طرف سفید جلوی دهان و بینی‌تان باشد و طرف دیگر رو به بیرون. ماسک‌های سفید نیز از طرفی که کش دوخته شده یا پرس شده استفاده شوند. یعنی آن طرفی که کش به آن پرس شده، جلوی بینی و دهان‌تان باشد.

ماسک‌های پارچه‌ای

همواره این سوال پیش می‌آید که آیا ماسک‌های پارچه‌ای و دست‌ساز نیز موثر هستند؟ پاسخ مثبت است. همانطور که گفتیم استفاده از ماسک برای جلوگیری از پخش شدن ویروس در هوا است. اگر ماسک شما پارچه‌ای و چند لایه باشد قطعا این مهم اتفاق می‌افتد. همچنین یک ماسک چندلایه تا حد زیادی از ورود قطرات به داخل ماسک‌تان نیز جلوگیری می‌کند.

ماسک پارچه‌ای
ماسک پارچه‌ای

آیا ماسک قابل شست‌وشو بوده وقابلیت چندبار استفاده را دارد؟

تنها ماسک‌های پارچه‌ای هستند که قابل شست‌وشو می‌باشند. بنابراین قط ماسک‌های پارچه‌ای را بعد از هر بار استفاده بشویید و سپس دوباره استفاده کنید. اما ماسک‌های جراحی و N95 به هیچ عنوان قابل شست‌و شو نمی‌باشند. چراکه با شست‌وشو لایه‌های مقاومت‌کننده‌ی آن‌ها از بین رفته و اثر پیش‌گیرانه‌ی خود را از دست می‌دهند. اما آیا می‌توانیم از ماسک جراحی چند بار استفاده کنیم؟ این کار توصیه نمی‌شود. سعی کنید حتما از این ماسک‌ها تنها و تنها یک بار استفاده کنید.

آیا آفتاب یا شوفاژ ویروس‌های ماسک‌مان را از بین می‌برد؟

پاسخ این سوال منفی است. نه اشعه‌ی یووی و نه گرمای شوفاژ توانایی از بین بردن ویروس‌های ماسک را ندارد. برای ماسک‌های پارچه‌ای تنها شست‌وشو جواب می‌دهد و برای ماسک‌ N95 نیز یک سری مواد شوینده‌ی مخصوص در اختیار کادر درمان هست که با این همه آن کار هم توصیه نمی‌شود. ماسک جراحی نیز با قرار گرفتن جلوی آفتاب ضدعفونی نمی‌شود.

تنفس در ماسک

بسیاری از افراد اذعان دارند که در تنفس با ماسک دچار مشکل می‌شوند. به این معنا که تنفس آن‌ها سخت می‌شود و دچار تنگی نفس می‌شوند. در این‌جا باید به دو نکته توجه کنید:

  • استفاده از ماسک درست
  • استفاده‌ی درست از ماسک

سعی کنید ماسکی را تهیه کنید که برای شما مناسب باشد. ماسک‌های جراحی معمولا از سایر ماسک‌ها راحت‌تر هستند. همچنین سعی کنیدروش درست استفاده از ماسک مانند طرف درست آن و نحوه‌ی قرارگیری‌اش را نیز بیاموزید. در این میان این نکته را نیر بگوییم که بیرون گذاشتن بینی از ماسک‌تان تمام فایده‌ی استفاده از آن را از بین می‌برد و شما باید ماسک را کاملا جلوی دهان و بینی خود قرار دهید.

انجمن روانشناسی آمریکا یادآور می شود که COVID-19 یک بحران اپیدمیولوژیک است. اما یک بیماری روانی نیز محسوب می شود. بحران دوم، مشكلی است كه به دبیر كانال سن ماتئو، دیوید كانپا رسیده است. او گفت كه كارمندان وی تماس هایی از افراد مختلف دریافت می كنند و آنقدر در مورد ویروس می شود كه نمی دانند چه كنند. كانپا گفت که چنین افرادی به خطوط بحران و منابع بهداشت روان شهرستان معرفی می شوند. همچنین، برای تماس گیرنده های کمتر آسیب دیده، فقط فرصتی است که به کسی در مورد مشکلات خود در هنگام ویروس بگویند. آنها کمک می خواهند، می خواهند شنیده شوند.

روانشناسان نکاتی برای مقابله با ویروس کرونا ارائه داده اند

استفاده از شیلد تا چه اندازه تاثیرگذار است؟

بسیاری از افراد معتقدند استفاده از شیلد بهتر از استفاده از ماسک‌ها است. این یک باور بسیار غلط است. شیلد برای محافظت از چشم‌ها در برابر ویروس مناسب است. این برای کادر درمان که در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی هستند بسیار مناسب است اما هرگز جای ماسک را نمی‌گیرد. بنابراین اگر خواستید از شیلد استفاده کنید حتما ماسک نیز بزنید چراکه ناحیه‌ی پایینی دهان و بینی شما همچنان بدون محافظت است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا