گردشگری

معرفی روستا و آبشار ایگل

آبشار ایگل از مناطق گردشگری بسیار بکری است که در منطقه‌ی اوشان و فشن قرار دارد. آبشار ایگل در دامنه شمال شرق قله توچال واقع شده و از ارتفاع ۲۰۰۰ متری تا ۲۳۰۰ متری دارای باغات متعددی است و چشم انداز زیبایی از دامنه شمال توچال و همچنین گردنهٔ لوپهنه دارآباد دارد.  از ویژگی‌های بارز دسترسی به این آبشار مسیر بسیار صعب‌العبور آن است که رسیدن به این آبشار را برای افراد مبتدی و بدون کمک راهنمای تور تقریبا ناممکن کرده است. بنابراین توصیه‌ی اکید ما به شما این است که اگر قصد رفتن به این منطقه را داشتید، حتما همراه افرادی بروید که تجربه‌ی عبور و کوهنوردی در این منطقه را داشته‌اند.

اوشان، فشم، میگون باغ‌شهری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شهر تهران بوده و در میان رشته کوه البرز قرار دارد. این شهر عموماً کوهپایه‌ای و سردسیری بوده و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان و پائیز بسیار سرد و پربارش می‌باشد. بارش سنگین برف در زمستان منجر شده در شمال این شهر سه پیست اسکی شمشک، دربندسر و دیزین به‌وجود آید.

اوشان، فشم، میگون

جانمایی دقیق آبشار ایگل

برای رفتن به روستای ایگل باید از تهران وارد جاده لشکرک شوید و این مسیر را تا لواسان ادامه دهید. در مسیر جاده لواسانات به سمت اوشان و نرسیده به آهار جاده فرعی است که به روستای ایگل منتهی می شود. بعد از آن حدود دو الی 3 ساعت زمان لازم است تا از مسیری که ابتدائا هموار است و سپس بسیار پر شیب و لغزنده می‌شود عبور کرده تا به آبشار برسید.

قلعه بابک دژی قدیمی در استان آذربایجان شرقی است و در فاصله ۳ ساعتی از شهر تبریز قرار دارد. این قلعه قدیمی و باستانی که در دوره ساسانیان ساخته شده است در دل طبیعت زیبای این استان قرار گرفته است و از زیبایی چشم نوازی برخوردار است. زیبایی که هر ایرانی باید برای یک بار هم شده، باید به دیدن آن برود.

قلعه‌ی بابک

لوکیشن منطقه
لوکیشن منطقه

روستای ایگل

روستای ایگل روستایی بسیار زیبا و خوش آب‌وهوا بوده که معروف به آن است که همواره یک فصل از تهران عقب است. اگر شما در دل تابستان به این روستا بروید، کوهستان و دشت‌های بسیار سرسبزی را مشاهده خواهید کرد که الهام‌بخش بهار هستند. وجود آبشار و رودخانه در تمامی قسمت‌های روستا باعث شده که این روستا در گرم‌ترین فصول سال نیز خنک و خوش ‌آب‌و هوا باشد.

اکثریت جمعیت ثابت ایگل به باغ‌داری مشغول می‌باشند و محصولات‌شان اکثراً گیلاس، آلبالو، سیب و گردو میباشد.بافت قدیم و بناهای تاریخی-فرهنگی مانند مسجد، حسینیه، حمام و خانه‌های تاریخی ایگل طی چند سال اخیر کاملا تخریب شده و بجای آن ساختمان‌های جدید برپا گردیده است.ایگل دارای پنج محله به نام‌های: بالاده، پائین‌ده، جالیز، ویرانی و لوار می‌باشد و از طوایف آن می‌توان به: آقا بیک، کمالی، حسینی، چناری و غزازانی اشاره کرد. خانه‌های روستا در منتهی الیه جنوب غربی روستای ایگل و در دامنه شرقی ارتفاعاتی که نهایتاً به قلهٔ توچال منتهی می‌شود واقع شده است،

در بخش شرقی و پایین صخره سنگی که در مجاورت ده و خانه های آن قرار دارد راهرو و زیرزمینی وجود دارد که اکنون ورودی آن مسدود می‌باشد. چنانچه کسی بخواهد وارد آن شود باید جنوب شرقی صخره را به فاصله حدود یک‌ونیم متر خاک‌برداری نماید تا راه ورود به راهرو یا غار نمایان شود.این غار یا راهروی زیرزمینی در نزد اهالی روستا به تخت کیقباد و یا قلعه کیقباد شهرت دارد.

روستای ایگل
روستای ایگل

مسیر کوهنوردی

مسیر این روستا مملو از باغ‌های میوه بوده و مناظر آن در هرکجای مسیر بسیار زیبا و دوست‌داشتنی است. دامنهٔ کوه‌های این منطقه مملو از ریواس ، تره کوهی و پونه است. در مسیر رسیدن به آبشار ، رودخانه ای در جریان است که جهت آشامیدن مناسب است. وجود همین آب و آبشار در روستای ایگل تاثیر بسیار زیادی در خنک شدن آب‌وهوای این منطقه دارد. این امر باعث شده که مسیر کوهنوردی برای رسیدن به این آبشار در فصل تابستان طاقت‌فرسا نباشد.

مهم‌ترین بخشی که لازم است به قدر کافی از آن اطلاعات داشته باشید، مسیر کوه‌نوردی برای رسیدن به آبشار ایگل است. در وهله‌ی اول باید بدانید که پس از اتمام مسیر روستایی و ورود به مسیر مال‌روی کوهستانی، بارها و بارها با دوراهی‌هایی مواجه خواهید شد که احتمالا نمی‌توانید تشخیص دهید که باید کدام را انتخاب کنید تا به آبشار برسید.

موضوع بعدی اواخر مسیر رسیدن به آبشار ایگل است. در حوالی آبشار (۳۰۰ تا ۵۰۰ متری) قلوه سنگ هایی وجود دارد که در هنگام حرکت ممکن است جابه جا شوند و به افراد آسیب وارد نمایند. در ۱۰۰ متری آبشار نیز صخره های خطرناکی وجود دارد که برای عبور از آن‌ها می‌بایست یا تجربه‌ی عبور از چنین جاهایی را داشته باشید یا یک فرد حرفه‌ای در زمینه‌ی کوه‌نوردی کنار شما باشد در غیر این صورت بدون شک دچار آسیب خواهید شد. بنابراین حتما به این نکته‌ی ضروری توجه کنید که مسیر کوهنوردی برای رسیدن به آبشار ایگل برای هر فردی مناسب نیست و احتیاطات لازم الزاما باید انجام شود.

مسیر کوهنوردی
مسیر کوهنوردی

توصیه‌ی آخر

توصیه‌ی آخر ما برای بازدید از تمامی مناطق گرشگری، یک چیز است. لطفا اصول اکوتوریسم را رعایت کنید. منظورمان این است که دوست‌دار طبیعت باشید و به غیر از این‌که نباید طبیعت را کثیف کنید یا در آن آشغال بریزید، بدانید که ملزم به آن هستید که تا می‌توانید کم‌تر زباله تولید کنید. به علاوه زمانی که به مناطق روستایی سفر می‌کنید، منصفانه‌تر آن است که با مردم روستا برخورد مناسب داشته باشید و با اقدامات خود برای کار و کشاورزی آن‌ها خللی بوجود نیاورید.

پیش از آن‌که کوید۱۹ دامن‌گیر این سرزمین بشود، تابستان فصل سفر بود. امسال اما میزان سفرها تا حد چشم‌گیری کاهش یافته‌است. البته امدواریم که اینطور باشد و هم‌وطنان‌مان برا حفظ سلامت خود و دیگران امسال تا حدی که امکان دارد از سفر کردن پرهیز کنند. با این همه می‌دانیم که کرونا هم مانند هر ویروس دیگری روزی درمان خواهد شد. بنابراین در این مقاله به معرفی مناطق گردشگری‌ای می‌پردازیم که مناسب سفر در فصل تابستان هستند. شما می‌توانید این مناطق را در گوشه‌ای از ذهن خود نگه‌دارید تا در سال‌های بعد با یادآوری آن‌ها بتوانید به مناطق بکر و خنک سفر کنید.

چهار منطقه‌ی گردشگری خنک، مناسب سفرهای تابستانی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا