فرهنگ و هنر

معرفی و نقدی بر کتاب «مردی به نام اوه»

مردی به نام اوه نام پرفروش‌ترین کتاب نویسنده سوئدی فردریک بکمن است. این کتاب که در سال ۲۰۱۲ نوشته شد، بیش از ۶۰۰ هزار نسخه فروش داشت و توانست رتبه اول پرفروش‌ترین‌ها سوئد و نیویورک تایمز را کسب کند. در سال ۲۰۱۶ از کتاب مردی به نام اوه، فیلمی به همین نام ساخته شد.

داستان کتاب مردی به نام اوه اصلا پیچیده نیست. او زندگی ساده و روتینی دارد که قرار است نیست با معجزه‌ای از این رو به آن رو شود. البته این به معنی حوصله سر بر بودن یا قابل پیشبینی بودن کتاب نیست. اما شما باید بدانید که نباید از این کتاب انتظار حوادثی خارج از عادت داشته باشید.

این کتاب در عین داستان ساده خود، گاهی غافلگیرکننده، جذاب و کمی طنز است. مطمئن باشید هیچ کتابی بی‌دلیل تبدیل به کتابی نمی‌شود که به ۳۰ زبان ترجمه شود و در همه کشورها طرفدار و خواننده پیدا کند. پس نگران نباشید. شاید عاشق کتاب مردی به نام اوه نشوید ولی مطمئنا از زمانی که برای خواندن این کتاب ۳۹۲ صفحه‌ای می‌گذارید پشیمان نمی‌شوید.

روی جلد کتاب مردی به نام اوه، به نقل از نشریه معتبر آلمانی «اشپیگل» جمله‌ای نوشته شده است که شما را برای خواندن کتاب تحریک می‌کند. روی جلد کتاب مردی به نام اوه نوشته‌اند: کسی که از این رمان خوشش نیاید، بهتر است هیچ کتابی نخواند. اما آیا واقعا اینطور است؟

برای خواندن نظرات سایر خوانندگان کتاب مردی به نام اوه، به سایت گودریدز (goodreads) سری بزنید.

موضوع کتاب مردی به نام اوه

فردریک بکمن در این کتاب در مورد پیرمرد ۵۹ ساله‌ای به نام «اوه» حرف می‌زند. اوه همسرش سونیا را به تازگی از دست داده است و تنها زندگی می‌کند. او در نگاه اول پیرمردی عبوس و بداخلاق است که به اجبار بازنسته شده است و تنهایی و بی‌کاری آزارش می‌دهد. او انقدر از این شرایط بدش می‌آید که برای پیوستن به همسرش قصد دارد خودکشی کند.

او و هم نسلانش عادت به دور انداختن چیزی، تنها به این دلیل که خراب است ندارند و اعتقاد دارند که هر چیز خرابی قابل تعمیر و به کار گیری دوباره است. به همین دلیل هم زندگی در جامعه‌ای که همه چیز را به راحتی عوض می‌کنند یا دور می‌اندازند برای او سخت است و می‌خواهد خودکشی کند. اما خودکشی‌های او هر بار به دلیل تبدیل به شکست بزرگی می‌شود. مهم نیست او چقدر به نقشه فکر کرده و چقدر با وسواس مقدماتش را چیده، خودکشی او هر بار به تجربه‌ای ناموفق تبدیل می‌شود.

در میان همین خودکشی‌های ناموفق و نارضایتی اوه از شرایط زندگیش، پروانه، همسر و دو فرزندش به خانه‌ای در همسایگی اوه نقل مکان می‌کنند. خانواده‌ای که در طول داستان می‌توانند جای خالی فرزندان و نوه‌های نداشته اوه را پر کنند. اما چرا اوه فرزندی ندارد؟ برای یافتن پاسخ این سوال باید به کتاب مراجعه کنید.

تصویر اوه، نه در جزئیات زندگی، بلکه فقط در کلیات شبیه داستان زندگی پیرمرد انیمیشن UP است. پیرمردی تنها و عبوس که در غم از دست دادن همسر خود نمی‌داند با زندگی چه باید کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این انیمیشن، مقاله زیر را بخوانید:

این آخر هفته به دنیای انیمیشن‌های پیکسار پناه ببرید

پروانه، همسایه ایرانی اوه

در همان چند صفحه اول، جذابیت این کتاب برای ما ایرانی‌ها بیشتر می‌شود. چرا که شاهد ورود کاراکتری ایرانی به نام پروانه هستیم. پروانه که باردار است با دو دختر و همسرش در همان چند صفحه اول کتاب به خانه‌ای در همسایگی اوه نقل مکان می‌کنند. آن‌ها قرار است تاثیرات زیاد و بزرگی در زندگی اوه داشته باشند.

پروانه و سایر اعضای خانواده‌اش همان کسانی هستند که قرار است این پیرمرد را با دنیای معاصر و مدرن امروز آشتی دهند. همان کسانی که به اوه می‌فهمانند بازنشستگی یا مرگ همسرش او را به مردی بی‌مصرف تبدیل نکرده است. آن‌ها به او می فهمانند هنوز هم دوست داشتنی و مفید است و به همین دلیل نقطه عطفی در داستان زندگی مردی به نام اوه هستند.

پروانه اما برای ما شخصیت غریبی نیست. در او به وضوح یک زن ایرانی می‌بینیم. زنی خونگرم، مهربان، سخت گیر، مدیر، مدبر و گاهی یک دنده است. مردی که می‌تواند در برابر اوه سخت‌گیر حرف خود را به کرسی بنشاند و او را تغییر دهد.

می‌گویند شخصیت پروانه و انتخاب زنی ایرانی به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی کتاب، متاثر از همسر ایرانی فردریک بکمن است. زنی با شخصیت، قوی و تاثیر گذار در زندگی شخصی و کاری بکمن.

شخصیت پردازی خوب، نقطه قوت کتاب

فردریک بکمن، نویسنده کتاب مردی به نام اوه
فردریک بکمن، نویسنده کتاب مردی به نام اوه

با خواندن این کتاب شما می‌توانید به هر جزئیاتی که برای تصور اوه نیاز دارید دست پیدا کنید. عادات ریزش، وسواس‌های عجیبش، علایقش، چیزهایی که از آن‌ها متنفر است، برنامه و روتین روزانه‌اش و … همه و همه بیان شده است. اما نه به نحوی که شما را خسته کند. نویسنده همه این جزئیات را هنرمندانه در طول داستان بیان می‌کند.

این شخصیت پردازی قوی البته مختص به اوه نیست. بکمن پروانه و تمام اعضای خانواده‌اش و هرکس دیگری که نقش بسزایی در داستان دارد را به خوبی تصویر کرده است. انقدر خوب که شما پس از خواندن این کتاب می‌توانید ادامه‌ای برای زندگی همه‌شان تصویر کنید چرا که شما به خوبی همه آن‌ها را می‌شناسید و می‌دانید در هر شرایطی ممکن است چه تصمیمی بگیرند. همین موضوع هم کتاب مردی به نام اوه را تبدیل به اثری قابل لمس کرده است.

نگاهی روانشناسانه به کتاب مردی به نام اوه

منقدین یا روانشناسان زیادی در مورد ابعاد روانشناسانه کتاب مردی به نام اوه حرف زده‌اند. آن‌ها همه بر این نظرند که مباحث روانشناسی در این کتاب به خوبی، قوی و قابل لمس بیان شده‌اند.

تنهایی و افسردگی که در اوایل پیری و بعد از بازنشستگی به سراغ افراد می‌آید، آثاری که تنهایی بر زندگی افراد می‌گذارد، روند التیام زخم‌های کهن، لایه‌های پنهانی شخصیت انسان و … همه در این کتاب به خوبی بیان و بررسی شده‌اند.

فیلم مردی به نام اوه

بهار پارس و رولف لاسگارد در نقش پروانه و اوه
بهار پارس و رولف لاسگارد در نقش پروانه و اوه

کارگردان فیلم مردی به نام اوه، که بر اساس همین کتاب ساخته شده است، هانس هولم سوئدی است. نقش اوه را رولف لاسگارد و نقش پروانه را بهار پارس، یک بازیگر سوئدی – ایرانی تبار بازی می‌کند.

این فیلم که در سال ۲۰۱۵ ساخته شد و در سینماهای سراسر جهان اکران شد، در سال ۲۰۱۷ یکی از نامزدهای جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان و نماینده سوئد در ۸۹امین دوره جوایز اسکار بود. (یکی دیگر از نامزدهای بهترین فیلم خارجی زبان در این دوره، فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی بود که توانست این جایزه را ببرد.)

مردی به نام اوه شاید در اسکار چیزی نصیبش نشد، اما در جشنواره سالانه سینمای سوئد به نام گلدبک، بسیار دیده شد و توانست در ۷ رشته نامزد جایزه شود. فیلم مردی به نام اوه از میان این ۷ رشته در ۳ رشته بنده جایزه شد.

پس از اینکه کتاب را خواندید، می‌توانید این فیلم هم ببینید. شاید داستان را بدانید اما فیلمبرداری، طراحی صحنه و لباس و در نهایت کارگردانی فیلم، باعث جذابیت آن می‌شود.

اگر مردی به نام اوه را دیده‌اید و به دنبال فیلم دیگری از سینمای جهان هستید، پیشنهاد ما به شما فیلم چاقو کشی یا همان knive out است. معرفی و نقد این فیلم را می‌توانید از طریق لینک زیر در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

معرفی و نقد فیلم چاقوکشی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا