سبک زندگی

پیش از خرید لوازم خانگی این مطلب را بخوانید

خرید لوازم خانگی کار راحتی نیست. تنوع برندها، مدل‌ها، آپشن‌هایی که هر دستگاه دارد و ویژگی‌های فنی هر وسیله احتمالا شما را گیج خواهد کرد. به همین دلیل هم برای تجربه موفق خرید لوازم خانگی، ‌نیاز به یک دستورالعمل دارید. این دستورالعمل گزارشی از کاربردی‌ترین نکاتی‌است که باید در هنگام خرید لوازم خانگی بدانید و در نظر بگیرید.

تنوع موجود در بازار و بی‌اطلاعی مشتری امکان تقلب را برای فروشندگان لوازم خانگی فراهم کرده است. گاهی پیش می‌آید که فروشنده‌ای به دلیل برخی از آپشن‌های جدید، قیمتی نجومی روی دستگاه بگذارد. قیمتی که هیچ ربطی به ارزش واقعی آن وسیله ندارد.

مشتری هم به خیال آن که قیمت بالای دستگاه به دلیل کیفیت و کاربردی بودن آن است، راضی به پرداخت هزینه بالایی برای خرید لوازم خانگی می‌شود. در صورتی که این هزینه، جز یک باخت بزرگ برای او نیست.

برای پیشگیری از چنین اتفاقی چه می‌توان کرد؟ هنگام خرید لوازم خانگی باید به کدام فاکتورها توجه داشت؟ برای یافتن پاسخ این سوال‌ها، کافیست با ما همراه باشید:

متناسب با فضا و نیازی که دارید، خرید کنید

یکی از عادات بد ما این است که هنگام خرید، متراژ و فضای باز خانه خود را فراموش می‌کنیم. انگار با وارد شدن به مغازه یادمان می‌رود که برای چه آمدیم و به دنبال چه چیزی هستیم. چشم ما همیشه بزرگترین محصولات را می‌گیرد، حتی اگر در خانه جایی برای آن‌ها نداشته باشیم.

همین موضوع یکی از بزرگ‌ترین دلایلی است که خرید لوازم خانگی، بیشتر از آنچه که باید،‌ هزینه‌بر می‌شود. اکثر ما با پدیده تلویزیون بزرگ در خانه کوچک مواجه شده‌ایم. تماشای یک تلویزیون ۵۵ اینچی در یک نشیمن ۳۰ متری نه تنها لذت‌بخش نیست بلکه می‌تواند آزاردهنده هم باشد. این یک نمونه از خرید ناموفق لوازم خانگی است چرا که فرد برای آیتمی که هیچ سودی برایش ندارد، هزینه بیشتری پرداخت کرده است.

این بزرگ بودن، منحصر به تلویزیون نمی‌شود. گاهی می‌بینیم که خانواده عروس برای جهیزیه یک زندگی دو نفره، ماشین لباسشویی ۸ کیلویی می‌خرد و تنها دلیلش برای این کار، ارائه جهیزیه چشم‌گیرتر است. در صورتی که یک ماشین لباسشویی ۸ کیلویی برای ۲ نفر نه تنها بزرگ و ناکارآمد است بلکه اتلاف انرژی بیشتری دارد و هزینه قبوض آب و برق زوج جوان را بالا می‌برد.

پس اولین و مهم ترین نکته این است که با توجه به فضا و نیازی که دارید،‌ خرید کنید.

البته برای خرید وسایلی جز وسایل برقی نیز نکاتی وجود دارد، که باید پیش از خرید بدانید. برای مثال انتخاب درست فرش می‌تواند در زیبایی فضای خانه بسیار تأثیر بگذارد. به همین دلیل نیز نباید انتخاب و خرید فرش مناسب را دست‌کم گرفت. راهنمای خرید فرش ماشینی را در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

راهنمای خرید فرش ماشینی

هنگام خرید لوازم خانگی به برچسب انرژی توجه کنید

فلش روی برچسب انرژی بیانگر میزان مصرف انرژی و بازدهی آن وسیله خانگی است
فلش روی برچسب انرژی بیانگر میزان مصرف انرژی و بازدهی آن وسیله خانگی است

برچسب انرژی، همان ۷ فلش رنگی روی وسایل خانگی است. این فلش‌ها که از رنگ سبز تیره تا قرمز تیره یا حروف A تا G درجه بندی شده‌اند،‌ بیانگر میزان مصرف انرژی و بازدهی آن وسیله خانگی هستند. خرید لوازم خانگی با فلش A که با رنگ سبز تیره نشان داده می‌شود، بهترین انتخابی است که می‌شود کرد. چنین وسیله‌ای کمترین مصرف انرژی و بیشترین بازده را دارد. در مقابل فلش G با رنگ قرمز تیره حاکی از بیشترین مصرف انرژی و کمترین بازده است.

طبیعی است که هرچه این فلش به بالا و رتبه A نزدیک‌تر شود، خرید آن بهتر و منطقی‌تر است. توجه به برچسب انرژی راهنمای خوبی هنگام خرید لوازم خانگی است. به ویژه هنگام خرید وسایل خانگی پرمصرفی همچون یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی.

برای آپشن‌های گرانقیمت ولی بلااستفاده خرج نکنید

اگر قصد خرید کالایی را دارید، که چند برابر نمونه‌های مشابه خود قیمت دارد،‌ احتمالا برای آپشنی هزینه می‌کنید که قرار نیست آنچنان به کارتان بیاید. هنگام خرید لوازم خانگی به دنبال وسیله و امکاناتی باشید که به آن نیاز دارید نه وسیله‌ای که امکاناتش شما را هیجان‌زده می‌کند.

یک ماشین لباسشویی با ۳۶ برنامه شستشوی متفاوت، همان کار ماشین لباسشویی ۱۲ برنامه‌ای را می‌کند. پس اگر واقعا شستن لباس پشمی از روتین‌های زندگی شما نیست یا در کمدتان تنها یکی دو لباس ابریشمی یافت می‌شود، برای تنوع برنامه‌های شستشو هزینه نکنید. تصمیم‌گیری آنی و بنابر هیجانات لحظه‌ای، تجربه ناموفقی از خرید لوازم خانگی به جای می‌گذارد.

بخارشوی از آن دسته وسایلی نیست که اگر در خانه نباشد، کارهایتان لنگ بماند اما اگر قصد خرید آن را دارید، باید به برخی نکات توجه کنید. چه کسی بدش می‌آید چیزی که می‌خرد، مفید و کارآمد باشد؟ در مقاله زیر ویژگی‌هایی از یک بخارشوی خوب که باید هنگام خرید به آن‌ها دقت کرد را بررسی می‌کنیم:

راهنمای خرید بخارشوی

پیش از خرید لوازم خانگی،‌ تحقیق کنید

در اینترنت کسانی هستند که وسایل خانگی مختلفی که می‌خرند را نقد می‌کنند و در وبلاگ شخصی‌ یا صفحات اجتماعی‌شان منتشر می‌کنند.
در اینترنت کسانی هستند که وسایل خانگی مختلفی که می‌خرند را نقد می‌کنند و در وبلاگ شخصی‌ یا صفحات اجتماعی‌شان منتشر می‌کنند.

اکتفا کردن به تبلیغات یا نظر فروشندگان لوازم خانگی، اشتباه است. کدام تولیدکننده یا فروشنده‌ای معایب کالای خود را به زبان می‌آورد؟ تبلیغات لوازم خانگی همیشه پر از اغراق است. آن‌ها می‌گویند این وسیله کارآمد، زیبا و بی‌نقص است اما مطمئن باشید با احتمال ۹۹/۹۹ درصد این طور نیست.

پیش از اینکه گول رنگ و لعاب تبلیغات را بخورید، تحقیق کنید. تجربه موفق خرید لوازم خانگی بدون یک بررسی همه جانبه امکان پذیر نیست. مصرف‌کنندگان و خریداران هر کالا موثق‌ترین منبعی هستند که می‌توانید در مورد مزایا و معایب آن کالا از آن‌ها سوال کنید. اگر چنین کسی را در اعضای خانواده، فامیل یا دوستانتان ندارید، در اینترنت پیدایش کنید.

اینترنت جز کمک به یافتن خریداران و سوال کردن از آن‌ها، می‌تواند فواید دیگری هم داشته باشد. کسانی هستند که وسایل خانگی مختلفی که می‌خرند را نقد می‌کنند و در وبلاگ شخصی‌ یا صفحات اجتماعی‌شان منتشر می‌کنند.

بررسی و مقایسه سایت‌ها و محصولات رقبا می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر شما بیانجامد.

فاکتور گرفتن را فراموش نکنید

پیش از خرید، همه فروشندگان باحوصله، محترم، صبور و دلسوز هستند، اما کافیست پس از خرید، به آن‌ها مراجعه کنید و شکایتی از خرید خود داشته باشید. در این صورت احتمالا با افراد بی‌حوصله‌ای مواجه خواهید شد که با جواب‌های سربالا به دنبال دست به سر کردن‌تان هستند.

پس اگر فروشنده پیش از خرید شما ادعا می‌کند این وسیله بی‌نقص و عمری است، از او فاکتور یا ضمانت‌نامه بگیرید. از فروشنده بخواهید تمام ویژگی‌ها و مشخصات دستگاه را در فاکتور خود بنویسد و پای آن را مهر و امضا کند.

ممکن است فروشنده واقعا راست بگوید و این دستگاه همان طور که او گفته است بی‌نقص باشد اما اگر این طور نباشد، با در دست داشتن فاکتور راحت‌تر می‌توانید مشکلات پیش آمده را پیگیری کنید. بعضی از فروشندگان نیز ممکن است پس از درخواست فاکتور و مکتوب کردن حرف‌هایشان جا بخورند و از انجام این کار امتناع بورزند. اگر چنین شد، مطمئن باشید که کاسه‌ای زیر نیم کاسه اوست و باید بیخیال خرید لوازم خانگی از مغازه او شوید.

مزیت خرید از فروشگاه‌های معتبر لوازم خانگی و نمایندگی‌ها، ضمانت‌نامه‌ای است که به خریدار ارائه می‌دهند. این ضمانت‌نامه، نشان می‌دهد فروشنده تا مدت مشخصی تمام هزینه‌های ناشی از خرابی احتمالی دستگاه را پرداخت می‌کند. فروشگاه‌های معتبر لوازم خانگی در کدام خیابان‌های تهران هستند؟ در مقاله زیر بخوانید:

مراکز خرید لوازم خانگی در تهران

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا