روانشناسیروانشناسی کودک و نوجوان

کتاب خواندن برای کودکان را به این دلایل جدی بگیرید

کتاب خواندن برای کودکان و تشویق آن‌ها به کتاب خوانی از کارهایی است که شما به عنوان والدین باید انجام دهید. کتاب می‌تواند بهترین، سالم‌ترین و سازنده‌ترین انتخاب برای اوقات فراغت فرزندتان باشد. کتاب خواندن برای کودکان علاوه بر این دلایل متعدد و مهم‌تر دیگری نیز دارد.

کتاب خواندن برای کودکان و تشویق او به کتاب خوانی نه تنها فعالیتی سرگرم کننده است، بلکه او را عمیق‌تر بار می‌آورد. کودکی که در دنیای کتاب‌ها بزرگ شود بیشتر و بهتر فکر می‌کند، بهتر عمل می‌کند و احتمالا موفق‌تر خواهد شد.

کودک که در دنیای محدود و بسته‌ای بزرگ می‌شود با کتاب به دنیای نامحدودی دست پیدا می‌کند. با کتاب خواندن برای کودکان می‌توانید به او اطلاعات زیادی در مورد افراد، تاریخ، کشورها و سرزمین‌های دیگر، اخلاقیات، ایده‌ها، مفاهیمی مثل خیر و شر و هزاران چیز دیگر بدهید.

علاوه بر خواندن کتاب‌های داستان، می‌توانید برای او شعر هم بخوانید. شنیدن شعر، حفظ کردن و به یاد سپردن آن‌ها و در کل انس با شعر می‌تواند تاثیرات مثبتی در آینده کودک بگذارد. شعرای معاصر نسبت به شعرای کلاسیک انتخاب‌های بهتری هستند. چرا که زبان و مفاهیم موجود در اشعار شعرای معاصر به زبان و تجربیات زندگی امروزه ما نزدیک‌تر هستند. در مقاله زیر می‌توانید با بهترین شعرای غزل‌سرای معاصر ایران آشنا شوید:

بهترین شعرای غزل‌سرای معاصر ایران

کودکان کتاب‌خوان، آرزوی هر پدر و مادری

هیچ کس از کتاب‌خوان بار آمدن فرزندش، بدش نمی‌آید. همه والدین دوست دارند کودکشان کتاب‌خوان باشد. کتاب‌خوان بودن کودک ارتباط مستقیمی با میزان و سطح اطلاعات او، کیفیت روابط اجتماعیش و موفقیت او در آینده دارد.

ممکن است بعضی‌ها هنوز این باور غلط را داشته باشند که کتاب خواندن برای کودکان و علاقه‌مندی آن‌ها به کتاب خواندن، ممکن است باعث درون‌گرا شدن، منزوی شدن و دور شدن کودک از اجتماع شود. مطمئن باشید هیچ یک از این‌ها درست نیست. برعکس، کودک کتاب‌خوان بهتر می‌تواند در جامعه مقبول شود و ارتباطات اجتماعی قوی‌تری دارد.

اگر آموزش مهارت‌های اجتماعی به فرزندتان یکی از دغدغه‌های جدی شماست، مطالعه دو مقاله زیر در مجله اینترنتی امرسان می‌تواند برای شما مفید باشد و به بخشی از سوالات شما پاسخ دهد:

آموزش مهارت‌های اجتماعی به کودکان: قسمت اولقسمت دوم

دلایلی که باید کتاب خواندن برای کودکان را از همین امروز شروع کنید

دلایلی که باید کتاب خواندن برای کودکان را از همین امروز شروع کنید
دلایلی که باید کتاب خواندن برای کودکان را از همین امروز شروع کنید

احتمالا بیشتر این دلایل را می‌دانید یا ناخودآگاهتان در جریانشان هست. ما این دلایل را برای شما مکتوب کردیم تا خودآگاه شما هم متوجه آن‌ها شود. با این کار شما وقت و انرژی بیشتری صرف کتاب خواندن برای کودکان می‌کنید، کتاب‌های بهتری برای او انتخاب می‌کنید و با انتخاب‌های درست به دنبال برآورده کردن این دلایل می‌روید.

کتاب خواندن برای کودکان سالم‌ترین سرگرمی است

دنیای امروز بر پایه فناوری و تکنولوژی‌‌های جدید می‌گردد. بسیار پیش می‌آید که تعداد گوشی‌های موبایل، تلویزیون، لپ‌تاپ و تبلت‌‌هایی که کودکان در طول زندگی چند ساله خود می‌بینند، بیشتر از کتاب‌ها باشد. درست است که برنامه‌های تلویزیونی یا اپلیکیشن‌های آموزنده‌ای هم برای کودکان ساخته شده است، اما به شما اطمینان می‌دهیم که هیچ کدام نمی‌تواند جای کتاب را برای کودکان پر کند.

کتاب‌ها بهترین انتخابی هستند که می‌توانید برای اوقات فراغت فرزندتان داشته باشید. اگر شما به مطالعه علاقه‌مند باشید و او را هم به این کار تشویق کنید، مطمئن باشید او هم کتاب خواندن را به بازی کردن با موبایل یا تلویزیون دیدن ترجیح خواهد داد.

کتاب خواندن برای کودکان او را به شما نزدیک می‌کند

کتاب خواندن برای کودکان یکی از آن راهکارهاییست که باعث شکل‌گیری تعاملات سازنده میان شما می‌شود.
کتاب خواندن برای کودکان یکی از آن راهکارهاییست که باعث شکل‌گیری تعاملات سازنده میان شما می‌شود.

کودکان نیاز دارند تا با والدین خود تعامل داشته باشند. کتاب خواندن برای کودکان یکی از آن راهکارهاییست که باعث شکل‌گیری تعاملات سازنده میان شما می‌شود. حین کتاب خواندن برای کودکان می‌توانید افکار و اندیشه‌های خود را با او به اشتراک بگذارید و از او در مورد افکارش بپرسید. این کار باعث نزدیکی بیشتر شما با هم می‌شود و صمیمیت میان شما را تقویت می‌کند.

کتاب خواندن برای فرزندتان یکی از آن کارهایی است که می‌تواند رابطه پدر و دختری میان شما را تقویت کند. برای خواندن راهکارهای بیشتری برای بهبود رابطه خود و فرزند دخترتان، مقاله زیر را بخوانید:

روانشناسی رابطه پدر و دختری

تقویت مهارت‌های زبانی کودکان

او هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شود، برنامه منظم و مشابهی دارد. گروهی که با آن‌ها تعامل دارد محدود است و موضوع مکالماتش از چارچوب و موضوعات خاصی فراتر نمی‌رود. همین موضوع دامنه لغات و عباراتی که می‌شناسد را محدود می‌کند.

اما با کتاب خواندن برای کودکان، او را در معرض کلمات، عبارات، ساختارهای زبانی و بیان‌های مختلف قرار می‌دهید. هر کتاب با کلمات، عبارات و جملات متفاوتی نوشته شده است و همین او را روز به روز با دنیای مهارت‌های زبانی آشناتر و مانوس‌تر می‌کند.

پرورش مغز کودک

کودکان در سن رشد هستند. همان طور که قد، وزن و اندام‌های خارجی آن‌ها بزرگ می‌شوند و پرورش می‌یابند، اندام های داخلی نیز رشد می‌کنند و پرورش می‌یابند. برای پرورش بهتر هر یک از اندام‌ها روش و تمرینی وجود دارد و تمرین مغز درگیر شدن آن است.

کتاب خواندن برای کودکان مغز آن‌ها را درگیر می‌کند و به فعالیت وا می‌دارد. او به کتاب خواندن گوش می‌دهد و به متن و ماجرایی که در آن روایت شده فکر می‌کند. آن را تجزیه و تحلیل می‌کند و سعی می‌کند تا حد امکان آن را متصور شود. همه این‌ها به رشد و پرورش بهینه مغز او کمک می‌کند.

اگر اول مسیر کتاب خواندن برای کودکان هستید، کتاب‌های مصور انتخاب‌های بهتری هستند چرا که به او در درک و تصویرسازی ماجرا در مغزشان کمک می‌کنند. این کتاب‌ها تصویر اولیه را در اختیار کودک می‌گذارد تا او راحت‌تر آن را در مغز خود بپروراند.

تقویت خلاقیت کودک

کتاب خواندن برای کودکان، داستان‌های متفاوتی برای تصویرسازی به او می‌دهد و همین باعث رشد و پرورش خلاقیت و تخیل او خواهد شد.
کتاب خواندن برای کودکان، داستان‌های متفاوتی برای تصویرسازی به او می‌دهد و همین باعث رشد و پرورش خلاقیت و تخیل او خواهد شد.

تصویرسازی که بالا در قسمت پرورش مغز کودک گفتیم، خلاقیت او را نیز ارتقا می‌بخشد. او هنگامی که تصویری خیالی از داستان را در ذهنش تجسم می‌کند، در اصل قوه تخیل خود را به کار‌ می‌اندازد. کتاب خواندن برای کودکان، داستان‌های متفاوتی برای تصویرسازی به او می‌دهد و همین باعث رشد و پرورش خلاقیت و تخیل او خواهد شد. او حتی پس از مدتی ممکن است بتواند بنا بر تخیل، خلاقیت و تصویرسازی‌های شخصی خود داستان‌های با معنایی بسازد.

بهبود تمرکز کودک

کتاب خواندن برای کودکان تمرکز آن‌ها را بهبود می‌بخشد. آن‌‌ها برای دنبال کردن ماجرا یا داستان باید متمرکز شوند و به همه آنچه که شما می‌خوانید، توجه کنند. همین موضوع باعث بی‌توجهی به عوامل حواس پرتی و افزایش توانایی کودک در تمرکز کردن می‌شود.

افزایش اطلاعات کودک

کتاب خواندن برای کودکان اطلاعات عمومی یا شاید حتی تخصصی او در برخی از زمینه‌ها را افزایش می‌دهد. او از کتاب‌های مختلف می‌تواند اطلاعاتی راجع به فرهنگ‌های مختلف، ایده‌های متفاوت و اصول اخلاقی گوناگون کسب کند. البته گاهی این آموزش در بطن داستان صورت می‌پذیرد و کودک اصلا متوجه آن نمی‌شود. این که کودک از کتاب و داستانی که می‌گوید، هم لذت بسیار ببرد و هم بیاموزد، نشان دهنده هنر نویسنده است.

دانستن برای کودکان درست مثل نوشیدن آب شور در تشنگی است. هرچه کودک بیشتر بداند، عطش بیشتری برای دانستن پیدا می‌کند. او پس از مدتی متوجه ذات دانش می‌شود و به دنبال کشف آن راه خواهد افتاد. شما با کتاب خواندن برای کودکان او را وارد دنیایی بی‌حد و مرز از اطلاعات می‌کنید. دنیایی که هرچه در آن پیش‌تر می‌رود، بیشتر متوجه گستردگی آن می‌شود.

زمینه‌سازی موفقیت‌های آینده کودک

فردی که از کودکی یادگیری را تمرین کرده باشد، مطمئنا راحت‌تر یاد می‌گیرد و دانسته‌های خود را بهتر عملی می‌کند.
فردی که از کودکی یادگیری را تمرین کرده باشد، مطمئنا راحت‌تر یاد می‌گیرد و دانسته‌های خود را بهتر عملی می‌کند.

مطالعات تجربی و روانشناسی نشان می‌دهند کودکانی که از خردسالی با کتاب و کتاب‌خوانی بزرگ شده‌اند، آینده بهتری داشته‌اند. آن‌ها در دوران مدرسه، دانشگاه یا محیط کار عملکرد بهتری داشته‌اند و طبق تعاریف موفقیت، موفق‌تر بوده‌اند.

کتاب خواندن برای کودکان، نوعی تمرین یادگیری است. فردی که از کودکی یادگیری را تمرین کرده باشد، مطمئنا راحت‌تر یاد می‌گیرد و دانسته‌های خود را بهتر عملی می‌کند. همین علم زیاد و عملکرد بهتر نیز با احتمال خوبی ضامن موفقیت آینده او است.

تقویت روحیه همدلی

با کتاب خواندن برای کودکان او را وارد فضایی جدید و ناآشنا می‌کنید. در کتاب‌های داستان هزاران شخصیت وجود دارد، شخصیت‌های غیرواقعی که تا پیش از آن کودک شما آن‌ها را نمی‌شناخت. وقتی داستان را برایش می‌گویید او حال این شخصیت‌ها را می‌فهمد، مشکلات آن‌ها را درک می‌کند، با آن‌ها همدلی می‌کند، در ذهن خود برای حل مشکلات آن‌ها به دنبال راه حل می‌گردد و در آخر هنگامی که پیروز شدند با آن‌ها خوشحالی می‌کند.

این‌ها برای کودک که روابط اجتماعی محدودی دارد، نوعی تمرین و تجربه مجازی ارتباطات اجتماعی است و به تقویت روحیه همدلی در او کمک می‌کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا