گردشگری

گردنه حیران، جاده بهشتی

طبیعت زیبای ایران شگفتی‌های زیادی را در خود جای داده است. گردنه حیران یکی از این شگفتی‌ها است. زیبایی بی‌نظیری که مسافران و گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند تا حتی اگر قصد اقامت در حوالی گردنه حیران را ندارند، برای چند ساعتی در این جاده حرکت کنند.

طبیعت زیبا و منحصر بفرد گردنه حیران و آب و هوای بی‌نظیرش، هدف گردشگران داخلی و خارجی بسیار است. اطلاعاتی که برای شما در این مورد گردآوری کرده‌ایم، می‌تواند راهنمای خوبی برای سفر به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا باشد.

گردنه حیران کجاست؟

نام گردنه حیران از حیران، روستایی ییلاقی در ۳۰ کیلومتری شهرستان آستارا از استان گیلان گرفته شده است. این گردنه کوهستانی که در جاده اردبیل – آستارا قرار دارد، از سمتی با کوه‌های عظیم سرسبز و از سمت دیگر توسط دره‌ای که رود ارس از آن می‌گذرد، محصور شده است. از تلفیق کوه، جنگل،‌ دره و رود، می‌توانید متوجه آب و هوای این منطقه شوید، حتی اگر یک بار هم مسیرتان به گردنه حیران نخورده باشد.

گردنه حیران در تمام فصل‌های سال خنک است. اکثر اوقات مه دارد و در آن جا خبری از رطوبت آزار دهنده شمال نیست. کمتر کسی پیش می‌آید که حین گذر از این جاده رویایی و زیبا برای چند دقیقه توقف نکند واز این همه زیبایی و طراوت بهره نبرد.

این تابستان اما کرونا امکان سفر به چنین مناطق سردسیر و خنکی را از ما سلب کرده است. پس مجبور به تحمل گرمای هوا هستیم. گرمایی که ممکن است باعث گرما زدگی و حال بد ما شود. اما تعریف گرمازدگی دقیقا چیست؟ آیا هرگاه از گرما احساس ناراحتی کنیم، دچار گرمازدگی شده‌ایم؟

چگونه از گرمازدگی در فصل تابستان جلوگیری نماییم؟

این گردنه در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و بعد از جاده چالوس، از معروف‌ترین جاده‌های ایران است. البته نیمی از کوه‌ها و جنگل‌هایی که این گردنه را محاصره کرده‌اند برای ایران هستند و نیم دیگر برای کشور جمهوری آذربایجان هستند و همین بر اهمیت جاده گردنه حیران به عنوان یک منطقه مرزی می‌افزاید.

سفر به گردنه حیران

این گردنه کوهستانی و در کل همه جاده‌های کوهستانی، پیچ‌های تندی دارند که رانندگی کردن در آن‌ها مستلزم تجربه و دقت بسیار است.
این گردنه کوهستانی و در کل همه جاده‌های کوهستانی، پیچ‌های تندی دارند که رانندگی کردن در آن‌ها مستلزم تجربه و دقت بسیار است.

توقف در این جاده جز آب و هوای خوب و زیبایی خیره کننده، جذابیت‌های دیگری هم دارد. مغازه‌های آش دوغ فروشی، چای داغ و ذغالی، عسل طبیعی، محصولات ارگانیک محلی و …. مسافران گردنه حیران را برای مدتی سرگرم می کنند و بسیار محبوب هستند.

اگر قصد خرید عسل از فروشگاه‌های محلی را دارید، احتمالا خواندن مقاله زیر می‌تواند به شما در تشخیص عسل طبیعی از انواع تقلبی آن کمک کند:

تشخیص و تمییز عسل طبیعی از عسل تقلبی

اگر قصد سفر به گردنه حیران را دارید باید با احتیاط کامل این کار را کنید. این گردنه کوهستانی و در کل همه جاده‌های کوهستانی، پیچ‌های تندی دارند که رانندگی کردن در آن‌ها مستلزم تجربه و دقت بسیار است. تجربه، مهارت و دقت مورد نیاز در فصل سرما یا زمانی که مه جاده بیشتر است، چند برابر می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری منطقه

جنگل مشهور و محبوب فندق لو از اصلی‌ترین دلایلی است که سفر به گردنه حیران را به شما توصیه می‌کنیم. فندق لو جنگلی زیبا در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهرستان نمین و ۳۰ کیلومتری اردبیل است و سرسبزی بی‌نظیری دارد. تنوع درخت‌ها و بوته‌های میوه خود رو جنگل فندق لو بسیار زیاد است. در این جنگل می‌توان درخت یا بوته میوه‌هایی مثل فندق، سیب وحشی، به، گوجه سبز، ازگیل، تمشک و توت فرنگی را یافت.

استخر آب گرم مشه سویی در جنگل فندق لو که خاصیت‌های درمانی نیز دارد، از دیگر پدیده‌های طبیعی این منطقه است که به جذب توریست کمک می‌کند. مشه سویی بین دو روستای آلادیگزه و گیلده، در وسط جنگل قرار دارد و به همین دلیل دسترسی به آن آنقدرها هم راحت نیست و نیاز به چند ساعت پیاده روی در جنگل دارید.

خود شهرستان نمین که در نزدیکی جنگل فندق لو قرار دارد هم، می‌تواند چند ساعتی توریست‌ها را سرگرم کند. آرامگاه باباروشن، مقبره شیخ بدرالدین و مقبره پیرلنگ بخشی از این آثار باستانی هستند.

علاوه بر این پارک ملی هیرکان که در مرز ایران و آذربایجان است نیز از دیگر دیدنی‌های این منطقه زیبا است. البته ورود به پارک ملی هیرکان از داخل مرزهای ایران ممکن نیست و برای بازدید از این پارک حیاط وحش که در میراث ملی یونسکو هم ثبت شده است، باید به آذربایجان بروید.

روستاهایی که در جاده گرده حیران هستند، هر کدام به واسطه طبیعت خاصی که دارند، برای گردشگران جذاب هستند. روستای مشند یکی از این روستاها است که در کیلومتر ۱۸ جاده آستارا – اردبیل قرار دارد. این روستا مناظر طبیعی بکر و زیبایی دارد و پذیرای مسافرین است. روستای کشفی نیز روستای دیگری در این منطقه است و چون در مسیر کوهپیمایی کوهنوردان آن منطقه قرار دارد، مورد توجه ورزشکاران، طبیعت گردان و کوهنوردانی که به این منطقه سفر می‌کنند قرار گرفته است.

چه زمانی به این منطقه سفر کنیم؟

زیبایی‌های گردنه حیران همیشگی است و به فصل خاصی محدود نمی‌شود. با این حال با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه توصیه ما به شما این است که در فصول گرم سال به این منطقه کوستانی سفر کنید. با این کار هم از گرمای آزاردهنده هوا می‌گریزید و هم سرمای این منطقه شما را نمی‌آزارد.

با این اوصاف اردیبهشت تا اواسط شهریور بهترین زمان برای سفر به این منطقه است. البته پاییز گردنه حیران هم زیبا است اما در پاییز پیش از سفر به این منطقه باید وضعیت آب و هوا، بارندگی و جاده را چک کنید. دیدن جنگل‌های نارنجی و پاییز زده شما را به وجد خواهد آورد به شرطی که بتوانید به سلامت و بدون مشکل سفر کنید.

سفر به این گردنه کوهستانی در زمستان را به هیچ وجه به شما توصیه نمی‌کنیم. گردنه حیران در زمستان پر برف است، مه زیادی دارد و همیشه یخبندان است. پس لطفا هرگز در زمستان به این منطقه نروید.

پیشنهادات دیگر ما، برای سفرهای تابستانی را در این مقاله از مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

چهار منطقه‌ی گردشگری خنک، مناسب سفرهای تابستانی

از تهران چطور می‌شود به گردنه حیران رفت؟

برای رسیدن به گردنه حیران باید از اتوبان قزوین – رشت به رشت بروید سپس از رشت به سمت آستارا حرکت کنید. برای پشت سر گذاشتن این مسیر و رسیدن به جاده گردنه حیران باید ۶۳۲ کیلومتر طی کنید، یعنی حدود ۷ الی ۸ ساعت رانندگی ممتد. پس اگر قصد سفر به این متطقه را دارید، باید صبح زود راه بیافتید یا شب در یکی از شهرهای وسط راه بمانید.

اقامت در گردنه حیران

روستای حیران که برای رسیدن به آن باید از مسیر گردنه حیران گذشت، روستایی ییلاقی و مسافرپذیر است. اگر قصد دارید یک یا چند روز در این آب و هوا و شرایط رویایی زندگی کنید، برای اقامت چند گزینه پیش روی شما است. می‌توانید برای اقامت به سراغ خانه‌های اجاره‌ای روستای حیران بروید. می‌توانید در آستارا یا اردبیل بمانید یا کلبه‌های جنگلی و خانه‌های محلی اطراف جاده و روستاهای آن جا را انتخاب کنید. همه چیز به اولویت‌ها و ترجیحات شما برمی‌گردد.

اگر به دنبال مقصد سفری تابستانه و یک روزه، در اطراف تهران هستید، ایگل و آبشار ایگل گزینه خوبی است. آبشار ایگل از مناطق گردشگری بسیار بکری است که در منطقه‌ی اوشان و فشن قرار دارد. در مقاله زیر این منطقه گردشگری زیبا و خنک را به شما معرفی کرده‌ایم:

معرفی روستا و آبشار ایگل

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا