روانشناسیروانشناسی ازدواج

این نکات به شما در حل مشکلات زندگی زناشویی کمک می کند

مشکلات زندگی زناشویی اجتناب ناپذیر هستند. چه کسی می‌تواند بگوید زندگی ما سراسر خوشی، عشق و خنده است؟ به جرئت هیچ کس! مهم‌ترین مهارتی که لازم است افراد پیش از شروع زندگی زناشویی بیاموزند، مهارت حل مشکلات زندگی زناشویی است و به همین دلیل این مقاله را به آن اختصاص داده‌ایم.

نکات و توصیه‌هایی که در ادامه این مطلب آورده‌ایم، حاصل تحقیقات، مطالعات موردی و بررسی‌ها و نتیجه‌گیری‌های روانشناسان و متخصصین این عرصه است. دنبال کردن این دستورالعمل‌ها به شما کمک می‌کند اختلافات نظر خود را به بهترین نحو و با بهترین نتایج حل کنید و مشکلات زندگی زناشویی خود را به حداقل برسانید.

وجود مشکلات در زندگی زناشویی تا چه حد طبیعی است؟

قطعا در هفته‌ها و ماه‌های اول مشکلات شما خیلی بیشتر از حد انتظارات‌تان هستند. چرا که شما دو نفر از دو خانواده با فرهنگ و سبک زندگی مختلف قرار است با هم در یک خانه زندگی کنید و یک زندگی مشترک داشته باشید ولی به دلیل همین تفاوت‌ها به سختی می‌توانید به یک تصمیم مشترک و مطلوب برای هر دو نفر برسید. در ابتدای مسیر مشکلات حتی ممکن است خیلی کوچک و خیلی پیش‌پا‌افتاده نیز باشند. مثلا شما برای شام غذاهای سبک و آماده را می‌پسندید و او عادت دارد شب‌ها برنج و خورش بخورید، شما عادت دارید جمعه صبح‌ها را به کار منزل اختصاص دهید در حالی که او دوست دارد تا ظهر بخوابد و …

از طرفی هم ممکن است مشکلات زندگی زناشویی شما (چه در سال‌های اول و چه بعد از آن) بسیار جدی‌تر و مهم‌تر از این‌ها باشند. مثلا اینکه شما دوست دارید از کودکی، آموزه‌های دینی را به فرزندتان بیاموزید اما او موافق نیست یا مثلا شما دوست دارید بیرون از منزل کار کنید اما همسرتان ترجیح می‌دهد شما در خانه باشید و به کارهای خانه برسید.

وجود چنین مشکلاتی در زندگی زناشویی تا زمانی که بتوانید در مورد آن‌ها حرف بزنید و به نتیجه و تصمیم قطعی برسید، نه تنها بد نیست، بلکه باعث صیقل یافتن شما دو نفر با هم می‌شود. پس اگر بتوانید از مهارت‌های خود برای حل مشکلات زندگی زناشویی مطمئن شوید، دیگر جای نگرانی نیست. در ادامه به ۵ مهارت مهم که داشتن آن‌ها به شما در حل مشکلات کمک می‌کند، اشاره می‌کنیم:

کم‌تر والدینی هستند که در مورد آموزش مسائل جنسی به کودکان، با هم اختلاف نظر نداشته باشند. با این همه روش درست و زمان درست برای شروع تربیت جنسی کودک کی است؟ ما به شما خواهیم گفت:

اصول مهم در تربیت جنسی کودک

یکدیگر را سرزنش نکنید

توهین یا سرزنش هم در لحظه به سرانجام رساندن بحث را سخت‌تر می‌کند و هم بعد از دعوا، ممکن است از یاد شنونده نرود
توهین یا سرزنش هم در لحظه به سرانجام رساندن بحث را سخت‌تر می‌کند و هم بعد از دعوا، ممکن است از یاد شنونده نرود

هر چه قدر هم که از دست هم ناراحت هستید، یکدیگر را مورد اتهام و سرزنش مستقیم قرار ندهید. این توهین یا سرزنش هم در لحظه به سرانجام رساندن بحث را سخت‌تر می‌کند و هم بعد از دعوا، ممکن است از یاد شنونده نرود.

مثلا اگر شما به همسرتان بگویید که او بسیار بی‌فکر و بی‌توجه است، هم او را ناراحت و عصبانی می‌کنید، هم ممکن است ناراحتی ناشی از شنیدن این القاب تا مدت‌ها او را درگیر کند و هم ممکن است در تمام تصمیم‌گیری‌ها و رفتارهای بعدی متزلزل باشد و نتواند درست تصمیم بگیرد. پس چه باید کرد؟

شما باید سعی کنید از احساسات و دغدغه‌های خود، بدون سرزنش کردن او حرف بزنید. مثلا به همسرتان بگویید: من از اینکه به شرایط موجود بی‌توجهی می‌کنی و حواست پرته موضوعات دیگه‌ست آزرده می‌شم.

بهتر است در چنین جملاتی، احساس خود از رفتار اشتباه او را بیان کنید تا او هم متوجه کار اشتباهش و هم متوجه عواقب آن شود. در چنین شرایطی او با پشیمانی بابت احساسات بدی که به شما تحمیل کرده است، به دنبال حل آن مشکل و اصلاح آن رفتار خواهد بود. این روش و استفاده از چنین ترکیبی یکی از بهترین روش‌ها برای حل برخی از مشکلات زندگی زناشویی است.

این که فردی دائما در حال سرزنش طرف مقابل باشد و این موضوع که شاید خودش هم مشکلی دارد را در نظر نگیرد، نشان می‌دهد که چه اعتماد به نفس بالایی دارد و احتمالا خودشیفته نیز هست. اما این خودشیفتگی از کجا نشات می‌گیرد؟ در مقاله زیر بخوانید:

منشا خودشیفتگی

هیچ وقت و همیشه ممنوع

فکر کنید بعد از یک بار بی‌توجهی کردن به تماس از دست رفته همسرتان، او شما را به این متهم کند که: تو همیشه تماس‌های من را بی پاسخ می‌گذاری، یا مثلا بگوید تو هیچ وقت برای من وقت نداری. آیا این رفتار گارد دفاعی شما را بالا نمی‌آورد؟

تعمیم یک مشکل و رفتار اشتباه به همیشه، کار درستی نیست. این کار موضوع بحث را عوض می‌کند و به طرف مقابل این احساس را می‌دهد که کارها و رفتارهای درست و خوبش، هرگز دیده نشده‌اند. پس لطفا هرگز در جملات خود، از قید همیشه یا هیچ وقت استفاده نکنید تا در حل مشکلات زندگی زناشویی موفق‌تر باشید و زودتر به نتیجه برسید.

صریح صحبت کنید

برای حل مشکلات زندگی زناشویی نیاز به صراحت دارید
برای حل مشکلات زندگی زناشویی نیاز به صراحت دارید

اکثرا وقتی سر و کله مشکلات زندگی زناشویی پیدا می‌شود، طرفین پیش خودشان می‌گویند: او باید بفهمد که من از فلان اتفاق ناراحتم. اما لزوما چنین نمی‌شود و برای حل مشکلات زندگی زناشویی نیاز به صراحت دارید. درست است که صریح بودن و بی‌پرده حرف زدن کار راحتی نیست اما گاهی تنها کلید حل مشکلات زندگی زناشویی است. بهره‌گیری از روش‌های غیرمستقیم برای بیان ناراحتی، حتی ممکن است طرف مقابل را در مورد مشکل اصلی گمراه کند. او گیج می‌شود که اصلا مشکل چیست و در چنین شرایطی نمی‌تواند مشکل را آنطور که باید حل کند.

به او بفهمانید که به حرف‌هایش گوش می‌دهید

این که یکی از طرفین دعوا دائما صحبت کند و از دغدغه‌ها و ناراحتی‌هایش بگوید، در صورتی که طرف مقابل درست گوش نمی‌کند، دردناک و آزاردهندست. گاهی حتی ممکن است با این که این طور به نظر می‌رسد، اینطور نباشد و طرف مقابل واقعا برای حرف‌ها و نارحتی‌های همسرش ارزش قائل باشد. در چنین شرایطی و در میانه بحث در مورد مشکلات زندگی زناشویی زوجین باید به هم بفهمانند که حرف‌های هم را می‌شنوند.

پریدن وسط حرف او، پرسیدن سوالاتی که چند دقیقه پیش جوابش را گفته یا پیش داوری در مورد چیزهایی که هنوز با شما در میان نگذاشته است، باعث می‌شود مکالمه شما به سرانجام نرسد. پس لطفا صبور باشید و به حرف‌های او گوش کنید.

برای نشان دادن توجه و اهمیتی که برای حرف‌هایش قائل هستید، به حرف‌های او ری‌اکشن‌های رفتاری نشان دهید، حرف‌هایش را با کلمات و عبارات دیگری تکرار کنید، از او بخواهید به شما گوش کند و ببیند آیا شما درست متوجه شده‌اید؟ یا ….

دنبال کردن چنین رفتارهایی از بروز سوءتفاهم‌ها و مشکلات بزرگ‌تر جلوگیری می‌کند و مذاکرات و بحث‌های شما را زودتر به نتیجه می‌رساند.

یکی از کارهایی که به شوهرتان می‌فهماند که برای او ارزش قائل هستید و دوستش دارید نیز همین است. این که گاهی نظر او را در مورد مسائل مختلف بپرسید هم باعث می‌شود که احساس کند خودش و نظرش برای شما مهم است و هم به او می‌آموزد تا این کار را در برخورد با شما تکرار کند:

کارهایی که برای آقایان ارزشمند است

نقطه پایان بحث را پیدا کنید

زوج‌های زیادی هستند که ساعت‌ها، روزها و یا حتی ماه‌های زیادی را به بحث و دغوا بر سر یک موضوع خاص می‌گذرانند. اما آیا این‌ها در میان بحث‌های خود حرف جدیدی هم می‌زنند؟ نه!

اگر می‌بینید وارد لوپ باطلی شده‌اید، بحث را فعلا تمام کنید. با تکرار چندباره ناراحتی‌ها، دلایل عصبانیت و خواسته‌هایتان به آن نمی‌رسید پس از این کار دست بکشید. بحث را به وقت بهتری منتقل کنید تا فرصت فکر کردن به آن و روش‌هایی برای به نتیجه رساندن آن را پیدا کنید.

علاوه بر این، چنین وقفه‌هایی فرصت خوبی برای آرام‌تر شدن است. خیلی از اوقات وقتی که آرام می‌شویم به اتفاقات اخیر فکر می‌کنیم و به خود می‌گوییم: آیا واقعا به خاطر چنین اتفاق مضحک و پیش‌پا‌افتاده‌ای داشتی خودت را آزار می‌دادی؟؟؟

کنترل عصبانیت و پیدا کردن نقطه‌ای که بحث دیگر نمی‌تواند در مدیریت شما باشد و بی‌نتیجه است، نکات مهم و طلایی در به سرانجام رساندن مشکلات زندگی مشترک است.

اگر در آخر موفق نشوید که بحث‌ها و حرف‌هایتان را به سرانجامی مطلوب برسانید، احتمالا کار شما به طلاق خواهد رسید و اگر فرزندی داشته باشید، او بیشتر از همه متحمل آسیب خواهد شد. چه آسیب‌هایی؟ در مجله اینترنتی امرسان بخوانید:

فرزندان طلاق و مشکلاتشان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا